Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Gra Kingdom Come Deliverance | PC

123456następnaostatnia
19.02.2018 16:51
📄
577
46
odpowiedz
4 odpowiedzi
azgan
27
Chorąży
7.0

Porady dotyczące wydajności oraz optymalizacji

Jak rozwiązać problem z doczytywaniem się textur w locie?

Gra działa wyraźnie lepiej po zainstalowaniu na dysku SSD więc jeśli masz taką możliwość zrób to.

Co zrobić jeśli nie mam dysku SSD a chciałbym zniwelować ten problem ?

Alternatywną metodą jest instalacja moda Texture streaming improvements - No more texture pop in https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/27

Znane sposoby na zwiększenie wydajności gry

Co zrobić by zwiększyć wydajność gry?

Jednym ze znanych sposobów na zwiększenie wydajności w gry jest wyłączenie efektu Global Illumination - SVOTI. Zabieg ten wiąże się z zauważalnym pogorszeniem grafiki ale zyskujemy do 30% wydajności.

Niestety nie da się tego wyłączyć w samych opcjach gry więc będziecie musieli zrobić to ręcznie za pomocą wpisania komendy e_svoti_apply 0 w konsoli poleceń dostępnej w grze po naciśnięciu klawisza ~

Możliwa jest też zmiana jakości okluzji otoczenia lub całkowitego jej wyłączania r_ssdo 0,1,2 do wyboru do koloru, 0 to wyłączenie.

Czynność trzeba powtarzać jednorazowo po każdym ponownym włączeniu gry.

Kolejnym znanym sposobem na poprawę wydajności jest wyłączenie V-Sync https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/25

Istnieje też modyfikacja zwiększająca ilość klatek od 15 do 20 dla silnika CryEngine 3 którym jest napędzany Kingdom Come: Deliverance

FPS Tweaks https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/77

Jakie opcje graficzne mają największy wpływ na wydajność?

Najbardziej zasobożernymi ustawieniami dla sprzętu są - oświetlenie, fizyka, jakość zaćmienia (shader) oraz cienie. Zmniejszenie tych ustawień gwarantuje wzrost wydajności. UWAGA! - Należy pamiętać o ponownym uruchomieniu gry po ich zmianie.

Czy mój procesor da radę i jakie ustawienia odpowiadają za moc CPU?

Ustawieniami które obciążają głownie procesor są tak zwane suwaki z zakresem rysowania obiektów itp.

[img]https://i.imgur.com/UTqBXpW.jpg[/img]

Im mocniej zmniejszacie dystans widoczności obiektów tym bardziej spada obciążenie procesora. Dodatkowym ustawieniem mającym wpływ na wydajność CPU jest fizyka

Pozostałe porady dotyczące gry

Mam mało czasu na grę i chciałbym ją zapisywać w dowolnym momencie jak to zrobić?

Istnieje modyfikacja która umożliwia zapisywanie gry w dowolnym miejscu i czasie https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/1

Nie podoba mi się otwieranie zamków w skrzyniach czy można temu jakoś zaradzić?

Istnieje modyfikacja która pomija mini-grę z otwieraniem zamków (nie zastępuje mechaniki gry) https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/3

Nie mam wprawy w celowaniu z łuku bez celownika jak go włączyć w grze?

Istnieje modyfikacja która pozwala na wyświetlanie celownika podczas celowania https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/13

Lubię grać immersywnie jak uzyskać lepszą kontrolę nad wyświetlaniem HUD?

Istnieje modyfikacja którą możecie znać z Skyrima lub Wiedźmina 3 https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/50

Nie lubię limitu udźwigu wole grac jak w Gothic i zbierać wszystko co może się przydać czy można temu jakoś zaradzić?

Istnieje modyfikacja która pozwala zwiększyć udźwig lub całkowicie go wył. https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/12

Konsola poleceń

lista komend:

wh_pl_showfirecursor 1 - wprowadza znacznik na środku ekranu pomagający przy celowaniu z łuku. Domyślnie gra nie wyświetla żadnego celownika i to na graczu ciąży odpowiedzialność wymierzenia trafienia. Aby z powrotem wyłączyć wspomaganie, należy wprowadzić komendę z „0” zamiast „1”. Aby zaszły zmiany w przypadku tego polecenia, należy jeszcze schować i ponownie wyciągnąć łuk.
wh_ui_showCompass 0 - chowa kompas umiejscowiony na górze ekranu i pokazujący aktualne cele. Gracz będzie musiał w takim przypadku polegać tylko na mapie aktywowanej konkretnym przyciskiem. Aby przywrócić kompas, należy zamienić „0” na „1”.
g_showHUD 0 - sprawia, że znika cały interfejs w grze. Może się przydać do robienia zdjęć lub do klimatycznych spacerów w lesie. Zmiana z „0” na „1” przywraca HUD.
r_vsync 0 - wyłącza synchronizację pionową. Wprowadzenie tej komendy może poprawić wydajność gry, kosztem jakości obrazu wyświetlanego na monitorze.
e_ViewDistRatio X - zmienia odległość pojawiania się obiektów w świecie gry. W miejsce „X” należy wprowadzić wartość. Domyślna wynosi 500.
e_ViewDistRatioVegetation X - podobna komenda, która zmienia odległość rysowania drzew i krzewów. Domyślną wartością ponownie jest 500.
e_MergedMeshesInstanceDist X - Zmienia promień widzenia animowanej trawy. Twórcy ustalili ją na 20.
e_VolumetricFog 1 - umożliwia włączenie dodatkowego efektu graficznego wolumetrycznej mgły.
e_svoti_apply 0 - pozwala na wyłączenie SVOTI.
r_ssdo 0,1,2 pozwala na wyłączenie lub zmianę jakości okluzji otoczenia (0 to wyłączenie).
sys_MaxFps = komenda do odblokowania ilości klatek wpisywać najlepiej wielokrotność odświeżania inne mogą nie działać.

Dodatkowe:

r_BatchType

0 - CPU friendly.
1 - GPU friendly.
2 - Automatic.

Ustawienie 1 podobno pomaga jeżeli mamy wąskie gardło ze strony CPU.

Upiększanie grafiki

Istnieje sposób na znaczne poprawienie zasięgu rysowania obiektów (LOD) wykraczający poza standardowe ustawiania Ultra.

Domyślne wartości dla ustawień Ultra wynoszą 500 limit ten można zwiększyć do 100000 powodują to jednak spadek k/s maksymalnie o 10.

Wciskamy ~ w czasie gry i wpisujemy

e_ViewDistRatio 100000
e_ViewDistRatioVegetation 100000
e_MergedMeshesInstanceDist 100000

Czy istnieją już jakieś modyfikacje poprawiające wygląd gry np. wyostrzające obraz, zmieniające oświetlenie, kolorystykę oraz dodające nowe efekty?

Tak. Jest już kilka takich modyfikacji

https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/61
https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/59
https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/52

Więcej cieni

https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/65

Modyfikacje dla słabszych PC'tów

Mam słaby komputer a chciałby w to zagrać czy da się temu jakoś zaradzić?

Tak. Powoli zaczynają się też pojawiać modyfikacje umożliwiające grę i poprawę klatek na słabszych maszynach.

Lepsza płynność i wygląd cieni na niskich ustawieniach https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/41

25.02.2018 00:36
703
12
odpowiedz
2 odpowiedzi
W0L4K
7
Legionista
10

Wyszedłem z domu, sprzedałem luja wieśniakowi, spłonąłem w więzieniu. Polecam, 10/10 ale troche krótka jak na grę za 200zł.

post wyedytowany przez W0L4K 2018-02-25 00:39:02
24.01.2019 09:28
1027
10
odpowiedz
2 odpowiedzi
mrsz
18
Legionista
9.0

Gra jest fenomenalna. Jeżeli ktoś lubi trudniejsze gry, to proszę nie sugerować się oceną 7.5. Obstawiam że została zaniżona przez casuali którzy by chcieli mieć wszystko i na już.

Jej główną zaletą jest kwestia RPG i odgrywania postaci. Dawno, naprawdę dawno, nie grałem w grę w której mógłbym wcielić się w postać i mieć wrażenie że to ja przemierzam tę krainę. Jak nie lubię zapychaczy w stylu minigierek, tak tutaj są cudowne. Przygotowanie mikstur, gra w kości czy rozmowa z npc czy dbanie o jadło i spanie, to wszystko urozmaica grę, a nie przeszkadza. Piękne cut-scenki pozwalają na czerpanie fabuły garściami. Bardzo podoba mi się też motyw gry. Nie zaczynamy jako heros i ostatnia nadzieja ludzkości, tylko wieśniak który na wszystko musi zapracować. Cały czas otaczasz się ludźmi o większym statusie od siebie i przez to nie ma wrażenia overpowerd.

Drugą najważniejszą zaletą jest mapa. Tak dobrze zrobionego terenu nie widziałem chyba nigdy. Na początku nie było zachwytu, bo myślałem że są to małe, dokładnie wymodelowane mapy, ale gdy okazało się że to świat otwarty to nie mogłem pozbierać szczęki z podłogi. W żadnym miejscu nie ma wrażenia że jest to wytwór poprawiony z generatora, tak jak w przypadku skyrim czy innych super otwartych gier. Miasta są dobrze rozplanowane, tak powstałyby gdyby ludzie się naprawdę osiedlali. Drogi to samo, główne pomiędzy miastami z niewielkimi wydeptanymi skrótami gdzie ludzie chodzili pieszo. Tam gdzie były główne szlaki, widać było zniszczone od wozów nawierzchnie. Góry, lasy wszystko przypomina to co możemy zobaczyć naprawdę w naszym klimacie, a nie jakieś wygenerowane badziewia.

Na początku wspomniałem że gra jest trudna. Tak naprawdę to trochę nadużycie. To nie jest dark souls w którym będziemy ginąć co kilka minut, a przy bosie co chwilę. Ginie się rzadko, bo nie każda przegrana kończy się śmiercią. Walki są skomplikowane, ale to jest smaczek, bo naprawdę da się nauczyć tego systemu, a daje to fajną imersję bo zaczynając nie znamy się na fechtunku, a gdy kończymy, to już coś tam powojowaliśmy. Do najlepszych nadal nam jednak trochę brakuje. Więc generalnie nie tyle gra jest trudna, co nie da się pokonać każdego kogo spotkamy. Tutaj ucieczka przed bandytami to po prostu rozsądne wyjście. Gry przyzwyczaiły nas jednak do tego że każde starcie trzeba wygrać. Co ciekawe, tryb hardcore jest w moim odczuciu łatwiejszy. On nie tyle utrudnia rozgrywkę (nie odnosimy więcej ran, czy zadajemy mniej), co ją spowalnia. A jeżeli gramy wolniej, to więcej uczymy się o grze i gdy dochodzi do obowiązkowych walk, umiemy już wcześniej. Jeżeli chcecie wyciągnąć z gry więcej, polecam ten tryb nawet na początku.

Gra ma jednak trochę minusów:
- Widać że kończył się czas i budżet. Początek gry jest mega dopracowany. W końcowej fazie pojawiają się kwiatki w stylu biedna babinka za pomoc daje nam ogromną sumę pieniędzy, czy bandyci mają sprzęt lepszy niż niejeden woj. To drugie jest właściwie wymagane żeby było jakieś wyzwanie, ale jednak jest to zbyt łatwy zarobek. Podobno gra miała też dużo błędów po wydaniu, ale teraz się tego nie doświadczy.
- Brak języka czeskiego! Eh, jak ja bym chciał posłuchać dialogów w ich języku. Naprawdę, ta gra ma takim poziom imersji, że gdyby był do wyboru czeski i polski, to wybrał bym ten pierwszy.

13.12.2016 07:02
👍
154
4
odpowiedz
2 odpowiedzi
zanonimizowany579358
105
Senator

Zapowiada się świetnie. Cieszę się, że projekt wreszcie zmierza ku końcowi i powoli zaczynają dopinać wszystko na ostatni guzik. Naturalnie prowadzi to do cięć w pewnych kwestiach, jak np. rezygnacja z kowalstwa czy psa jako towarzysza, ale projekt był tak ambitny, że było jasne, iż nie uda im się skończyć wszystkiego na czas. Trzeba coś wyciąć by wreszcie skończyć grę, a później można się pokusić o dodanie tego co usunięto w jakichś darmowych patach. Oby tylko system walki był dopracowany i dopieszczony. Na dotychczasowych gameplayach z bety troszkę tego nie czuć. Jest jakby mało płynnie (wygląda to jakby składał się z mikrotur), ale liczę na to, iż w ostatecznej wersji wszystko będzie działało jak należy i walka oprócz tego, że stworzona na podstawie prawdziwych traktatów, to będzie dawać mnóstwo frajdy. Liczę na ich mądre podejście do kwestii otwartego świata. Gra jest utrzymana w realiach historycznych, bez fantasy, a to oznacza, że nie będzie można rozsiać po mapie setek gniazd potworów czy innych takich. :P Średniowiecze to przede wszystkim rozległe pola i lasy bez wielopoziomowych jaskiń i tajemniczych świątyń pełnych nieprzebranych skarbów. Gra zapewne nie podejdzie typowemu zachodniemu odbiorcy wychowanym na Skyrimie czy sandboksach Ubisoftu. I dobrze. :) Liczę, że Kingdom Come będzie bardzo dobrym action RPG do którego będzie się chciało wracać co najmniej kilkukrotnie. Prezentowany system rozwoju postaci czy rozbudowanego ekwipunku wygląda interesująco. Jestem ciekaw czy gra będzie miała jakiegoś polskiego dystrybutora, który może pokusi się od dubbing. Już wolę grać po polsku niż po angielsku na terenie średniowiecznych Czech. Nawet polskie napisy by wystarczyły i można by zagrać z czeskimi głosami, chociaż utarło się, że ten język jest zabawny w uszach Polaka. ;) Dla fanów średniowiecza to będzie prawdziwa gratka, myślę, że każdemu fantasy się troszkę przejadło i Kingdom Come ma szansę stać się czymś odświeżającym. A pomysł z uwiecznieniem wizerunków osób, które wsparły projekt na obrazach, ikonach, malowidłach - genialny!! Tak przecież było w średniowieczu czy też w renesansie, że malarze uwieczniali w swoich dziełach wizerunki fundatorów.

11.02.2018 18:04
A.l.e.X
272
4
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
132
Alekde
Image

wszystkie główne postacie zostały wykonane na bazie aktorów i przeniesienie ich twarzy do gry / w tym także członków studia, Henry nasza główna postać to np. aktor Tom McKay

post wyedytowany przez A.l.e.X 2018-02-11 18:04:35
12.02.2018 20:03
Dook8
295
4
odpowiedz
2 odpowiedzi
Dook8
34
Chorąży

Spodziewam się rozczarowania roku, gdybym się mylił to będę naprawdę szczęśliwy.

17.02.2018 04:23
📄
497
4
odpowiedz
4 odpowiedzi
zeusix18
2
Legionista

Gra jest świetna, gdyby nie leżąca optymalizacja, szczególnie w miastach, gdzie dochodzi do wycieków pamięci, byłoby świetnie i mógłbym nawet podwyższyć ocenę. Jeśli chodzi o samą grę. Malkontenci powyżej mówią jakie trudne to otwieranie zamków, a jak to wszystko się wolno dzieje itp. Nie przejmujcie się, to jest piękno tej gry, większość czasu spędziłem na tych minigierkach, które są wyśmienicie zrobione i uwierzcie, za 50 razem, kiedy udaje Wam się otworzyć bardzo trudną skrzynie, to macie taką satysfakcje jak przy najlepszych questach w Wiedźminie. Walka jest satysfakcjonująca, wreszcie gra w której przeciwnicy dostosowują się do tego co robicie, nie spotkałem się jeszcze z czymś takim. Wart uwagi jest system combosów, które wymagają nie tylko odpalenia umiejetnosci, tak jak ma to miejsce w wielu grach, tylko trzeba je nie dość, że wkuć na pamięć, to jeszcze dostosować do ruchów przeciwnika. Jeśli chodzi fabułę, to nazwałbym ją zwykłą. Czemu zwykłą? A no bo nie ma smoków, wróżek ani innych nieistniejących rzeczy, a mamy tutaj nasz "zwykły" szary świat, który jest mroczny i nieprzychylny dla ludzi. Ten realizm powoduje, że ta z pozoru "zwykła" fabuła robi się niezwykła i cholernie interesująca. Na uwagę zasługuje system reputacji, o ile w innych grach można plwać na tego typu systemy, to tutaj zabicie wieśniaka, nawet na jakichś ostępach ma konsekwencje i rzeczywiście czuć nienawiść wieśniaków za to, że zabiłeś kogoś z ich społeczności, oczywiście możesz ich w takim wypadku udobruchać grosiwem albo wykonać jakieś zlecenia. Z powyższego powodu zrezygnowałem z ciągłego "szatkowania" jak to ma miejsce w podobnych produkcjach i zacząłem grać bardziej defensywnie, doceniając możliwości kradzieży, czy włamywania się. Jeśli chodzi o klimat, to jest to jedna z bardziej klimatycznych gier, szczególnie jeśli chodzi o realistyczne odwzorowanie architektury średniowiecznej. Piękne grody, piękne wsie, a wokół żywe lasy pełne niebezpieczeństw(i zająców xD). Podsumowując, nie żałuje tych 100-kilkudziesięciu złotych, które wydałem na gierke, bo jest warta tyle, a gdyby nie bugi, wycieki pamięci i kiepska optymalizacja to dałbym 10, bo ta gra zasługuje na 10, ale z powodów złej optymalizacji muszę dać oczko w dół, oczywiście zmienię tę 9, gdy odpowiednie wszystko połatają.
Co do oceny redakcji, wspominałem o tym w innym poście, nasi redaktorzy jak zawsze żenują... Dają 10 słabym grom, które mają hype i są produkowane przez wielkie firmy, a takim perełkom zaniżają, cóż świadczy to tylko o ich "wiedzy", którą podsumował ostatnio klocuch. Pozdrawiam, jeśli się zastanawiacie, czy kupić i macie jakieś pytanie i wątpliwości, to piszcie, postaram się je rozwiać.

post wyedytowany przez zeusix18 2018-02-17 04:27:56
19.02.2018 10:34
571
4
odpowiedz
5 odpowiedzi
AntyGimb
65
Senator

ALEX przestań się chwalić tym kompem za 20 tysięcy bo aż żal mi ciebie. Po co tyle tych screenów z lasu?
Szkoda, że nie wziąłem rano aparatu do swojego lasu jak byłem na rowerze. Dopiero bym wam pokazał grafikę :D

19.02.2018 17:25
👍
578
4
odpowiedz
7 odpowiedzi
sermen1987
18
Legionista

Pograłem. Moja minirecenzja. W skrócie gra jest świetna, konkurencję bije na głowę, po zagraniu w Kingdom Come takie gry jak Two Worlds albo Skyrim wydają się śmieszne, dziecinne, ciężko byłoby do nich wrócić.

1) Grafika jest rewelacyjna. Najlepsza i najbardziej realistyczna jaką kiedykolwiek widziałem. Kiedy mijam zagajnik z sadzawką otoczoną tatarakiem, pokrytą rzęsą i liliami wodnymi, z wierzbami płaczącymi nachylającymi się nad wodą to aż gęba sama mi się śmieje. Podobnie chodzenie po lesie, tereny wyglądają jak rzeczywiste, ilość detali i realizm przy maksymalnych detalach jest nie do opisania. Gra rozgrywa się niedaleko polskich granic i ma się wrażenie, że jeździ się po naszym prawdziwym wiejskim pejzażu.

2) Skala. Wszystko, domy, budynki, zamki - odwzorowane jest w skali 1:1. Nie ma takich kwiatków jak w innych grach, że z zewnątrz widzisz jakiś majestatyczny nierzeczywisty zamek o wysokości 100 metrów, a po wejściu wnętrze nie wiele większe niż w Twoim pokoju;> Tutaj jest 1:1 i to widać i czuć.
To samo dotyczy odległości między wioskami, zamkami itd. Nie ma sztucznej mgły. Nie ma takich kwiatków w Skyrimie, że kiedy wyłączymy sztuczną mgłę odległe mityczne krainy okazują się leżeć o kilkaset metrów od siebie.

3) System walki i mechaniki gry są też jednymi z najsilniejszych stron. Walka jest łatwa i intuicyjna w swoich podstawach, a jednocześnie bardzo złożona i głęboka dla tych, którzy chcą się w niej specjalizować. Jest bardzo rzeczywista, realistyczna, opracowana we współpracy z odtwórcami historycznej szermierki europejskiej. Mieczem machać jak cepem jest łatwo, ale już zrobić nim krzywdę komuś, kto zna podstawy szermierki - to inna historia.
Bardziej doświadczeni wojacy potrafią nas nie tylko pokonać, ale dosłownie upokorzyć. Za to satysfakcja - kiedy zrozumiemy mechanikę trochę lepiej i to my upokorzymy jakiegoś wiejskiego bandziora, który wyskoczył z krzaków licząc na łatwy łup - bezcenna. Kiedy sparujemy jego cios i jednocześnie wyprowadzimy idealną ripostę może zwyczajnie wyrzucić siekierę i błagać o litość, widząc, że trafił na zawodowca i nie ma najmniejszych szans;)
Do tego opancerzenie indywidualne jest również świetnie odwzorowane. Nosimy wiele warstw okrycia i pancerza, które mają różne własności. Przykładowo kolczugę ciężko będzie przebić mieczem, ale już ciosu ciężką maczugą albo siekierą nie zamortyzuje. Odwrotnie założona pod nią gruba waciana kurtka, liczy się też w co trafimy, ręce, nogi, korpus, głowę; możemy kogoś ogłuszyć, zranić ... itd. To samo mogą zrobić nam.
Kiedy przebijemy ostrzem miecza pierś jakiegoś ubranego tylko w tunikę łachmyty to po prostu umrze. Za to opancerzonego od stóp do głowy rycerza możemy okładać mieczem i nie zrobi to na min większego wrażenia. Tu lepiej zastosować jakiś "otwieracz do konserw".
Podobnie z pozostałymi mechanikami jak łucznictwo - w tym łucznictwo konne (czuć ogromną różnicę pomiędzy jakimś leszczynowym wiejskim łukiem to polowania na zająca, a np. cisowym długim łukiem wojskowym, czuć tą siłę naciągu, prędkość i moc wypuszczonej z niego, lecącej niemal bez opadu strzały, ale i trafić coś z łuku nie jest na początku łatwo), otwieranie zamków wytrychami, skradanie, kradzież kieszonkowa itd. Wszystko to jest oparte zarówno o rozwój postaci jak i umiejętności samego gracza. Nie tak jak w pozostałych tego typu grach gdzie liczył się jedynie "wygrindowany level."

4) Język. Gra ma oryginalny niemiecki dubbing z czeskimi wstawkami w przypadku pospólstwa. Niemiecki był wtedy oficjalnym językiem Świętego Cesarstwa i całej szlachty natomiast chłopstwo mówiło trochę po niemiecku, trochę po czesku. Gra to oddaje i buduje świetny klimat. (nie wiedziałem, że Czesi już wtedy używali "kurva!") ;) Kipczacy mówią za to w swoim pół-madziarskim, zupełnie niezrozumiałym języku. (Włączyłem na chwilę angielski dubbing... zupełnie zabija klimat) - Także i tu strzał w 10kę.

5) Jazda konna też jest zrobiona najlepiej z dotychczasowych gier, koń się męczy, może cię zrzucić jeśli pada ze zmęczenia, a ty ciągle popędzasz go ostrogami do galopu. Tak samo możesz z niego spaść jeśli wpadniesz znienacka na jakąś przeszkodę, której nie zdąży przeskoczyć. Koń może poruszać się stępem, kłusem, galopem, cwałem. Co ciekawe koń ma swój rozum i jadąc kłusem po trakcie nie musimy go pilnować, możemy się rozglądać dookoła czy np. strzelać z łuku z siodła i jeśli nie będziemy koniem powodować sam będzie trzymał się drogi. Konie mają też zróżnicowaną psychikę, pod wpływem zgiełku lub ran mogą spanikować, przestraszyć się, uciec, zrzucić jeźdźca, a wyszkolone bojowe konie będą wręcz kopać wroga.

6) Bardzo dobrze przedstawione są różnie w statusie społecznym poszczególnych stanów. Zwykły kmieć biega za swoim panem jak pies i nie ma prawa się poskarżyć ;) Większość ludzi w grze, nie wyłączając gracza, to analfabeci nie potrafiący czytać ani pisać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować się tej cennej umiejętności nauczyć kiedy nie jesteśmy już zwykłym, pozbawionym praw i możliwości chłopem.

7) W grze jest dużo typowej czeskiej mentalności i humoru. Questy są przemyślane i znacznie lepsze, sensowniejsze niż typowe przynieś, zrób, zabij. Główna linia fabularna jest naprawdę świetna. Gra daje nam wielką dowolność, możemy stać się wyszkolonym wojakiem, wyuczonym retoryki handlarzem czy działającym po cichu złodziejem itd.

8) Gra jest trylogią, cały czas dynamicznie się rozwija, a w kolejnych częściach mają być dodawane nowe mechaniki, a obecne będą rozbudowywane. Przy jej potencjale, aż nie mogę się doczekać jak będą wyglądały kolejne części.

9) Gra ma bogatą encyklopedię napisaną przez historyków, w której poznajemy tamte czasy, zwyczaje, realia, stany społeczne, kulturę, historię itd. Ma to sporą wartość edukacyjną i pewnie wiele osób pozna podstawy historii niejako przypadkiem.

10) 10 to moja ocena tej gry :) Cieszę się, że moje pieniądze trafiły do Czechów, którzy zdecydowali się napisać taką ambitną i głęboką grę, bo wkład pracy na pewno jest nieproporcjonalny do sukcesu komercyjnego. Wielki plus.

post wyedytowany przez sermen1987 2018-02-19 17:25:09
01.04.2018 15:32
👍
916
4
odpowiedz
8 odpowiedzi
Leczosek
6
Legionista

Ponieważ na liczniku mam dopiero 19 godzin gry, to nie chciałbym tutaj wydawać sądów ostatecznych i wystawiać grze ocenę, ale pragnę jednak napisać o kilku rzeczach, na które w mediach zwracano uwagę przed premierą i o których wciąż czyta się na różnych forach:

Pragnę też zaznaczyć, że nie grałem jeszcze po najnowszym patchu 1.14

W branży było szczególnie głośno o "nadmiernym realizmie" obecnym w tej grze objawiającym się podczas zwykłych czynności typu jedzenie i spanie oraz podczas rozbudowanej, skomplikowanej walki.
Zaspokajanie głodu i zmęczenia w tej grze nie jest IMO tak męczące jak nieraz można o tym wyczytać. W zasadzie to po ukończeniu prologu nie miałem z tym elementem żadnego problemu. Jest mnóstwo jedzenia w tym świecie, kociołki z których możemy się posilić znajdują się w każdej wiosce a nierzadko nawet w różnych obozach rozsianych po mapie gry. Zawsze można też się zaopatrzyć w suszone mięso czy owoce, których termin przydatności się nie kończy, a których cena w sklepie nie jest oszałamiająca. Dodajmy do tego spotkania losowe lub questy, w których możemy kogoś pokonać i zabrać jego żywność, możliwość gotowania dziczyzny i okradania ludzi oraz domów, w których też często znajduje się więcej żywności niż jesteśmy w stanie unieść. Naprawdę nie wiem jak ktokolwiek może mieć w tej grze problem z zaspokajaniem głodu.
Co do konieczności zaspokajania snu przez naszą postać to ten element też nie stanowi problemu, w praktycznie w każdej wiosce znajduje się karczma, w której za zaledwie 2 grosze możemy wykupić sobie nocleg i spokojnie dać odpocząć naszej postaci, jednocześnie zapisując grę i mogąc skorzystać ze skrzyni w celu przechowania naszych skarbów.

Dużo wpisów na forach dotyczyło także specyficznego systemu zapisu stanu rozgrywki obecnego w KC:D. Otóż podobno zbawienne sznapsy (które pozwalają zapisać gę w prawie każdym momencie rozgrywki) są tak niesamowicie drogie, a łóżek jest tak niedostatecznie mało, że jedyną opcją jest wgranie moda pozwalającego zapisać grę w dowolnym momencie.
Jest to wierutną bzdurą, bo po kilku godzinach rozgrywki można mieć w tej grze tyle pieniędzy, że można wykupić pół królestwa, a sznapsów zrobiłem sobie ponad 40 sztuk zapasu (mogłem mieć więcej, ale w pewnym momencie przestałem skupować kolejnych). Poza tym, w trakcie tych 19 godzin, które rozegrałem użyłem jakieś 4-5 sznapsów. Gra zapisuje się automatycznie na tyle często i łóżek umożliwiających zapis gry jest na tyle dużo, że po raz kolejny nie wiem jak gracze mogą mieć z tym problem. Jedyne co przychodzi mi do głowy to po prostu zbyt krótkie 10-15 minutowe sesje, podczas których możemy nie doświadczyć automatycznego zapisu lub nie znajdziemy łóżka. Ale kto siada do tej gry mając 15 minut wolnego czasu?

Co do zachwytów nad "realistycznym" systemem walki bronią białą to od razu mogę z całą stanowczością powiedzieć, że może i brzmi to dobrze w hasłach marketingowych, ale nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
System walki bronią białą jest po prostu rozbudowany tak bardzo, jak pewnie w żadnym innym CRPGu do tej pory, ale w żadnej mierze realistyczny. Uwzględnia on kierunek, z którego przeciwnik zadaje nam czas jak i pozycję w jakiej trzymamy nasz miecz czy obuch. Ma to znaczenie podczas obrony jak i zadawania ciosów. Można stosować kombinacje, zwody, uniki... tyle że nie ma to za bardzo sensu.
W praktyce gdy spotkamy kogoś kto jest dobrym szermierzem, to niestety zderzymy się ze ścianą i wszelkie kombinacje wezmą w łeb. Nie da się wykonać żadnej kombinacji bo ta wymaga od nas kolejnych trafień przeciwnika, który będzie unikał bądź parował nasze ciosy, sam wymierzając nam mordercze combosy gdy choć na chwilę się odsłonimy. W praktyce najlepszą metodą walki w takich przypadkach jest markowanie uderzeń z jednej strony i szybkie przenoszenie kierunku ataku na stronę przeciwną. Jest to żmudne, czasochłonne, ale jest to też chyba jedyny sensowny sposób by wygrać walkę z dużo lepiej wyszkolonym/uzbrojonym przeciwnikiem i jest to też generalnie najlepszy sposób walki bronią białą z kimś mocniejszym niż zwykły chłop z kijem od miotły, który z szermierką ma tyle wspólnego co rządy Kim Dzong Una z demokracją.

Tak naprawdę najsensowniejszą metodą walki jest jednak łuk i o ile nie chodzi o rycerski pojedynek o honor, a o zwykłe wytłuczenie obozu bandytów to polecam metodę łapania aggro przeciwnika podczas podjeżdżania do niego konno, a następnie oddalania się od niego, strzelenie do niego z łuku, i ponowne oddalenie się od niego i tak aż do zabicia celu.
Polecam tę metodę tym bardziej, że walka w zwarciu z więcej niż jednym przeciwnikiem nie ma kompletnie sensu. Twórcy gry nie pomyśleli o tym aspekcie gry i nie da się skutecznie walczyć na miecze z nawet dwoma oponentami.
Mechanika strzelania z łuku pozbawiona jest standardowego w CRPGach celownika, przez co trzeba strzelać na czuja. I choć ja nauczyłem się już dość precyzyjnie posyłać strzały to jestem w stanie przyjąć do wiadomości, że wielu graczom sprawia to problem i tu faktycznie pomóc może mod dodający "kropeczkę" na środku ekranu.

Ostatnią poruszoną przeze mnie kwestią są zarobki w KC:C. O tym też można przeczytać wiele na różnych forach. Powiem tak: jeśli chcesz grać jak przystało na prawego, porządnego katolickiego obywatela średniowiecznych Czech, czyli nie zamierzasz kraść i rabować zwłok poległych, to faktycznie zdobywanie funduszy na zbawienne sznapsy czy jedzonko może sprawiać spory problem. Jednak grając w ten sposób pozbawiasz się drogi graczu duuuuuuuużej części zawartości tej gry, bo jest tu sporo questów, które polegają na jakiejś formie kradzieży, ponadto zamkniętych skrzyń jest tu też cała masa.
Jeśli jednak grasz "normalnie" przywłaszczając sobie zawartość cudzych skrzyń oraz ograbiając poległych oponentów to naprawdę nie wiem w jaki sposób miałbyś mieć problem z pieniędzmi.
Mechanika otwierania zamków też nie jest wcale niesamowicie trudna jak już się załapie o co w niej chodzi. Fakt, że kilka łatek wcześniej było dużo trudniej bo nie było tej graficznej nakładki na zamek, która wiele ułatwia. Narzekanie teraz na mechanikę otwierania zamków jest moim zdaniem nieco dziwne. Owszem, na początku złamałem kilka wytrychów, ale jak się przez pierwsze 7-8 godzin gry otwiera tylko bardzo łatwe i łatwe zamki to spokojnie można sobie radzić, teraz mam otwieranie zamków na 9 poziomie i co najwyżej czasem złamię 1 lub 2 wytrychy na bardzo trudnych zamkach.

Podsumowując: narzekania na nadmierny realizm są albo efektem nadmiernego każualowania gier od kilku(nastu?) ostatnich lat i przyzwyczajania graczy do zbyt wielu udogodnień, albo ktoś tu chce zrobić zły PR tej grze. Jedyne przejawy przesady w dążeniu do realizmu przez studio Warhorse to strzelanie z łuku "na czuja" i zbędne animacje przy niemalże każdej czynności podejmowanej przez naszą postać. Nawet proste, acz po pewnym czasie bardzo dochodowe zbieranie ziół też niepozbawione jest nudnej animacji która po 20-tym, 30-tym, 80-tym razie zaczyna być po prostu irytująca. To samo za każdym razem gdy otwieramy drzwi, siadamy na łóżku i robimy multum innych czynności.
Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniami, że gra jest trudna, wymagająca i z porównaniami do takich gier jak Gothic 1 i 2. To jest zupełnie inny poziom trudności, walka w Kingdom Come jest mimo wszystko dużo łatwiejsza i wystarczy załapać 2 proste tricki i nie ma z nią już tak dużego problemu. Poza tym walka w KC:D nie jest w przeiwieństwie do Gothiców głównym elementem rozgrywki. Te gry mają zupełnie inaczej rozłożone ciężary. Nie mówiąc już o tym, że świat Gothica jest światem fantastycznym, a KC:D nie.

Na ten moment jestem grą zachwycony, ale tak jak pisałem na wstępie: do ostatecznej oceny wstrzymam się do czasu aż ukończę grę.

post wyedytowany przez Leczosek 2018-04-01 15:35:16
21.10.2018 16:20
kAjtji
1008
4
odpowiedz
kAjtji
69
Zwykły Użytkownik
9.0

Jedna z najlepszych gier w jakie grałem. W sumie kocham w niej wszystko... prawie wszystko. Jedyne minusy, jak dla mnie, to:
-Słaba (BARDZO) słaba optymalizacja - gra raz potrafi na wysokich działać w stałych 60fps, aby nagle w tym samym miejscu spadać do 40. Grając na średnich (GTX 1060 i FX 8350) raz miałem z 80-100fps (choć przeważnie 60-70), a raz schodziło do 40 (głównie w Ratajach) lub poniżej 30 podczas większych bitew w kampanii głównej.
-Bugi - nie uświadczyłem ich jakoś dużo, ale wystarczająco, aby wkurzały
-Walka z kilkoma przeciwnikami - jak walka z 1-2 wrogami dawała mi masę frajdy, to kiedy tylko pojawi się ich trochę więcej, to jest logicznym, że trudno ich pokonać (Nawet najlepszy szermierz dupa, gdy wrogów kupa), chodzi mi tutaj o zaznaczanie i chaos jaki wtedy panuje.
-Masa zadań w stylu "zabierz, zabij, pozamiataj", które istnieją tylko, aby wydłużyć grę. Na szczęście masa jest naprawdę dobrych poboczniaków.
-Nierówny poziom graficzny - Piękne lasy i tylko ładne miasta, wspaniałe cutscenki i sztywne rozmowy (chodzi o animacje, nie dubbing, on jest całkiem niezły).
Wszystko inne oceniam na bardzo dobre.

05.03.2020 22:09
1093
4
odpowiedz
1 odpowiedź
BŁOND_07
107
Konsul
9.0

Jak widać powyżej, osoby, które oceniają KCD zdecydowanie krytycznie to z reguły gracze casualowi, nie potrafiący poradzić sobie z podstawowymi mechanikami gry tudzież nie rozumiejący ich zamysłu i wykonania. Podobnie jak z otwieraniem zamków, łucznictwo i kilka innych mechanik to umiejętności, w których musimy doszkolić nie tylko postać, ale i nasze zdolności manualne. Plusem jest to, że z czasem zdobywamy więcej perków i rozwijając daną umiejętność, mechanika staje się bardziej przystępna i wtedy doceniamy pierwotny zamysł projektantów gry.

24.09.2016 20:02
😃
147
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
zanonimizowany1027548
26
Konsul
10

Czytajcie ze zrozumieniem matołki :) Gra była dostępna od 24 października 2014 we wczesnym dostępie.Obecnie na steam już jej chyba nie ma, a to źle wróży tej produkcji.
Nie wiem czy to plotka,ale autorzy ponoć mieli jakieś problemy z wydawcą gry gdyż ten nakazał Im aby w grze był jakiś czarnoskóry :) W miejscu i w epoce gdy dzieje się akcja gry nie było murzynów , a gdyby jakiś się zabłąkał to by ludzie krzyczeli,że diabeł i spalili na stosie :D OOO, i to jest pomysł dla autorów.Skoro muszą, to niech wstawią jakiegoś czarnego i niech zostanie ukazana scena palenia na stosie Krótki to epizod czarnego NPC'a ale jest

06.04.2017 16:41
160
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
zanonimizowany1074990
29
Generał
Wideo

Kingdom Come: Deliverance Video Update #17: Cast & Cutscenes

https://youtu.be/50Fe6qzGtkU

16.01.2018 00:11
😢
178
3
odpowiedz
soplica2013
14
Legionista

Szkoda że w tej grze nie będzie dubbingu polskiego bo jak dla mnie to gra dużo traci bo z napisami się gra upierdliwie i ciężko się skupić na grze. Zazdroszczę Niemcom i francuzom bo oni w większości grach mają dubbing a nie jak polska prawie zawsze te cholerne napisy.

12.02.2018 20:40
A.l.e.X
297
3
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
132
Alekde

Ruszył preload 31.7GB bez rozpakowywania

13.02.2018 16:02
348
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
Wasp222
5
Chorąży

Jak dla mnie gra fenomenalna. Nie wiem czemu niektórzy tak negują tutaj system walki, grafikę itp. Generalnie szata graficzna jest bardzo ładna, piękny klimat średniowiecza. System walki również bardzo dobry, kwestia opanowania. Jeżeli ktoś lubi RPG w stylu starszych Gothic'ów, Skyrim, Oblivion, Wiedźmin to gorąco polecam. Bardzo wciągająca fabuła. Troszkę jest bugów , ale łatki to ogarną.
Gra chodzi idealnie na ustawieniach - Bardzo Wysokie (wyżej jest tylko Ultra Wysokie) - rozdzielczość 1920 x 1080 na sprzęcie:

Intel i5 3570K 3,4ghz (nie kręcony)
16 Gb Ram
Geforce Gtx 970 4Gb

Świetna gra !!! Ode mnie 10/10.

Ps. Gra na dysku razem z najnowszym Patchem zajmuje 37 GB,

post wyedytowany przez Wasp222 2018-02-13 16:07:10
13.02.2018 18:18
360
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
zanonimizowany1226085
22
Generał
16.02.2018 20:34
kolafon
😍
488
3
odpowiedz
kolafon
50
Abatur

Ja na szczęście nie mam problemu z błędami, a do marnej optymalizacji w dzisiejszych grach jestem przyzwyczajony (ale nie znaczy to, że nie zwracam wcale na to uwagi).

Ta gra to cudowna odtrutka na te wszystkie korpoGry i ubiGry z lootboksami, mikrotransakcjami i z funkcjami sieciowymi. Odtrutka na te wszystkie RPGi w klimatach fantasy z cudownymi amuletami, potężnymi artefaktami oraz ratowaniem całego świata i tym podobne bzdety.
Na przykład misja w której trzeba złapać w klatkę 3 słowiki, które uciekły, to wspaniały chillout w pięknym lesie, ćwierkające ptaki, sarny czmychające na nasz widok i przy okazji polowanie na zające ;) a po drodze obozujący w lesie bandyci spuszczają nam wpierdziel.

Ech, ta gra ma jeden cudowny składnik, którego tak wielu grom dzisiaj brak, ten legendarny, mityczny wręcz. Ten składnik to PASJA ;)

post wyedytowany przez kolafon 2018-02-16 20:36:51
17.02.2018 22:28
Rumcykcyk
533
3
odpowiedz
1 odpowiedź
Rumcykcyk
79
Głębinowiec

Ksiądz Boguto to mój mentor.

18.02.2018 12:36
544
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
Gazpacho
29
Chorąży
10

Od paru lat straciłem zapał do grania w gry, instaluje się coś czasem żeby przysiąść na pół godzinki i zaraz zapomina. Dawno RPG przestały mnie interesować, nawet Wiedźmina 3 mimo, że gra genialna nie chciało mi się przechodzić już. Do wczoraj. Zainstalowałem Kingdom Come podchodząc dość krytycznie... i gra mnie pochłonęła od 14 do 2 w nocy, coś co ostatnio chyba zrobił ze mną SpellForce, Mount&Blade i Gothic 3. Świat sprawia niesamowite wrażenie, każda walka jest wyzwaniem a do tego główny wątek jest naprawdę interesujący i nie polega na debilnym ratowaniu świata. Zapamiętałem każdą ważniejszą postać - twarz, imię, charakter a to już coś znaczy, bo NPC zwykle ulatują mi z głowy. Do tego Henryk ciekawy ziomek i idzie go polubić. Gra technicznie trochę niedorobiona, spadki FPS w miejscowościach i różne bugi ale wszystko rekompensuje niesamowity klimat - choćby przejście się do lasu który wygląda jak prawdziwa środkowoeuropejska puszcza. W niemal każdej grze tereny leśne są zrobione na odwal z karłowatymi drzewami, tutaj las wygląda naprawdę tak jakbyśmy się przeszli do niego w środku czerwca. Ogólnie Kingdom Come nie powinno zasłużyć ode mnie na dychę bo jest grą zwyczajnie niedorobioną ale ją daję bo przywróciła mi radość z grania. Poczułem to co przed laty za dzieciaka cisnąc w serię Gothic czy SpellForce. Od początku roku nie spędziłem tyle godzin łącznie przy komputerze co wczoraj w Kingdom Come: Deliverance.

27.02.2018 13:52
MaBo_s
743
3
odpowiedz
17 odpowiedzi
MaBo_s
37
Generał

@Alex
Dark Time - fajny mod. Bo bez niego gra po kilkunastu godzinach robi się banalna, a syn kowala zostaje średniowiecznym predatorem. W ogóle nie pojmuję tych zachwytów nad poziomem trudności KC:D, bo satysfakcjonujący poziom trudności w tej grze (o czym już kilka razy pisałem) istnieje tylko przez kilka pierwszych godzin. Dark Times przywraca ten początkowy poziom na dalszym etapie.
Na nowym kompie od początku wgrałem mody, również z Roads are Dangerous. I jak pisałem - zginąłem raz. Gdy dla próby przyszarżowałem w starym stylu, niczym Rambo na jeden z większych obozów.

Ale tak jak pisał Vinni. Ten mod nie zmienia gameplay, nie dodaje nowych mechanik (perki to nie mechanika). To po prostu obniżenie bazowych wartości staminy, zdrowia, szansy na blok, ripostę, odnawiania etc.
Nie ma w tym też żadnego realizmu. Bo realnie trudno to byłoby gdybym miał taką samą szansę na zabicie przeciwnika celnym cięciem w odsłoniętą szyję, jak on mnie. Gdyby walka opierała się na samych umiejętnościach, pojedynkach do pierwszego błędu z zaawansowaną AI, a nie na statystykach. Utrudnianie gry, przez obniżenie bohaterowi pewnych wartości bazowych to nie żaden realizm ani rewolucja.
Szczerze mówiąc dużo lepszy i bardziej satysfakcjonujący system walki bronią białą miał stareńki Dark Messiah na wysokich poziomach trudności.

No i zabawnie to wygląda, gdy piszesz że nie wyobrażasz sobie gry bez tego moda, że to nie ma żadnego sensu i granie na vanilli to samokrzywdzenie się. A jeszcze wczoraj, mając kilkadziesiąt godzin na koncie piałeś z zachwytu nad vanillą. Wszystko było super ekstra, po prostu siódme niebo i twoja ekscytacja sięgała sufitu.

Teraz wygląda to tak jakbyś w końcu tego sufitu sięgnął i mocno przy tym pieprznął się w głowę.

08.09.2018 13:13
997
3
odpowiedz
zanonimizowany1271907
0
Legionista

najlepsza gra rpg roku!

12.02.2019 02:52
1033
3
odpowiedz
4 odpowiedzi
WerterPL
90
Pretorianin
8.5

Jak dla mnie maestro :) Czuję się bardzo swojsko grając w tę grę. Wszystko realistyczne, chyba najlepiej wygladające lasy w historii gier (jakbym wszedł do lasu w Polsce), oryginalnie istniejące zabytki Czech, prawie że idealny symulator życia w średniowieczu, fajne rzeczy w karczmach, gra w kości, ścieżka dźwiękowa (zwłaszcza w klasztorze) i dylematy. Grałem jako rycerz i długo byłem wzorem wszystkich cnót. Jednak w końcu zwyciężyła moja natura uprawiania kradzieży w tego typu grach ;) Ale byłem bogaty i nie robiłem tego wcale dla pieniędzy. Robiłem to dla adrenaliny, dla przygody. Tutaj kradzież z włamaniem naprawdę napędza stresu przed złapaniem na gorącym uczynku a jak udało się ulotnić, to czułem wielką ulgę.

Tylko kilka rzeczy mi przeszkadza w tej grze:

- Całe Czechy znają Henryka. To wyglądało naprawdę sztucznie. Nieważne gdzie poszedłem, co robiłem, to każda żywa istota na mojej drodze mówiła "Hej, Henryk pryszedł nas odwiedzić!", "Hej, witaj Henryku!" itp. Nawet w samym sercu lasu wędrowiec (który z jakiegoś powodu w środku nocy idzie przez las bez pochodni i broni) wita mnie po imieniu. Bez przesady...
- Każdy w tej grze jest mistrzem szermierki. I nie zrozumcie mnie źle, uważam że system walki to kawał profesjonalnej roboty, ale irytujące było, że nie spotykałem na swojej drodze absolutnie żadnych laików. Nieważne, czy rycerz-renegat, czy najemnik, szef bandytów, bandyta-wieśniak z cepem w dłoni. Wszyscy profesjonalnie walczyli! Wieśniak z drzewcem w łapie parował moje ciosy mieczem i nieważne jakie bym nie robił zwody i czy zadawał ciosy, on ZAWSZE wszystko przewidywał i odparowywał. Co więcej, jak ja parowałem ciosy, to nie przeszkadzało mu to wyprowadzać całej serii aż po kilkanaście ciosów jeden za drugim. Wrogowie w ogóle się nie męczą. Jeżeli wcześniej nie wyprowadziłem parowania po pojawieniu się zielonej tarczy, to nie miałem co liczyć, że czymś wroga zaskoczę. Bez sensu.
- Pancerze moim zdaniem trochę zbyt szybko robią się brudne. Czasami tylko poszedłem do karczmy w lśniącej zbroi prosto z łaźni, posiedziałem przy piwie i porżnąłem w kości a zbroja już była cała usyfiona.
- Po co w tej grze ta "rozbierająca kostka" co to podobno tyle kobiet rozebrała, skoro w całej grze można tylko raz grać w kości z kobietą i to w dodatku jeszcze przed zdobyciem tej kostki?
- Bardzo długo trzeba się nagrać, żeby móc otwierać bardzo trudne zamki, a czasami kluczowe dla zadania rzeczy są we właśnie tak zamkniętych skrzyniach.
- Bandyci w zbrojach z rycerskimi hełmami. Jeżeli spotkasz na swej drodze takiego bandytę, to już możesz wczytywać grę. Nieważne, że miałem mistrzowsko opanowane walczenie mieczem oraz maczugą (sorka, zapomniałem oryginalnej nazwy), perfekt obrony a na sobie szlachecką zbroję, nie mogłem tym bydlakom zadać żadnych poważniejszych obrażeń. Co innego oni, oczywiście jak trafili to 1/3 życia zabierali i to jednym ciosem... Ja po kilkukrotnych trafieniach zabierałem im może 1% życia i to pomimo tego, że miałem o wiele lepszy pancerz i broń niż oni. Tylko raz udało mi się zabić takiego bandytę i to tylko dlatego, że dał się zajść od tyłu. Może wam lepiej poszło, ale ja z takich spotkań musiałem zawsze zwiewać.

Ogółem gra moim zdaniem świetna :) Jeden z najlepszych Roleplayów jakie miałem w życiu i dzięki polskiej narodowości mogę mocno się utożsamiać z życiem w średniowiecznych Czechach. 8.5/10

11.12.2016 16:46
153
2
odpowiedz
zanonimizowany1201537
9
Konsul
10

Gra już teraz wygląda pięknie.Cały jej rozmach, rpgowość system walki, w zasadzie wszystko jest świetne.Problem w tym,że to jest aż niemożliwie perfekcyjne ;) Ilość elementów jakie autorzy chcą wprowadzić do gry jest obłędna.Czy to może się udać takiej grupie zapaleńców? Oby :) Oczekiwania jak najbardziej na 10.

31.01.2018 21:31
A.l.e.X
😃
192
2
odpowiedz
12 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde

Dzisiaj obejrzałem ostatnie gameplaye z bety, jeśli tak będzie wyglądać cała gra to dostaniemy coś co zdeklasuje światem Skyrima i gry Bethesdy, dodatkowo twórcy obiecali że dodadzą warsztat na steamie. Może to nie będzie gra dla każdego ale na pewno dla mnie :) Czekam na preload :)

02.02.2018 09:15
Enigma1990
👍
195
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
Enigma1990
39
N7
8.5

Oglądałem wczoraj sporo materiałów z ostatniej fazy kodu i naprawdę ta gra ma szansę zostać wielkim zaskoczeniem.

Swiat wygląda pięknie.
Postaci też nie są złe.
Mimika twarzy też nie jest najgorsza.
Zadania poboczne wyglądają na ciekawe.
System skradania robi wrażenie.
Voice acting jest bardzo dobry.
system walki również bardzo ciekawy i może z początku wydawać się trudny do opanowania, ale w praktyce jest inaczej :)
Ogólnie gra jest rozbudowana i posiada ciekawy system postaci.

Obawy na pewno mam o optymalizację i miliardy bugów..

Jeśli ta gra otrzyma wparcie modów takie jak ma SKYRIM to naprawdę może z tego wyjść coś bardzo interesującego.

Powiem wam, że czekam bardzo na premierę i trzymam mocno kciuki aby ta gra okazała się przynajmniej dobra :)

post wyedytowany przez Enigma1990 2018-02-02 09:26:31
08.02.2018 13:09
👍
228
2
odpowiedz
zanonimizowany1226085
22
Generał
09.02.2018 13:46
Maverick0069
237
2
odpowiedz
Maverick0069
64
Generał

Duży patch z reguły świadczy dobrze o twórcach :-)

09.02.2018 19:37
244
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
zanonimizowany250573
98
Generał
Wideo

Jakby kto chciał zobaczyć grę w akcji. Mam trochę mieszane uczucia.

https://youtu.be/YjPLjU0YCAI

10.02.2018 19:23
domino310
256
2
odpowiedz
1 odpowiedź
domino310
82
Bastard Rycerski

Cholera przydałby się jakieś recenzje, bo cena na premierę nawet nie jest najgorsza jak na dzisiejsze standardy.

12.02.2018 15:20
285
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Ezoteryczny Maruda
11
Legionista

Brak mi jeszcze opinii użytkownika "Mwa Haha Ha ha"

To jest znafca ;-)

12.02.2018 15:53
286
2
odpowiedz
zanonimizowany1195154
34
Konsul
9.0

Nie mogę się doczekać jutrzejszej premiery tego tytułu. Jest to wielka nie wiadoma, bo może być różnie, albo źle albo dobrze. Jest sporo niewiadomych, pracę na grą trwały długo, co się po drodze działo u nich kto to wie. Jedno jest pewne, jeśli gra będzie trzymać poziom pod z wglądem fabuły, misji pobocznych,postaci, świata gry i pod z wglądem sprawy czysto technicznej będziemy mieli hit, pierwszy w tym roku. Moje oczekiwania są spore, jak będzie naprawdę? Mam nadzieje że jutro uda mi się to sprawdzić.

13.02.2018 04:06
304
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
Jango Kane
44
Konsul
Image
Wideo

https://www.youtube.com/watch?v=yoKpfRd9AOo

1h:28:01 min - jest polowanie w lesie. Wrzucam screena dla ślepych. Filmik jest z premierowej wersji. Nie będę się czepiał samej gry, bo może być fajna. Tylko skończcie trollować, że to jest najlepsza flora i fauna w historii gier, bo nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Grafika w tej grze jest bardzo przeciętna. Porównanie do Wieśka to chyba jakiś żart. Nie wiem czy bym ją porównał nawet do Ghost Recon: Wildlands, AC: Origins albo chociaż do GTA5. Boże, ona nawet odstaje od indyków robionych masowo na Cry Engine 3 :D

13.02.2018 16:33
A.l.e.X
😍
351
2
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
132
Alekde

Na tyle na ile obecnie pograłem powiem że gra urwała mi głowę :) Na taką grę czekałem od premiery Skyrima. Pełny realizm, super wykonane lokacje, grafika piękna, postacie poboczne znakomicie przedstawione. Do tego wolność, robisz co chcesz, masę statystyk, perków, nie wiadomo czym się zainteresować. Kodeks gry wykonany doskonale. Normalnie dla wszystkich którzy szukali prawdziwego rpg to pierwsze wrażenia są niesamowite. Oczywiście gry nie oceniam za nim jej nie skończę min. jeden raz, ale jak wyżej pierwsze wrażenia wow.

Zapomniałem dopisać zapisywanie gry za pomocą Zbawiennego Sznapsa który kosztuje 100 groszy (hyhy) to najlepsze co gra mogła dostać -> nie ma bezsensownego save / load przed walką i czynnościa -> aczkolwiek za pewne na steam w warsztacie zaraz powstanie mod na to

post wyedytowany przez A.l.e.X 2018-02-13 16:38:38
13.02.2018 17:26
😂
355
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
zanonimizowany1226085
22
Generał
Wideo

https://www.youtube.com/watch?v=TgTGg1kUQCo&feature=youtu.be

Trochę śmiechłem, śmieszny bug.

I niby miało nie być elementów fantasy, a tutaj jakiś Ninja xD

post wyedytowany przez zanonimizowany1226085 2018-02-13 17:27:25
14.02.2018 06:37
382
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Santiago.Lopez
21
Legionista

Czyli standardowo... Trzeba poczekać pół roku aż połatają ten twór. Premierowi betatesterzy pomogą hiehie!

14.02.2018 10:29
A.l.e.X
385
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde
Image

pain22k2 - moim zdaniem to problem z wgrywaniem tekstur (możesz spróbować dopisać przy starcie na steam komendę)
-heapsize 2097152 (jeśli masz 16GB lub więcej ramu)
-heapsize 1048576 (jeśli masz 8GB ramu / mniej)

u niektórych poprawia właśnie wczytywanie tekstur, dodatkowo o dziwo sporo ludzi dostaje też zwiększonej ilości fps, u mnie akurat nic to nie dało, ale po forum WH widać że masę ludzi jest uradowanych bo gra zaczęła dużo lepiej chodzić nawet podwojona została liczba fpsów co u poniektórych

Zauważyliście że każdy nawet nic nie znaczący NPC ma osobną inną twarz, zostało to dużo lepiej zrobione nawet niż w W3, o głównych to nawet nie ma co się wypowiadać.

15.02.2018 22:48
mgr. Kuba
454
2
odpowiedz
mgr. Kuba
112
-
Image

No to zaczynam :)

16.02.2018 09:08
StabbingWestward
463
2
odpowiedz
StabbingWestward
46
Konsul
9.0

Jako doskonałą rekomendacje mogę po prostu napisać że bawię się tak świetnie (10h gry aktualnie i syndrom ,,jeszcze jednej godzinki") jak w pierwsze 2 gotiki i wiedźmina 3 razem wzięte... Tak naprawdę opad szczęki powoduje że nie wiem co mogę napisać więcej. W to po prostu TRZEBA zagrać.

16.02.2018 19:52
481
2
odpowiedz
zanonimizowany1255097
7
Pretorianin

.

post wyedytowany przez zanonimizowany1255097 2019-04-04 20:24:09
16.02.2018 19:55
kotonikk
482
2
odpowiedz
kotonikk
93
Wśród horyzontów

Dotarłem do Ratajów i sprawa wygląda tak : absolutnie obłędny świat. Odwzorowanie skali i detali urywa głowę, to jest praktycznie 1:1 to co możemy ujrzeć w rzeczywistości. Jako fan swojskich, słowiańskich krajobrazów jestem wniebowzięty. Gra jest trudna i zmusza do myślenia, choć pewne archaiczne rozwiązania, jak system sejwów i konieczność domyślania się co twórcy mieli na myśli w kwestii rozgrywki jak dla mnie są do poprawki, bo natenczas gra często nie szanuje naszego czasu. Przerywniki filmowe z jednej strony są świetne, ale z drugiej są rozciągnięte do granic możliwości i często stukałem palcami o pada by już sobie pograć. Dla osób interesujących się epoką Kingdom Come będzie orgazmem - samo czytanie encyklopedii zajęło mnie na długie minuty i pozwoliło wczuć się w czasy i przypomniało, jak ciekawe było średniowiecze. Ta gra to naprawdę wehikuł do tamtych czasów. Dubbing nie jest taki zły, ale jakbym był Czechem interesującym się tymi klimatami to pozwałbym chyba Warhorsa ;) Wracam do gry bo jest wyjątkowa, mimo wielu ułomności.

16.02.2018 22:22
SeBoLaS
491
2
odpowiedz
SeBoLaS
21
Legionista
9.0

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta gra. Podchodziłem do tego tytułu z dużą rezerwą,ale po odpaleniu rozgrywki nie mogę się od niej oderwać.Daję mocną 9.

17.02.2018 16:34
516
2
odpowiedz
5 odpowiedzi
NoGamer256
16
Chorąży

Ja nie kradnę, gra jest znacznie ciekawsza, gdy jesteśmy uczciwi. Gram moralnie poprawnym Henrykiem, czyli ograniczam się do rabowania trupów które są nimi dzięki mnie i nie dotykam nie swojej własności.
Gram ma kilka bugów, ale po za tym jest niesamowita, jedna z najlepszych w jakie grałem.

19.02.2018 09:51
😃
570
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Kempii
20
Chorąży
9.0

Przegrałem całą niedziele i muszę zaczekać na patche bo gra jest świetna i nie chce jej sobie psuć przez bugi i optymalizacje. Przyznam, że jestem mocno wybrednym graczem, poza serią GTA i poszczególnymi tytułami (underground'y, Heroes III, Wiedźminy i jeszcze parę innych) odbijałem się jak piłka, a szczególnie ostatnie lata dosłownie nie było nic ciekawego-pograłem parę godzin i gra się kurzyła bo się najzwyczajniej nudziła i nie była warta więcej niż 80zł. W końcu pokazywał się na horyzoncie Deliverance, ale po newsach zapowiadał się totalny niewypał, recenzja również nie zachęcała do kupna, komentarze też większości negatywne. Po obejrzeniu gameplaya na yt jestem oczarowany, toć to idealna gra dla starych wyjadaczy, w końcu gra która jest warta wyrzucenia trochę hajsów!!! Dobrze, że mam teraz remont i nie mam jak grać to jestem zmuszony czekać na patche bo inaczej bym grał z bugami, gra MEGA wciąga, fabuła zapowiada się na epicką!

19.02.2018 18:40
😉
581
2
odpowiedz
ZlyBurek
21
Chorąży
8.5

Ta gra żyje , jak gothic + skyrim , troche męcza filmiki ,wymagania spore ale i tak lepiej tu na srednich wyglada swiat niz w innym rpg na full

19.02.2018 20:09
👍
585
2
odpowiedz
Amardeas
9
Legionista
9.0

Gdyby nie Bugi gra byłaby świetna, niektóre rzeczy są powtarzalne, sterowanie na padzie to jak podniesienie poziomu trudności, mimo wszystko od czasu Skyrima i Wiedźmina czekałem na RPG w klimacie średniowiecza właśnie opartego na tamtejszych realiach, gra mnie nie zawiodła i z czystego serca wystawiam ocenę 9/10. Pozdrawiam, jest to moja opinia i nikt nie musi się z nią zgodzić. :)

21.02.2018 01:34
📄
623
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
azgan
27
Chorąży

Kolejna porcja przydatnych modów:

Osoby które lubią więcej akcji i walki podczas eksplorowania powinny zainteresować się tymi modami.

Roads are Dangerous

Dzięki tej modyfikacji wasze przygody będą znacznie bardziej niebezpieczne oraz z dodatkowym dreszczykiem emocji - więcej bandziorów i innych zbirów na drogach.

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/51

oraz

More Enemies

więcej przeciwników podczas potyczek

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/90

Bardziej responsywna walka a konkretnie namierzanie przeciwników podczas walki

More Responsive Targeting

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/83

Kolejny mod pozwoli wam znieść ograniczenie widoczność w zamkniętych hełmach

No Helmet Vision

Od teraz będziecie mogli nosić dowolny hełm bez obaw że utrudni wam widoczność podczas walki. Jest to oczywiście spore ułatwienie oraz mniej realistyczne niemniej jednak warto odnotować taką możliwość ;)

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/28

Czy ktoś z was jest miłośnikiem strzelania z łuku? Jeśli tak to kolejny mod jest stworzony dla osób które chciały by pobawić się w Robin Hooda :E

Robin Hood

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/64

Kolejny modzik skupia się na szybszym zdobywaniu doświadczenia

More XP

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/79

Kolejne dwa mody pozwolą wam na grę w nieco innym stylu. Pierwszy z nich usuwa wszystkie znaczniki z ekranu - całkowicie "ukrywa" HUD

Clean HUD

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/15

Druga modyfikacja pozwala pozbyć się "mgły" z mapy dzięki czemu jest bardziej czytelna. Od tera będziecie mogli grać polegając tylko na zmyśle orientacji w terenie oraz umiejętnym czytaniu mapy.

No Fog Of War

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/37

Oczywiście możecie też znaleźć inne zastosowanie dla tych modów np. robienie ładnych screenów lub tapety na pulpit :P

Chcielibyście pozbyć się filmików przy każdym ponownym uruchomieniu gry? Nie ma sprawy ten mod załatwi sprawę.

Skip intro videos

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/6

Kolejna modyfikacja sprawi że handlarze będą dysponowali większymi zasobami co umożliwi wam sprzedaż większej ilości zdobytych przedmiotów

Richer Merchants

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/40

Na koniec modyfikacje skupiająca się na poprawie grafiki

Volumetric Fog Enabler

Umożliwia dodanie wolumetrycznej mgły bez konieczności wpisywania polecenia w konsoli

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/19

oraz kolejne modziki mające na celu upiększenie gry

REALISTIC LIGHTING RESHADE

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/42

Wanderer ReShade

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/60

post wyedytowany przez azgan 2018-02-21 01:36:04
24.02.2018 18:44
A.l.e.X
694
2
odpowiedz
5 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde

Executioner - kiedyś to wszystko naprawią, co nie zmienia faktu że ja się w KCD bawię wyśmienicie, a o to w grach przecież chodzi :)

24.02.2018 20:22
👍
697
2
odpowiedz
6 odpowiedzi
Atrycze
38
Pretorianin

Gra naprawde warta polecenia. Chyba poraz pierwszy od dawna zbieram pieniadze poczym je wydaje, i starcza mi na wszystko czasem musze przyoszczedzic, nie rozumiem ludzi nazekajacych na te snapsy przecież idzie je kupic za 80gr a uzywa sie je w sporadycznych sytuacjach.. jak komus nie pasuje to proponuje w assasyna popykactam macie tyle przedmiotow tyle kasy ze wamto zwisaipowiewa, zapewne nawet nie czytacie do czego jaki przedmiot służył ??. Ps. Gra chodzi mi ma sprzecie gtx 1060 6gb, i5 4460, 12gb ramu. Wszystko na uberpromaksimum.... ocZywiście obnizam tylko cienie na srednie bo to mega pożaracz klatek. Wszystko trzyma mi w granicach 40/50 sa oczywiscie drobne sciny no a w miastach czesto spada do 25 ale bez przesady idzie elegancko grac. No i dysk warto miec ssd bo loadingi irytuja.

post wyedytowany przez Atrycze 2018-02-24 20:26:53
25.02.2018 14:49
708
2
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1226085
22
Generał

Kiedy w końcu ten patch 1.3 ma wyjść?

25.02.2018 14:55
709
2
odpowiedz
Executioner
27
Konsul

Jak to możliwe, że niektórzy tutaj nie potrafią skrzyni na myszce otworzyć? Przecież to jest banał.

26.02.2018 05:09
poniatovsky
723
2
odpowiedz
1 odpowiedź
poniatovsky
13
Legionista

spoiler start

Trochę szkoda, że gra nie dała mi jasnego wyboru czy chcę, żeby Henryk wychędożył karczmarkę w stodole. Skąd miałem wiedzieć, że zgoda na picie z proboszczem do tego doprowadzi? Osiągnięcie "prawiczek" poszło w las" :D

spoiler stop

27.02.2018 07:37
740
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Chromstar
24
Chorąży

Wczoraj bitą godzinę zegarową biegałem po lasach w poszukiwaniu miejsca do polowań na dziki. Miejsce znalazłem, ale ile nazbierałem muchomorów po drodze to moje.

28.02.2018 09:10
759
2
odpowiedz
zanonimizowany1191507
24
Legend

O dziwo chociaż nie podzielam zachwytów ALEXA, mam już 21h nastukane i nie natrafiłem na Bugs który uniemożliwiłby mi przejście questa.

03.05.2018 13:28
👍
945
2
odpowiedz
1 odpowiedź
sermens
7
Legionista

Świetna historyczna gra. Znacznie lepsze questy niż w schematycznym Skyrimie. Twórcy zostali oskarżeni o rasizm, bo w średniowiecznych czechach nie ma murzynów...

11.05.2018 18:58
[Gammorin]
948
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
[Gammorin]
50
Pretorianin

Niedawno ukończyłem grę i jestem bardzo zadowolony. Jestem wielkim fanem gier RPG i brakowało mi czegoś takiego co zaoferował mi Kingdom Come: Deliverance. Wiadomo, gra ma swoje bugi, a na kontynuację poczekamy parę lat, ale według mnie warto. Lepiej niech dopracują tytuł niż mają wydawać masę łatek. Najbardziej w tej grze podobał mi się system walki i rozwój postaci. Umiejętności zdobywamy dzięki szkoleniu danej czynności, według mnie taki rozwój jest najlepszy. Bardzo mi się to podobało w Morrowindzie, w Oblivionie już zostało to trochę wykastrowane , a w Skyrimie poszli już zupełnie inną drogą. Fabuła nie jest jakoś szczególnie porywająca, ale nie jest zła, gra nadrabia to klimatem, otwartym światem i swobodą. Ja się bawiłem świetnie i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu fanowi RPG ten tytuł ;-).

26.07.2018 18:49
987
2
odpowiedz
Serge89
37
Chorąży
7.5

Gra faktycznie jest mega nierówna. Czasem miałem wrażenie, że gram w arcydzieło, czasem dziwiłem się jak można to było tak spartolić. Widać, że na pewne rzeczy nie starczyło czasu/budżetu i zostały niedopracowane. Wciąż sporo błędów, wiele z nich wybija z klimatu. Ogólnie jestem zadowolony i nie żałuję wydanych pieniędzy, ale też pozostaje niedosyt że mogło być dużo lepiej. Szczególnie, że mimo swobody eksploracji, ponowna rozgrywka nie ma większego sensu, bo w kluczowych momentach główny wątek jest bardzo liniowy.

15.10.2018 20:08
👍
1004
2
odpowiedz
Legalizex
35
Pretorianin
9.5

Grałem od razu po premierze i pamiętam beznadziejną optymalizację(choć na GTX 1080 tak tego nie czuć) i masę bugów ale realia i historycznośc tej gry, piękny, realistyczny świat który jest taki swojski i fabuła to coś niepowtarzalnego. Jutro wychodzi pierwszy duży fabularny dodatek i DLC z turniejami rycerskimi i zamierzam od jutra ogrywać grę po raz drugi

post wyedytowany przez Legalizex 2018-10-15 20:08:08
16.10.2018 17:40
👍
1005
2
odpowiedz
zanonimizowany1226085
22
Generał

PC 1.7 Patch Notes
– Optimizations –
Texture streaming massively improved. Pop-in of the more detailed textures or body parts should be much less apparent.
We have optimized despawning of items. This should positively affect performance for some players.
NPCs no longer randomly drop items while going into less detailed LOD state. This should slightly improve performance.

– New features –
Tournament! - The tourney takes place every few days in the courtyard of Rattay Upper Castle. Depending on how far you've progressed through the story, ask either the Samopesh blacksmith or Sir Hans Capon to make the necessary introductions.
Dice minigame improved - We have added a new set of dice with a "Joker" side and three types of straights to score. It is now easier to gain points with wild dice, so we raised the score limit to 4000 points.

– Quest bugs fixed –
Lord Divish now returns to Talmberg after the cutscene in Epilogue.
Bandit recruiters in "If You Can’t Beat ’em" quest are no longer afraid of corpses and the quest can be progressed even if you bring them physical proof of your success.
Quarry robbery in the "Gallows Brothers" quest now has a proper ending if the player refuses to join the robbers.
Fixed infinite fader before Uzhitz sermon, which arose during a certain patching order.
Fixed issue that caused Lord Capon to visit baths before starting the "Next to Goodliness" quest.
Fixed issue that caused Kunesh's axe to disappear during loading thus preventing completion of Unexpected Visit quest.
Fixed issue that prevented the player from getting cat-paw immediately after beating Gambler in "Miracles While You Wait" quest.
Fixed issue that caused Fritz and Matthew to attack each other after "A Rock and a Hard Place" quest.
We also squashed a bug that caused inability to hand over their share.
Soldiers continue to load trebuchet even if you talk to Sir Robard and deliver quest "Ruin".
We also fixed a rare situation in which players could not talk to Sir Robard during "An Oath is an Oath" quest.
Changed behavior of the captured Cuman, with this patch he talks to the player even if the player has a really low reputation with Cuman faction. To be fair he did have a reason to distrust you!
There is no longer an infinite fader after killing an opponent in the fist-fighting quest line.
Erik at Vranik fort now has death protection, which prevents consequent cutscenes in the quest from failing.
Failure of "The Prey" quest caused by meeting thugs from "Debts Must Be Paid" quest when traveling with Hans Capon fixed.
Fixed issue that sometimes caused Captain Bernard to stop training the player after taking the "Marauders" quest.
Fixed incomplete dialogue option in "Saintly Remains" quest.
Fixed cutscene in Rocketeer quest.
Fixed interactor on the deer grave in "Hare Hunt" quest and the poacher camp cutscene trigger.
Talmberg groom should no longer get stuck in the castle door.
Fixed looped dialogue with Rattay scribe in Mysterious Ways quest.
Fixed infinite dialogue loop after giving Theresa gifts.
Fixed rare issue that prevented player from talking to Morcock after dealing with Timmy in the "My Friend Timmy" quest.
Quest "Keeping the Peace" now properly triggers game over if the player leaves Rattay
Fixed autosave in "The Sport Of Kings" quest.
Bug in "Next to Godliness" quest where Hans Capon didn't enter the bath fixed.
"Hare Hunt" quest icon is now active only if the quest can be taken.
Issue with quest markers in "A Bird in the Hand" quest fixed.
Quest "Next to Godliness" now cannot be activated after Epilogue.
A rare bug with NPCs from different quests occurring during Talmberk siege fixed.
Combat Master Vanyek can now correctly duel with the player during "The
Die is Cast" quest.
Fixed objectives and logs in "A Needle in a Haystack" quest.
Eating from a bowl in the monastery should now work without an issue.
Fixed interaction between "Wounded Soul" and "A Man of the Cloth" quests.
Fixed interaction between "Wounded soul" and "Pestilence" quests.
Small tweaks in the dialogue with blacksmith Zach in "All That Glisters" quest.
Bug which caused Hans Capon to talk only about "Robber Baron" quest even after finishing it fixed.
Rare bug that stopped progression after losing a dice game during "Keeping the Peace" fixed.
Bug that caused absence of important dialogue with Hans Capon during "Clothes Make the Man" fixed.

– Other bugs fixed –
Fixed rare issue that caused money disappearance during loading.
Fixed problem with uberlods that caused occasional disappearance of Pribyslavitz
Fixed another rare issue that caused combat lock on dead opponents.
Several small tweaks in the alchemy minigame UI.
Inflating breasts of sitting women have been resolved (Sorry guys!).
Fixed rare issue which caused a guard to evict a player from the jail for trespassing.
We emptied some overfilled chests in Rattay and prevented them from overfilling again.
Knocking out NPCs from stealth no longer makes their clothes bloody.

– From the Ashes DLC –
More shopkeepers in restored Pribyslavitz now sell repair kits.
Ambient music in Pribyslavitz now changes based on the number of buildings built.
Marius will now properly say why he won't do anything when the player is trying to build something from the Ledger.
Small graphical glitches fixed
UI buttons no longer flicker in Ledger.
It is now possible to smoke and dry food in bulk.
A new sound is now played when drying or smoking.
Judgments are no longer accessible after failing the quest.
Events on Rattay square no longer appear during the Bailiff's speech.
The chance of encountering enemies near Pribyslavitz is now lower after clearing the bandits.
Weaponsmith and armoursmith now properly display goods around the shop.
Weaponsmith and armoursmith now have more money.
Two of the woodcutters no longer stay in the village after the player banished them during one of the judgments
The smithy guard now guards the shop even after the shop upgrade.

26.11.2019 13:41
elathir
1062
2
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
64
Czymże jest nuda?

Gra na mnie robi świetne wrażenie. Nieśpieszne tempo, droga od zera do bohatera (coś co uwielbiałem w Gothicach tutaj dostałem po raz pierwszy od tamtego czasu w 3d), złożony model walki, gra dość trudna itd. Idealna może nie jest, ale bawię się świetnie i jest to jedna z naprawdę niewielu gier gdzie szlajanie się bez głębszego celu sprawia mi frajdę.

11.12.2019 11:01
1064
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
psyh0zzy
25
Chorąży

Absolutnie nie rozumiem, jak można nie łapać walki w tej grze. Przecież to jest doświadczenie najbliższe prawdziwej walce, jakie dotąd udało się zaadaptować na wirtual.

post wyedytowany przez psyh0zzy 2019-12-11 11:03:43
14.02.2020 12:00
😊
1080
2
odpowiedz
zetttt
55
Centurion
8.0

giera fajna szczególnie grafika widać że to juz finalny produkt porównujac 2 lata temu

16.02.2020 19:06
Mr. JaQb
1083
2
odpowiedz
Mr. JaQb
68
Senator

Przeszedłem już po raz trzeci, tym razem na hardcore z wszystkimi negatywnymi perkami - gra jest nadal tak samo genialna i nadal tak samo brakuje dalszego ciągu historii Heńka. Dobrze, że puścili ją za darmo w EGS i udostępnili w Game Passie, dzięki temu trafi do większej ilości graczy, czyli grupa potencjalnych fanów marki i nabywców kolejnej części się zwiększy.

29.01.2014 16:42
😁
20
1
odpowiedz
zanonimizowany820887
6
Junior
10

Ja chyba śnię... To jest gra moich marzeń! Uwielbiam gry RPG, ale zawsze mi w nich czegoś brakowało. Miałem już dość siekania potworów i w końcu chciałem wziąć udział w jakimś historycznym wydarzeniu, jako że ta dziedziną również jest moją pasją. I w końcu natrafiłem na grę, która ma u mnie szanse na stanie się grą idealną! Jedyna moja bolączka dotyczy tego, czy będzie dostępny tryb TPP. Mam nadzieję, że projekt zostanie odpowiednio dopracowany i że ekipa sobie poradzi z tak złożoną grą. No ale myślę, że mogę być spokojny, w końcu to nie są amatorzy. Już nie mogę się doczekać premiery :)

05.02.2014 16:37
24
1
odpowiedz
zanonimizowany881864
21
Generał
10

Czekam :) Tylko dodam ze nie ma jak dla mnie nic wspólnego ze skyrimem ale ma bardzo dużo z m&b lecz jest to gra którą sie przechodzi jezeli bedzie mozna jeszcze robić mody to gra zasługiwać bedzie na duże 10 :)

28.02.2015 00:32
103
1
odpowiedz
Włodek18
32
Centurion

banan2004
Ta liczba w nicku, to jak rozumiem Twój rocznik? ;)

19.03.2015 22:11
Powder
107
1
odpowiedz
Powder
50
Pretorianin

Rozmach tej produkcji jest porażający!

13.04.2015 01:25
109
1
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul
9.5

Grałem w tą betę czy coś sciągnałem dla sprawdzenia z torrenta oczywiście :) I Powiem tak wygląda rewelacyjnie cóż optymę na pewno poprawią ale wydaje mi się że braknie im czasu na wydanie jaj 2016 ale to tylko moje zdanie z tego co widziałem jeśli chcą zrobić to co mają zrobić ale pomyśleć o tych niby dodatkach płatnych na które jestem na nie to pewnie im starczy no nic będzie hit na pewno .

26.05.2015 20:12
110
1
odpowiedz
Ejim
60
Pretorianin
9.5

oj niewiem czy dadzą rade ale trzymam kciuki ! gra ma potencjał i bardzo soczysty klimat :D po alphie czuje że może wyjść z tego hit. ;)

28.05.2015 20:51
WoJoRGW
👍
111
1
odpowiedz
WoJoRGW
66
Centurion
10

Mam nadzieję wybawić się przy tej grze jak nigdy.. zupełnie jak na wzór Skryrim tylko bez smoków; magii i baśniowych opowieści. W końcu trochę historii i prawdziwe realia średniowiecza ! Sądzę, że tego właśnie było trzeba.. . Oby gra była hitem ;)

23.06.2015 17:21
Pliszka18
115
1
odpowiedz
Pliszka18
7
Legionista
10

Tak bardzo czekam <3 szczególnie, że okres wojen husyckich uwielbiam. Może pojawią się jakieś polskie wątki, bo przecież to czasy Władysława Jagiełły ;)

30.09.2015 19:23
TheCerbis
122
1
odpowiedz
1 odpowiedź
TheCerbis
52
The Wolf Among You

Tworzymy postać i akcja trwa od początku do końca średniowiecza? No, to pod koniec musiałbyś sterować prochami bohatera, mającymi 10 wieków.

18.11.2015 15:53
ExEM_PL
125
1
odpowiedz
ExEM_PL
40
Centurion
10

GRA MOICH MARZEŃ !!! system walki jak W Mount&Blade tylko że odwzorowany realiami nie no ARCYDzIELo :D

29.11.2015 13:00
127
1
odpowiedz
albandur
5
Junior

Jak widzę tą grafikę i system walki, to już wiem że w 2016 będę grzał w domu laptopem xD

12.05.2016 21:09
👍
138
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Matvion
3
Legionista

Jeżeli Daniel Vavra nie ugnie się przed krytykami i nie umieści według ich zaleceń czarnoskórych postaci to....

Z pewnością tę grę kupię, nawet wersji kolekcjonerskiej.

22.08.2016 16:12
Psychosocial
👎
144
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Psychosocial
67
SlipknoT

To sobie jeszcze w chuj czasu poczekamy.

25.08.2016 14:43
KacZi2001
👍
146
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
KacZi2001
3
Junior
10

Nareszcie jakaś godna gra na miarę Mount&Blade

01.10.2016 22:06
Iohannes
148
1
odpowiedz
Iohannes
4
Junior

Powiem tak: pograłem już sobie około 17 godzin, niestety była to rozgrywka niezbyt satysfakcjonująca gdyż mój sprzęt lekko niedomaga jednak mogę powiedzieć, że klimat, ubiory, uzbrojenie, wnętrza domów niesamowicie oddają realia europy z wczesnego XV wieku tak więc jest to chyba najbardziej historyczna gra tego typu a uwierzcie mi że znam się trochę na historii i wiem co mówię. Jedynym i niestety jednym z najważniejszych asptektów które niezbyt napawają optymizmem jest system walki którego nie mogę przełknąć i dla mnie odbiera całą frajdę z grania. Wiem że ma być jak najbardziej realistyczny ale jak dla mnie jest po prostu niewygodny i nie wiem jak będzie wyglądała walka na polu bitwy gdzie podczas niej kamera zawiesza się na przeciwniku nie pozwalając odwrócić od niego wzroku. Mam nadzieję ze w wersji finalnej będzie to wyglądało lepiej.

10.12.2016 14:13
152
1
odpowiedz
zanonimizowany1074990
29
Generał
26.10.2017 20:38
170
1
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1074990
29
Generał
Wideo

System walki:

https://youtu.be/3c_ANy-4TS4

Można skonfrontować spojrzenie twórców z opisanymi jakiś czas temu kiepskimi wrażeniami z wczesnej wersji z punktu widzenia gracza. Niestety nie mówią nic w temacie tych wrażeń, opisują tylko, dlaczego ich system jest super. Technicznie biorąc faktycznie - najwyraźniej kod tego systemu z niezwykłym pietyzmem stawia na fizyczny autentyzm, co zresztą już samo w sobie ogranicza grono potencjalnych fanów, bo autentyzm =/= miodność. Autentyzm, myślę, może być również psychologiczny. Polega on na tym, że walki w tej grze normalny, zdrowy na umyśle człek zdecydowanie unikałby, jak w życiu, a podejmowałby ją tylko w ostateczności. I to akurat według mnie byłoby świeże i fajne podejście.

post wyedytowany przez zanonimizowany1074990 2017-10-26 20:40:37
17.12.2017 12:38
176
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
zanonimizowany1226085
22
Generał

Na steamie podane również są wymagania sprzętowe.

Wymagania minimalne:

System: OS 64-bit Windows 7 lub 64-bit Windows 8 (8.1);
Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz lub AMD Phenom II X4 940;
Pamięć RAM: 6 GB;
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7870;
DirectX: Wersja 11;
HDD: 30 GB dostępnej przestrzeni.

Wymagania rekomendowane :

System: OS 64-bit Windows 7 lub 64-bit Windows 8 (8.1);
Procesor: Intel Core i7 3770 3,4 GHz lub AMD AMD FX-8350 4 GHz;
Pamięć RAM: 8 GB
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 lub AMD Radeon RX 580;
DirectX: Wersja 11;
HDD: 30 GB dostępnej przestrzeni.

02.02.2018 15:23
197
1
odpowiedz
kacyk71
54
Konsul

Szkoda ze nie bedzie czeskiego dubbingu,:)
Ciekawe jak podejda do skladnikow alchemicznych,np sproszkowane skrzydlo nietoperza,oczy zaby itd itp:)Czy np na leczenie ran chleb zagnieciony z pajeczyna:)
Jesli znajda sie tam takie niuanse to jeszcze to podkreci klimat gry:)
Juz bym pogral,oby tylko wyszla gra jak zapowiadaja.

03.02.2018 15:08
A.l.e.X
200
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde
Wideo

Las w grze - widzieliście kiedyś coś takiego ? :)

https://www.youtube.com/watch?v=HxGt7U6xP84&t=166s

04.02.2018 13:50
Crod4312
204
1
odpowiedz
8 odpowiedzi
Crod4312
115
Senator
Wideo

A.l.e.X

Jeszcze jedne ujęcie lasu - to beta z 2016
https://www.youtube.com/watch?v=-UjbUzKqOXo

Dla takiego lasu chcę kupić tą grę. To wygląda przepięknie.

PS. Kiedy dodacie możliwość cytowania postów? Normalnie prehistoria...

04.02.2018 17:33
205
1
odpowiedz
5 odpowiedzi
zanonimizowany146624
131
Legend

Ja mam tylko nadzieję, że pomimo braku potworów i fantasy, jakieś dzikie zwierzęta (np wilki) spotkamy :> Takiej jakości grafiki las aż się o to prosi.

post wyedytowany przez zanonimizowany146624 2018-02-04 17:33:33
09.02.2018 14:04
238
1
odpowiedz
zanonimizowany1226085
22
Generał

Oby tylko optymalizacji nie skopali, a o resztę jestem spokojny.

09.02.2018 14:48
lordpilot
239
1
odpowiedz
1 odpowiedź
lordpilot
176
Legend

Vavra ma ode mnie spory kredyt zaufania za pierwszą Mafię (za sequel - dużo mniejszy), więc obserwuje sobie nieco z boku, na chłodno rozwój tego projektu. Plus za setting - średniowiecze, ale bez magii oraz "lochów i smoków". Odważne podejście, więc zasługuje na uznanie. Oprawa? Wygląda to wszystko dość zacnie, może bez przesady, ale tu i ówdzie jest na czym zawiesić oko. Animacje dla odmiany są dość drewniane, ale do przełknięcia.

To wszystko powyższe jednak to (dla mnie) tylko detale. Najważniejsze są: scenariusz, fabuła, NPC (oby barwne i interesujące) oraz (w rolpleju) mechanika i rozwój postaci. Najbardziej obawiam się tego, że gra tak zwyczajnie, po ludzku będzie... nudna. Los kowala nie zapowiada epickiej przygody, ba - nie zapowiada jakiejkolwiek przygody. Dlatego sam zaczekam na recenzje i opinie tych co zagrają i ograją :). I mam szczerą nadzieję, że te moje obawy się nie sprawdzą.

post wyedytowany przez lordpilot 2018-02-09 14:50:32
09.02.2018 15:06
241
1
odpowiedz
zanonimizowany1254536
7
Pretorianin

Bardzo kibicuję tej grze, jednakże wstrzymałem się z preorderem. Zbyt duża niewiadoma. Ale jeśli po 2-3 dniach okaże się, że technicznie jest w porządku to się kupi. Bardzo lubię wszelkie gry mocno osadzone w historii, możliwie zgodne z panującymi realiami.

09.02.2018 19:57
A.l.e.X
246
1
odpowiedz
A.l.e.X
132
Alekde

Ryszawy - widziałem to już dzisiaj na ESO i moim zdaniem wygląda świetnie. Nawet reakcja konia gdy spada wytrzymałość, pomijam już krwawienie i różne miejsca uszkodzenia ciała. Graficznie na ten moment nie ma co oceniać ale cudów się wielkich nie spodziewam. Mnie osobiście interesuje gameplay i jak największy realizm. Pierwszy raz chyba w grze pokazano atak na osadę gdzie jest zamek, warownia i mała wioska przed nim. Jeszcze tylko trzy dni ;)

09.02.2018 20:57
247
1
odpowiedz
zanonimizowany146624
131
Legend

Bardzo fajny ten gameplay. CHyba pierwsza gra tego typu, na którą na prawdę czekam.

09.02.2018 21:03
Trygław
248
1
odpowiedz
Trygław
55
Pretorianin

Ambitny i ciekawy projekt, za który trzymam kciuki. Trochę się tylko obawiam czy na miarę możliwości twórców, oby tak.

10.02.2018 19:41
kotonikk
258
1
odpowiedz
kotonikk
93
Wśród horyzontów

Serio chcę wierzyć, że te lata dłubania nie poszły chłopakom z WarHorse'a na marne. Seryjnie, siedzieli nad tym tyle, że aż trochę nierealna wydaje się premiera tej gry :) A co tam - jeśli będzie w okolicy, to kupuję na premierę na PS4 - choćby tylko miał to być symulator łażenia po pięknych lasach i średniowiecznej Europie, a reszta była przeciętna.

11.02.2018 17:39
Enigma1990
270
1
odpowiedz
Enigma1990
39
N7

Nie psujcie sobie wrażeń z gry grając w Bete! Mnóstwo rzeczy jest dodanych i ulepszonych na premiere a do tego dojdzie potężna aktualizacja w dniu premiery.

12.02.2018 12:01
A.l.e.X
😁
277
1
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
132
Alekde

MaBo_s - co raz więcej będzie juniorów alt kont aby hejtować ? Nie podoba się to trudno :) W tego typu grach interesujące jest zupełnie co innego niż grafika, czy animacja, ale rozumiem że w dobie gier pozbawionych duszy jak Mass Effect Andromeda szuka się tam gdzie nie trzeba i interesujące pozostaje tylko to co jest daleko rzędne jak oprawa A/V. Niemniej aby nie odbiegając ta gra to czysta esencja gry crpg z krwi i kości gdzie istotne są statystyki umiejętności sposób prowadzenia rozmów, nawet do tego stopnia że jak spotykamy NPC to możemy zagadać do niego w różnym języku tak np. nie wiedząc w kraju toczonym przez wojnę domową czy jest to ktoś z naszych czy opłacony z bandy najeźdźców.

Więc zrozumiałem jest dla mnie że brać wychowana na grach samograjach BO13-17 nie ma po co zaglądać i szukać przyjemności w tej grze. Z drugiej strony znaczek PEGI 18 znaczy (17+) że to gra nie dla małolatów :)

Ja z niecierpliwością czekam do 00:00 i dzisiejszej/jutrzejszej premiery :)

12.02.2018 17:28
A.l.e.X
289
1
odpowiedz
A.l.e.X
132
Alekde

Gra będzie rozwijana bardzo długo nie wiadomo tylko czy będą to darmowe DLC (gra miała nie mieć żadnych płatnych DLC), czy będzie to coś na wzór dodatków płatnych jak w Wiedźminie III / PoE (duża zawartość i pełnoprawna nazwa dodatek).

Premiera na steam jutro o 9:00 rano.

12.02.2018 19:30
domino310
293
1
odpowiedz
1 odpowiedź
domino310
82
Bastard Rycerski
post wyedytowany przez domino310 2018-02-12 19:31:34
12.02.2018 19:30
domino310
294
1
odpowiedz
domino310
82
Bastard Rycerski
post wyedytowany przez domino310 2018-02-12 19:32:45
13.02.2018 13:52
339
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
cebuladeal
6
Legionista

A.l.e.X przestań tu tym swoim spamem obrazków robić taki sam burdel jak swego czasu w wątku Assassins Creed: Origins. Jak chcesz wrzucać więcej grafik to wrzucaj jedną w pierwszym poście a resztę w odpowiedziach do niego, jak chociażby kolega MaBo_s. Dzięki temu można sobie wszystkie twoje posty z obrazkami bezproblemowo zwinąć, a cały wątek staje się dużo czytelniejszy.

13.02.2018 16:10
349
1
odpowiedz
Wasp222
5
Chorąży
10

Nie jest. Sam byłem zaskoczony czytając niektórych wypowiedzi.

13.02.2018 16:17
350
1
odpowiedz
5 odpowiedzi
pablopavlo
1
Junior

A i ja dorzucę swoje 3 grosze.
Gra widać wygląda tak, jak sam się spodziewałem, na progu 7/10, co jest ok. Ja raczej złotówek wydanych na grę nie będę żałował.
Chwilowo na liczniku mam około 3 godzin gry. Po pierwsze, Fleszu78 nie każdą walkę wygrasz, w niektórych trzeba uciekać. To nie gra jest akurat tutaj zła, ale twoja taktyka.
Idąc dalej do kwestii technicznych. Na i5-6500, 16GB RAM i GTX1070 gra na wysokich jest bardzo płynna, na bardzo wysokich daje radę, na ultra straszne spadki. Nie mam jeszcze najnowszych sterowników od nVidii. Optymalizacja pewnie będzie lepsza.
Dalej, fabuła. Wiadomo, po tak krótkim okresie gry trudno stwierdzić, ale początki są niezłe. Cutscenki wyglądają wspaniale.
Co do lasu, nad którym wszyscy się... rozpływają. Jest faktycznie ładny, ale żeby jego temat przyćmiewał resztę to sory, nie bardzo.
Walka jest według mnie świetna - choć walka na pięści jest bardzo trudna, osobiście czuję każdy cios zadany pięścią albo mieczem, więc cel osiągnięty.
Sam klimat jest po prostu unikalny, to na pewno. Czuć podobieństwo do przywołanej już Trylogii Husyckiej Sapkowskiego.
Z minusów, to bugi. Ale to w sandboxach raczej norma. Przytoczę jeden - podczas interakcji z postacią rąbiącą drewno, próbując ją znokautować sprawiłem, że z postacią nie można było wejść w interakcje. Po zajęciu się czymś innym "naprawiła się". Duży minus za sceny rozmów - nie dość, że klatki strasznie spadają, to zanim rozmowa się "uruchomi" potrafi minąć do 10 sekund. To akurat nie jest fajne.
Obiecano wsparcie dla modów, na które oczywiście czekam, gra jest świetną bazą do modyfikacji.
Trochę nastukałem literek, ale podsumowując, gra się broni. Mimo iż w Warhorse jest wielu pracowników z stażem pracy, jako nowe studio debiut zalicza poprawny. Oceny nie wystawiam na chwilę obecną, ale zgadzam się się z progiem 7/10. Na pewno patche będą konieczne, a i jeżeli DLC będzie na poziomie tych z Wiedźmina (tylko jeden jedyny raz tutaj go przywołam! - jak wszyscy mogą, to ja też / bez hejtu) to chętnie. No i jeszcze raz mody, wtedy pewnie więcej osób spojrzy przychylnym okiem, bardziej niż brednie wylewane przez niektórych w wcześniejszych postach.
Pozdrawiam!

13.02.2018 17:30
modrzew
😁
357
1
odpowiedz
modrzew
186
Empire Total War
13.02.2018 21:05
366
1
odpowiedz
1 odpowiedź
laki2217
91
Generał

Sama gra jest dla mnie super, ale optymalizacja tej produkcji woła o pomstę do nieba. Najgorsze jest to, że klatki lecą łeb na szyję, ale zmiana ustawień aż tak nie pomaga. AC Origin na najwyższych chodził normalnie a tutaj problemy z doczytywaniem elementów.

13.02.2018 21:59
A.l.e.X
369
1
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
132
Alekde
Image

Ta gra ma masę fajnych elementów, oczywiście sam prolog który trwa z 2,5 godzin to jedno z fajniejszych rozpoczęć w grach. Niemniej warto dodać jak np. ojciec prosi nas o chłodne piwo przychodzimy za godzinę od jego pobrania, a on mówi idź po nowe bo te jest już ciepłe ;) - to oczywiście żaden spojler ale taka ciekawostka że wszystko żyje swoim życiem, tak samo jak czegoś nie zrobimy, a minie czas to minie to bez nas - super bo takiego czegoś w grach nie było na taką skalę nigdy.

Detale postaci i zbroi, chorągwi, uzbrojenia, architektura to czysta uczta dla oczu, pamiętam że chwaliłem AC:O za starożytny Egipt, ale tamto to normalnie całe nic przy tych co znajduje się tutaj na mapie, tutaj chyba zaplanowano i wykonano każdy element od początku do końca, układ warowni, fosy, wioski, kapliczki. Niby tylko 4x4km ale wyszło im to znakomicie.

Jedyny zarzut na ten moment do gry to mam trudność przy otwieraniu zamków, zamiast bawić to raczej jest to na zasadzie bardziej ślepego szczęścia i fajnie jakby to jakoś poprawili, bo za każdym razem kiedy otwieram skrzynkę to muszę się przełączać na pada.

13.02.2018 23:19
A.l.e.X
373
1
odpowiedz
A.l.e.X
132
Alekde
Image

2. Klimat wojny :)

14.02.2018 02:59
378
1
odpowiedz
wwad
87
Generał

I już jest modzik "Unlimited Saving" :) tak to można grać bez obaw o błędy czy fakt że wypada mi kończyć a tu save kosztuje fortunę. Może teraz nawet otwierać zamki się nauczę bo puki co połamałem wytrychy a jedynie 1 zamek udało mi się otworzyć ( mysz + klawiatura ciężkie to jest ).

Pierwsze wrażenie po ukończeniu prologu pozytywne gierka ma klimat epicki i filmowość też się tu dobrze sprawdza :)

Kilka pomniejszych błędów napotkałem ale to na prawdę drobne tylko. Najgorszy był jak na drabinę kombinowałem jak wejść przez 5min by z piwniczki wyjść bo coś 'E' nie bardzo chciało zaskoczyć a wyjścia nie było bo save miałem 1h wcześniej więc ciśnienie mi wzrosło chwile.

Optymalizacja jak dla mnie nie ma tragedii Wysokie - Ultra tak by wyglądało ładnie i trzymało 50+ FPS minimum, zwykle mam około 70 FPS na GTX 1070 w fullHD. Ustawienia graficzne nie mają dużych różnic jakości w fullHD między wysokimi a ultra więc lepiej postawić na płynność niż na siłę upychać opcje na ultra których nie widać. Dodatkowo pozmieniałem pod jakość opcję w panelu nvidia dla lepszej jakości zwłaszcza to widać na gruncie średniej oddali.
Gra jest na SSD na HDD coś dysk było ostro słychać i widać doczytywania.

Na chwilę obecną 8.0 się należy. Ale nie oceniam jeszcze bo za mało pograłem.

post wyedytowany przez wwad 2018-02-14 03:35:47
14.02.2018 10:35
A.l.e.X
386
1
odpowiedz
5 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde
Image

Silnik gry jest zajebisty, Hydro miałeś rację z CE dawno nie grałem w tak ładną grę chyba od czasu W3 i mocno zmodowanego Fallout 4. Oczywiście są polskie produkcie na samym szczycie przygodowe jak Zaginięcie, czy Observer ale to korytarzówki, a tutaj gdzie chcesz to idziesz w takiej oprawie.

14.02.2018 11:40
387
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
kret2364
45
Centurion

Już jest mod na zapisywanie w dowolnym miejscu i czasie. Możecie znaleźć na Nexsusie.

post wyedytowany przez kret2364 2018-02-14 11:40:31
14.02.2018 14:24
👎
390
1
odpowiedz
zanonimizowany1246592
22
Konsul

2 istotne elementy, które mnie mocno irytują w tej grze :

Dialogi - tzw syndrom Wiedźmiński, masz do wyboru kilka opcji dialogowych, które są określone 2-3 słowami i tak naprawdę nie wiesz jaki wydźwięk będzie miała twoja cała wypowiedź, przez to nieraz miałem sytuację wtf ja tego nie chciałem powiedzieć. Nienawidzę takiej mechaniki dialogów w grach RPG. Wszystkie gry korzystające z tego typu rozwiązania mają u mnie automatycznie ocenę w dół.

Quest log update - wyświetla się przed cut scenką, która określa dany cel questowy a ty już go znasz przez to, że się wyświetla na ekranie wcześniej - np Return your father sword quest. Po tym komunikacie następuje film w trakcie którego powoli jesteśmy wdrażani w postęp fabuły i dopiero po pewnym czasie sensowną czynnością wydaje się odzyskanie miecza. Walenie takimi napisami po pysku gracza przed właściwym postępem fabularnym kompletnie niszczy imersję.

post wyedytowany przez zanonimizowany1246592 2018-02-14 14:25:53
14.02.2018 17:45
401
1
odpowiedz
krzychszp
54
Pretorianin

Nie wiem co za geniusz wpadł na pomysł żeby nie dac graczom możliwości zapisywania gry w dowolnym momencie. Ja rozumiem ze założeniem twórców było stworzenie dość wymagającej gry, ale w tej kwestii juz przesadzili. Poza tym gra się naprawdę przyjemnie choć mam czasem wrażenie ze gram w symulator chodzenia po lesie.

14.02.2018 17:56
402
1
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1255097
7
Pretorianin

.

post wyedytowany przez zanonimizowany1255097 2019-04-04 20:23:45
15.02.2018 13:03
A.l.e.X
👍
424
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde

Wyszedł nowy patch o.v. 1.2.2

15.02.2018 13:05
Rumcykcyk
425
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Rumcykcyk
79
Głębinowiec

Jednak skorzystałem z modów na save i włamania bo po:

1. Straciłem sporo czasu z biegania od questa do questa (picie alkoholu to głupota)
2. Straciłem wszystkie wytrychy na łatwym zamku bo się coś pobugowało i strasznie skakał i nie mogłem utrzymać

post wyedytowany przez Rumcykcyk 2018-02-15 13:06:35
15.02.2018 19:21
437
1
odpowiedz
laki2217
91
Generał

Po dłużej grze na razie wstrzymam się, gdyż ilość błędów jest coraz bardziej wkurzająca. Potrafiłem to wytrzymać, ale moment, gdzie straciłem cały czas gry, przez to, że utknąłem w budynku podczas misji i nie mogłem z niego wyjść (Próg z niewidzialną barierą) a twórcy uznali, że nie dadzą tam chekpointa. Niestety, ale trzeba będzie użyć moda na zapisywanie jak mam w ogóle w to grać. Historia na prawdę wciąga, ale bugi i spieprzona optymalizacja niszczą ten efekt. Mogli darować porty i skupić się tylko na wersji PC, gdyż jak widać na konsolach jest pod tym względem gorzej. Na obecną chwilę mogę dać tej grze 8/10, gdyż zasługuje, ale dopóki nie poprawią tych błędów to cały czas się waham.

post wyedytowany przez laki2217 2018-02-15 19:22:10
16.02.2018 10:01
👍
465
1
odpowiedz
zanonimizowany1050771
50
Pretorianin
10

Gra jest genialna. Potwierdzam syndrom - jeszcze godzina jest codziennie.
Opad szczęki gwarantowany - gra jest boska.

post wyedytowany przez zanonimizowany1050771 2018-02-16 10:03:31
16.02.2018 11:39
Rumcykcyk
467
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
Rumcykcyk
79
Głębinowiec

@Dywizja11

Mylisz się bo jeśli ubierzemy strój np szlachcica albo rycerza to ludzie mają do nas szacunek i są zaskoczeni, że gadamy z takimi wsiokami co mnie miło zaskoczyło.

Jak dla mnie to może być gra roku ale zobaczymy co przyniosą kolejne miesiące.

Fabuła co najważniejsze jest na wysokim poziomie, podobnie ciekawe zadania poboczne.

16.02.2018 13:25
472
1
odpowiedz
5 odpowiedzi
adonasim
23
Chorąży
9.0

Jak dla mnie już bez patchy gra bije skyrim na głowę, jak będzie po patchach jeszcze lepiej to murowany kandydat do gry roku

16.02.2018 15:54
474
1
odpowiedz
toba94
20
Chorąży
9.0

Gra super, niesamowity klimat. Tak jak przedmówca, gra już bez patchy wgniata w fotel. Ciekawe dialogii, przyjemna fabuła i grafika, styl walki inny niż dotychczas, ale bardzo przypadł mi do gustu. Klimat kimat i jeszcze raz klimat. Twórcy naprawdę się postarali

16.02.2018 18:19
Electric_Wizard
478
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Electric_Wizard
53
Pretorianin
8.5

Jak dla mnie spore zaskoczenie. Spodziewałem się średniaka na miarę jakiegoś Assassin's Creed, gdzie styl gry jest czysto zręcznościowy, a wszystko łatwe i samo się rozgrywa po sznurku do samego końca. Tutaj jednak jest uroczo archaiczny sposób rozgrywki, trzeba połazić i pomyśleć, a także się zastanowić jak rozegrać zadanie. Co prawda takiemu Kuneszowi pysk i tak klasycznie obiłem (bo to zawsze człowieka cieszy nawet jak już jest starym prykiem :D), ale doceniam że misje można przechodzić na różne sposoby. To co mi najbardziej podpasowało to protagonista który nie jest bohaterem trzymajacym na swoich barkach losy świata, Heniek po prostu wykonuje różnoraką robotę, raz bardziej szlachetną, innym razem mniej.

Na razie sa błedy, niestety, poza tym gra na początku jest upierdliwa, trzeba cierpliwości by się połapać np. w walce. Warto jednak poświecić czas, bo to uroczy singleplayerowy symulator.

post wyedytowany przez Electric_Wizard 2018-02-16 18:20:57
16.02.2018 20:02
A.l.e.X
😁
484
1
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
132
Alekde
Image

Taki fajny bug-hełmu -> Kiedy Henry po wielu popijawach, łaźniach i orgiach został świętym :)

więc w sumie w grze spotkały mnie dwa bugi na 40 godzin gry.

17.02.2018 23:21
NewGravedigger
535
1
odpowiedz
1 odpowiedź
NewGravedigger
149
spokooj grabarza

Gra zaczyna mnie irytować. Pomijam już drewno techniczne ale z dupy nagle zniknęła mi ta żółta kuleczka w minigierce odnośnie wyłamywania zamków.

Dodatkowo - przyjeżdżam na kradzionym koniu do zupełnie nowej osady, nikt mnie tam nie zna, schodzę, wsiadam i jestem ścigany za kradzież. Bezsens. Tak samo jak rentgen w dupach sprzedawców, którzy magicznie wiedzą o tym, że skóra dzika jest kradziona.

Dodatkowo pytanie:

Jak tutaj uciec od walki? Henio od razu blokuje się na przeciwniku i nie ma siły, żeby się od niego odwrócić

post wyedytowany przez NewGravedigger 2018-02-18 00:02:55
18.02.2018 12:31
👍
543
1
odpowiedz
sermen1987
18
Legionista
10

Rewelacja. Warto było czekać. Z każdą godziną ta gra zyskuje niesamowicie. Po zagraniu w nią Skyrim wydaje się tak dziecinny, infantylny, że nie mógłbym już w niego grać. :) Świetna robota Czesi ;)

19.02.2018 00:53
565
1
odpowiedz
Krieg
37
Pretorianin
10

Gra wydaje sie dosyc toporna no ale nie ma co oczekiwac cudow przy takim budzecie. Miodnosci jednak z cala pewnoscia jej nie brakuje i mimo calej epickosci questow/wykonczeniu W3 to jednak ta gra jest zdecydowanie lepszym RPGiem.

20.02.2018 02:01
Maniac1098
594
1
odpowiedz
18 odpowiedzi
Maniac1098
8
Generał

Ile gra zajmuje na dysku obecnie ?

20.02.2018 06:52
597
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
zanonimizowany1089001
7
Pretorianin

Fabuła skończona. Nie będę spoilerował. Ostatnia "wielka bitwa" mocno rozczarowuje. Ale wiadomo co jest tego powodem -- silnik by nie wytrzymał tego, co prezentuje nam dźwięk. Poważnie - jest wręcz śmiesznie, kiedy w słuchawkach słychać krzyki setek wojaków, a na ekranie..... pińć, może szyść walczących postaci :)
Warhorse - niestety - wszystkich okłamał ,pokazując na zwiastunach, czy opisując w wielu wywiadach, że w KCD będą olbrzymie bitwy. Nic takiego nigdy nie ma miejsca w tej grze. Szarża 12 postaci na zamek, z czego 6 ginie w pierwszych sekundach, aby poprawić fps, jest smutnym dowodem na to, że devsom zabrakło doświadczenia, wiedzy.

Cutscenki są bardzo filmowe, przyjemnie je się ogląda. Boli jednak, że twórcy perfidnie zostawili historię otwartą. Grunt pod rozszerzenia (miejmy nadzieję, że WH wyda rozszerzenia, a nie DLC), czy sequel. Patrząc na całą historię naszego protagonisty -- nie ma ona żadnego znaczenia. Każdy jeden krok, ku temu, co Henry pragnie przez cała grę, jest zniweczony przez zakończenie.

@Alex -- Ty tak na poważnie? Mam kręcić specjalnie dla Ciebie materiały na YT, aby Ci cokolwiek udowodnić? Chcesz również skan dowodu i KPIR narastająco? Dżizas... naprawdę taki dziecinny jesteś? Czy to gra pod publiczkę?

post wyedytowany przez zanonimizowany1089001 2018-02-20 06:53:55
20.02.2018 22:36
😡
620
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
Kempii
20
Chorąży

Witam, po ukończeniu zadania ,,Pogoń się zaczęła'' powinno mi się pojawić zadanie ,,Rudzielec w tarapatach" problem w tym że nic takiego nie mam. Proszę o pomoc czy komuś się udało obejść ten bug?

post wyedytowany przez Kempii 2018-02-20 22:39:48
21.02.2018 13:59
📄
636
1
odpowiedz
azgan
27
Chorąży

Kolejna porcja (nowych) przydatnych modów:

Fani wzięli sprawy w soje ręce nie czekając na poprawki od Warhorse Studios zaczęli tworzyć własne pliki konfiguracyjne (user.cfg).

Ponieważ Kingdom Come: Deliverance powstał na silniku CryENGINE 3 metoda ta jest już dobrze znana i była praktykowana w pierwszej części Crysis z 2007 roku.

Fanowskie modyfikacje mają na celu zwiększenie ilości wyświetlanych klatek przy jednoczesnym zachowaniu możliwie jak najlepszego wyglądu.

Optimized Graphic Presets

Poniżej możecie porównać rezultaty

Oryginalne ustawienia Wysokie

[img]https://i.imgur.com/rJALC7p.jpg[/img]

Zmodyfikowane ustawienia user.cfg

[img]https://i.imgur.com/bY4NGm1.jpg[/img]

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/121

KCD Combat Rebalance

modyfikacja balansu walki

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/126

Czechy ReShade

modyfikacja skupiająca się na poprawie grafiki

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/108

BEAUTIFUL PHOTO REALISM ENB V3.0 FINAL

kolejny modziki mające na celu upiększenie gry

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/132

Remove Those Stupid Trails

modyfikacja ułatwiająca strzelanie z łuku

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/7

Faster arrows

szybsze strzały do łuku

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/38

Archery - Realistic Arrow Flight

bardziej realistyczna walka łukiem

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/84

Unleveled Perks

modyfikacja usuwa wymagania dotyczące lvl postaci przy wyborze nowych "Perków"

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/66

Minimal HUD

minimalistyczna wersja HUD

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/9

Alternate food spoil

alternatywny sposób odżywiania się

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/80

Stronger Armors

bardziej wytrzymały pancerz

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/118

Easier Combat Lower Stamina cost and Faster Regenerate

łatwiejsza walka - mniejszy koszt zużycia wytrzymałości oraz szybsza jej regeneracja

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/49

Rebalanced Economy Overhaul

modyfikacja zmieniająca balans ekonomi w grze

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/103

Different Crosshairs

modyfikacja pozwalająca na zmianę wyglądu celownika w grze

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/31

21.02.2018 14:03
NewGravedigger
637
1
odpowiedz
6 odpowiedzi
NewGravedigger
149
spokooj grabarza
Image

do jasnej cholery, czy tak ma być? Może tak wygląda to zadanie pofiglowania z kobietami? W sensie, że stoję i robię coś z tymi zwierzętami.

21.02.2018 18:16
642
1
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany636606
89
Generał

Szkoda czasu na szukanie skarbów.
Okradnij wioski, zamki, bo kmiecie w bieda chatkach trzymają skarby :)
Ta gra jest tak głupia, że aż fajna :)
Po prologu jak po raz pierwszy zjawiłem się w Ratajach, to chamy z mojej wioski, kłaniają się nisko, bo noszę ubiór za kilka tysięcy groszy :)
Mam poziom 3, a Włamywanie 14 :)

21.02.2018 19:57
A.l.e.X
646
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde

Wrócił już patch 1.25 i ma podobno w eliminowane popupy.

22.02.2018 17:57
656
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Chromstar
24
Chorąży

Ależ się wkurzyłem na to jak twórcy zrobili quest romansowy z Teresą

spoiler start

liczyłem na wielką, romantyczną miłość ze ślubem na końcu, a ten kmiot Henryk tylko ją wyruchał i zostawił.

spoiler stop


W tej kwestii BioWare nie sięgają do pięt.

22.02.2018 22:00
kotek22222
665
1
odpowiedz
1 odpowiedź
kotek22222
9
Legionista

Czy ktoś wie gdzie jest demoniczna czaszka z zadania dom boży.

23.02.2018 09:00
675
1
odpowiedz
zanonimizowany1173954
45
Senator

Wczoraj miałem dzień konsumpcji trochę wydałem ale w zamian kupiłem kingdom come i the order 1886 i myślę ze dziś zacznę kingdom come w między czasie na odstresowanie the order się przejdzie.
Oczywiście kingodm w wersji PC zawsze wybieram PC jak jest wybór.

post wyedytowany przez zanonimizowany1173954 2018-02-23 09:01:42
23.02.2018 19:13
683
1
odpowiedz
6 odpowiedzi
Executioner
27
Konsul

Alex z tą optymalizacją to nieźle poleciałeś.
czy ja wiem czy tragicznie na słabych CPU i GPU przy niskich ustawieniach lata jak rakieta, większość ludzi ma komputer w cenie GPU i oczekuje bóg wie czego. Do grania w fullHD na ultra wystarczy przedwojenne 980 i to bez ti aby mieć w miastach powyżej 40fpsów

Na I7 6700k 4.40 ghz, 16 ram, GTX 1080 , dysk SSD gra potrafi w miastach spaść do 35 fps na max ustawieniach. Poza miastami jest stałe 60 fps. Także problem jest.

post wyedytowany przez Executioner 2018-02-23 19:14:18
24.02.2018 19:08
695
1
odpowiedz
zeusix18
2
Legionista

Myślałem, że przy 20 poziomie siły wszyscy będą padać jak muchy, jednak polowanie na intruzów w Sazawie mnie zaskoczyło, nie jest to może duże wyzwanie, ale zawsze to coś lepszego niż chłopki padające na hita, polecam jeśli ktoś chce się pobić z kimś więcej niż z wieśniakami w zbroi.

post wyedytowany przez zeusix18 2018-02-24 19:10:49
24.02.2018 23:07
kotek22222
👍
698
1
odpowiedz
1 odpowiedź
kotek22222
9
Legionista

A.l.e.x masz rację gra jest zawodowa,i tyle.To jest przełom RPG bez fantasy.Zrobić taką grę na naszych terenach Polskich,z taką samą historią jak w tej było by cacy.

26.02.2018 13:45
729
1
odpowiedz
1 odpowiedź
azgan
27
Chorąży


Świeża porcja przydatnych i ciekawych modów:

Mod Merger

Narzędzie które ułatwi modowanie gry

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/272

The immersion Shader

Modyfikacja skupia się na poprawie grafiki oraz dodaniu nowych efektów

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/190

Odolnost - stronger enemies and combat overhaul

Dzięki tej modyfikacji przeciwnicy staną się potężniejsi a walka będzie stanowić większe wyzwanie

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/209

Dark Times - A Difficulty and Balance Overhaul

Modyfikacja zmienia całkowicie poziom trudności oraz balans rozgrywki

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/128

Equal Stat Horse Farms

Modyfikacja zmiana (ulepsza) statystyki dostępnych w grze koni

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/169

Durable armors and weapons

Zwiększa wytrzymałość pancerzy oraz broni dzięki czemu są trwalsze

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/262

Black Knight Stealth Armor

Dodaje do gry nowy świetny wygląd czarnej zbroi z bogatym złotym ornamentem

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/207

New hair and beard for Henry

Nowe fryzury oraz wygląd brody dla Henryka

Download: https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/241

27.02.2018 16:57
Zalewany
😐
750
1
odpowiedz
23 odpowiedzi
Zalewany
61
Konsul
9.5

Kurczę no. Zamówiłem tą grę dzień po premierze. Zanim do mnie doszła naoglądałem się filmików i naczytałem recenzji, opinii z jak bardzo zabugowanym tytułem mamy do czynienia. Dowiedziałem się jak bardzo ta gra jest niegrywalna, już żałowałem wydanych pieniędzy, już zimny pot i zgrzytanie zębów aż w końcu w moje ręce trafiło pudełko z grą.

Zainstalowałem i zacząłem grać. Gra po premierowym patchu. No i gram gram i gram. Doszedłem do pewnej pijackiej przygody z miejscowym księdzem i włamywaniu się do tyłka śwince w nocy przy ognisku i no nie wiem co się stało, ale ta gra nie jest niegrywalna. Zostałem podle oszukany! Nie trafiło mi się żeby Henryk postanowił oderwać się od ziemii i niczym ptak latać, nie nie nie. Żaden NPC nie zasadził mi kopniaka ze stu metrów. Kumpel na Steam widzi w co gram i pyta "jak tam?", "podobno nieźle zbugowane :D" i do kata zastanawiam się czy gram w jakieś inne Kingdom Come? Przecież to prawdziwe powinno być zabugowane, a tu każdemu na YT trafiają się jakieś zabawne sytuacje bo gra szaleje.

Czy ja coś robię źle? Na pomoc!

27.02.2018 23:56
profesorKSW
754
1
odpowiedz
1 odpowiedź
profesorKSW
18
Chorąży
Wideo

Filmik na poprawienie humoru tym wszystkim co narzekają na Kingdom Come :)
https://www.youtube.com/watch?v=FdlHwzrNb_w

28.02.2018 07:39
Maverick0069
758
1
odpowiedz
14 odpowiedzi
Maverick0069
64
Generał

Gdzie te patche ??

28.02.2018 19:37
BFHDVBfd
765
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
BFHDVBfd
120
Game Master

No i gdzie ten patch, no gdzie?

01.03.2018 21:37
😂
776
1
odpowiedz
10 odpowiedzi
zanonimizowany1226085
22
Generał
01.03.2018 21:48
NewGravedigger
😐
777
1
odpowiedz
8 odpowiedzi
NewGravedigger
149
spokooj grabarza

Szczerze mówiąc nie wiem jak wy niby wszystkich na 2 ciosy bierzecie, czy tylko ja nie potrafię w tej grze walczyć? Byle kmiotek z siekierą potrafi robić mi takie combosy, że ja w życiu nie mogę tak szybko machać mieczem, nie mówiąc już o jakimś dziwacznym parowaniu. Chłop w zbroi jest dla mnie nie do przejścia, raz na 10 uderzeń może dojdzie celu, reszta jest parowana momentalnie albo parowana plus odbicie do mnie, czego ja nie umiem zablokować.

02.03.2018 21:49
782
1
odpowiedz
zeusix18
2
Legionista

Bugi w drugiej połowie gry, odebrały mi całą przyjemność z rozgrywki, i to nie bugi dotyczące pobocznych aktywności, ale zabugowane zadania główne.

03.03.2018 00:16
A.l.e.X
783
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde

Trochę nie pisałem w tym temacie ponieważ ogrywałem dwie bety najpierw zamkniętą, a potem dla preoderowców Warhammera Vermintide II grę która jest szalenie grywalna. Dodatkowo wpadła mi w ręce beta świetnej Polskiej pozycji która będzie miała lada chwila premierę -> jest na co czekać, cudo. Więc obie te gry pochłonęły mi ok. 40 godzin kosztem trochę KCD.
Wracając jednak do KCD

To na chwilę obecną mam zaliczone 61 questów w tym niektóre z aczkami jak za turniej i poza jednym questem / zadaniem który jest zbugowan na ten moment wszystkie inne questy dało się wykonać bez problemu dodatkowo z zaliczeniami opcjonalnymi.
Jeśli chodzi o zarzut:

Alex - po 110 godzinach w grze przytrafił mi się jeden bug ze musiałem zrobić reload save i jednego questa nie da się skończyć
Daniel Vávra - Hundreds of them gonna be fixed.

No cóż co mogę powiedzieć jak wyżej questy zaliczam sukcesywnie w trybie chce zrobić wszystko, a na końcu quest finałowy główny i nie spotkałem się na ten moment z żadnym problemem. Kwestie wydajnościowe całkowicie pomijam bo gra u mnie działa jak każda inna. Nie miałem też żadnego problemu z blokowaniem się, niewidzialnymi ścianami itc. Dodatkowo zdobyłem aczek za polowania więc nawet mi nieźle idzie strzelanie z łuku.

Oczywiście nie przeczę w żaden sposób że takie akcje jak na filmie z bugami zapewne są ale miałem te szczęście że ich u siebie nie widziałem, co oczywiście nie znaczy że ich nie ma, widocznie za mało grałem w KCD.

W marcu mam do zaliczenia 5 gier marcowych, więc będę się delektował KCD pomiędzy, aczkolwiek na pewno zaliczę całe KCD do końca marca, bo w kwietniu PoE2 + 7 pozycji kwietniowych których nie zamierzam odkładać.

Na pewno napiszę więc tutaj czy całość jest do wykonania, a jeśli nie to ile jest zbugowanych.

06.03.2018 10:46
DM
808
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
DM
176
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Image

Zmieńmy temat :)
Średniowiecze po modach może wyglądać i tak:

06.03.2018 10:46
DM
809
1
odpowiedz
DM
176
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Image

2

06.03.2018 10:47
DM
810
1
odpowiedz
1 odpowiedź
DM
176
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Image

3

09.03.2018 14:44
837
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
deathcoder
31
Pretorianin


Dobra, pierwszy moment to było wkru***nie. Ale potem...

Ta produkcja to jest totalny obłęd! Niewiarygodnie dobrze zrobiony świat. Ostatni raz kiedy zbierałem w ten sposób szczękę z podłogi to był Wiedźmin. Tu nic sztucznie nie pędzi, nawet wysłanie syna po przyniesienie gwoździ ze skrzyni jest tak fabularnie uzasadanione, że absolutnie nie czuje się, że postać jest popychadłem jak w większości rpgów przynieś zrób zamieć podnieś. Dialogi to istny majstersztyk, praktyczine na każdym kroku daje się poznać konkretnyh ściśle sprecyzowany charakter postaci, ojciec pełen pokory, ogromu życiowego doświadczenia, z wielkim kunsztem w rękach ale i brakiem zapędów do obłowienia się, traktujący rodzinę jako absolutnie najważniejszą wartość. Barmanka trochę nie w moim typie choc ponoć mój bohater do niej wzdycha, ael za to Teresa.. miała w sobie coś co spowodowało, że po zaatakowaniu wioski do teraz zastanawiam się, czy może przypadkiem przeżyła, a jeśli tak pewnie bym się ucieszył. Stary pijaczyna, do którego perswazja nie trafia dostał po ryju i nawet leżąc na ziemi słał jeszcze pogruszki - i ta misja - znajdź coś wartościowego :) odlot, chodzisz po pustym domu gdzie wszystko się wali i nagle zdajesz sobie sprawę z tego że jedyną wartościową rzeczą, której szukasz, a której nie możesz znaleźć jest siekiera i to nie leżąca w skrzyni, do której klucze dostaliśmy tylko wbita w toporek obok domu. NO MAJSTERSZTYK! Uwielbiam takie misje, które nie są oczywiste, ale jednocześnie nie próbują być przesadnie trudne. Ten świat trzeba obserwować, badać uważnie analizować. Poza tym jest niebywale piekny. Zero przesadnie zmiennych biomów jeno las, górki pagórki i tyle, ale mnogość detali po prostu powala. W pewnym momencie zwróciłem uwagę na to, że ścieżka z domu kowala leci do bramu ciut na około ale w dół maleńkiej skarpy leci ścieżka ewidentnie wydeptana przez ludzi (którzy naturalnie wydeptują najkrósze możlwie ścieżki) i co ciekawe obok niej był płotek, który pewnie postawił ktoś kto stwierdził, zę jak już jest ścieżka to trzeba ją zabezpieczyć.

To są totalne pierdoły, nieisottne dla fabuły, ale uwiarygadniają świat w stopniu praktycznie niespotykanymi w innych grach. W OGÓLE nie widać pudełkowości świata, każdy detal ma swoje miejsce w przestrzeni i czyni świat żywym. I nawet jeśli są w nim uposzczenia jak facet ściągający siano z wozu, który kładzie to siano na ziemi, a ono natychmiast znika (animacja zapętlona w nie do końca właściwy sposób) to tak czy owak to jest po prostu odlot. Aż chce się patrzeć i co najważniejsze... w końcu podarowano nam produkcję w której nie jesteśmy bohaterem, nikt na nas nie liczy, po prostu wyrżnięto nam rodzinę i szczęśliwym trafem mamy zaczapisty miecz w posiadaniu. Czyste zrządzenie losu. Nie stajemy do walki a zamiast tego SPIERNICZAMY bo przecież mieczem nie potrafimy nawet ściąć wbitego w ziemię palika. Naprawdę... to jest produkcja którą śmiało postawię obok Wiedźmina i nie chodzi mi tu o porównywaie tych dwóch gier, ale o JAKOŚĆ EMOCJI JAKIE WZBUDZA, o stopień immersji i moment kiedy nawet nie zwraca się uwagi kiedy mija kolejna godzin a w grze.

Oby takich włąśnie produkcji było jak najwięcej. Od takich deweloperów powinni uczyć się w Ubisofcie.

11.03.2018 16:07
864
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Executioner
27
Konsul

Po najnowszym patchu bandyci w swoich obozowiskach dalej nic nie robią tylko śpią. Nie ważne czy dzień czy noc. Cały czas wszyscy śpią i zawsze jeden siedzi na ławce obok garnka z jedzeniem i mówi, że jest strasznie głodny. Zatruwam im wino, jedzenie a oni nie jedzą, nie piją, tylko śpią i co jakiś czas typ który siedzi przy garnku z żarciem powie, że jest głodny. Niesamowite.

11.03.2018 19:05
866
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Wasp222
5
Chorąży

U mnie po wgraniu najnowszego Patch'a jest znacznie gorzej niż było . Wcześniej nie miałem takich problemów z doczytywaniem tekstur jak teraz. Owszem , szczególnie jak używałem "szybkiej podróży" to można było taki efekt zauważyć, ale przy normalnej jeździe praktycznie w ogóle. Za to teraz nawet jak spaceruje sobie w obszarze zabudowanym to non stop doładowuje tekstury - TRAGEDIA !!!
Mało tego gra po użyciu funkcji czekania , czy tez przy użyciu "szybkiej podróży" jak i ładowania save'ów - ładuje się dwa, trzy razy dłużej niż wcześniej.
Jak do tej pory grałem w tą grę bardzo komfortowo, ale teraz to jakaś parodia.
Można ten Patch jakoś cofnąć?

post wyedytowany przez Wasp222 2018-03-11 19:10:45
11.03.2018 21:17
A.l.e.X
867
1
odpowiedz
10 odpowiedzi
A.l.e.X
132
Alekde

Kaczmarek35 - Akt III będzie w DLC, bo gra zawiera w sobie tylko Akt I i II, postać kobieca + towarzysz pies, jako małe DLC (ale i tak nie spodziewałbym się tego za wcześniej). Czy akt III wyjdzie w 2018, wątpię, czy w 2019 -> możliwe, bo na grze zarobili wystarczająco dużo aby bawić się w deweloperkę bez stresu.

13.03.2018 20:55
870
1
odpowiedz
zanonimizowany1195154
34
Konsul

I gra ukończona, znaczy się, ukończone 2 akty ponieważ 3 akt to przyszłe DLC, to znaczy że zapłacimy za zakończenie gry...

Dobra najpierw co na plus:
-Fabuła - Twórcy mieli pomysł na opowieść i wykorzystali to bardzo dobrze. Postacie napisane dobrze i na pewno zostaną zapamiętane przez dość długi czas.
-Misję poboczne - Jest ich sporo i są fajne, bez zapychaczy po prostu zadania które wykonywało się bardzo dobrze. Dodatkowo różne aktywności jak łowiectwo, które dawało kilka dodatkowych godzin, dobrych godzin.
-Grafika- Wiadomo najważniejsza jest fabuła itp. ale grafika musi trzymać poziom. Tak jak i tym razem, CE robi robotę, wszystko fajnie dopracowane, modele,obiekty, lasy, trawy po prostu wszystko. Gra może się podobać.
-Wszystkie inne mniejsze rzeczy- Jak np.Mapa (chodzi tu o jej wygląd), moim zdaniem dość pomysłowo czy inwentarz itp.
-Otwieranie zamków- Zdania podzielone, mi się to podobało.
-Złodziej albo nie- Czyli wiadomo, jaką ścieżką idziemy. Jako złodziej szybko i łatwo mogliśmy się dorobić, zyskując przy tym trochę wrogów, natomiast druga opcja wiadomo, dorabiamy się stopniowo.

Co na minus?
-Optymalizacja a raczej jej brak- Jest chyba najgorsza optymalizacja w grach. Tyle tygodni, kilka patch'y a gra nadal działa tragiczne, dość często klatki lecą do 0!!! W ratajach gra praktycznie nie grywalna.
-Bardzo częste bugi- Zacinanie się zadań, zacinanie się danej postaci czy w ogóle nie działające zadania poboczne. W ciągu 74h spotkałem wieeele bugów, że aż czasami w środku się gotowałem ze złości (i nie nie kłamie, tak było).
-Długie ekrany ładowania- Czasami nawet bardzo długie, rozmowa z daną postacią? Czekaj! Wymycie się w bali? Czekaj! Cut-Scenka? Jeszcze dłużej czekaj!I tak ciągle. I gdyby to były sekundy to ok. ale gra potrafi ładować się kilkanaście sekund czy nie kiedy nawet minutę! Wiem że na SSD gra podobno ładuje się szybciej, ale nawet na HDD to nie powinno mieć miejsca.
-Nie ładujące się tekstury- W sumie od samego początku jest ten problem, tekstury się albo ładują za późno albo wcale. I to wcale nie jest wina po stronie Vram, gra bierze na Ultra coś ok. 3 maks 4 GB, więc na mojej karcie taki problem nie powinien wystąpić. Nigdy, nie wystąpił.
-Czasami, brak logiki- I to w sumie tylko i wyłącznie moje własne odczucie, więc nie koniecznie minus gry ale.... Czasami dane zadania były po prosty głupie i nie logiczne, coś co gracz zrobił by inaczej tak jak nakazuje mi logika. Gra, czasami w tym przypadku była nie logiczna.
-Romans z Tereską- Naprawdę? Raptem 3 czy 4 spotkania zakończone wiadomo czym i koniec? Liczyłem na coś pokroju z Wiedźmina 3. Naprawdę, nie wykorzystany potencjał.

Jest to trudna w ocenie gra bo, twórcy mieli dobre pomysły które zostały dobrze wykorzystane, dobry scenariusz który dał dobrą i spójną całość, do tego dobre postacie a sam główny bohater, cudo! Misję poboczne jak i aktywności. Te wszystko rzeczy zostały zasypane ogromnymi problemami technicznymi, które czasami skuteczne odpychały od zabawy, jak i co nie kiedy dziwnymi pomysłami.
Gry całej nie ukończyłem bo kilka zadań po prostu nie działa, więc będę chciał ponownie ją ukończyć 2 raz, lecz dopiero za jakieś pół roku aż gra zostanie naprawiona i zostanie dodany akt 3. Może twórcy ją naprawią, kto wie zobaczymy.Osoby które nie grali a chcą ją kupić powiem nie! Poczekajcie z pół roku aż gra będzie działać na 100%, bo na razie jej stan jest bardzo zły. Gra zasługuję na dzień dzisiejszy na ocenę 6, gdyby wszystko działało była by mocna 8 taką ocenę mogę dać za jakieś pół roku.

14.03.2018 15:36
872
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
zanonimizowany1226085
22
Generał

Na początku przyszłego tygodnia (jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem) wydamy 1.3.4 na PC, który naprawi losowe wydarzenia i doda nowe fajne funkcje. Około tydzień później wydamy wersję 1.4 z wieloma poprawkami i fajnymi nowościami.

Daniel Vavra

17.03.2018 13:58
874
1
odpowiedz
gressart
14
Legionista
9.5

Dziś ukończyłem Kingdom Come. Dawno mnie tak żadna gra nie wciągnęła i nie zaciekawiła. Długo na nią czekałem i wreszcie marzenie przeniesienia w średniowieczny świat się spełniło. Gra jest trudna z początku, potem robi się łatwa. Podoba mi się to, że nie trzeba ciągle walczyć jak w innych podobnych produkcjach, tylko jest dużo rozmów i bardzo ciekawych zadań. W Kingdom jest jak dla mnie najlepsze zadanie w historii gier RPG - to z księdzem Bogutą - mistrzostwo. Używałem moda na celownik w łuku, polecam to rozwiązanie. Grałem w sumie właśnie jako łucznik, waląc headshoty prosto w krzywe ryje przeciwników. Walka mieczem trochę nudna i wyczerpująca jak dla mnie. Zdarzają się bugi, ale nie przeszkadzały mi w rozgrywce. Jedyna rzecz - nie mogłem zrobić dwóch mikstur pod rząd w klasztorze, trzeba było odejść od stanowiska i podejść raz jeszcze. Poza tym, nie widziałem nic poważniejszego od jakiegoś przenikania, czy unoszenia się w powietrzu. Mnie to nie rusza. Najbardziej wkurzająca rzecz - pancerne krzaki, przez które nie przejdziesz - coś takiego było też w którymś Wiedźminie - szału można było dostać.
Kingdom jest rewelacyjne i rekomenduję każdemu fanowi gier RPG i nie tylko. Jest klimat, BARDZO ciekawe questy, fajne postacie, może poza głównym adwersarzem - cienki z niego szwarccharakter. KCD fajnie łączy realizm z nieprzesadnym utrudnianiem życia graczowi.

spoiler start

Wyrżnąłem w pień obóz Kumanów skradając się i zabijając sztyletem, a potem jak wpadam tam z ekipą, okazuje się, że wszyscy żyją i jest regularna bitwa. Było to dla mnie trochę dziwne, ale rozumiem, że KCD miał w scenariuszu zdobywanie tego obozu i nie przewidział, że ktoś spędzi dwie godziny na skradaniu się i eliminowaniu każdego jednego bandziora :D Po cichu liczyłem, że wrócę do Radzika i będzie opcja dialogowa, że zająłem się Kumanami i nie stanowią już zagrożenia Gra mnie tak wciągnęła, że jak na koniec, we śnie rozmawiałem z duchem ojca i on mówił, że jest ze mnie dumny, to czułem autentyczne wyrzuty sumienia za to, że wymordowałem chyba z 50 strażników i różnych cywili, którzy niekoniecznie na to zasłużyli.

spoiler stop

18.03.2018 23:24
Zalewany
😁
878
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Zalewany
61
Konsul
Wideo

Tego się nie spodziewałem:

https://www.youtube.com/watch?v=EYH6ubNJqck

30.03.2018 10:48
mgr. Kuba
😍
902
1
odpowiedz
mgr. Kuba
112
-

Optymalizacja lezy i kwiczy. Na pewno nie jest lepiej, byc moze jest gorzej. W dodatku chcialem obczaic ta wspaniala nowosc wazaca 26gb, zmiane fryzury, to po prostu gra sie zwiesila przy opcji dialogowej.

01.04.2018 01:30
Lateralus
909
1
odpowiedz
Lateralus
102
Last Of The Wilds
Image

01.04.2018 01:30
Lateralus
910
1
odpowiedz
Lateralus
102
Last Of The Wilds
Image

01.04.2018 13:17
poniatovsky
915
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
poniatovsky
13
Legionista
7.0

Gra ukończona. Zajęło mi to 110h (wątek główny + wszystkie zadania poboczne + aktywności poboczne). Gra dobra, mogłaby być bardzo dobra, a nawet świetna, ale niestety została wydana o jakieś pół roku za szybko. Katastrofalna optymalizacja i bugi nie pozwalają mi na wystawienie więcej niż siedmiu oczek.

Plusy:
+ Ciekawy i długi wątek fabularny, który miejscami potrafił wzruszyć oraz rozbawić.
+ Główny bohater i postacie, które da się polubić (świetnie ukazane relacje między Henrykiem, a Janem Ptaszkiem).
+ Pięknie wykonany świat. Widoki potrafią zachwycić oko, a las to czysta perfekcja.
+ Muzyka wpadająca w ucho, aczkolwiek po kilkudziesięciu godzinach rozgrywki chciałoby się usłyszeć coś nowego.
+ Ciekawy system walki.
+ Minigry przy otwieraniu zamków i kradzieży kieszonkowej.
+ Bogaty w zawartość kodeks, dzięki któremu możemy dowiedzieć się wielu faktów historycznych z tamtego okresu.

Minusy:
- Optymalizacja wołająca o pomstę do nieba.
- Bugi, wszechobecne bugi. ( Z patcha na patch eliminowane, ale jednak dały mi o sobie znać)
- Balans gry jest jakiś dziwny. Praktycznie na początku możemy znaleźć otwartą skrzynie, gdzie jest ekwipunek warty kilkanaście tysięcy groszy i w którym możemy spokojnie bujać się do samego końca.

post wyedytowany przez poniatovsky 2018-04-01 13:20:38
05.04.2018 20:44
Abballah
922
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Abballah
22
Legionista
Wideo

Fajnie jakby w tle w grze można by było podłożyć tą muzyczkę

https://youtu.be/uUylJVrH3og

26.04.2018 19:21
942
1
odpowiedz
damianyk
102
Nośnik Treblinek

Gra jest jednocześnie wspaniała i do dupy. Albo nie, gra jest wspaniała, ale jej twórcy są bezgranicznie chciwi. Jak można zrobić tak genialną rzecz, i nie poddać jej odpowiedniej liczbie testów. Nikt mi nie wmówi że u nich wszystko działało i nie mieli bugów. To jest nie do opisania, jak można wypuścić taki półprodukt. I jeszcze to zakończenie, jakby chcieli powiedzieć "co prawda zapłaciłeś 160 zł za grę, ale my ci damy jej tylko połowę, a na resztę sobie poczekaj, ale też nie wiemy do kiedy, bo na razie jesteśmy zajęci, bo musimy naprawiać bugi, zrozumiesz jak zagrasz."

Z drugiej strony to chyba najlepsza pozycja okołośredniowieczna w jaką grałem. To taki Operation Flashpoint w czasach średniowiecza. Dobra walka, chociaż trochę przekombinowana, świetne wciągające questy, fabuła, postacie. Muszę jednak przyznać, że konieczność zaspokajania głodu i snu, z początku ciekawa, na dłuższą metę staje się upierdliwa. Szkoda że jeszcze [email protected]ć Heńkiem nie trzeba chodzić. Piękne widoki, chociaż grafika mocno średnia. Wreszcie jest gra, w której można po prostu pojeździć sobie po lesie, bez obaw że zaraz zaatakuje mnie niedźwiedź czy jakiś krabopająk.
Gra też nie przechodzi się sama i często zadania wymagają pomyślunku. Podoba mi się to, że w większości przypadków nie da się tak po prostu zawalić zadania. Nie udało ci się kogoś pokonać w konkursie łuczniczym - gra toczy się dalej, spróbuj zdobyć nagrodę inaczej. Nie dajesz rady pokonać wrogów w walce - spróbuj zatruć im wino nocą. Przy okazji, model skradania skopany. Bardzo podoba mi się encyklopedia, pięknie stylizowana na średniowieczne manuskrypty i zawierająca wiele informacji o wiekach średnich.

Podsumowując, gra jest toporna, brzydka, potwornie zabugowana, niedorobiona i z uciętym zakończeniem, ale jeśli gracz sobie z tym poradzi, to chyba najlepszy symulator średniowiecza w jaki udało mi się zagrać.

post wyedytowany przez damianyk 2018-04-26 19:21:43
29.04.2018 03:44
943
1
odpowiedz
5 odpowiedzi
Dubstepo92
28
Pretorianin

Gra po patchu 1.4.3 dalej tnie i pokazuje tekstury po jakimś czasie ciekawe czy ta gra kiedykolwiek pod względem optymalizacji zostanie poprawiona... Wszystkie gry chodzą płynnie na moim pc i to na ultra ustawieniach szkoda bo spoko klimacik ma ta gra a po za tym to lubię takie klimaty mam nadzieję że zrobią kiedyś porządnego RPG w świecie z Gry o Tron westeros i nie spartalą tak optymalizacji....

Moja specyfikacja:
-i5 4440 3,1 GHz
-gtx 970 4gb gaming
-16 giga ram
Istnieją jakieś mody co nie pogarszają zbytnio grafiki a gra przy tym chodzi dobrze ?

post wyedytowany przez Dubstepo92 2018-04-29 03:45:52
19.05.2018 15:27
952
1
odpowiedz
7 odpowiedzi
zanonimizowany307509
99
Legend

Polecam kupić dysku SSD. Grałem w Kingdom Come najpierw na dysku HDD, a potem na SSD. To jak niebo a ziemia.

23.05.2018 15:53
953
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
zanonimizowany1226085
22
Generał

Czeskie studio Warhorse zachęcone sukcesem gry Kingdom Come: Deliverance zapowiedziało kilka płatnych i darmowych dodatków.

Pierwsze rozszerzenie "From the Ashes", zostanie zaprezentowane już w czerwcu na targach E3. Będzie ono zawierało zupełnie nową historią, która dostarczy wiele zadań i trudnych moralnie decyzji. Czy na barkach Henryka spoczywać będzie walka o odbudowę swojego miasteczka?

Kolejne dodatki i rozszerzenia trzymane są w sekrecie, jednak twórcy ujawnili ich tytuły. Każdy z czterech fabularnych DLC będzie zawierał około 10 godzin historii. DLC będą płatne, jednak osoby, które wsparły Warhorse na Kickstarterze będą mogły liczyć, że ostatni z nich - A Woman’s Lot, będzie darmowy.

Fabularne DLC:

From the Ashes
The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon
Band of Bastards
A Woman’s Lot (Darmowy dla osób, które wsparły grę crowdfundingowo).
Kingdom Come: Deliverance doczeka się także kilku ciekawych dodatków:

Hardcore Mode (darmowy)
The Making of Kingdom Come (darmowy dla osób, które wsparły grę crowdfundingowo)
Tournament! (darmowy)
Combat Academy (darmowy dla osób, które wsparły grę crowdfundingowo)
Modding Support (darmowy)

W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się dużego patcha, który udoskonali rozgrywkę Kingdom Come: Deliverance.

post wyedytowany przez zanonimizowany1226085 2018-05-23 15:58:05
26.07.2018 16:46
986
1
odpowiedz
damiano90
4
Junior
7.0

Ukończyłem grę po 80 godzinach (prawie wszystkie zadania poboczne zrobione, poza zbugowanymi zadaniami oraz grindowaniem z nerkami sarn, bo już miałem dość) i w ogólnym rozrachunku gra jest dość dziwna. Częściowo genialna częściowo gniot. Nie doczytujące się tekstury, KRZAKI Z KAMIENIA, walka z kilkoma przeciwnikami i bitwy to tragedia (pod koniec gry odkryłem, że spamowanie prawym przyciskiem myszy daje ciekawe efekty), latanie po całej mapie rozwiązując zadania i zbugowane zadania, kilka mi się zbugowało, cały klasztor bo włamałem tam się wcześniej, zadanie z kopalniami srebra ( nie uruchomił się skrypt), walka z pięściarzami kumanami,

spoiler start

jak wygrałem nie chcieli mi zapłacić, a jak ich stłukłem to zapłacili, ale gra się zbugowała na wiecznym trybie walki i nie można było już w żaden sposób gry zapisać

spoiler stop

Piszę w dużym skrócie bo mi wywaliło poprzedni komentarz. Moja ocena to 7.0. Dałem za grę 100zł ale warta jest maks 50zł.

Największa wada? Rozczarowanie, że po przejściu w sumie nie ma po co gry zaczynać od początku.

post wyedytowany przez damiano90 2018-07-26 16:47:28
26.07.2018 23:20
988
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
damiano90
4
Junior

Teraz jak czytam to widzę, że grę tylko skrytykowałem :P
Poza wadami ogólnie gra jest naprawdę warta uwagi i dla fanów action-rpg jest to obowiązkowa pozycja i tylko liczę, że studio WARHORSE zbierze trochę kasy i kontynuację zrobią już bardziej udaną.
Z zalet najbardziej w pamięci mi zostało otrzymywanie wpie*dolu. To było piękne jak kilku Cię naparza i cały świat lata dookoła ;) W żadnej grze tego się tak nie czuje jak tutaj.
Albo sytuacja kiedy po skradance zapomniałem założyć zbroi i napadła mnie banda kumanów podczas podróży. Oczywiście wybroniłem się, zabiłem kilku i na koniec został i herszt bardzo mocny. A ja z resztką życia, zakrwawioną głową (strugi krwi ciekną po ekranie piękne) i ostatkiem sił z nim walczę i cudem po kilku minutach mi się udało wybronić... takie historie gra tworzy przypadkowo i w takich momentach doceniasz kunszt twórców. :)
Albo łuk, genialny pomysł bez celownika. Na początku wydaje się hardcorowe ale po uzyskaniu trochę wprawy, naprawdę czujesz satysfakcję z trafionego celu. Tym bardziej, że jak chyba w żadnej innej grze strzał w głowę zazwyczaj kończy się śmiercią przeciwnika :)
Poza tym zadania do ukończenia na wiele sposobów, często zaskakujące :)
Misja fabularna:

spoiler start

jak zobaczyłem minę Dziwisza jak uświadomił sobie, że bandyci atakują Talmberk, to naprawdę poczułem to co on. I potem to jak bandyci dostają się do Talmberka i pęd co sił na koniach w stronę Talmberka, naprawdę wzbudziły mega emocje.
Misja w klasztorze, mega klimatyczna, śpiew chóralny o poranku, przepisywanie ksiąg, alchemia.

spoiler stop


Pojedynki na miecze jak i na pięści, piękne lasy i cały świat niezapomnianie zaprojektowany. Misja z księdzem z Użyc. Zwidy po eliksirze wiedźmy. Skradanie i okradanie domów. Ostrzenie miecza. Ogólna rola zbroi podczas walki. Jeszcze parę aspektów bym wymienił co mi się bardzo podobały. Także, żeby nikt nie myślał, że tak gra to tylko wady. :)

post wyedytowany przez damiano90 2018-07-26 23:21:31
25.08.2018 21:58
Kaczmarek35
993
1
odpowiedz
Kaczmarek35
11
Senator
9.5

Przeszedłem tą zacną grę od naszych południowych sąsiadów na poziomie trudności Hardcore wraz z dodatkiem z odbudową Przybysławic.
Całość zajęła mi bagatela ok 110 godzin.
Wykonałem właściwie wszystkie questy główne, poboczne i zajęcia na jakie napotkałem w grze.
Grę oceniam na mocne 9,5/10.
Odjęte 0,5 pkt za niedopracowany poziom techniczny.
Bardzo polecam tą grę.

Plusy:
-Klimat
-Fabuła
-questy
-dialogi
-główny bohater, który jest tak samo zajebisty jak bezimienny z Gothic 1/Gothic 2 oraz Geralt z Wiedźmin 1/2/3
-postacie
-polityka
-humor. Akcja z księdzem w Użycach najbardziej utkwiła mi w pamięci :)
-ciekawy świat i świetna eksploracja
-wygląd lasów
-zamki robiące wrażenie
-system walki
-jazda konna
-skradanie, włamywanie i kradzież kieszonkowa
-polowania w lasach
-wiele dobrych rozwiązań rpg
-kodeks
-gra ma wiele podobieństw z Wiedźmina 1 i TES- Skyrim od tej dobrej strony tych gier
-bitwy
-klasztor (równie klimatyczny jak w Gothic 2 i Risen 1)
-zbroje bardzo starannie zrobione

Minusy:
-Przy szybszym galopie czasem tekstury od razu się nie wczytują na czas.
-Wadą jest też nierówna oprawa graficzna. W lasach gra wygląda świetnie z teksturami HD i wszystkimi ustawieniami na max, ale w miastach czy wioskach,
zarówno wewnątrz budynków i na zewnątrz tekstury nie robią już tak piorunującego wrażenia mimo tekstur HD. Bez tekstur HD dopiero kiepsko to wyglądało.

Troszkę żałuje, że nie poczekałem na więcej dodatków, bo już wiadomo, że także będą rozgrywać się w trakcie głównej kampanii Henryka, a nie oddzielne.
Gra ma to coś co przykuwa. Jedna z najlepszych gier action rpg.
Być może kiedyś powrócę do gry, gdy będą wszystkie dodatki. Mam nadzieję, że będzie także sequel za kilka lat bardziej dopracowany technicznie.

Jak pisałem grę oceniam na mocne 9,5

Dla porównania inne gry action rpg tak oceniam:

Gothic 1 - 10
Gothic 1 + mody: Edycja Rozszerzona + Dx 11 + Texture Pack - 10+

Gothic 2 - 9
Gothic 2 + dodatek Noc kruka - 9,5
Gothic 2 + dodatek Noc kruka + mody: Returning 2.0 + Dx 11 - 10!

Gothic 3 - 8
Gothic 3 + mody: Community patch 1.75 + Quest Pack 4 + Content mod 3.1 - 8,5

Risen 1 - 8,5

Risen 2 - 7,5

Risen 3 - 8

Elex - 8,5+

TES-Morrowind + dodatki - 9

TES-Oblivion + dodatki - 8

TES-Skyrim + dodatki - 8,5
TES-Skyrim + dodatki + mody ok 100 - 9+

Wiedźmin 1 Edycja Rozszerzona- 9,5

Wiedźmin 2 Edycja Rozszerzona- 9+

Wiedźmin 3 Dziki Gon - 10
Wiedźmin 3 Dziki Gon + dodatki + mody graficzne - 10!!!

Assassin's Creed Origins + dodatki - 8,5

Klimat zbliżony do średniowiecza najbardziej czują ludzie z naszego regionu - Piranha Bytes z Niemiec przy Gothic 1 i Gothic 2,
CD PRoject z Polski przy trylogii Wiedźmin 1-3 oraz Warhorse Studios z Czech przy Kingdom Come:Deliverance.
Bethesda kompletnie tego nie czuje, ale takie już ich gry. I tak przy Skyrim pod pewnymi względami poczynili postępy,
bo eksploracja świata cieszyła prawie jak w grach Piranha bytes. Szkoda, że zawsze u nich bohater nijaki i do tego niemy, a dialogi takie sztywne :)
Pewnie przy TES VI bardziej się postarają, bo Wiedźmin 3 oraz Kingdom Come:Deliverance wysoko poprzeczkę zawiesili.
Oczywiście wady też mają. Kingdom Come pod względm technicznym, a Wiedźminy mało mają cech rpg i nie trzeba nawet skradać się, by okradać ludzi :)
To też kiepskie, gdy porównamy do reakcji ludzi na okradanie w takich Gothic, Gothic 2, Risen 1, TES-Oblivion, TES-Skyrim, Kingdom come:Deliverance,
gdzie jest tp zrobione zajebiście i trzeba się starać.

Czekam na Assassin's creed Odyssey od Ubisoftu, TES VI od Bethedy, Elex 2 oraz Gothic 4 od Piranha bytes, Wiedźmin 4 od CD PROJECT,
Kingdom Come:Deliverance 2 od Warhorse Studios.

post wyedytowany przez Kaczmarek35 2018-08-25 21:59:49
29.08.2018 21:18
h1To
😁
994
1
odpowiedz
1 odpowiedź
h1To
55
OP

Zapowiada się świetna gra więc czekam na edycję GOTY. Do tego czasu nie ruszam.

30.08.2018 22:27
Butryk89
995
1
odpowiedz
Butryk89
124
Generał
10

To jedna z tych gier, które można albo pokochać, albo znienawidzić. Masa błędów, problemów, glitchy, ale klimat, misje, dialogi, postacie, ciekawe walki, spora swoboda skutecznie zlikwidowały u mnie irytację. Bawiłem się przednio będąc cichym złodziejem, tocząc walki na pięści czy bronią, a nawet używając łuku polując na zające czy sarny. Dawno żadna gra na tak długo nie przykleiła mnie do fotela.

01.09.2018 05:06
😉
996
1
odpowiedz
smokStrasznyIStary
7
Legionista
9.5

Rowno 5 w nocy ukonczylem ta zabista gre :D Swietna fabula, czulem sie jakbym ogladal film. Nie raz bylem zaskoczony przegiegiem questow, tworcy nie szli na latwizne i tworzyli zaskakujace scenariusze. Unikalny system walki oparty na umiejetnosciach gracza ktory dawal mnostwo frajdy. Czasem nawet jak mialem mega skille to problemem mogl byc zwykly kuman. Zawsze chcialem zagrac w takiego sredniowiecznego realistycznego rpga i kingdom come deliverence spelnil moje oczekiwania!!!!!

04.01.2019 19:23
WoJoRGW
😐
1023
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
WoJoRGW
66
Centurion

Ta gra to pożeracz pamięci RAM xd
Nie dość, że gram na średnich to zużywa mi prawie całe zasoby (8GB ram) i jeszcze się przycina xd
Tekstury zanim mi się załadują na początku gry to mija z 20 minut xd
v. 1.7
Z innymi grami nie mam takich problemów. Pomysł na grę spoko ale optymalizacja do kitu.

29.03.2019 21:25
Rumcykcyk
1042
1
odpowiedz
8 odpowiedzi
Rumcykcyk
79
Głębinowiec
Image

Oryginalna wersja patch 1.8.2, ustawienia bardzo wysokie 3440x1440.

02.07.2019 14:44
Ziemas
1050
1
odpowiedz
Ziemas
77
Centurion

Po wielu patchach gra się w KCD bardzo przyjemnie

post wyedytowany przez Ziemas 2019-07-06 15:58:32
23.07.2019 12:41
Rumcykcyk
1054
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Rumcykcyk
79
Głębinowiec
Image

Tłumanie zaatakowali Srataje.

08.09.2019 00:18
👎
1056
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
ZlyBurek
21
Chorąży

popsuta gra , questy przytlaczajace

24.09.2019 23:24
h1To
1058
1
odpowiedz
h1To
55
OP
Image
9.0

Mega dobra gierka. Jak skończę może coś więcej powiem, póki co nie mogę się nacieszyć.

02.11.2019 10:04
1059
1
odpowiedz
zanonimizowany1295892
2
Centurion
6.0

Tytuł kompletnie nie moja bajka, najbardziej co wkurza w tej grze to celowe dłużyzny: podróżowanie i sen to jakaś masakra i masochizm... walka to samo, niestety brakło mi cierpliwości do niej i się odbiłem. Nie licząc kilku zadań pobocznych, reszta zadań jest nudna, bądź bardzo nudna. Jedynie co mi się spodobało i ratuję tą grę to główny wątek, grafika ( bieganie po lesie= polowanie z łuku) i gra w kości.

post wyedytowany przez zanonimizowany1295892 2019-11-02 10:06:54
30.12.2019 18:31
1066
1
odpowiedz
karnisterniak
110
Generał

Może bym kupił te grę gdyby nie to jego ciągłe : JESTEM GŁODNY xD

28.01.2020 14:46
1075
1
odpowiedz
Alvarez
186
Generał
10

Spędziłem ponad 500 godzin w KCD i niedługo zabieram się za ponowne przejście.
Wyjątkowa gra.

07.02.2020 19:49
Irek22
1076
1
odpowiedz
Irek22
120
Legend
10

W ogóle nie czekałem na tę grę. Przez długi czas nawet nie wiedziałem za bardzo, o czym i czym dokładnie ona jest. Aż w końcu kilka miesięcy temu kupiłem edycję zbiorczą w przecenie na GOG.com i wsiąkłem. Kingdome Come Deliverence oczywiście nie jest grą bez wad* i sam bym pozmieniał w niej kilka rzeczy, ale nie zmienia to faktu, że bawiłem się przy niej wybornie i jak tylko mogłem odwlekałem zakończenie. Jestem pewien, że jeszcze nie raz do niej wrócę. Dołączyła do bardzo wąskiego grona gier, którym wystawiam najwyższą notę (teraz takie są trzy).

*Jedną z największych jest brak czeskiej wersji dubbingowej (przez co po raz pierwszy, w jakąkolwiek grę grałem z niemiecką wersją dubbingową - było całkiem dobrze, ale jednak myślę, że język czeski dodałby tej grze jeszcze więcej klimatu).

post wyedytowany przez Irek22 2020-02-07 19:52:50
26.02.2020 02:15
😃
1091
1
odpowiedz
Heklus
13
Legionista
8.5

Osobiście tytuł przypadł mi do gustu bardziej niż trzeci Wiedźmin chociażby, a przynajmniej póki co. Co prawda nie obeszło się bez dwóch prostych modów by móc zapisywać grę jak człowiek i by otwieranie zamków było prostsze, bo mechanizm był kompletnie z czapy. Tak czy owak póki co bawię się znakomicie i grę serdecznie polecam, szczególnie jak ktoś lubi średniowiecze.

10.03.2020 22:38
maks19
1094
1
odpowiedz
1 odpowiedź
maks19
30
Chorąży
8.0

Gra świetna, niestety niepozbawiona wad, ale nie będę o tym się rozpisywał, bo te wady zna raczej każdy kto grał w tą grę. Ja mam inny problem.

spoiler start

Otóż czy ktoś może mi wyjaśnić co twórcy mieli na myśli dając takie zakończenie? Grając cały ten czas i co raz to zaglądając do dziennika zadań sprawdzałem postęp zadań fabularnych nie pomijając tego nadrzędnego zadania pt. "Zemsta" i jak widać nie zostałem usatysfakcjonowany ukończeniem go. Czy oznacza to, że gra jest jeszcze w fazie beta i twórcy mają zamiar zaktualizować ją o kontynuację wątku czy po prostu owe zadanie to najzwyklejsza zapchajdziura mająca zmotywować gracza do dalszego grania? Nie ukrywam, że jestem rozczarowany, szczególnie że gra ostrzega o swej niepełności już po zadaniu głównym związanym z odbiciem zamku. Po raz pierwszy w postaci napisów końcowych i po raz drugi w toku zadania Epilog napisami informującymi o ukończeniu głównego wątku fabularnego. Moim zdaniem jest to lekko chamskie i nieprofesjonalne ze strony twórców by w ten sposób dawać graczowi do zrozumienia, że gra jest fabularnie niepełna i jeszcze dawać nadzieje na dalszą rozgrywkę rozbudowanymi kwestiami dialogowymi i podejściem do zadania. Na zagranicznych forach o grze można się dowiedzieć, że ta zawiera w sobie 2 akty, a 3 jeszcze nie powstał i ma być on jej dopełnieniem. Niestety, mimo że od premiery gry mija prawie 2 lata nadal nic nie wiadomo o tym rzekomym 3 akcie. Mam jednak nadzieję, że twórcy nie porzucą pracy nad grą, uzupełnią ją o ten akt 3 i rozwiążą wciąż istniejące problemy w rozgrywce.

spoiler stop

20.03.2020 00:21
KamilB.
😐
1097
1
odpowiedz
KamilB.
25
Konsul

Błond_07
A co to znaczy gracz casualowy ? Czy taki gracz casualowy nie ma swego gustu ? Bo ja mogę nazwać siebie graczem casualowym, który mając rodzinę i pracę nie ślęczy jak nerd non stop przed grami, tylko właśnie gra raczej casualowo. Mimo to mając pond 20 letni staż grania i porównując tę grę do reszty w jaką miałem przyjemność zagrać przez te wszystkie lata, z czystym sumieniem stwierdzam, że gra przez niedopracowanie i masę głupich rozwiązań jest przeciętna. Mimo, że w Epicu dali ją za darmo to i tak wolę zainstalować i przejść ponownie takiego Gothica niż to.

post wyedytowany przez KamilB. 2020-03-20 00:22:34
11.05.2020 12:58
1111
1
odpowiedz
adamlg321
1
Junior

Gra absolutnie wybitne i niesamowicie immersywna. Wysoki poziom trudności tylko bardziej wciąga nas w ten świat. Minus za sporo bugów. Proszę nie sugerować się osobami dającymi niskie oceny. Są przyzwyczajeni do gier prowadzącymi za rączkę. Tutaj trzeba się samodzielnie wykazać, postarać i wysilić

22.05.2020 23:09
seya
1112
1
odpowiedz
seya
12
Legionista

Gra z modem na zapisywanie znośna. Na początku fajnie się rozkręca, ale z czasem misje zaczynają być strasznie powtarzalne: przynieś, podaj, pozamiataj. Przyjemnie morduje się z ukrycia, ale wieśniacy zawsze i tak domyślą się że to Ty.
Podobało mi się strzelanie z łuku.
Przeszedłem z 90% gry... Pod sam koniec się poddałem, widząc misje typu idź do niego, niego i niego i zapytaj co potrzebuje.

29.05.2020 23:44
Krypta76
😍
1115
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Krypta76
16
Konsul
Image

THE END

09.01.2021 22:51
kotonikk
1133
1
odpowiedz
kotonikk
93
Wśród horyzontów

Kubix88 - w mojej opinii gra jest zupełnie unikalna. Ma swoje grzeszki, ale wszystko inne ocieka (niesamowicie swojskim trzeba rzec) miodem. Klimat średniowiecza to najlepszy klimat średniowiecza jaki odtworzono w grach komputerowych. Godzinami można się włóczyć po tych czeskich rewirach nawet nie ruszając głównych zadań, bo gra jest naprawdę duża. Zupełnie inny poziom doznań niż w większości produkcji, ale żeby być fair powiem, że system walki jest dość specyficzny, nie każdemu podejdzie, i trzeba czasu by grę ujarzmić, bo w ogólnej obsłudze jest dość kanciasta. Nie kosztuje jednak kroci jak przez długi czas po premierze, więc jeśli lubisz powolne tempo i napawanie się światem i rozgrywką - bierz!

06.03.2016 17:18
131
odpowiedz
zanonimizowany1039850
25
Pretorianin

HMMM Oczekiwania mam ogromne co do tej produkcji
Jednak ostatni filmik https://www.gry-online.pl/newsroom/kingdom-come-deliverance-nie-ukaze-sie-latem-zobacz-gameplay-z-bety/z317a82 zwódźcie uwagę na system walki jak dla mnie BARDZO SŁABY myślałem że to będzie coś w stylu M&B ALE CZAS POKAŻE...

09.03.2016 21:30
132
odpowiedz
1 odpowiedź
MrKam55
52
Centurion
8.0

NARESZCIE COŚ BEZ SMOKÓW I INNEGO TEGO TYPU GÓWNA.

16.03.2016 13:11
133
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1039850
25
Pretorianin

Wiadomo czy gra pojawi sie na Steam ?

16.03.2016 20:49
Zalewany
134
odpowiedz
2 odpowiedzi
Zalewany
61
Konsul

Albo mi się wydaje albo na siódmym screenie jest chorągwia z herbem dolnego śląska.

29.04.2016 18:59
👍
136
odpowiedz
1 odpowiedź
HaniebnyXD
1
Junior

Bardzo czekam na tę grę uwielbiam takie klimaty średniowiecza z fabułą a wogule z taką wciągającą

04.05.2016 16:06
137
odpowiedz
chopmaz
19
Chorąży

To może być hicior, poczekamy zobaczymy :)

25.05.2016 13:43
139
odpowiedz
chopmaz
19
Chorąży

Jeszcze trochę poczekamy do premiery. Gra wyjdzie nie wcześniej niż w 2017 roku.

12.06.2016 09:17
140
odpowiedz
Executioner
27
Konsul

Dlaczego napisane jest że premiera w 2014? I co ma znaczyć to zdanie że pierwsza część gry ukazała sie w 2016?: "Pierwsza część gry ukazała się latem 2016 roku na komputerach PC oraz konsolach ósmej generacji, zaś kolejne akty udostępnione zostały przez twórców w ok. półrocznych odstępach"

09.07.2016 00:05
grzyb111
141
odpowiedz
grzyb111
63
Pretorianin

Każą sobie płacić premium i jeszcze kpią z czytelników żałosne.

10.07.2016 15:30
Psychosocial
142
odpowiedz
1 odpowiedź
Psychosocial
67
SlipknoT

Wymagania oczywiście 16gb ram albo i 24gb, karta graficzna gtx 1070 dla wysokich\ultra ustawień i procesor 8-rdzenoiowy z taktowaniem 4.6Mhz

08.08.2016 17:44
143
odpowiedz
zanonimizowany891306
3
Chorąży

Na tę produkcję czekam wyjątkowo niecierpliwie. Jeżeli utrzyma wysokie oceny po premierze, to w końcu będę miał motywację do zmodernizowania, lub całkowitej wymiany kompa.

18.11.2016 17:59
STALKER__PL__
😁
150
odpowiedz
STALKER__PL__
35
Pretorianin

Zobaczy się co z tego będzie, jak na razie prezentuje się epicko.

Gra Kingdom Come Deliverance | PC
123456następnaostatnia