Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Championship Manager 5 - poradnik do gry

Championship Manager 5 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Taktyka zespołowa | Taktyka poradnik Championship Manager 5

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016

Kolejną rzeczą do ustalenia są założenia taktyczne dla naszego teamu. W tym celu klikamy na zakładce ustal instrukcje, a kolejno na opcji instrukcje dla drużyny, dzięki czemu trafiamy do ustawień zadań drużyny.

Zakładka zadań taktycznych - Taktyka zespołowa - Taktyka - Championship Manager 5 - poradnik do gry

Zakładka zadań taktycznych. Mówimy zawodnikom, jak mają grać, gdzie kopać piłkę etc.

Znajdujemy tam następujące pozycje:

  • Podania: mieszane, krótkie, bezpośrednie, długie. Jeśli nie mamy zawodników, którzy potrafią dobrze podawać, decydujemy się na długie podania. Zdają one egzamin również w czasie spotkań na mokrej murawie, która raczej utrudnia podawanie po ziemi. Jeżeli mamy piłkarzy o wysokim współczynniku podawania (passing; chodzi tu zwłaszcza o pomocników), próbujemy albo krótkich, albo bezpośrednich podań. Różnica jest taka, że bezpośredni styl podawania nakazuje zawodnikom szybsze przenoszenie piłki z linii obronnej do napastników. Jeśli chcemy go zastosować, musimy mieć naprawdę dobrych pomocników, gdyż inaczej rywal łatwo będzie przechwytywał niechlujnie przeprowadzane akcje. Styl ten sprawdza się świetnie w przypadku gry z kontry. Jeśli nie wiemy, na jaki rodzaj podań się zdecydować, wybieramy podania mieszane, które łączą w sobie wszystkie pozostałe.
  • Gra przy przeciwniku: na dystans, tylko na własnej połowie, zawsze. Jest to nic innego, jak popularny pressing. Ustalamy, czy chcemy go stosować, a jeśli tak, to w jak agresywnej formie. Pressing na własnej połowie jest bardzo wskazany, bo trudniej jest wówczas przeciwnikowi dostać się w nasze pole karne. Odpuszczanie jest już zbytnim lekceważeniem i możemy się do niego ograniczyć w przypadku spotkań, które mamy już praktycznie wygrane, lub w meczach z bardzo słabymi przeciwnikami. Ma ono zastosowanie także, jeśli decydujemy się na grę z kontrataku. Wtedy takie wciąganie przeciwnika na własną połowę może stworzyć nam okazje do bezlitosnych kontr. Zamykanie przeciwnika już na jego połowie jest krokiem, który winniśmy stosować w meczach bardzo ważnych, kiedy to przeciwnik ma zamiar nas atakować. Tego typu gra zdecydowanie utrudni mu rozgrywanie piłki. Pamiętamy jednak, że stosowanie pressingu na całym boisku jest strasznie męczące i nie powinno się go stosować w kilku meczach z rzędu, chyba że chcemy - mówiąc żargonem - zajechać naszych podopiecznych.
  • Wślizgi: łagodne, neutralne, agresywne. Stopień agresywności wślizgów zależy od dwóch czynników - ważności meczu i wytrzymałości zawodników. W przypadku meczów sparingowych bądź spotkań, które możemy przegrać, wybieramy łagodny styl wślizgów. Dwa pozostałe - neutralne i agresywne - stosujemy dopiero, gdy rozpocznie się właściwy sezon. Jeśli gramy z przeciwnikiem o niższej klasie, bez zastanowienia stosujemy neutralne wślizgi. Gdy naszym rywalem jest drużyna z wyższej półki, rozważamy opcję zastosowania agresywnych wślizgów; wtenczas nasi podopieczni będą starali się odebrać piłkę przeciwnikowi w każdej, nawet ryzykownej dla zdrowia sytuacji. Niektórzy lubią stosować ten rodzaj wślizgów w każdym meczu, jednak w sytuacji, gdy czeka nas długi sezon, musimy mieć do tego naprawdę dobrze przygotowaną drużynę, gdyż piłkarze bardzo szybko się przez taki styl gry męczą. Jest też jeszcze jeden minus, a mianowicie dużo okazji do zbierania kartek, co kończy się później częstymi absencjami graczy.
  • Mentalność: neutralna, ultradefensywna, defensywna, ofensywna, hurraofensywna, gra na czas. Jest to istotna opcja, która definiuje ochotność naszych piłkarzy do ataków. Tutaj już nasz wybór jest uzależniony od tego, z jaką drużyną gramy i kim możemy rywali postraszyć. Wiadomo, że jeśli stajemy naprzeciw teamowi dużo lepszemu, to nie wybieramy mentalności hurraofensywnej, bo może to być dla nas brzemienne w skutkach. Jeśli jest odwrotnie, tj. występujemy przeciwko drużynie potencjalnie słabszej, to wówczas takie posunięcie może być dobre i nasz klub może wygrać wysoko. Mentalność ultradefensywna (lub ewentualnie defensywna) jest skuteczna w połączeniu z opcją kontrataków - jest to bardzo często stosowana taktyka do spotkań wyjazdowych bądź pojedynków z lepszymi drużynami. Widzimy też, że w Championship Managerze 5 pojawiła się opcja gry na czas. Zdaje ona egzamin, kiedy mamy w meczu przewagę bramkową i nie chcemy jej stracić - wtedy szanujemy piłkę i nie przeprowadzamy szybkich ataków, nie dopuszczając rywali do futbolówki. Jednak jest to tylko sucha teoria, a - jak powszechnie wiadomo - mecz jest meczowi nierówny, piłka jest dyscypliną nieprzewidywalną i wiele w tej materii zależy od trenerskiego nosa.
  • Pułapki ofsajdowe. Opcja ta sugeruje naszym obrońcom, by często próbowali łapać zawodników drużyny przeciwnej na spalone (czyli na podania do piłkarzy znajdujących się za naszą linią obrony). By ta zagrywka była skuteczna, musimy mieć naprawdę dobrych i zgranych ze sobą obrońców. W innym wypadku pułapki ofsajdowe będą kończyły się wielokrotnie fiaskiem i rywale raz po raz będą znajdowali się w wybornych sytuacjach do strzelenie bramki. Pułapki ofsajdowe stosujemy tylko, jeśli gramy linią w obronie. Wtedy cały blok obronny porusza się na podobnej wysokości i łatwiej łapie się rywali na pozycje spalone. Jeśli gramy ze stoperem w roli libero (czyli cofniętym jeszcze za obrońców), będzie on musiał nadganiać swoich kolegów z defensywy i pułapki ofsajdowe raczej nie będą odpowiednio wykonywane.
  • Kontratak. Zaznaczamy tę opcję, jeśli stosujemy defensywny styl gry i chcemy atakować naszych przeciwników, przeprowadzając szybko piłkę od obrońców do napastników. Jest to bardzo popularna taktyka, którą stosujemy w przypadku spotkań wyjazdowych bądź meczów z silniejszymi rywalami. Do tego rodzaju ataków przydają się szybcy pomocnicy (w szczególności skrzydłowi), którzy potrafią też dobrze podawać.
  • Zmasowana obrona. Drużyna będzie za wszelką cenę broniła dostępu do własnej bramki, nie pozwalając sobie raczej na akcje ofensywne. Większość (8-10) zawodników będzie znajdowała się na naszej połowie, nawet napastnicy będą pomagali w obronie. Opcja ta sprawdza się w meczach z o kilka klas lepszymi rywalami, kiedy martwimy się tylko o to, by jak najniżej przegrać, a także w spotkaniach, w których mamy dużą bramkową przewagę i nie chcemy jej stracić. Jednakże w tym drugim przypadku lepiej sprawdza się kombinacja z defensywnym stylem gry i kontratakami, ale to już od naszego wyczucia zależy, co wybierzemy.
  • Rzuty rożne, rzuty wolne, rzuty z autu (podział na strony) . Wybieramy styl rozgrywania poszczególnych stałych fragmentów. Nie ma tutaj co radzić - po prostu decydujemy się na któryś z nich i raczej się go trzymamy, by piłkarze się do niego przyzwyczaili i by stał się on naprawdę śmiercionośny w wykonaniu naszego teamu.
1 - Taktyka zespołowa - Taktyka - Championship Manager 5 - poradnik do gry