Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2005 - poradnik do gry

Football Manager 2005 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Profil menedżera i opcje (2) | Gra w FM poradnik Football Manager 2005

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016

Profil menedżera i opcje cz.2

Czas na... urlop. Kolejna opcja pozwala nam udać się na wakacje. Go On Holiday to nic innego jak tryb wakacyjny w FM. Po wywołaniu okna, ukazuje się nam odpowiednie menu. Podzielone zostało ono na pięć części:

Każdy pracownik, w tym menedżer klubu piłkarskiego ma prawo do odpoczynku - Profil menedżera i opcje (2) - Gra w FM - Football Manager 2005 - poradnik do gry
Każdy pracownik, w tym menedżer klubu piłkarskiego ma prawo do odpoczynku

Na początek Jobs . Tutaj do dyspozycji są dwie opcje. Grając w słabym klubie wolno nam ubiegać się o posadę w lepszym. Gdy już wybierzemy ten element, możemy (a wręcz jest to wskazane) zaznaczyć także opcję, która automatycznie po zatrudnieniu "sprowadzi" nas z urlopu. Teraz kilka sugestii. Po pierwsze nie bawcie się z tą opcją, gdy prowadzicie Barcelonę, Manchester czy inne potęgi. Bo niby do jakiego lepszego klubu można się przenieść? To samo, gdy zaczynamy karierę. Mało prawdopodobne, aby ktoś zdecydował się nas zatrudnić.

Następnie mamy Players Sales . Nie ma to jak wrócić z wakacji i w klubowej szatni zastać ośmiu piłkarzy. Aby tego uniknąć pozostawcie opcję standardową (czyli nie sprzedawać piłkarzy). Jeśli już, to radzę ewentualnie ustawić opcję sprzedaży po cenie nie niższej od ustalonej (wcześniej odpowiednio dostosować ceny do zawodników). Pierwsza opcja (sprzedaż bez warunków) może doprowadzić do tego, że podczas Waszej nieobecności komputer wyprzeda kogo się da, na dodatek za śmieszne pieniądze. Receptą na to jest dodanie opcji sprzedaży wyłącznie piłkarzy umieszczonych na liście transferowej.

Player Purchases - kupować zawodników radzę Wam osobiście. Dlatego lepiej pozostawić opcję nieaktywną, aczkolwiek (kolejne odstępstwa od reguły) gra nieraz ma lepsze zdolności od naszych. Mając obszerną listę transferową (przy małej maleje szansa na transfer), ustawiając składanie ofert dla piłkarzy z listy możemy się spodziewać, że program kogoś nam sprowadzi. Często wychodzi mu to lepiej od nas.

Match Options - jeśli osiągacie sukcesy, Wasza taktyka jest wręcz genialna, koniecznie zaznaczcie obie opcje. Pozwolą zachować obecne ustawienia taktyczne i optymalny skład (wybrany przez Was). Jeśli idzie Wam w kratkę, możecie spróbować ewentualnie dać "szansę" komputerowemu asystentowi. Niech maszyna za Was wybierze taktykę i skład.

Na zakończenie Return Day , czyli wakacji nadszedł kres. Standardowo urlop mamy na czas nieokreślony (cóż za dobrodziejstwo ze strony zarządu), w każdym momencie możecie powrócić do gry klikając myszką na ekranie. Lepszym sposobem jest jednak zdefiniowanie okresu wakacji. Możecie to uczynić na dwa sposoby. Pierwszy - ustalając konkretną liczbę dni wakacji, lub drugi - ustalając datę powrotu. Przydaje się wtedy, gdy czekamy na ważny mecz, a przed nami jeszcze dwa albo nawet trzy nudne spotkania, które nie mają większego znaczenia dla nas. Wystarczy ustawić datę powrotu na dzień lub dwa przed meczem, a w międzyczasie odpoczywać czytając na przykład wciągającą książkę.

Jeśli chodzi o same wakacje - cóż, z opcji tej korzystać nie warto. Bo jaka to przyjemność z gry, gdy wszystko "robi się samo". Nie sugerujcie się na przykład tym, że macie dużo czasu w przerwie między sezonami. Wtedy zapada wiele ważnych decyzji, warto wzmacniać skład, itd. Opcję często stosują gracze (lekka nutka psychologii) znudzeni, którzy czekają na zakończenie sezonu, aby od nowa zacząć walkę o trofea. Dobra rada na takie trudne chwile: wyłączyć grę i wrócić do niej za jakiś czas.

Na zakończenie dwie opcje, które na pewno doprowadzą do naszego rozstania z prowadzonym przez nas klubem. Pierwsza z nich - Resign [Rezygnacja ] - spowoduje, że zrezygnujemy z pracy w klubie i zasilimy najpopularniejszą grupę społeczną, grupę bezrobotnych (wtedy warto przeszukiwać oferty w Jobs Center ). Druga - Retire [Emerytura ] - pożegna nas z futbolem na zawsze. Przejdziemy na zasłużoną emeryturę, po zdobyciu 56 razy Ligi Mistrzów i wywalczeniu setek pucharów. Jeszcze tego nie zdobyliście? Więc nawet nie próbujcie kończyć!

Zakończyliśmy opis opcji menedżerskich. Teraz zajmijmy się naszym profilem. Nieraz już mówiliśmy jak wywołać ekran z interesującymi nas ustawieniami (dla nieuważnych przypominam: klikamy na własnym nazwisku w obojętnie którym ekranie, lub drogą najszybszą -> prawy górny róg -> nasze dane personalne -> imię i nazwisko). Po tym manewrze w pionowym menu ukaże się nam następujący spis:

Wspominałem, że kilka opcji pokrywa się z powyżej opisanymi - Profil menedżera i opcje (2) - Gra w FM - Football Manager 2005 - poradnik do gry

Wspominałem, że kilka opcji pokrywa się z powyżej opisanymi. Są to: News , Jobs , Notebook , Confidence oraz Shortlist . Pozostałe cztery to tylko i wyłącznie informacje na nasz temat. Nie mamy możliwości ingerencji w owe dane (w sensie ręcznych zmian, bądź zmiany ustawień). Zmieniają się pod wpływem tego co robimy, jakie osiągamy wyniki, itd. Odpowiednio mamy informacje na temat: profilu (Profile ) - informacje o naszej narodowości, wieku, parametrach psychicznych (na początku standardowo wszystkie mają po 10), stylu gry, ustawienia itd. W dalszej kolejności info personalne (Personal ), w skład którego wchodzą dane na temat znanych języków (w zależności od wybranej narodowości ulegają one zmianie. W przypadku polskiej, już na starcie posługujemy się trzema językami: polskim, angielskim i rosyjskim). Możemy zapoznać się z naszą reputacją (zmienia się wraz z wynikami) czy planami na przyszłość. Zakładka Information, to taka mała baza statystyczna. Możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Nasz najwyższy transfer, wydana kasa, liczba przepracowanych dni, prowadzone kluby, reputacja, wygrane mecze, strzelone bramki i tak dalej. Miło jest patrzeć, gdy zajmujemy wysokie miejsce w rankingach, czy też mamy znaczną ilość zwycięskich spotkań. Na koniec troszkę historii (History ). Podzielona na dwie części pozwala nam na obejrzenie dotychczasowych osiągnięć (Achievements ) jak wygrane puchary, sukcesy ligowe itp. Druga część związana jest z naszymi wypowiedziami medialnymi (Media ).

Poznaliście już opcje menedżerskie jak i również te związane z Waszym profilem. Na pewno warto od czasu do czasu przejrzeć je. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji. Choćby swoją reputację czy parametry psychiczne. Ciekawym rozwiązaniem jest zrobienie screenów z początku gry oraz po rozegraniu na przykład jednego sezonu. Możecie zaobserwować zmiany, wzrost/spadek atrybutów, reputacji itd. itd. Oczywiście z tych wszystkich opcji najważniejsza jest ta związana z transferami (Manager -> Player Search ).