Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Stellar Blade - poradnik do gry

Stellar Blade - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Stellar Blade: Porady na start Stellar Blade poradnik, porady

Nasze porady na start do gry Stellar Blade dotyczą walki, eksploracji czy tematu rozwoju EVE. Dowiecie się o przydatnych rzeczach, dzięki którym łatwiej zaczniecie wygrywać walki i jednocześnie zmniejszycie ryzyko nagłej utraty głównej bohaterki.

Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2024

Planujecie rozpocząć nową przygodę z grą Stellar Blade? Przygotowaliśmy zestaw porad na start na temat różnych mechanik, ataków i ułatwień, o których warto wiedzieć już od pierwszych godzin rozgrywki. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli Wam lepiej rozgrywać starcia z potworami, a także posiadać większą wiedzę na temat eksploracji map czy wyposażenia Eve.

Możecie obniżać poziom trudności także po rozpoczęciu gry

Wszystkie opcje pozwalające zmniejszyć poziom wyzwania zestawiliśmy na osobnej stronie Poziomy trudności - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry
 1. Wyboru poziomu trudności (tryb normalny lub tryb fabularny) dokonuje się w momencie rozpoczynania nowej gry, ale nie jest on ostateczny. Możecie go zmieniać również w trakcie kampanii, np. po napotkaniu silnego bossa, z którym nie możecie sobie zupełnie poradzić.
 2. Opcję zmiany poziomu trudności znajdziecie w opcjach w zakładce Rozgrywka. Po jego włączeniu potwory zadają mniejsze obrażenia i są mniej wytrzymałe. Możecie też włączyć opcję ułatwiania reakcji na silne ataki potworów, dzięki której np. łatwiej wykonać kontry.

Wszystkie opcje pozwalające zmniejszyć poziom wyzwania zestawiliśmy na osobnej stronie Poziomy trudności.

Starajcie się często parować

 1. O opcji parowań dowiecie już w prologu gry. Parowanie jest najważniejszą techniką odpowiadania na ciosy przeciwników - aktywuje je pojedyncze wciśnięcie L1 w momencie ataku wroga. Margines błędu jest domyślnie niewielki, ale możecie go zwiększyć dzięki umiejętności Większe skupienie (powyższy obrazek). W dalszej części gry możecie też m.in. zdobyć egzokręgosłup, który jeszcze bardziej ułatwi parowania.
Pamiętajcie przy okazji o tym, że każdy atak wroga wymaga osobnego parowania i jeśli są to np - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry
 1. Eve zamiast parowań może też stosować bloki lub uniki, ale to dzięki parowaniom skuteczniej pozbawicie wrogów równowagi żeby docelowo ich chwilowo ogłuszyć. Dodatkowo perfekcyjny unik umożliwia odpalenie silnej kontry.

Pamiętajcie przy okazji o tym, że każdy atak wroga wymaga osobnego parowania i jeśli są to np. 3 ciosy to do wykonania będą 3 parowania pod rząd.

Możecie trenować ruchy w rzeczywistości wirtualnej

1 - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry
 1. Terminal do kupowania nowych umiejętności pozwala nie tylko wydawać punkty rozwoju, ale także przetestować w VR każdą umiejętność i atak. Ogromną zaletą tej metody jest to, że nie musicie obawiać się śmierci Eve, bo walki w rzeczywistości wirtualnej nie są obarczone żadnym ryzykiem.
 2. Po podświetleniu umiejętności na drzewku rozwoju wciśnijcie Kwadrat żeby wylądować w VR. Polecamy potrenować wszystkie podstawowe ruchy (parowanie, unik, mignięcie itp.), a także różne kombinacje ciosów. Zapamiętajcie sobie ulubione combosy, by później używać ich do osłabiania wrogów.

Odblokowujcie nowe obozy i powracajcie do nich

Więcej informacji o korzystaniu z obozowisk zamieściliśmy na osobnej stronie Obozy - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry
 1. Obozy w Stellar Blade bardzo przypominają w założeniach ogniska z Dark Souls. Ich podstawowym zastosowaniem jest darmowa regeneracja zdrowia połączona z odnowieniem zapasu lekarstw będących w gotowości. Wiąże się to też niestety z odrodzeniem się pokonanych wcześniej wrogów, ale nie dotyczy to na szczęście bossów.
 2. Każdy obóz wystarczy aktywować tylko raz i możecie później powracać do niego dowolną ilość razy. W obozach dostępne mogą też być inne czynności, m.in. sklep, kupowanie umiejętności, odblokowywanie stałych ulepszeń Eve czy aktywowanie szybkiej podróży.

Więcej informacji o korzystaniu z obozowisk zamieściliśmy na osobnej stronie Obozy.

Szukajcie permanentnych ulepszeń w świecie gry

W toku gry możecie pozyskiwać m - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry

W toku gry możecie pozyskiwać m.in. egzokręgosłupy i ulepszenia z kategorii sprzęt, ale wszystkie te elementy wyposażenia pozostają aktywne tylko gdy są umieszczone w aktywnych slotach. Jeszcze ważniejsze są stałe ulepszenia, które pozostaną już z Wami do samego końca przygody. Zaliczają się do nich:

 1. Moduł rozszerzający do bukłaka - za każde 3 odnalezione takie obiekty możecie na stałe zwiększyć liczbę użyć Napełnianego bukłaka o 1. Jest to dla przypomnienia główny typ lekarstwa, którego zapas możecie regenerować za darmo w obozach. Najwięcej tych sekretów pozostawiają po sobie małe roboty, które trzeba niszczyć.
 2. Rdzeń ciała i rdzeń bety - za każde 3 odnalezione rdzenie ciała wydłużycie na stałe pasek zdrowia Eve, a każde 3 odnalezione rdzenie bety wydłużą pasek energii beta używanej do odpalania specjalnych umiejętności. Obie te grupy sekretów odnajduje się przy świecących zwłokach (przykład na obrazku).
 3. Rdzeń broni - każdy pozyskany rdzeń może zwiększyć siłę ataku broni białej używanej przez Eve. Pozyskuje się je od pokonanych bossów. Pamiętajcie żeby pozbierać rozrzuconych przez nich loot.

Jak najczęściej skanujcie okolicę, a zmniejszą się szanse pominięcia unikalnego lootu. Skaner w Stellar Blade jest nielimitowany i możecie też usprawnić jego działanie kupując powiązane z nim ulepszenia drona.

Reagujcie na różne kolory ataków przeciwników

Potwory z gry oprócz zwykłych ataków mogą wyprowadzać specjalne ataki z aż 4 różnych kolorów. Rozpoznawanie kolorów jest ekstremalnie ważne, bo na każdy z nich musicie w inny sposób zareagować:

2 - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry
 1. Czerwony atak - wykonajcie zwykłe lub perfekcyjne parowanie (L1). Pilnujcie się jednak, bo może to być kilka bardzo szybkich ataków w serii i każdy wymaga osobnej reakcji.
 2. Żółty atak - musicie wykonać perfekcyjny unik (Kółko). Jeśli nie chcecie ryzykować, to zdecydujcie się na oddalenie od bossa lub rozpoczęcie biegu (najlepiej w bok).
 3. Niebieski atak - wymagana jest umiejętność Mignięcie (Góra+Kółko) w momencie zaświecenia się broni Eve na niebiesko. Bohaterka teleportuje się za plecy wroga.
 4. Fioletowy atak - reakcją jest umiejętność Odparcie (Dół+Kółko), którą musicie się sami nauczyć kupując ją w grze. Bohaterka może odskoczyć do tyłu, uniknąć obrażeń i dodatkowo wyprowadzić atak.

Polegajcie na specjalnych atakach

Podczas walk oprócz standardowych ciosów powinniście też stosować silniejsze specjalne ataki - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry

Podczas walk oprócz standardowych ciosów powinniście też stosować silniejsze specjalne ataki. Dzielą się one na 3 główne kategorie:

 1. Umiejętności bety - Wykorzystują one umiejętności z drzewka Beta. Do odblokowania są łącznie 4 różne aktywne umiejętności i aktywuje się je kombinacją L1+przycisk umiejętności (np. L1+X). Musicie mieć w zapasie energię Beta, którą gromadzi się stopniowo w trakcie walk. Niektóre umiejętności bety lepiej działają na pojedynczych wrogów, a inne na grupy potworów.
 2. Umiejętności szału - Musicie mieć zakupione umiejętności z drzewka Szał. Są to 3 ofensywne umiejętności oraz 1 zwiększająca tymczasowo siłę ataków Eve. Załącza się je kombinacją R1+przycisk umiejętności. Musicie mieć energię szału, którą zdobywa się dzięki perfekcyjnym parowaniom i unikom, a także umiejętnościom Mignięcie i Odparcie.
 3. Tryb tachionowy - Po jego naładowaniu możecie przejść w tryb przypominający furię, który aktywuje kombinacja przycisków L3+R3 (wciśnięcie obu gałek analogowych). Ataki EVE przez pewien czas mogą zadawać większe obrażenia. Możecie też rozwijać dalej ten tryb dzięki umiejętnościom z drzewka Tachy.

Kategorie umiejętności Szał i Tachy musicie najpierw odblokować dzięki postępom w grze. Dokładniej opisaliśmy to na stronie Jak odblokować ukryte umiejętności?.

Bezpośrednia walka nie zawsze jest najlepszym pomysłem

Przystępowanie do otwartych walk to zawsze ryzyko zgonu lub utraty dużej ilości zdrowia, choć konsekwencje ewentualnej śmierci w grze nie są poważne - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry

Przystępowanie do otwartych walk to zawsze ryzyko zgonu lub utraty dużej ilości zdrowia, choć konsekwencje ewentualnej śmierci w grze nie są poważne. Możecie mimo wszystko chcieć zachować pełnię zdrowia w drodze np. do lokacji questowej czy legowiska bossa. Są 2 sposoby a unikanie bezpośrednich walk:

 1. Ataki z zaskoczenia - Musicie najpierw zakupić umiejętność Zasadzka, by zakradać się do wrogów od tyłu i wbijać im ostrze w plecy. Ataki z ukrycia dokładniej opisaliśmy na stronie Jak wykonywać ataki skrytobójcze? w rozdziale FAQ.
 2. Ucieczka - Możecie rozpocząć bieg z zamiarem zgubienia pościgu. Miejcie jednak świadomość tego, że wrogowie atakujący na dystans nadal mogą podejmować próby trafienia EVE. Pościg zakończy się po osiągnięciu odpowiedniego dystansu od wrogów. To szczególnie dobra technika podczas eksploracji otwartych terenów - Pustkowia czy Wielkiej Pustyni.

Nie wszędzie możecie od razu dotrzeć

W Stellar Blade jest kilka dużych otwartych map, które szczególnie zachęcają do eksploracji (badajcie też wszystkie mniejsze regiony) - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry

W Stellar Blade jest kilka dużych otwartych map, które szczególnie zachęcają do eksploracji (badajcie też wszystkie mniejsze regiony). EVE niestety nie może od razu w 100% zbadać wszystkich lokacji. Typowe utrudnienia to:

 1. Wysoko umieszczona półka, drążek lub krawędź - W niektórych lokacjach możecie przesuwać skrzynie i wdrapywać się na nie, ale przyczyną może też być brak podwójnego skoku, który odblokujecie w toku kampanii.
 2. Zamknięte przejście - Może ono wymagać pozyskania kodu dostępu do jego odblokowania. Niektóre bramki działają też jako skróty, tzn. musicie dotrzeć do nich od drugiej strony żeby na stałe odblokować dane przejście.
 3. Przeszkody środowiskowe - Idealnym przykładem może być zalany sektor komercyjny na Eidos 7, w którym naelektryzowana woda uniemożliwia pełną eksplorację. Eve musi powrócić w to samo miejsce w dalszej części gry, by obniżyć poziom wody.

Ponowne odwiedzanie starych regionów z gry dokładniej omówiliśmy na stronie FAQ Czy można powrócić na Eidos 7?.

Rozbijajcie zwykłe, małe skrzynki

W zbieraniu lootu może Wam pomóc opcja automatycznego dodawania przedmiotów do inwentarza - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry
 1. Najcenniejszy loot w grze skrywany jest w dużych pojemnikach i skrzyniach, które musicie zawsze ręcznie otworzyć. Niektóre z nich mają zabezpieczenia i musicie wtedy zaczekać na odblokowanie mechaniki hakowania dzięki ulepszeniu drona.
 2. W badanych lokacjach możecie też dostrzegać mniejsze skrzynie i EVE wiele z nich może rozbić atakiem bronią białą lub bronią dystansową. Nie pomijajcie tego kroku, bo możecie dzięki temu pozyskiwać sporo dodatkowego lootu, m.in. złoto, vitcoiny czy pospolite materiały do craftingu.

W zbieraniu lootu może Wam pomóc opcja automatycznego dodawania przedmiotów do inwentarza. Opisaliśmy to na stronie FAQ Jak automatycznie podnosić loot?.

Nie wyłączajcie gry bez sprawdzenia daty ostatniego zapisu

Temat sejwowania postępów dokładniej omówiliśmy na stronie FAQ Jak zapisywać grę - Stellar Blade: Porady na start - Stellar Blade - poradnik do gry
 1. W Stellar Blade nie ma opcji tworzenia ręcznych zapisów i musicie polegać wyłącznie na automatycznych sejwach. Stwarza to ryzyko wyłączenia gry bez zapamiętania najświeższych czynności, czego rezultatem może być utrata ostatnich postępów.
 2. Chcąc bezpiecznie zakończyć sesję otwierajcie zawsze menu główne i podświetlajcie ręcznie opcję wyjścia. Gra wyświetli informację ile sekund / minut upłynęło od ostatniego zapisu. W razie potrzeby możecie wymusić stworzenie nowego autosejwa np. powracając do obozu albo aktywując szybką podróż.

Temat sejwowania postępów dokładniej omówiliśmy na stronie FAQ Jak zapisywać grę?.