Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Rise of the Ronin - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Rise of the Ronin - poradnik do gry

Rise of the Ronin - poradnik do gry

Bakumatsu Rise of the Ronin poradnik to najlepsze porady na start, do rozwoju postaci, walki. Opisujemy wszystkie mechaniki, ważne wybory, znajdźki, szybką podróż, lotnię i konia, kreator postaci, poziomy trudności, bossów, trofea, długość gry, sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2024

Nasz poradnik do gry Rise of the Ronin oferuje wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym łatwiej rozpoczniecie zmagania z tą produkcją i zrozumiecie wiele jej kluczowych mechanik. Poradnik opisuje szereg podstawowych kwestii, m.in. kreator postaci, ważne wybory, kooperację czy poziomy trudności. Odpowiadamy na szereg pytań związanych m.in. z konsekwencjami śmierci, zresetowaniem umiejętności, odblokowaniem lotni i konia, szybką podróżą, otwartym światem, odnawianiem zdrowia czy pozyskiwaniem XP i monet. W poradniku nie zabrakło opisów konfrontacji z bossami wraz z polecanymi taktykami walki, a także informacji o sekretach i znajdźkach. Całość uzupełniają poradnik trofeowy oraz strony m.in. o sterowaniu, długości gry oraz tym czy Rise of the Ronin to soulslike.

Rise of the Ronin: Zawartość poradnika

Na pierwszych stronach są porady na start, które dotyczą m.in. najlepszych taktyk walki, rozwoju bohatera czy zasad eksploracji świata gry. Inne strony z rozdziału o podstawach opisują m.in. obniżanie poziomu trudności, podróżowanie z towarzyszami, zasady działania kooperacji i trybu online, kreator bohatera i dostosowanie wyglądu protagonisty, odblokowanie najlepszych umiejętności, założenia trybu endgame czy rozpoznawanie ważnych wyborów i ich konsekwencji.

Rozdział FAQ stara się odpowiadać na ważne i często zadawane pytania. Możecie znaleźć w nim informacje m.in. jak wykonać reset umiejętności, jak zdobyć wierzchowca, co się wydarzy po śmierci bohatera, jak odblokować szybką podróż, jak zdobyć lotnię, jak szybko gromadzić XP i rozwijać postać, na co wydawać monety, jak zapisywać postępy, jak działa otwarty świat, jak zmienić porę dnia, jak powrócić z Edo do Jokohamy, jak otwierać zamknięte drzwi, jak leczyć postać czy jak pozyskać broń dystansową dla sterowanej postaci.

W poradniku uwzględniliśmy starcia z trudniejszymi bossami, z którymi możecie zmierzyć się w w wybranych questach. Podpowiadamy jak przygotować się do konfrontacji, jakie unikalne ataki mają poszczególni bossowie i jaką stosować taktykę.

Nasz poradnik opisuje również najważniejsze sekrety i znajdźki poukrywane na mapach świata. Mowa tu o zdjęciach do robienia aparatem, a także o interesujących miejscach, z którymi związane są wyzwania fotograficzne.

W poradniku oprócz głównych rozdziałów są też pojedyncze strony. Jest to przede wszystkim poradnik trofeowy z opisem jak zdobyć platynę w Rise of the Ronin. Oprócz tego znajdziecie informacje m.in. o sterowaniu, wersjach językowych czy o tym ile czasu zajmuje przejście gry.

Rise of the Ronin: Interaktywna mapa

W naszym serwisie gamepressure.com jest interaktywna mapa, na której pokazaliśmy najważniejsze lokacje, misje i sekrety z regionów Jokohama, Edo i Kioto. Pokazuje ona lokalizacje m.in. głównych i pobocznych questów, kotów, miejsc robienia zdjęć, kapliczek, punktów orientacyjnych, skrzyń ze skarbem, handlarzy, zbiegów, obszarów bezprawia czy sztandarów Ukrytego Ostrza. Ułatwi ona Wam odkrycie wszystkich obszarów w 100% i otrzymanie związanych z tym nagród.

Rise of the Ronin: Szybkie porady na start

 1. Potrenujcie poprawne używanie kontrbłysków. Mogą one okazać się bardzo pomocne w szybszym eliminowaniu wrogów, zwłaszcza niebezpiecznych bossów.
 2. Nie pozwalajcie na wyczerpanie paska Ki bohatera. Wasza postać może wtedy stać się łatwym celem dla wrogów. Ki możecie szybciej odnawiać dzięki Błyskom Ostrza.
 3. Uważajcie na umiejętności walki przeciwników. Są to ataki oznaczane czerwonym kolorem. Zatrzymanie ich kontrą jest możliwe, ale bardzo ryzykowne.
 4. Zmieniajcie styl walki pod każdego przeciwnika. Niebieskie i czerwone strzałki podpowiadają o skuteczności aktualnego stylu do rozegrania walki.
 5. Korzystajcie ze skrytobójstwa i ataków dystansowych. Możecie dzięki temu łatwiej zaskoczyć lub wyeliminować wrogów bez ryzykownych starć wręcz.
 6. Odnawiajcie zapas lekarstw przy sztandarach. Upewnijcie się przed każdą większą misją, że macie w gotowości dużą liczbę medykamentów.
 7. Zużywajcie pozyskiwane punkty karmy. Wasza postać może stracić zebraną karmę po śmierci i trzeba wtedy powalczyć o jej odzyskanie dzięki mechanice Zemsty.

Więcej wskazówek i podpowiedzi możecie znaleźć na osobnej stronie: Porady na start.

Rise of the Ronin: Podstawy

 1. Poziomy trudności - na stronie wyjaśniamy kiedy i jak można obniżyć poziom trudności, a także jakie są dodatkowe ułatwienia dostępne dla gracza.
 2. Kreator postaci - opisaliśmy wszystkie najważniejsze funkcje kreatora. Dowiecie się też, czy można zmieniać wygląd bohatera po rozpoczęciu gry.
 3. Coop - dowiecie się na jakich zasadach działają współpraca i interakcje z innymi graczami, a także czy gra pozwala je wyłączyć i grać singleplayer.
 4. Romanse - na stronie znajdziecie listę wszystkich opcji romansowych, a także wskazówki jak wejść w związek romantyczny i jakie ma wymagania.
 5. Nowa gra plus i endgame - ze strony możecie dowiedzieć się czy jest tryb NG+ oraz jakie unikalne atrakcje przewidziano po zaliczeniu głównej fabuły.
 6. Najlepsze umiejętności - przygotowaliśmy zestawienie polecanych umiejętności ze wszystkich 5 drzewek rozwoju.

Rise of the Ronin: Ważne wybory i zakończenia

 1. Ważne wybory i frakcje - podpowiadamy jak rozpoznawać mniejsze i większe wybory, a także jak mogą one wpływać na przebieg fabuły. Dowiecie się też o współpracy z 2 różnymi frakcjami.
 2. Zabić czy oszczędzić Gonzo? - opisujemy jak zachować się po walce z przywódcą bandytów i jakie konsekwencje ma pozostawienie Gonzo przy życiu.
 3. Zabić czy oszczędzić Naosuke? - opisaliśmy ważny wybór z końcówki rozdziału 1 oraz jak zmieni się fabuła pozostawiając Naosuke przy życiu.
 4. Czy są różne zakończenia? - wyjaśniamy czy są różne zakończenia dla wątków szogunatu i losów Japonii, a także jakie są zakończenia wątku Bliźniąt Miecza.

Rise of the Ronin: FAQ

 1. Czy jest otwarty świat? - wyjaśniamy jak wygląda podróżowanie po świecie gry, a także jakie są główne krainy i miasta do zbadania.
 2. Co się wydarzy po śmierci? - opisaliśmy konsekwencje śmierci, tzn. czy można utracić ostatnie postępy i jak ewentualnie odzyskać rzeczy stracone po zgonie bohatera.
 3. Jak używać szybkiej podróży? - odpowiadamy na pytanie jak odblokować szybką podróż, jakie ma ograniczenia i czy jest darmowa.
 4. Jak odblokować wierzchowca? - wyjaśniamy jak zdobyć pierwszego konia w grze, a także jak odblokowywać lepsze wierzchowce i dodatkowe wyposażenie dla nich.
 5. Jak odblokować lotnię? - to przydatny element wyposażenia do latania po świecie gry. Wyjaśniamy jak zdobyć lotnię i czy można ulepszać jej działanie.
 6. Jak zmienić porę dnia? - podpowiadamy jak przyśpieszyć upływ czasu i czy wybranie innej pory dnia ma praktyczne zastosowania.
 7. Czy można głaskać psy i koty? - dowiecie się czy pojawiają się zwierzęta domowe oraz czy interakcje z psami i kotami prowadzą do jakichś nagród.
 8. Jak otworzyć bramę do Jokohamy? - na stronie jest rozwiązanie problemu zamkniętych przejść do miasta, z którym spotkacie się podczas pierwszej wizyty w Jokohamie.
 9. Gdzie jest schowek? - z pełnym inwentarzem powiązana jest mechanika schowka na przedmioty i dowiecie się gdzie go znaleźć.
 10. Jak odblokować kradzież? - wyjaśniamy jak działa kradzież kieszonkowa oraz jakie mogą być negatywne konsekwencje okradania postaci.
 11. Jak otwierać zamknięte drzwi? - odpowiadamy na pytanie czy w grze są wytrychy i wyjaśniamy jak radzić sobie z zamkniętymi przejściami.
 12. Jak zrobić zdjęcia pokojom? - to problematyczny cel misji z głównego zadania Portret z dzielnicy rozkoszy.
 13. Jak powrócić do Jokohamy? - ta strona wyjaśnia jak powrócić z Edo do Jokohamy na potrzeby dokończenia eksploracji mapy pierwszego regionu.
 14. Jak odblokować eksplorację Edo? - informujemy kiedy gra udostępnia swobodą eksplorację Edo na potrzeby szukania aktywności, znajdziek i questów.
 15. Jak wykonać Przeniesienie więzi? - opisaliśmy przenoszenie cech przedmiotów u kowala, które przyda się Wam m.in. do zdobycia trofeum.
 16. Jak ukończyć misję bez zabijania? - jest to pomocne w zdobyciu jednego z osiągnięć i dowiecie się jak ogłuszać przeciwników zamiast mordowania ich.
 17. Jak używać aparatu? - informujemy jak pozyskać aparat fotograficzny, jak zaliczać zdjęcia-znajdźki oraz czy jest w grze tryb fotograficzny.
 18. Jakie zastosowanie ma tytuł? - wyjaśniamy jak ustawić inny tytuł bohatera i jak może to wpłynąć na jego statystyki.
 19. Jak leczyć postać? - podpowiadamy jak regenerować stracone zdrowie, jak zdobywać więcej lekarstw i jak wydłużać pasek zdrowia.
 20. Jak zresetować umiejętności? - na stronie opisaliśmy tzw. skill respec z ponownego rozdysponowania zgromadzonych punktów umiejętności.
 21. Jak zdobyć broń palną i łuk? - objaśniamy kiedy można odnaleźć lub otrzymać bronie dystansowe, a także jakie są główne typy broni palnej w grze.
 22. Jak zapisywać grę? - dowiecie się czy są manualne sejwy, a także czy gra może dokładnie zapisać położenie i postępy postaci.

Rise of the Ronin: Sekrety i znajdźki

 1. Zdjęcia - Jokohama - Na stronie jest lista wszystkich zdjęć, które możecie zrobić w pierwszym regionie mapy świata.
 2. Zdjęcia - Edo - Ta strona zawiera zestawienie zdjęć dostępnych do odblokowania w drugim głównym regionie.
 3. Zdjęcia - Kioto - Przygotowaliśmy listę dostępnych zdjęć dla ostatniego trzeciego głównego regionu świata gry.
 4. Interesujące miejsca - Na stronie są opisane wszystkie wyzwania fotograficzne powiązane ze studiem fotograficznym.

Rise of the Ronin: Wszyscy bossowie

 1. Mistrzyni Ostrzy - Dwukrotnie musicie zmierzyć się z nią w prologu, najpierw w misji Wioska Ukrytych Ostrzy i następnie w zadaniu Zachodzące słońce.
 2. Matthew Perry - Ten komodor jest bossem, którego trzeba pokonać w queście Infiltracja czarnego okrętu w ramach przechodzenia prologu.
 3. Niebieski Demon (prolog) - Z naszego opisu dowiecie się czy można pokonać tego bossa w prologu i jak unikać potężnych ataków Niebieskiego Demona.
 4. Gonzo - Konfrontacja z tym przywódcą bandytów jest częścią głównej misji Kurtyna w dół, kurtyna w górę. Opisaliśmy też ważny wybór po walce.
 5. Bliźnię Miecza - Strona opisuje pierwszą konfrontację z bliźnięciem, która ma miejsce w budynku konsulatu w Jokohamie w rozdziale 1.
 6. Jules Brunet (Foreign Swordsman) - Przeciwnik ten stanie na Waszej drodze w trakcie rozgrywania głównego questu Wymiana kulturowa.
 7. Genzui Kusaka - Oponent ten przebywa w głównej sali świątyni i spotkacie go w misji fabularnej Przejęcie świątyni Hongakuji.
 8. Shinsaku Takasugi - To elitarny przeciwnik, którego spotkacie podczas rozgrywania misji Kiheitai z chińskiej dzielnicy w Jokohamie.
 9. Kimenzan - Ten ogromny przeciwnik przeszkodzi Wam w uratowaniu mistrza Shoina w queście Infiltracja więzienia.
 10. Niebieski Demon (Edo) - Strona opisuje pełnoprawne starcie z Niebieskim Demonem, do którego dojdzie w zadaniu Dama w opałach.
 11. Naosuke Ii i Akikatsu Manabe - Opisaliśmy trudne starcie z parą bossów, których musicie pokonać podczas dużej bitwy z misji Incydent pod bramą Sakurada.
 12. Rutherford Alcock i Bliźnię Miecza - To starcie z parą bossów z okolic płonącej posiadłości w Edo. Musicie ich pokonać w ramach głównej misji Ognisty atak.
 13. Kaishu Katsu - Z tym starszym wojownikiem zmierzycie się na pokładzie statku zacumowanego na rzece w Edo. To główne zadanie Spotkanie z Kaishu Katsu.
 14. Jules Brunet w Edo - Z postacią po raz drugi zmierzycie się we francuskiej bazie w Edo, którą odwiedzicie w ramach misji fabularnej Dymiący proch na zamku.
 15. Tatsugoro Shinmon - To boss, którego spotkacie w regionie Edo w akcie 2. Starcie z nim to część głównego zadania Rycerskość Denshutai.
 16. Sana Chiba i Hachiro Kiyokawa - To 2 różnych bossów, których trzeba pokonać w walkach treningowych podczas przechodzenia questu Demoniczna Piękność i zabójcze ostrze.
 17. Asaemon Yamada - Boss ten pojawia się w więzieniu Kodenmacho, które musicie zinfiltrować w głównej misji Ucieczka z więzienia: Shosaku Narasaki.
 18. Pokaz dla szoguna - W tej głównej misji z regionu Edo musicie zaliczyć 4 walki pokazowe z bossami Tesshu Yamaoka, Deishu Takahashi, Jigoro Kano i Tajemniczy samuraj.
 19. Kamezo Iwata i Tsurunosuke Tachiki - To bossowie napotykani w drodze z Edo do Kioto. Musicie ich pokonać w obozie bandytów w misji Osobliwy sojusz.
 20. Teizo Miyabe i Kogoro Katsura - To 2 bossów napotykanych w końcowej części rozdziału 2 w głównej misji Incydent w gospodzie Ikeda.
 21. Genzui Kusaka w Kioto - Ponowne starcie z tą postacią jest możliwe jeśli pod koniec aktu 2 wybraliście frakcję zwolenników szogunatu.
 22. Bliźnię Miecza w Kioto (akt 2) - Opisaliśmy pojedynek z Bliźnięciem Miecza kończący akt 2. Bossa tego musicie po raz kolejny pokonać w płonącej części Kioto.
 23. Soji Okita - To jeden z pierwszych bossów aktu 3 w Kioto. Z Okitą musicie zmierzyć się w ramach misji fabularnej Los pokonanych.
 24. Takamori Saigo - Przeciwnik ten przebywa w świątyni Kiyomizudera w Kioto i zmierzycie się z nim w queście Sojusz klanów Satsuma i Choshu.
 25. Shinpachi Nagakura i Hajime Saito - Gra wymusi wygranie walk pokazowych z tymi bossami w misji Zjadliwa zdrada w regionie Kioto.
 26. Kashitaro Ito - To boss z trzeciego aktu kampanii w Kioto, który przebywa w dużym budynku z misji Starcie w Aburanokoji.
 27. Ernest Satow - Bossa tego spotyka się w zamku Nijo w Kioto i jego infiltracja jest częścią głównego zadania Ostatni szogun z rozdziału 3.
 28. Bliźnię Miecza w Kioto (akt 3) - To kolejne starcie z tym bossem w regionie Kioto. Bliźnię Miecza trzeba ponownie pokonać w misji Incydent w gospodzie Omi.
 29. Sozo Sagara - Z bossem tym musicie zmierzyć się po zinfiltrowaniu zamku Edo w końcowej części kampanii. To misja Nagrody dla patriotów.
 30. Takamori Saigo w Jokohamie - Przeciwnik ten ponownie stanie Wam na drodze wewnątrz baterii nadbrzeżnej z zadania Dozgonna obietnica.
 31. Finałowy boss - Potyczka z końcowym bossem kampanii to część ostatniej misji fabularnej Ukryte Ostrze. Opisaliśmy również ważny wybór w sprawie dalszych losów ostatniego bossa.

Rise of the Ronin: Wszystkie Trofea, Osiągnięcia

W grze Rise of the Ronin do odblokowania jest 51 trofeów, a jest wśród nich platyna. Osiągnięcia możecie otrzymywać m.in. za postępy w kampanii, pozyskiwanie unikalnego sprzętu czy rozgrywanie starć z przeciwnikami. Wszystkie trofea opisaliśmy na osobnej stronie: Trofea, Osiągnięcia.

Rise of the Ronin: Długość gry

Rise of the Ronin jest długą i rozbudowaną produkcją, której ukończenie może zająć około 30 godzin lub nawet więcej jeśli postanowicie przejść grę w 100% i odkryć w pełni wszystkie mapy świata. Temat ten szerzej omówiliśmy na stronie: Długość gry.

Rise of the Ronin: Spolszczenie, polska wersja gry

W grze Rise of the Ronin jest sporo tekstu - z pomocą przychodzi polska kinowa wersja językowa, która tłumaczy cały interfejs i wyświetla podpisy pod dialogami. Wszystkie oferowane języki napisów i dubbingu zestawiliśmy na stronie: Polska wersja językowa.

Rise of the Ronin: Data premiery

Premiera Rise of the Ronin odbyła się 22 marca 2024 roku. Gra w dniu swojej premiery zadebiutowała wyłącznie na konsoli PS5. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości może zostać przeniesiona na PC i inne sprzęty.

Autor Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej


Informacje o Rise of the Ronin - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 12 marca 2024

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.