Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Crusader Kings 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Crusader Kings 3: Wybór władcy Crusader Kings 3 poradnik, najlepsze porady

Na tej stronie poradnika do Crusader Kings 3 znajdziesz porady i wskazówki przydatne przy wyborze władcy w nowej rozgrywce.

Na tej stronie poznasz najważniejsze zagadnienia związane z wyborem władcy. W pierwszej kolejności skupimy się na proponowanych przez twórców postaciach, zgrupowanych w kilka "głównych scenariuszy". Następnie omówimy najważniejsze kwestię, na które należy zwrócić uwagę przy dowolnym wyborze jednej z setek oferowanych przez grę postaci. Na końcu znajdziesz natomiast krótkie zestawienie władców oferujących ciekawą rozgrywkę na różnych poziomach trudności.

Główne scenariusze

Crusader Kings 3 w istocie nie oferuje żadnej, jednoznacznie wydzielonej kampanii fabularnej. Decydując się wiec na zabawę lokalnym watażką, z głębi mongolskiego stepu, dostajesz dokładnie takie same możliwość kreowania historii, jak w przypadku rozgrywki królem Anglii lub władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Mimo to różnice w szczegółach mechaniki rozgrywki i sytuacji na mapie, mogą być dla poszczególnych postaci bardzo znaczące, co mocno przekłada się na poziom trudności. Dla tego też twórcy wybrali kilka, ich zdaniem ciekawych postaci, którymi gracze mogą się zainteresować, bez żmudnego przekopywania się przez mapę główną.

Postacie te zgrupowane zostały, ze względu na okres i wydarzenia historyczne, w sześć "głównych scenariuszy" rozgrywki. Trzeba przyznać, że określenie "główne scenariusze" jest tu w pewnym sensie na wyrost gdyż, jak wspomniałem, zabawa tymi postaciami niczym nie różni się od rozgrywki inną dowolną postacią i w żadnym wypadku nie posiada dodatkowego tła fabularnego. Niemniej jednak, warto bliżej przyjrzeć się tym postacią, choćby z uwagi na to, że znajdzie się wśród nich kilka ciekawych propozycji dla graczy początkujących, jak i takich, którzy szukają ciekawych okoliczności historycznych.

Po wejściu do głównego okna wyboru postaci, na samej górze możesz zauważyć sześć zakładek (1) - Crusader Kings 3: Wybór władcy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Po wejściu do głównego okna wyboru postaci, na samej górze możesz zauważyć sześć zakładek (1). To właśnie wspomniane "główne scenariusze" rozgrywki. Trzy pierwsze od lewej strony ekranu rozpoczynają się w roku 862 natomiast trzy kolejne w roku 1066. Po kliknięciu w którąś z zakładek na mapie pojawią się portrety dostępnych w tym scenariuszu postaci, natomiast w lewym górnym rogu zobaczysz krótki rys historyczny (2). Po wybraniu którejś z postaci, po prawej stronie zobaczysz jej opis (3), zawierający standardowe informacje oraz notkę historyczną, która może być pomocna w rozeznaniu się w sytuacji i określeniu pierwszych celów Twojej kampanii.

Pierwszym scenariuszem od lewej jest Wrath of The Northmen (1) - Crusader Kings 3: Wybór władcy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Pierwszym scenariuszem od lewej jest Wrath of The Northmen (1). Rozgrywa się on w epoce wikingów i pozwala wcielić się, między innymi, w jednego z kilku ówczesnych przywódców wywodzących swoje pochodzenie od legendarnego Ragnara Lodbroka. Możesz tu zagrać takimi postaciami jak Bjorn Żelaznoboki (Biorn Ironside) czy Ivar bez Kości (Ivar the Bonless), jak również przywódcą Sasów - Earlem Alfredem. Zasadniczo poziom trudności rozgrywki dla większości przywódców ludów północy określony został jako łatwy. Jeśli jednak będziesz chciał spróbować powstrzymać najazdy jako Earl Alfred, stanie przed Tobą trudniejsze zadanie. The Great Adventurers (2) to scenariusz oferujący cały przekrój ciekawych postaci z Europy kontynentalnej, drugiej połowy IX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje władca Rusi Nowogrodzkiej - Ruryk (Rurik Rurikid), który może być doskonałym wyborem dla początkujących graczy. Ciekawą postacią pod względem historycznym jest również Almos Arpad, władca Węgrów, którzy na tym etapie historii byli wciąż ludem koczowniczym. Ostatnim scenariuszem w tym okresie historycznym jest The Carolingians (3). Jest to historia potomków Karola Wielkiego, którzy podzieliwszy jego imperium między siebie, dali początek współczesnym krają Europy Zachodniej. Ten scenariusz kierowany jest raczej do graczy którzy mają już jakieś doświadczenie z Crusader Kings 3 i pozwala między innymi stworzyć Cesarstwo Francji lub Święte Cesarstwo Rzymskie.

Przechodząc do roku 1066 możesz ostatecznie rozstrzygnąć los Wysp Brytyjskich w scenariuszy The Fate of England (1) - Crusader Kings 3: Wybór władcy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Przechodząc do roku 1066 możesz ostatecznie rozstrzygnąć los Wysp Brytyjskich w scenariuszy The Fate of England (1). W tym przypadku, do dyspozycji dostaniesz całą gamę ciekawych postaci historycznych, w tym słynnego władcę Normanów Wilhelma Zdobywcę (William the Bastard). Podobnie jak w Wrath of The Northmen, postacie atakujące Wyspy Brytyjskie mają nieco łatwiejsze zadanie niż obrońcy. Rags to Riches (2) to kolejne zestawienie wybitnych europejskich władców, tym razem z połowy XI wieku. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza Książe Wratysław z Czech (Duke Vratislav), którym powinni się zainteresować początkujący gracze. Inną intrygującą postacią historyczną jest niewątpliwie Książe Robert Guiscard (Duke Robert), normański władca południowych Włoch. Wreszcie ostatni scenariusz - Iberia in Pieces (3) - umożliwi Ci próbę zjednoczenia Hiszpanii. Znajdziesz tu ciekawe postacie na każdym poziomie trudności.

Każdy z tych scenariuszy umieści Cię w innym kontekście historycznym, jednak w żaden sposób nie ograniczy to zabawy - wciąż będziesz miał dostęp do wszystkich funkcji i całej mapy kampanii, a rozgrywka zawsze kończy się w 1454 roku. Gra dalej zachowuje swój sandboxowy charakter, więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na przykład wybrał przywódcę wikingów, a następnie całkowicie pominął Wyspy Brytyjskie i spróbował podbić Półwysep Iberyjski.

Na co zwracać uwagę przy wyborze władcy

Pomimo tego, że gra nie oferuje dedykowanej kampanii fabularnej, to wybór władcy ma kolosalne znacznie, chociażby ze względu na warunki początkowe zabawy. Decydując się na swobodny wybór postaci (przycisk Play as any Ruler) dostaniesz do dyspozycji w pełni interaktywną mapę rozgrywki udostępniającą dużo przydatnych informacji, na które warto zwrócić uwagę.

Ekran swobodnego wybru postaci w roku 867 - Crusader Kings 3: Wybór władcy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Ekran swobodnego wybru postaci w roku 867

Za pomocą zestawu ikon w prawym dolnym rogu możesz wybierać pomiędzy różnymi trybami mapy, co pozwoli Ci się zorientować między innymi w rozkładzie religii i kultury. W tym aspekcie możesz kierować się swoimi osobistymi preferencjami, jednak pamiętaj, że poszczególne religie i kultury mogą posiadać charakterystyczne mechaniki rozgrywki. Wiking wierzący w starych nordyckich bogów będzie niektóre sprawy postrzegał inaczej niż władca chrześcijański lub muzułmański i może mieć to bezpośrednie przełożenie na rozgrywkę.

Inną istotną kwestią jest informacja o ustroju politycznym - Crusader Kings 3: Wybór władcy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Inną istotną kwestią jest informacja o ustroju politycznym. Znajdziesz ją pod imieniem swojego władcy (1), obok jego głównego tytułu. Podobnie jak w przypadku religii i kultury, możesz również wybrać odpowiedni tryb mapy pokazujący rozkład ustrojów politycznych na danym terenie (2). W grze występują trzy główne ustroje: feudalny, plemnienny i klanowy - które szczegółowo omówione zostaną w dalszej części poradnika. Ustrój Twojej domeny, wraz z jej położeniem na mapie determinują wyzwania, z jakimi będziesz musiał zmierzyć się po rozpoczęciu zabawy.

Dla przykładu, decydując się na rozgrywkę hrabią Odonem (Count Eudes) rozpoczniesz grę w centralnej Francji, będąc poddanym ówczesnego króla - Crusader Kings 3: Wybór władcy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Dla przykładu, decydując się na rozgrywkę hrabią Odonem (Count Eudes) rozpoczniesz grę w centralnej Francji, będąc poddanym ówczesnego króla. Z uwagi na to, że w Twojej domenie panuje ustrój feudalny, a Twoi sąsiedzi wyznają w większości tą samą religie, będziesz musiał dość dobrze opanować różne aspekty rozgrywki aby skutecznie prowadzić ekspansję. Dodatkowo Twoje działania mogą być skutecznie ograniczone przez króla i inne postacie, od których będziesz zależny i które początkowo będą od Ciebie znacznie silniejsze. Plusem wyboru władcy, który jest czyimś wasalem, jest ochrona na jaką możesz liczyć ze strony swojego seniora w przypadku ataku z zewnątrz. Pamiętaj jednak, że król lub książę, którego jesteś poddanym nie ochroni Cię przed sporami z innymi swoimi wasalami, jak również wymagał będzie płacenia regularnej daniny i udostępniania części Twoich wojsk.

Z drugiej możesz wybrać władcę w pełni niezależnego, którego domena leży gdzieś na rubieżach cywilizowanego świata - Crusader Kings 3: Wybór władcy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Z drugiej możesz wybrać władcę w pełni niezależnego, którego domena leży gdzieś na rubieżach cywilizowanego świata. Kimś takim jest na przykład władca Nowogrodu Ruryk (Rurik Rurikid). W jego domenie panuje typ rządów plemiennych (tribal), który pod pewnymi względami jest bardziej elastyczny niż rządy feudalne. Od początku będziesz dysponował dość silną armią i bez większych przeszkód będziesz mógł wypowiadać wojny sąsiadom, nie przejmując się problematyką roszczeń. Znacząco ułatwia to ekspansję i dość szybko będziesz w stanie zbudować rozległe królestwo. Z pierwszymi problemami spotkasz się prawdopodobnie dopiero po śmierci swojego władcy, kiedy to jego potomkowie mogą dosłownie rozszarpać między sobą Twój dotychczasowy dorobek. Mimo to wybór któregoś z plemiennych władców Europy Wschodniej, wydaje się dobrą decyzją dla początkujących graczy.

Rozgrywka dużym mocarstwem może okazać się sporym wyzwaniem dla początkujących graczy. - Crusader Kings 3: Wybór władcy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Rozgrywka dużym mocarstwem może okazać się sporym wyzwaniem dla początkujących graczy.

Nowicjuszom zdecydowanie odradzam natomiast wybór przywódcy któregoś z wielkich imperiów obecnych na mapie. Perspektywa rozpoczęcia zabawy jako cesarz Bizancjum może wydawać się kusząca, jednak w istocie będzie to nie lada wyzwanie. Zarządzanie tak dużym organizmem państwowym wiąże się z szeregiem zagrożeń, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, przez co wymaga dobrej znajomości mechanik rozgrywki.