Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Valheim - poradnik do gry

Valheim - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Valheim: Żegluga Valheim poradnik, porady

Na tej strony poradnika do Valheim znajdziesz najważniejsze informacje o mechanice żeglugi oraz przydatne porady. W Valheim żegluga stanowi jeden z najważniejszych sposobów przemieszczania się. Świat podzielony jest na wyspy, w związku z czym - przynajmniej na początku - przeprawa statkiem będzie stanowiła jedyny sposób na odkrycie nowych lądów. Poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące pływania okrętami.

Sterowanie

Sterowanie statkiem jest dość proste - klawisze W oraz S kontrolują prędkość oraz zwrot żeglugi, natomiast A i D zmieniają jej kierunek.

Łodzie posiadają 3 poziomy prędkości poruszania się do przodu, stan spoczynku oraz 1 poziom prędkości poruszania się wstecz.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że łodzie zachowują się inaczej, kiedy są napędzane wiosłem (1 poziom prędkości poruszania się do przodu/tyłu). Skręcając ster maksymalnie w prawo lub w lewo przed rozpoczęciem wiosłowania pozwoli nam obracać łódź wokół własnej osi. Zmniejszając siłę skrętu, zyskamy możliwość bardziej precyzyjnego nawigowania ruchem do przodu lub do tyłu. Można to wykorzystać np. do poprawienia ułożenia łodzi względem portu.

Wiatr

Łodzie w Valheim napędzane są wiatrem. Oznacza to, że do efektywnej żeglugi niezbędne będzie odpowiednie ustawienie łodzi. W prawej części ekranu pod minimapą po chwyceniu za ster pojawią się dwie ikony.

Pierwsza z nich informuje o tym czy łódź napędzana jest wiosłem czy też żaglem oraz (w przypadku żagla) czy jest to pół żagla czy też cały żagiel.

Poniżej z kolei znajduje się wskaźnik kierunku wiatru oraz orientacji łodzi względem wiatru. Tak długo jak symbol wiatru znajduje się w kolorowej, złotej części obręczy wokół ikony statku, łódź będzie się poruszała do przodu. W momencie kiedy ikona wiatru znajdzie się w czarnej części obręczy możliwe będzie jedynie manewrowanie przy pomocy steru.

O prędkości i zwrocie poruszania się informują również strzałki pojawiające się nad i pod ikoną koła sterowego w środkowej części ekranu.

1 - Valheim: Żegluga - Valheim - poradnik do gry

Porady i wskazówki

  1. Wszystkie łodzie dysponują schowkiem, w którym można przewozić dodatkowe przedmioty. Im większy statek tym większa pojemność schowka.
  2. W przypadku kiedy nasz cel znajduje się w kierunku z którego wieje wiatr, warto rozważyć manewr halsowania - polega on na płynięciu "zygzakiem", na granicy ciemnej części obręczy wiatru raz w jedną raz w drugą stronę.
  3. Jeżeli towarzysz podróży wypadnie poza burtę najlepiej aby przestał się poruszać i spróbować dopłynąć do niego łodzią. Kondycja (niezbędna do uniknięcia obrażeń od tonięcia) znajdującego się w wodzie wikinga nie będzie wtedy spadać, co da nam czas aby go uratować
  4. Warto mieć przy sobie przynajmniej 10 kawałków drewna podczas dłuższej wyprawy. W krytycznej sytuacji pozwoli nam to na konstrukcję stołu warsztatowego nawet na małej, bezdrzewnej wysepce, dzięki czemu naprawimy łódź w przypadku, gdyby doznała ona uszkodzeń podczas żeglugi