Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

FIFA 21 - poradnik do gry

FIFA 21 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

FIFA 21: Strzały na bramkę FIFA 21 - poradnik, najlepsze porady

Z tego rozdziału poradnika do gry FIFA 21 dowiesz się jakie rodzaje strzałów na bramkę można wykonywać w trakcie meczu oraz jak robić to najlepiej.

W grze FIFA 21 gole można zdobywać na wiele sposobów, a poznanie wszystkich rodzajów strzałów i późniejsze ich wykorzystywanie w konkretnych sytuacjach na pewno przełoży się na ilość i jakość bramek zdobywanych przez Twoich piłkarzy.

Klasyczny strzał

Klasyczny, mocny strzał to zazwyczaj najprostszy i najlepszy sposób na wykończenie akcji i zdobycie gola w grze FIFA 21. Klasyczny strzał może być oddany praktycznie z każdej pozycji i odległości jednak skuteczność tego uderzenia zależy od precyzji i odpowiedniej siły z jaką kopniesz futbolówkę w kierunku bramki przeciwnika. Aby oddać klasyczny, mocny strzał należy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za strzał i wybrać odpowiedni kierunek w którym chcesz posłać futbolówkę.

Dobierając piłkarzy do swojej drużyny, którzy mają grać na ataku zwracaj uwagę na ich atrybuty strzału: siła, wykończenie akcji, strzały z daleka - FIFA 21: Strzały na bramkę - FIFA 21 - poradnik do gry

Dobierając piłkarzy do swojej drużyny, którzy mają grać na ataku zwracaj uwagę na ich atrybuty strzału: siła, wykończenie akcji, strzały z daleka. Nie bez znaczenia są także gwiazdki słabszej nogi. Jeśli napastnik potrafi dobrze strzelać jedynie swoją mocniejszą nogą będziesz musiał pamiętać, by bezustannie przekładać futbolówkę na odpowiednią nogę przed oddaniem strzału.

Uderzenie we właściwym momencie

Uderzenie we właściwym momencie pojawiło się już w FIFA 19, FIFA 20 i zadomowiło się na dłużej, bo powraca również w najnowszej odsłonie serii. Uderzenie we właściwym momencie pozwala na oddanie lepszego, celniejszego i mocniejszego strzału niż strzał klasyczny. Tego typu strzał nie należy do najłatwiejszych technik, ponieważ wymaga od Gracza wiele precyzji, opanowania i wyczucia czasu. Aby wykonać uderzenie we właściwym momencie należy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za strzał, a następnie wcisnąć go ponownie w odpowiednim momencie. Jeśli jeszcze nie opanowałeś tej sztuki możesz sobie znacznie pomóc włączając w opcjach gry dodatkowy pasek strzału, który będzie wyświetlał się nad głową zawodnika oddającego strzał. Uderz w momencie, gdy dwie linie odpowiedzialne za timing znajdą się w środku dodatkowego paska strzału.

Należy tutaj zaznaczyć fakt, że uderzenie we właściwym momencie nie warto wykorzystywać przy każdej możliwej sytuacji, bo margines błędu jest tutaj naprawdę bardzo duży - FIFA 21: Strzały na bramkę - FIFA 21 - poradnik do gry

Należy tutaj zaznaczyć fakt, że uderzenie we właściwym momencie nie warto wykorzystywać przy każdej możliwej sytuacji, bo margines błędu jest tutaj naprawdę bardzo duży. W trakcie sytuacji sam na sam z bramkarzem lub przy strzałach z bliskiej odległości najlepiej użyć zwykłego mocnego strzału - nie ma co niepotrzebnie ryzykować i zmarnować szansę na zdobycie gola. W trakcie oddawania strzału zza pola karnego najlepiej będzie skorzystać ze strzału finezyjnego.

Po zalogowaniu się do gry FIFA 21 będziesz musiał włączyć funkcję uderzenia we właściwym momencie w opcjach gry gdyż domyślnie jest ona wyłączona.

Niski, cięty strzał

Niskie, cięte strzały są bardzo trudne do obrony dla każdego bramkarza ze względu na wysokość w której futbolówka znajduje się nad murawą w trakcie lotu. Gdy bramkarz próbuje obronić taki strzał, piłka często jest parowana na rzut rożny lub wybita wprost pod nogi atakujących zawodników, co stwarza dogodną sytuację na sfinalizowanie akcji poprzez dobicie piłki do bramki. Chcąc wykonać niski, cięty strzał należy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za modyfikator oraz modyfikator strzału finezyjnego i przycisk odpowiedzialny za strzał.

Cięte strzały nie są zbyt celne więc poprawne ich wykorzystywanie będzie wymagało wiele praktyki - FIFA 21: Strzały na bramkę - FIFA 21 - poradnik do gry

Cięte strzały nie są zbyt celne więc poprawne ich wykorzystywanie będzie wymagało wiele praktyki. Najlepiej wykorzystywać je do zdobycia gola mniej więcej z 11 metra i celować w któryś z rogów bramki, by piłka zmieściła się w siatce tuż obok słupka.

Strzał finezyjny

Strzał finezyjny, w odróżnieniu od klasycznego mocnego strzału, przekłada precyzję nad siłę przez co kopnięta futbolówka leci znacznie wolniej, ale za to może zostać wkręcona w górny narożnik bramki. Strzały finezyjne są niezwykle trudne do obrony, szczególnie dla gorzej wyszkolonych bramkarzy. Aby wykonać strzał finezyjny należy przytrzymać przycisk odpowiedzialny za modyfikator strzału finezyjnego oraz przycisk strzału i wskazać kierunek.

Strzały finezyjne najlepiej oddawać mocniejszą nogą zawodnika jeśli nie posiada on 4 lub 5 gwiazdek słabszej nogi - FIFA 21: Strzały na bramkę - FIFA 21 - poradnik do gry

Strzały finezyjne najlepiej oddawać mocniejszą nogą zawodnika jeśli nie posiada on 4 lub 5 gwiazdek słabszej nogi. To doskonały sposób na zdobycie bramki zza linii pola karnego, a także w sytuacji sam na sam z bramkarzem lub w momencie gdy bramkarz wychodzi z linii bramkowej. W trakcie wykonywania tego strzału zwróć uwagę na to, aby oddać strzał finezyjny z mniejsza siłą niż w przypadku zwykłego strzału.

Lob (podcięcie piłki)

Lob to techniczne uderzenie, które przynosi najlepsze rezultaty w przypadku, gdy bramkarz drużyny przeciwnej wyszedł nieco z linii bramkowej i stara się zanurkować pod nogi atakującego w celu odbioru futbolówki. Aby wykonać podcięcie piłki należy przytrzymać przycisk odpowiedzialny za strzał oraz modyfikator i wybrać odpowiedni kierunek.

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której bramkarz wyszedł z bramki, by utrudnić zawodnikowi drużyny przeciwnej oddanie strzału - FIFA 21: Strzały na bramkę - FIFA 21 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której bramkarz wyszedł z bramki, by utrudnić zawodnikowi drużyny przeciwnej oddanie strzału. Jeśli ten zawahałby się i nie strzelił lub nie odegrał piłki zapewne straciłby ją na rzecz bramkarza. Napastnik wykorzystał moment w którym bramkarz znalazł się daleko od linii bramkowej i posłał futbolówkę nad jego głową prosto do bramki.

Strzał z przewrotki / strzał nożycami

Wykonanie strzału z przewrotki lub strzału nożycami w grze FIFA 21 uzależnione jest od wielu czynników, jak np. trajektoria lotu piłki i wyszkolenie techniczne zawodnika. Najdogodniejszym momentem na wykonanie przewrotki jest dośrodkowanie odchodzące od bramki, gdy piłka zmierza mniej więcej na 10-13 metr przed linią bramkową, a piłkarz oddający strzał nie jest otoczony przez obrońców. Aby oddać strzał z przewrotki należy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za kontrolę tempa oraz przycisk strzału i wybrać odpowiedni kierunek.

Na powyższym screenie można zauważyć sytuację w której boczny pomocnik wrzucił piłkę w pole karne przy użyciu niskiego dośrodkowania, a napastnik złożył się do strzału nożycami tuż przed nosem bramkarza - FIFA 21: Strzały na bramkę - FIFA 21 - poradnik do gry

Na powyższym screenie można zauważyć sytuację w której boczny pomocnik wrzucił piłkę w pole karne przy użyciu niskiego dośrodkowania, a napastnik złożył się do strzału nożycami tuż przed nosem bramkarza. Stało się to możliwe dzięki temu, że uwolnił się on wcześniej spod opieki obrońcy. Jeśli futbolówka leciałaby nieco wyżej zapewne oddałby strzał głową, a gdyby leciała wyżej i odchodziła od bramki mógłby zdecydować się na strzał z przewrotki.

Strzał głową

Gdy piłka znajduje się w powietrzu i na odpowiedniej wysokości wszyscy zawodnicy znajdujący się w polu karnym przeciwnika będą starać się oddać strzał głową. W zależności od tego na jakiej wysokości znajduje się futbolówka może to być klasyczny strzał głową lub uderzenie szczupakiem. Strzał głową jest często najlepszym i najprostszym sposobem na zdobycie bramki po dośrodkowaniu, a w grze FIFA 21 tego typu strzały zostały znacznie poprawione. Aby oddać strzał głową wystarczy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za strzał.

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której boczny pomocnik wrzucił piłkę w pole kare wprost na głowę swojego kolegi z zespołu, a ten oddał strzał głową w lewy górny róg bramki - FIFA 21: Strzały na bramkę - FIFA 21 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której boczny pomocnik wrzucił piłkę w pole kare wprost na głowę swojego kolegi z zespołu, a ten oddał strzał głową w lewy górny róg bramki. Bramkarz nie będzie w stanie obronić takiego uderzenia, ponieważ bronił bliższego słupka. Jeśli zawodnik chciałby posłać futbolówkę w dolną część siatki, po koźle, wystarczyłoby dwukrotnie nacisnąć przycisk strzału.

Strzał z woleja

Gdy piłka szybuje w kierunku Twojego zawodnika, ale jej trajektoria lotu nie pozwala na oddanie strzału głową, zawodnik postara się kopnąć futbolówkę zanim dosięgnie murawy. Uderzenie z woleja to potężny strzał, ale też bardzo nieprzewidywalny, a gorzej wyszkoleni technicznie zawodnicy mogą mieć problem z oddaniem celnego strzału, gdy uderzają piłkę w powietrzu bez przyjęcia. Aby oddać strzał z woleja wystarczy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za strzał.

Jeśli chcesz możesz także samemu stworzyć sobie dogodną sytuację do oddania strzału z woleja - FIFA 21: Strzały na bramkę - FIFA 21 - poradnik do gry

Jeśli chcesz możesz także samemu stworzyć sobie dogodną sytuację do oddania strzału z woleja. Wystarczy kazać piłkarzowi podbić piłkę (domyślnie wciśnięcie lewego drążka kontrolera PS lub Xbox), najlepiej po wcześniejszym zatrzymaniu zawodnika w miejscu, by futbolówka nie odskoczyła od niego zbyt daleko.