Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

FIFA 21 - poradnik do gry

FIFA 21 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

FUT 21: Pełne zgranie - jak osiągnąć? FIFA 21 - poradnik, najlepsze porady

Z tego rozdziału poradnika do gry FIFA 21 dowiesz się czym jest zgranie (chemistry), jak wpływa na zawodników oraz w jaki sposób osiągnąć pełne zgranie w zespole.

Tryb rozgrywki FIFA Ultimate Team w grze FIFA 21 umożliwia Graczom stworzenie dowolnej drużyny w której mogą znaleźć się piłkarze należący do różnych klubów i narodowości. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że zbyt duże zróżnicowanie może niekorzystnie wpłynąć na zgranie zespołu, a tym samym na osiągane przez piłkarzy wyniki. Jeśli chcesz, by każdy zawodnik w Twoim zespole grał na maksimum swoich możliwości musi on osiągnąć pełny poziom zgrania, który wynosi 10 punktów. Z tego względu współczynnik zgrania (chemistry) jest niezwykle istotną kwestią w trakcie budowania zespołu w FUT 21. Poniżej zamieszczamy porady, które pozwolą Ci stworzyć zespół z maksymalnym poziomem zgrania.

Zgranie zespołu - dlaczego jest takie ważne?

Poziom zgrania zespołu w trybie FUT 21 może mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na wyniki osiągane przez Twoich piłkarzy.

  1. Gdy zgranie Twojego zespołu w FUT 21 wynosi równo 50 punktów, zawodnicy będą posiadać dokładnie takie same statystyki, jak na kartach;
  2. Każdy punkt poniżej granicy 50 punktów obniża ich umiejętności o pewną wartość, a przy zerowym zgraniu, wszystkie statystyki zostają obniżone aż o 25 punktów;
  3. Każdy punkt powyżej granicy 50 zwiększa wybrane atrybuty o kilka, a nawet kilkanaście punktów, w zależności od zawodnika. Maksymalna wartość poszczególnych atrybutów to 99.

Lojalność piłkarzy

Jeśli zawodnik należy do Twojego klubu od samego początku, czyli został przez Ciebie trafiony w paczkach z kartami będzie mógł od razu posiadać 10 punktów zgrania. Niestety inaczej jest w przypadku zawodników zakupionych na rynku transferowym. Zawodnicy sprowadzeni do zespołu będą musieli najpierw rozegrać w jego barwach co najmniej 10 spotkań, by móc uzyskać pełne zgranie na poziomie 10 punktów lub liczyć na wsparcie odpowiedniego menedżera.

O tym, czy zawodnik posiada bonus za lojalność informuje zielona ikona tarczy, którą można znaleźć w dolnej części jego karty - FUT 21: Pełne zgranie - jak osiągnąć? - FIFA 21 - poradnik do gry

O tym, czy zawodnik posiada bonus za lojalność informuje zielona ikona tarczy, którą można znaleźć w dolnej części jego karty. Pomocnicy zaznaczeni na czerwono na powyższym obrazku nie posiadają bonusu za lojalność o czym świadczy szara ikona tarczy - zostali zakupieni na rynku transferowym. Z kolei lewy obrońca posiada zieloną ikonę tarczy - został trafiony w paczce więc należy do klubu od samego początku.

Zasada ta jest szczególnie istotna w momencie szukania zawodników na rynku transferowym, by rozwiązać zagadki SBC (Wyzwania Budowania Składu), które wymagają pełnego zgrania zespołu.

Odpowiednia pozycja piłkarzy

Jeśli chcesz osiągnąć pełne zgranie zawodnika zawsze staraj się umieścić go na właściwej pozycji na boisku (obrońca musi być obrońcą, a pomocnik pomocnikiem) - przynajmniej w wyjściowej jedenastce przed rozpoczęciem meczu, bo później można dowolnie szuflować pozycjami zawodników przy użyciu określonych taktyk. Informację na temat pozycji zawodnika znajdziesz na jego karcie, zaraz pod oceną ogólną.

W grze FIFA 21 dostępnych jest 17 pozycji zawodników: bramkarz, prawy/lewy obrońca, cofnięty prawy/lewy skrzydłowy, środkowy obrońca, środkowy defensywny pomocnik, środkowy pomocnik, środkowy ofensywny pomocnik, lewy/prawy pomocnik, lewy/prawy skrzydłowy, środkowy napastnik, lewy/prawy napastnik, napastnik. Oczywiście w różnych formacjach występują różne pozycje zawodników dlatego w jednej formacji w ataku grają sami napastnicy, a w innej środkowy napastnik i skrzydłowi.

Na powyższym obrazku można zauważyć, że Rashica, którego dominującą pozycją jest gra na szpicy jako środkowy napastnik został umieszczony w roli zwykłego napastnika (ST) o czym świadczy jego aktualna pozycja podświetlona na żółto - FUT 21: Pełne zgranie - jak osiągnąć? - FIFA 21 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć, że Rashica, którego dominującą pozycją jest gra na szpicy jako środkowy napastnik został umieszczony w roli zwykłego napastnika (ST) o czym świadczy jego aktualna pozycja podświetlona na żółto. Z kolei Lewy pomocnik Joao Victor został umieszczony na pozycji na którą wskazuje jego karta dzięki czemu jego pozycja została podświetlona na zielono.

Zawodnik, który otrzymał odpowiednie połączenia z resztą kolegów z zespołu będzie dysponował 10 punktami zgrania wyłącznie wtedy, gdy zostanie umieszczony na swojej nominalnej pozycji lub gdy punkty zgrania zostaną nadrobione dzięki odpowiedniemu menedżerowi. Jeśli ustawisz zawodnika na pozycji zbliżonej do tej przypisanej do danej karty, jak np. środkowego defensywnego pomocnika na pozycji środkowego pomocnika, otrzyma on 9 punktów zgrania.

Zgranie pomiędzy zawodnikami

W każdej drużynie stworzonej w FUT 21, niezależnie od jej formacji, pozycje poszczególnych zawodników są ze sobą połączone. Połączenia pomiędzy zawodnikami są oznaczone poprzez czerwone, pomarańczowe lub zielone linie. Chcąc osiągnąć pełne zgranie zawodnika musisz sparować go z piłkarzami z którymi będzie się rozumiał. Zawodnik otrzymuje punkty zgrania od innego piłkarza w kilku przypadkach:

  1. Jeżeli grają w tej samej lidze, ale w innym klubie i są innej narodowości - 1 punkt;
  2. Jeżeli grają w innej lidze, ale są tej samej narodowości - 1 punkt;
  3. Jeżeli grają w tej samej lidze, w innym klubie, ale są tej samej narodowości - 2 punkty;
  4. Jeżeli grają w tym samym klubie, ale są innej narodowości - 2 punkty;
  5. Jeżeli grają w tym samym klubie i są tej samej narodowości - 3 punkty;

Jeżeli zawodnik nie rozumie się z połączonymi z nim innymi zawodnikami, linia między nimi będzie miała kolor czerwony. Gdy zawodnicy otrzymają 1 punkt zgrania, linia będzie pomarańczowa. Z 2 lub 3 punktami zgrania połączenie pomiędzy zawodnikami będzie miało kolor zielony.

Na powyższym obrazku zaznaczono zawodników, którzy otrzymali pełne zgranie i dodatkowo zielone połączenie - FUT 21: Pełne zgranie - jak osiągnąć? - FIFA 21 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku zaznaczono zawodników, którzy otrzymali pełne zgranie i dodatkowo zielone połączenie. Grają w tej samej lidze (niemiecka Bundesliga) i są tej samej narodowości więc mają perfekcyjne połączenie pomimo tego, że nie grają w tym samym klubie.

Menedżer - jego rola w zgraniu drużyny

Menedżer to bardzo istotna postać w każdym klubie stworzonym w trybie FUT 21, ponieważ może on dodać swoim zawodnikom dodatkowe punkty zgrania. Każdy menedżer dostępny w grze FIFA 21 ma określoną narodowość i ligę w której pracuje - tę można szybko i łatwo zmienić przy użyciu karty zmiany ligi. Co bardzo istotne, menedżerowie dodają po 1 punkcie zgrania każdemu zawodnikowi z tej samej ligi i/lub tej samej narodowości (maksymalnie 2 punkty). Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz uzyskać pełen poziom zgrania zespołu nawet w przypadku, gdy np. dwóch zawodników z drużyny ma połączenie czerwone i grają tzw. "off-chem".

Drużyna przedstawiona na powyższym obrazku została zbudowana z zawodników grających w niemieckiej Bundeslidze - FUT 21: Pełne zgranie - jak osiągnąć? - FIFA 21 - poradnik do gry

Drużyna przedstawiona na powyższym obrazku została zbudowana z zawodników grających w niemieckiej Bundeslidze. Kilku piłkarzy nie zostało umieszczonych na swoich dominujących pozycjach, ale pomimo tego można było osiągnąć 10 punktów zgrania na każdym z nich. Udało się to dzięki odpowiedniemu menadżerowi, który dodał po 1 punkt zgrania każdemu zawodnikowi z Bundesligi oraz dodatkowy 1 punkt wszystkim niemieckim zawodnikom.