Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Total War Troy - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Total War Troy - poradnik do gry

Total War Troy - poradnik do gry

Still better love story than Twilight Total War Troy poradnik to najlepsze porady na start, jak szybko zarabiać, porady strategiczne, wymagania sprzętowe i odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Total War Troy to drugi spin-off strategicznego cyklu Total War, w którym Gracze mogą wziąć udział w konflikcie znanym jako wojna trojańska. W Total War Troy Gracze mają okazje poprowadzić do boju wojska tytułowego miasta lub nacierającą na nie grecką armię. Podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych grach studia Creative Assembly, rozgrywka w Total War Troy toczy się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą jest mapa strategiczna, na której kolejne ruchy wykonujemy w trybie turowym - zarządzamy swoim imperium w skali makro, dbamy o ekonomię podległych nam regionów, handlując ze sprzymierzeńcami, nawiązując mniej lub bardziej przyjazne stosunki dyplomatyczne z innymi stronnictwami czy wreszcie podbijając kolejne terytoria. Druga to toczone w czasie rzeczywistym bitwy na lądzie i morzu, w trakcie których przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad swoimi wojskami. Podczas zabawy istotną rolę odgrywa również przychylność poszczególnych Bóstw, wiara w które przynosi naszej armii rozmaite bonusy.

Szybkie porady na start

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z grą Total War Troy warto poznać główne tipy, które ułatwią Ci rozgrywkę, a także zwiększą Twoje szanse na wygraną na polu bitwy. Porady skierowane są przede wszystkim do nowych Graczy. Więcej znajdziesz na osobnej stronie poradnika Porady na start.

 1. Poziom trudności - jeśli jesteś początkującym Graczem i chcesz rozegrać swoją pierwszą kampanię w grze Total War Troy zdecyduj się na Herosów, których sytuacja startowa jest łatwa lub normalna, jak np. Menelaus lub Agamemnon. Nie zwiększaj także poziomu trudności kampanii i bitew powyżej poziomu normalnego;
 2. Herosi - zadbaj o to, aby w trakcie walki Twój Bohater przebywał w pobliżu walczących oddziałów. Zwiększysz w ten sposób ich morale i będziesz mógł wspomóc ich w walce poprzez ściągnięcie uwagi wrogich oddziałów na swojego Bohatera, a także użyć jego specjalnych umiejętności;
 3. Rekrutuj wojska - każda stoczona bitwa nadwątli Twoje siły bojowe i przerzedzi szeregi żołnierzy, dlatego jeśli to możliwe, jak najszybciej staraj się wcielić do swojej armii więcej wojowników. Pamiętaj, że potencjalny przeciwnik może zaskoczyć Cię atakiem w każdej turze, a nawet może zabrać ze sobą sojuszników;
 4. Ekonomia - w grze Total War Troy odpowiednie zarządzanie zasobami to klucz do sukcesu. Zasoby potrzebne są m.in. do przejmowania nieskolonizowanych osad, wznoszenia budynków, rekrutacji jednostek, ubiegania się o łaskę Bogów, a także do handlu;
 5. Ukształtowanie terenu - wykorzystuj ukształtowanie terenu pola bitwy na własną korzyść - zajmuj pozycje na wzniesieniach i wykorzystuj przewagę wysokości, nękaj przeciwników atakami z flanek i chowaj kluczowe lekkie jednostki w lasach;
 6. Zapisz grę przed ważną bitwą - zanim stoczysz walkę z armią przeciwnika, która siłą dorównuje Twojej własnej warto zapisać grę. W razie porażki będziesz mógł podjąć kolejną próbę;
 7. Warunki pogodowe - warunki pogodowe na polu bitwy mają wpływ na to, jak będą zachowywać się Twoje oddziały. Jako agresor, czyli osoba wypowiadająca walkę masz możliwość trzykrotnego przelosowania warunków pogodowych więc jeśli np. nie chcesz walczyć w deszczu, spróbuj swojego szczęścia w losowaniu innej pogody;
 8. Flankowanie - ataki przeprowadzane z boku lub na tyły wroga to niezwykle skuteczna technika walki, która może szybko zdziesiątkować siły przeciwnika. Jednostki zaatakowane z flanki otrzymują zwiększone obrażenia, a także nie mogą skutecznie używać tarczy;
 9. Morale - gdy szala zwycięstwa przechyla się na jedną ze stron oddziały nieprzyjaciela (lub Twoje własne) mogą zacząć uciekać z pola walki. Ucieczka z pola walki jest równoznaczna z poddaniem się i przegraniem bitwy;
 10. Mapa taktyczna - w trakcie bitwy możesz włączyć mapę taktyczną (domyślnie tabulator na klawiaturze) i zobaczyć z lotu ptaka całe pole walki wraz ze wszystkimi oddziałami;
 11. Korzystaj z pauzy - jeśli jesteś początkującym Graczem i potrzebujesz nieco czasu na poprawne wydawanie poleceń w trakcie bitwy warto korzystać z pauzy. Możesz ją włączyć z menu w prawym dolnym rogu ekranu lub poprzez wciśnięcie klawisza "P". Więcej o klawiszologii przeczytasz na osobnej stronie poradnika: Sterowanie.

FAQ - pytania i odpowiedzi

Odpowiadamy na podstawowe pytania dotyczące gry Total War Troy, np. czy jest polska wersja językowa, czy gra jest dostępna na Steam, a także czy można zdobyć tę grę za darmo. To małe kompendium wiedzy na temat zawartości i zmianach wprowadzanych w grze.

Czy można zdobyć za darmo?

Tak, pełną grę Total War Troy można zdobyć całkowicie za darmo, ale wyłącznie, jeśli odbierzesz ją w ciągu 24 godzin od premiery 13 sierpnia 2020 roku. Kopię gry Total War Troy możesz odebrać bezpośrednio w kliencie Epic Games.

Czy jest na Steam?

Total War Saga Troy będzie miało swoją premierę na platformie Epic Games jednak latem 2021 roku zaplanowano wydanie gry na platformie Steam.

Czy będzie cross-platform?

Tak, twórcy gry planują wdrożyć funkcję rozgrywki pomiędzy platformami przed oficjalną premierą Total War Troy na platformie Steam.

Czy jest polska wersja językowa?

Tak, gra wspiera język polski, ale nie jest w pełni spolonizowana. Gracze mają dostęp do polskich napisów (przerywniki filmowe, wszystkie funkcje w grze, samouczki itd.) i interfejsu, ale kwestie mówione w cut-scenkach są już w większości tylko w języku angielskim.

Czy w grze są jakieś mityczne stworzenia?

Twórcy gry Total War Troy postarali się o to, aby w grze pojawiły się niektóre najsłynniejsze mitologiczne potwory, jak np. Minotaur, który w grze został przedstawiony jako potężny mężczyzna okryty skórą z czaszką byka na głowie.

Czy w grze występują Bogowie?

Tak, Gracze mogą ubiegać się o przychylność kilku Bogów jednak będzie ich to kosztować wiele czasu i cennych surowców. Przykładowo, Atena zapewnia bonus w walce dla jednostek włóczników, a Afrodyta poprawia stosunki dyplomatyczne i przyczynia się do wzrostu populacji. Warto tutaj także zaznaczyć fakt, że Gracze mogą czcić wielu Bogów jednocześnie.

Jacy sławni Herosi znajdą się w grze?

W grze Total War Troy znajdziesz wielu Herosów, których bohaterskie czyny zostały zapamiętane aż do dziś, jak np. Achilles (był głównym bohaterem i centralną postacią "Iliady" Homera) czy Hektor (królewicz i najdzielniejszy bohater trojański).

Jak wygląda gospodarka?

W grze Total War Troy zaimplementowano system ekonomiczny oparty na 5 głównych zasobach: żywność, drewno, kamień, brąz oraz złoto. Zasoby są niezbędne do wznoszenia budynków, rekrutacji jednostek, a także do przeprowadzania innych akcji. Złoto, ze względu na rzadkość występowania jest niezwykle pożądanym surowcem w handlu.

Jak wygląda dyplomacja?

W grze Total War Troy Gracze mogą zawiązywać sojusze z innymi bohaterami (np. pakt o nieagresji, pakt wojskowy itd.) i wymieniać między sobą surowce - oczywiście na określonych warunkach, które można negocjować.

Czy w grze będzie Koń Trojański?

Twórcy gry zapewnili, że mechanika konia trojańskiego pojawi się w kampanii w określonych momentach i zapewni Graczom znaczne bonusy, jeśli tylko zostanie odpowiednio szybko zastosowana.

Wymagania sprzętowe Total War Troy

Poniżej zamieszczamy oficjalne minimalne wymagania sprzętowe PC dla gry Total War Troy. Zanim przejdziesz do rozgrywki warto sprawdzić, czy nie będziesz musiał zmniejszyć ustawień graficznych, aby uzyskać większą płynność gry. Więcej na ten temat przeczytasz na osobnej stronie poradnika Wymagania sprzętowe.

 1. System operacyjny - Windows 7/8.1/10 64-bit;
 2. Procesor - Intel Core 2 Duo 3.0 GHz;
 3. Pamięć - 4 GB RAM;
 4. Karta graficzna - 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 5770 lub lepsza;
 5. Miejsce na dysku - około 27 GB.

Informacje o Total War Troy - poradnik do gry

Autor : Łukasz Qwert Telesiński

Ostatnia aktualizacja : 12 sierpnia 2020

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.