Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

The Cycle - poradnik do gry

The Cycle - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Porady ogólne do The Cycle The Cycle poradnik, tipy

The Cycle to gra, która na pierwszy rzut oka wydawać może się prosta, jednak duże tempo rozgrywki sprawia, iż w czasie potyczek nie ma czasu na zaplanowanie kolejnych akcji i odpowiednia znajomość produkcji jest na wagę złota. W niniejszym rozdziale prezentujemy garść porad, które pomogą początkującym graczom, dopiero rozpoczynającym swoją przygodę na planecie Fortuna III.

Pierwsze mecze rozegraj w grupie, najlepiej 4-osobowej

Rozgrywka w grupie jest znacznie prostsza, niż zmagania solo. - Porady ogólne do The Cycle - The Cycle - poradnik do gry
Rozgrywka w grupie jest znacznie prostsza, niż zmagania solo.

The Cycle jest grą stawiającą duży nacisk na tempo rozgrywki, a jednocześnie bardzo dotkliwie kara gracza za błędne decyzje i złe ruchy. Z tego też powodu najlepiej jest rozegrać pierwsze kilka meczy w grupie, najlepiej 4-osobowej. W ten sposób jest spora szansa, iż trafisz do drużyny z doświadczonymi graczami, którzy dobrze wiedzieć będą, co robić - a analizując ich poczynania będziesz w stanie błyskawicznie nauczyć się rozgrywki. Co więcej, gra w drużynie pozwala lepiej radzić sobie ze spotkaniami z innymi graczami.

Korzystaj z możliwości paktowania z innymi graczami

Paktowanie pozwala zawrzeć chwilowy sojusz z innymi graczami. - Porady ogólne do The Cycle - The Cycle - poradnik do gry
Paktowanie pozwala zawrzeć chwilowy sojusz z innymi graczami.

Grając w trybie solo gracz zdany jest początkowo wyłącznie na siebie - wszystko, co biega i lata po planecie Fortuna III ma raczej wrogie zamiary. Tutaj z pomocą przychodzi mechanika paktowania z innymi graczami. Najeżdżając na sylwetkę innego gracza i wciskając klawisz "T", wyślesz do niego zaproszenie - jeśli druga osoba je zaakceptuje, zostaniecie połączeni w drużynę i będziecie w stanie razem wykonywać kontrakty i walczyć.

Uwaga - pamiętaj, że zarówno Ty jak i inny gracz możecie zerwać pakt w dowolnym momencie, wciskając ten sam klawisz. Gdy tak się stanie, otrzymasz od gry informację, że pakt został zerwany, a po kilku sekundach znów będziecie z innym graczem wrogo do siebie nastawieni.

Nigdy nie walcz jednocześnie z potworami i innymi graczami

Potwory nie stanowią większego wyzwania i z łatwością pokona je każdy, problem zaczyna się jednak wtedy, gdy w okolicy pojawiają się inni gracze. Walka z szarżującymi monstrami i ostrzeliwującymi Cię z odległości graczami prawie na pewno zakończy się Twoją śmiercią. Z tego też powodu warto tego, w miarę możliwości, unikać - jeśli w okolicy widzisz innego gracza, lepiej poczekać krótką chwilę (jeśli oczywiście nie chcesz z nim walczyć), by się oddalił, a dopiero potem rozpocząć atak na potwory.

Wykonuj kontrakty

Wykonywanie kontraktów to jedna z głównych składowych rozgrywki. - Porady ogólne do The Cycle - The Cycle - poradnik do gry
Wykonywanie kontraktów to jedna z głównych składowych rozgrywki.

Nie licząc walki z potworami i innymi graczami, lwią część rozgrywki w The Cycle stanowi wykonywanie najrozmaitszych kontraktów. Te zaznaczone są na mapie świata (otwieranej domyślnie za pomocą klawisza "M") i do ich ukończenia konieczne są inne działania. Dla przykładu, możesz rozpocząć odwiert złoża veltecytu, a po wykonanej czynności będziesz w stanie zebrać ten surowiec, by zakończyć kontrakt i zdobyć cenne surowce i kredyty. Jednocześnie na mapie jest kilka kontraktów, można więc wybrać takie, które najbardziej Ci odpowiada.

Uwaga - ilość wykonanych kontraktów to wyznacznik tego, kto prowadzi w rankingu podczas konkretnej rozgrywki.

Dobierz ekwipunek do swojego stylu rozgrywki

Każdy gracz rozpoczyna rozgrywkę wyłącznie z bronią podręczną - czy to pistoletem czy innym jej wariantem. Za zdobywane podczas gry kredyty kupić można nowy ekwipunek - karabiny szturmowe, snajperki, wyrzutnie rakiet czy zdolności specjalne. Te dostosowuje się przed rozpoczęciem rozgrywki. Warto wybrać taki sprzęt, który najlepiej odpowiadał będzie Twojemu stylowi gry - jeśli dobrze idzie Ci walka z dużego dystansu, miej możliwość kupienia snajperki.

Dobierz ekwipunek z każdej półki cenowej

Warto wyposażyć się w broń z każdego przedziału cenowego. - Porady ogólne do The Cycle - The Cycle - poradnik do gry
Warto wyposażyć się w broń z każdego przedziału cenowego.

Perspektywa posiadania kilku broni kosztujących 800 kredytów, które są w stanie w kilka sekund ubić wrogiego gracza, jest bez wątpienia kusząca. Jednak związany jest z tym jeden znaczący problem - do kupienia tego typu ekwipunku trzeba wspomniane 800 kredytów. O ile w końcowych minutach starcia gotówka leci szybko, tak w początkowych uzbieranie odpowiedniej sumy może kosztować cię cały mecz - gdy, na przykład, będziesz zmuszony walczyć z graczem wyposażonym w karabin szturmowy, podczas gdy Ty masz jedynie pistolet.

Dobierz ekwipunek tak, by mieć możliwość kupienia broni za 200, 500 i 800 kredytów - w ten sposób będziesz w stanie kupić broń, gdy zdobędziesz 200 kredytów i będzie taka potrzeba, a jeśli będzie możliwość odłożenia większej sumy to bez problemu zakupisz ekwipunek za 500 czy 800 kredytów.

Korzystaj ze zdolności specjalnych

Ciężka Wieżyczka (Heavy Turret) zasługuje na szczególną uwagę. - Porady ogólne do The Cycle - The Cycle - poradnik do gry
Ciężka Wieżyczka (Heavy Turret) zasługuje na szczególną uwagę.

W The Cycle jest łącznie kilkanaście rozmaitych zdolności specjalnych. Dają one możliwość korzystania z granatów, nalotów orbitalnych, umożliwiają leczenie siebie i sojuszników czy pozwalają rozstawić wieżyczkę obronną. Każdy gracz może mieć na swoim wyposażeniu jednocześnie 2 takie zdolności - odpowiednio pod klawiszami "E" i "Q". Warto w miarę wcześnie - np. po zakupie broni za 200 kredytów - wyposażyć się w zdolność specjalną. Korzystanie z nich ograniczone jest jedynie czasem odnowienia - nie wyczerpują się i nie kosztują żadnego zasobu.

Dobrą zdolnością specjalną na początkowych poziomach jest Ciężka Wieżyczka (Heavy Turret) - świetnie nadaje się do odciągania uwagi potworów, a także do namierzania lokalizacji wrogich graczy w pobliżu. Dodatkowo, po dwukrotnym ulepszeniu (2x100 kredytów) będziesz w stanie rozstawić ich kilka jednocześnie, znacząco zwiększając swoje szanse na przeżycie.

Stwórz swój pierwszy zestaw po ukończeniu samouczka

Misja samouczkowa w The Cycle aktywuje się automatycznie, po pierwszym uruchomieniu gry. Gdy ją ukończysz, otrzymasz odpowiednią ilość materiałów rzemieślniczych, by stworzyć swój pierwszy zestaw (Kit) - czyli po prostu kombinezon, w którym porusza się postać. W tym celu udaj się do zakładki Przeróbki (Crafting) i wejdź w zakładkę Zestaw (Kit). Tam do wyboru będą 3 schematy:

  1. Podstawowy zestaw Prospektora Mk2 (Basic Prospector Kit Mk2) - ulepszona wersja zwykłego kombinezonu. Posiada 3 miejsca na modyfikacje.
  2. Kombinezon zwinności Aani (Aani Quicksuit) - cechuje się mniejszą odpornością niż podstawowy zestaw, daje jednak możliwość wykonania szarży, uniku i wysokiego skoku. Posiada 4 miejsca na modyfikacje.
  3. Kombinezon lotniczy Ważka (Dragonfly Flightsuit) - posiada wytrzymałość plasującą się pomiędzy dwoma powyższymi, zmienia skok w krótki lot. Posiada 4 miejsca na modyfikacje.

Wybór zestawu to kwestia indywidualna, warto jednak stworzyć go zaraz po ukończeniu samouczka i zainstalować w nim ulepszenia - by to uczynić, wystarczy kliknąć w puste gniazdo (ikonka "+") i wybrać ulepszenie.

Ulepszaj i modyfikuj bronie

Większość broni w grze można modyfikować. - Porady ogólne do The Cycle - The Cycle - poradnik do gry
Większość broni w grze można modyfikować.

Większość broni w grze może zostać ulepszona i zmodyfikowana. Ulepszanie odbywa się podczas rozgrywki na planecie Fortuna III - by ulepszyć broń, trzeba ją po prostu ponownie kupić. Taki zakup kosztuje znacznie mniej kredytów, niż za pierwszym razem, a oferuje dość znaczącą premię do broni, jak zwiększenie zasięgu czy obrażeń. Każdą broń ulepszyć można dwukrotnie.

Modyfikowanie broni odbywa się na tej samej zasadzie, co opisane wyżej zestawy - należy wybrać puste gniazdo (ikonka "+") i zainstalować w nim interesujące ulepszenie. To podniesie statystyki broni, bez konieczności kupowania ulepszenia podczas rozgrywki, wymaga jednak materiałów rzemieślniczych. Pamiętaj jednak, iż modyfikować możesz tylko te bronie, które mają wolne gniazda - trzy bronie dostępne na starcie się do tego nie nadają (można jednak kupić wariant tych broni z gniazdami na modyfikację).

Rozkładaj niepotrzebny sprzęt na materiały rzemieślnicze

Jeśli masz w ekwipunku bronie, które zostały wcześniej stworzone, a z których nigdy nie korzystasz, rozważ możliwość rozłożenia ich na materiały rzemieślnicze (Scrap). Odzyskasz dzięki temu część zainwestowanych surowców. Jeśli jednak nie potrzebujesz materiałów, warto zostawić odblokowaną broń - być może kiedyś się przyda.