Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Legend of Zelda: Breath of the Wild - poradnik do gry

The Legend of Zelda: Breath of the Wild - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady ogólne do The Legend of Zelda: Breath of the Wild poradnik The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild jest niezwykle rozbudowaną grą, pełną wielu złożonych mechanizmów rozgrywki. Poniżej znajdziesz porady ogólne, które ułatwia ci rozgrywkę:

Postaw na rozmowy i interakcje z innymi

Ogromna ilość postaci w grze jest niezwykle przyjazna do Linka i chce mu pomóc w jego zadaniu. Wiele npc ma różne ciekawostki do przekazania, przedmioty do sprzedania, czy oferuje poboczne zadania. Staraj się zawsze rozmawiać ze wszystkimi, by niczego nie przeoczyć.

Bądź czujny i spostrzegawczy

Wiele kamieni, drzew, czy innych elementów środowiska wygląda podejrzanie (zdecydowanie wyróżnia się na tle innych). To wskazówka, by coś z nimi zrobić - gdy np.: uniesiesz głaz, możesz znaleźć tam dodatkowe Rupees, czy przeciwnika.

Dostosuj interfejs i opcje gry do siebie

W menu gry znajdziesz kilka opcji, które mogą bardziej pasować do twoich preferencji. Zdecydowanie warto podnieść również tempo przesuwania kamery, by rozgrywka stała się dużo płynniejsza.

Pamiętaj o wytrzymałości broni

Praktycznie każda w broń ulega zniszczeniu, pamiętaj więc, by mieć kilka broni w zanadrzu. Gdy planujesz odwiedzenie dungeona, wcześniej upewnij się, że twój ekwipunek jest na to gotowy. Warto również "oszczędzać" broń i np. używać bomb do wydobywania żelaza, zamiast tracić wytrzymałość broni.

Używaj bomb do walki z grupami przeciwników

Dobrze rzucona bomba potrafi szybko wyeliminować sporą grupę nieprzyjaciół, pamiętaj o tym.

Dobrze opanuj tryb skradania

Warto poświęcić sporo czasu na dokładne poznanie i opanowanie trybu skradania w grze. Jest on doskonałym sposobem na to, by zaskoczyć przeciwników, czy zadawać obrażenia krytyczne. Pamiętaj, że naciskając przycisk skoku, w czasie kucania pozwoli ci wykonać zryw do przodu - jest to bardzo przydatne.

Gotuj i przygotowuj posiłki

Olbrzymia ilość przeciwników wyrzuca cenne składniki, które możesz wykorzystać do gotowania. Choć część składników możesz od razu konsumować, dużo lepiej jest je wykorzystać do ugotowania pełnoprawnego posiłku. Wystarczy przełożyć przedmiot z plecaka do ręki bohatera i wrzuć do kociołka. Eksperymentuj z różnymi przepisami, niektóre dania są bardzo silne! Dodatkowym plusem gotowania jest to, że posiłki możesz sprzedawać - dzięki temu możesz zarobić sporą ilość pieniędzy. Wskazówki odnośnie gotowania znajdziesz m.in. na licznych plakatach w świecie gry, wystarczy się przyjrzeć, by poznać nowy przepis. Warto robić posiłki z tych samych składników, potrawa z 5 jabłek doda znacznie więcej życia, niż jedzenie każdego z nich osobno.

Warz eliksiry

Przeciwnicy w grze pozostawiają po sobie specyficzne przedmioty takie jak zęby, oczy, ogony itp. możesz je łączyć z tzw. critterami, małymi zwierzętami takimi jak ropuchy, jaszczurki, czy świetlikami. Przy takim połączeniu powstają potężne eliksiry, które oferują rozmaite efekty.

Używaj aparatu

Warto robić zdjęcia wszystkiemu w grze. Doda to stosowne informacje do encyklopedii, którą potem możesz wykorzystać do odnajdywania rzeczy w grze.

Czerwony księżyc

Jeśli chodzi o czerwony księżyc, w grze symbolizuje on reset przeciwników. Potwory, które pokonałeś wracają do życia.

Pamiętaj o wypoczywaniu przy ognisku

Wystarczy, że wykorzystasz trochę drzewa i krzemienia, położysz je na ziemi, uderzysz metalową bronią i pojawi się ogień. W obozowisku możesz m.in. kontrolować upływ czasu i przesunąć porę dnia według swoich preferencji.

Przeczekaj złą pogodę

Jeśli zaskoczy cię zła pogoda (np. deszcz, podczas którego nie możesz się wspinać) użyj ogniska i przesuń czas, do korzystniejszych warunków. Pamiętaj, że podczas burzy Link może zostać porażony błyskawicą - musisz ściągnąć metalową zbroję i broń, by tego uniknąć.

Dodawaj własne punkty na mapie

Gdy tylko natkniesz się na interesujące miejsca i obiekty w świecie gry, dodaj odpowiednią notkę na mapie, by w przyszłości do nich wrócić.

Nie walcz z każdym przeciwnikiem

Gra pozwala ci swobodnie eksplorować świat, jednak pamiętaj o tym, że wiele lokacji oferuje znacznie wyższy poziom trudności. Jeśli nie możesz sobie poradzić z jakimiś przeciwnikami, omiń ich, lub zajmij się innym zadaniem w grze.

Wykorzystaj Korok Leaf do nawigacji łódką

Ścinając drzewa zdobędziesz Korok Leaf, możesz go wykorzystać, by tworzyć wiatr, który przesuwał będzie łódkę.

Opanuj zwolnienie czasu i strzelanie z łuku

Gdy Link zeskoczy z wysokości, zeskoczy z konia, a następnie napnie łuk, czas gry zwolni i będziesz mógł spokojnie wymierzyć strzał. Uważaj, ponieważ pochłania to zapas twojej wytrzymałości. W czasie gry szlifuj swoje umiejętności walką z pomocą łuku, trafienia w głowę są obrażeniami krytycznymi.

Wykorzystaj środowisko do walki

Gdy dookoła przeciwników jest woda, używaj shock arrows, a gdy chowają się w wysokiej trawie, użyj pochodni, by ich podpalić.

Pamiętaj o wytrzymałości, gdy pływasz

Pływanie zużywa wytrzymałość, a gdy ta spadnie do zera, Link utonie. Dlatego mądrze planuj tego typu wycieczki.

Pamiętaj o szybkiej podróży

Gdy otworzysz mapę, możesz przenieść się do bezpiecznej lokacji. Warto dodać, że możesz to zrobić również w czasie walki, gdy więc czujesz się zagrożony, przetransportuj Linka do bezpiecznego miejsca i odnów siły.

Wydobywaj skarby z pomocą magnesu

Pamiętaj, że możesz przyciągnąć skarby do siebie, gdy więc np.: zobaczysz skrzynię na dnie jeziora, użyj runy magnezu, by ją przyciągnąć do siebie.

Pamiętaj o łowieniu ryb

Będąc w wodzie, Link może łowić ryby, które wykorzystasz m.in. do przygotowania posiłków.

Miej w ekwipunku wróżki

W grze możesz natknąć się na cztery wielkie wróżki, które zechcą ulepszyć twój pancerz (patrz osobny rozdział w poradniku) - dookoła nich latają małe wróżki, które możesz złapać. Ich obecność w ekwipunku gwarantuję, że zostaniesz przywrócony do życia, gdy utracisz wszystkie serca.

Oszczędzaj potężne bronie

Zachowaj silne bronie, o dużej wytrzymałości na trudne walki i wyzwania. Nie warto ich zużywać na prostych przeciwników.

Pamiętaj o dostosowaniu ubrania do pogody

Gdy jest zimno, Link musi mieć na sobie ciepłe ubrania, analogicznie, gdy znajdzie się w ciepłym miejscu, powinien być ubrany w lekki pancerz. Pamiętaj o tych niuansach i przygotuj pancerze na kilka okazji, a następnie ulepszaj je.

Od czasu do czasu odwiedzaj Hyrule Castle

Choć Hyrule Castle to finalna lokalizacja w grze, gdzie rezyduje Ganon, możesz dotrzeć tam używając m.in. lotni. Warto odwiedzać tę lokację i starać się progresować niektóre obszary. Można znaleźć tam naprawdę bardzo silne bronie i wyposażenie, które bardzo ułatwia pokonywanie innych wyzwań w grze.

Staraj się oswajać coraz lepsze konie

Każdy koń w grze ma określoną pulę statystyk. Słabsze okazy można łatwo oswoić (zakradając się na ich tył i wskakując na grzbiet), natomiast te lepsze wymagają naprawdę sporej liczby wytrzymałości, by cały proces się udał. W czasie gry staraj się "polować" na lepsze rumaki.

Kontruj żywioły innych przeciwników

Gdy walczysz z przeciwnikiem, który włada np. żywiołem lodu, wykorzystaj na niego ogień, by zadawać podwójne obrażenia.

Nie przejmuj się umieraniem

Szczególnie na początku, będziesz bardzo często ginął. Potraktuj to jako mechanizm nauki gry - bardzo często, konsekwencją śmierci jest powtórzenie naprawdę krótkiego fragmentu gry.

Gdy nie będziesz wiedział co zrobić, wypatruj wież i kapliczek

W grze znajdziesz ok. 80 kapliczek, co oferuje bardzo wiele wyzwań.

Wydawaj Spirit Orby na ulepszenia

Możesz wydawać Spirt Orby przy statuach do modlenia, co pozwoli ci ulepszyć wytrzymałość lub zyskać dodatkowe serce (w czasie gry możesz potem zresetować ulepszenia, więc nie martw się, że jest to nieodwracalna decyzja).

Szybko wykonaj zadanie poboczne od Hestu

Drzewo zlecające zadanie znajdziesz niedaleko Kakariko Village. Po wykonaniu krótkiego zadania zwiększysz wielkość swojego ekwipunku.

Nie bój się... zgubić

Gra wręcz zachęca, byś zgubił się i poznawał sekrety gry, krok po kroku. Zwiedzaj świat, eksploruj, eksperymentuj, a gra stanie się wspaniałym doświadczeniem.