Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Silence - poradnik do gry

Silence - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Porady ogólne do Silence

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2019

Grywalne postacie

Sterujemy trójką bohaterów: Noah i Renie (między którymi można się w pewnych konkretnych sytuacjach przełączać za pośrednictwem ptaszyska zwanego Horusem) oraz zabawną gąsienicą, czyli Spotem, w przypadku którego należy korzystać z jego zdolności przyjmowania różnych kształtów (płaski, pękaty, podzielony na 5 małych Spotków, płonący) oraz umiejętności połykania, a następnie wypluwania różnych substancji (wody, lawy, galaretki czy inszej mazi). Warto też pamiętać, że Spot lubi jeść różne rzeczy, np. kwiatki czy grzyby, co zarówno przyczynia się do rozwoju akcji gry, jak i przydaje przy zdobywaniu osiągnięć.

Eksploracja

Kursor w kształcie kółka z kropką pośrodku na aktywnych obiektach przybiera klasyczne formy: oka, dłoni i dymku. Poza tym przyjmuje wszelkie inne możliwe postacie, np. wywalonego jęzora, kopiącego buta czy uderzającej pięści albo konkretnego posiadanego przez nas przedmiotu - w zależności od danej sytuacji. Do kolejnych lokacji kierują strzałki, czasem w połączeniu z drabiną, kiedy trzeba gdzieś wejść albo zejść.

Otoczenie warto badać wielokrotnie, raz ze względu na dalsze informacje, dwa - na pojawiające się nowe możliwości interakcji. Dobrze też używać na nim Spota we wszelkich dostępnych postaciach.

Ekwipunek

Inwentarz w grze w zasadzie nie występuje - owszem w prawym górnym rogu ekranu po naciśnięciu spacji widoczny jest aktualnie posiadany przedmiot (czasem dwa), ale tylko jako przypomnienie, co też akurat trzymamy w plecaku czy kieszeni. Rzeczy tych nie można w dowolnym momencie wykorzystywać czy łączyć ze sobą. O tym, że mamy szansę użyć ich na jakichś obiektach, informuje kursor w odpowiednim kształcie.

Wskazówki

Przywołanie hotspotów - tradycyjnie naciskając spację (albo rolkę myszy) - nie tylko ujawnia aktywne obiekty, ale również wyświetla w górze ekranu podpowiedź odnośnie tego, co należy zrobić. Kolejnym ułatwieniem są pojawiające się w konkretnych miejscach kontury aktualnie posiadanej rzeczy sugerujące, na czym trzeba jej użyć. Wszystkie te opcje (poza samym wskazaniem hotspotów) można wyłączyć w menu i grać bez jakichkolwiek naprowadzeń, nawet bez widocznych nazw przedmiotów.

Minigierki i elementy zręcznościowe

W grze z rzadka trafiają się tzw. łamigłówki planszowe - nie są zbyt trudne, a i tak opatrzono je opcją ich automatycznego zaliczenia (stosowna ikonka w prawym dolnym rogu ekranu). Znacznie częściej mamy do czynienia z sytuacjami, w których trzeba wykazać się pewną zręcznością - utrzymać przez jakiś czas kursor pośrodku wygiętej linii (zachowanie równowagi), przeciągnąć go zgodnie ze wskazaniem strzałki (przesuwanie ciężkich przedmiotów) czy wykonać jakąś czynność, zanim z obrysu kursora zniknie biały pasek (zdążanie przed upływem czasu).

Konwersacje

Przy niektórych dialogach występuje możliwość dokonania wyboru, jednak poza sceną finałową nie ma to wpływu na przebieg akcji. Postacie warto zagadywać kilkakrotnie - aż do wyczerpania tematów, powiększając swoją wiedzę na temat świata gry i wydarzeń, w których biorą udział bohaterowie.

Osiągnięcia

W grze można zdobyć 46 powiązanych ze Steamem osiągnięć. Niektóre są wieloetapowe, postęp w ich pozyskiwaniu sprawdzimy po kliknięciu opcji "Wyświetl wszystkie osiągnięcia". Bardzo wiele z nich dotyczy Spota - dlatego warto używać go na wszystkich i wszystkim we wszelkich dostępnych postaciach. Niektóre osiągnięcia się wykluczają - można albo nie zginąć przez całą grę, albo ginąć za każdym razem, gdy zaistnieje takie ryzyko, można zawalić wszystkie sekwencje polegające na utrzymaniu równowagi bądź przeciwnie - wykonać je po mistrzowsku, można wybrać jedną bądź drugą alternatywną opcję dialogową itp. Innymi słowy - jeśli chce się zdobyć komplet, trzeba grę przejść co najmniej dwukrotnie.

Zapis rozgrywki

Zapis stanu rozgrywki dokonuje się automatycznie - informuje o tym biały płomyk w prawym dolnym rogu ekranu. Jeśli po przerwaniu zabawy nie mamy ochoty wracać do już zaliczonego fragmentu - oglądać tych samych scen i prowadzić tych samych rozmów (a filmików i dialogów jest tu naprawdę sporo) - przed wyłączeniem gry najlepiej przejść do kolejnej lokacji, co przeważnie wiąże się z zapisaniem naszych postępów.

Zakończenia

Silence proponuje dwa zakończenia - zależnie od dokonanego w finałowej scenie wyboru. Bez problemu da się sprawdzić oba, ponieważ ostatni automatyczny zapis ma miejsce przed momentem podjęcia przez postać owej ważnej decyzji. W przypadku jednego z nich warto obejrzeć jeszcze scenkę po napisach końcowych.