Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

RimWorld - poradnik do gry

RimWorld - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Gromadzenie jedzenia | Podstawy życia w kolonii w RimWorld poradnik RimWorld

Gromadzenie jedzenia

Podstawą jest dobrze zaopatrzony składzik z jedzeniem - Gromadzenie jedzenia | Podstawy życia w kolonii w RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
Podstawą jest dobrze zaopatrzony składzik z jedzeniem

Jednym z podstawowych problemów w kolonii jest ciągły niedobór pożywienia. We wielu scenariuszach, na początku wystartujesz z pewnymi racjami żywnościowymi, które wystarczą na początkowe dni. Jednak bez stałego dostępu do jedzenia, będzie Ci bardzo trudno zadbać o to, by Twoi koloniści pozostali szczęśliwi.

Uwaga! Jadanie nieprzetworzonych, surowych posiłków, czy doprowadzanie do takich skrajności jak jedzenie zwłok, spowoduje różne, negatywne stany psychiczne u Twoich podopiecznych. Ponadto, zadbaj o to, by postawić np.: stół z krzesłami dla swoich podopiecznych. Jedzenie z ziemi, również źle wpływa na ich samopoczucie.

Polowanie

Możesz nakazać swoim kolonistom polowanie na dzikie zwierzęta - Gromadzenie jedzenia | Podstawy życia w kolonii w RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
Możesz nakazać swoim kolonistom polowanie na dzikie zwierzęta

Jednym z najszybszych sposobów na zdobycie pożywienia, jest wysłanie kolonistów na polowanie. Zaznacz pojedyncze zwierzę (podwójnym kliknięciem zaznaczysz większa ilość, łącznie z sąsiednimi zwierzętami) i naciśnij przycisk polowania. Kolonista, który w menu pracy ma ustalony najwyższy priorytet polowania, wyruszy na łowy. Warto by był wyposażony w broń palną, ponieważ większość stworzeń zareaguje agresywnie na atak i rzuci się na kolonistę, co może spowodować uszczerbki na zdrowiu. Po zgładzeniu stworzenia, kolonista przeniesie ciało do pola oznaczonego jako wysypisko. Do dalszej obróbki, potrzebujesz stołu rzeźniczego, w którym pozyskuje się surowe mięso i skóry. Zależnie od wielkości zwierzęcia, ilość zdobytych "materiałów" będzie się różniła.

Uprawa roli

Zainwestuj w różne plony - Gromadzenie jedzenia | Podstawy życia w kolonii w RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
Zainwestuj w różne plony

W grze RimmWorld stosunkowo łatwo zadbać o uprawę roli. W panelu architekta, wybierz obszar->pole uprawne i zaznacz docelowy obszar pod uprawę. Następnie naciśnij na nowopowstałe pole i wybierz, co chcesz uprawiać. Po naciśnięciu na klawisz "i", obok nazwy upraw, wyświetlą się dodatkowe parametry, takie jak wartości odżywcze, bonus do estetyki itp. Po dokonaniu wyboru, wolny kolonista pójdzie uprawiać pole. Po zakończeniu, rozpocznie się proces dojrzewania - zależnie od tego co uprawiasz, w jakim miejscu itp. czas zbiorów może być różny. Gdy plony dojrzeją, zostaną zebrane i przetransportowane do składziku.

Inne formy pozyskiwania żywności

Okazjonalnie, pisarz SI może zesłać kapsuły ze surowcami - Gromadzenie jedzenia | Podstawy życia w kolonii w RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
Okazjonalnie, pisarz SI może zesłać kapsuły ze surowcami

Oprócz dwóch, głównych sposobów na pozyskanie jedzenia, możesz również:

  • Pozyskać racje żywnościowe z rozbitych kapsuł - zależnie od poziomu trudności, czasami ma miejsce ewakuacyjne rozbicie kapsuł z surowcami na planecie. Często można wśród nich znaleźć racje żywnościowe. Musisz wybrać takie zasoby i zezwolić mieszkańcom kolonii na korzystanie z nich.
  • Zakupić jedzenie od handlowców - czasami, do Twojej osady przybędą handlowcy. Wyślij do nich swojego kolonistę (naciśnij prawym przyciskiem myszy na sprzedawcy i wybierz handel) i zakup potrzebne produkty.
  • Zbieranie krzewów z jagodami - czasami na mapie pojawiają się krzewy, na których rosną jagody. Możesz je zebrać, choć ich wartość odżywcza pozostawia wiele do życzenia.
  • Zainwestować we własne ranczo - to bardzo długotrwały proces. Jednak z czasem, gdy już oswoisz/uratujesz kilka zwierząt, możesz wybudować dla nich ranczo. Odpowiednio karmiąc i dbając o potrzeby, zyskasz takie typy jedzenia jak jajka, mleko itp.
  • Zgładzić oswojone zwierzęta -możesz zlecić kolonistom zgładzenie oswojonych zwierząt, by pozyskać z nich mięso, itp.
  • Posiłkować się.. padliną i zwłokami. W skrajnych przypadkach, głód będzie na tyle silny, że Twoi koloniści mogą żywić się zwłokami. Jest to ostateczne wyjście, które bardzo negatywnie wpływa na kolonistów (chyba, że posiadają wrodzoną cechę, bycia kanibalami).

Jak przygotować lepszej jakości jedzenie?

Warto surowe jedzenie przygotować choćby przy ognisku, by wpłynęło dodatnio na potrzeby kolonistów - Gromadzenie jedzenia | Podstawy życia w kolonii w RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
Warto surowe jedzenie przygotować choćby przy ognisku, by wpłynęło dodatnio na potrzeby kolonistów

Klasycznie zdobyte pożywienie jest surowe, niesmaczne i wpłynie negatywnie na samopoczucie mieszkańców kolonii. Początkowo, możesz zadbać o ich lepszą jakość, smażąc je przy ognisku. Jest to tani i szybki sposób. Jednak domyślnie, powinieneś zainwestować w sporą kuchnię. Wstaw do niej kuchenki, po czym naciśnij na nie i wybierz, jakie danie chcesz gotować. Możesz wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami posiłków. Te szybkie, ograniczą się tylko do jednego składnika i co prawda zaspokoją głód, jednak nie wpłyną na polepszenie samopoczucia mieszkańców. Z kolei lepsze dania, wymagają połączenia warzyw i mięsa, co już może okazać się bardziej kłopotliwe - jednak daje to gwarancję, że koloniści będą szczęśliwi. Dodatkowym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dyspozytor pasty. Przetwarza on surowe jedzenie i przerabia w niesmaczną pastę. Jest to szybkie rozwiązanie, idealne w czasie deficytu jedzenia, jednak nie zaskarbisz sobie dzięki temu sympatii swoich podopiecznych.

Jak stworzyć chłodnię w RimWorld?

Z pomocą regulatora temperatur ustal temperaturę pomieszczenia na ujemną, by żywność się nie psuła - Gromadzenie jedzenia | Podstawy życia w kolonii w RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
Z pomocą regulatora temperatur ustal temperaturę pomieszczenia na ujemną, by żywność się nie psuła

Wiele rodzajów jedzenia w RimWorld ulega zepsuciu. Aby temu zapobiec, przeznacz jeden pokój na chłodnię. Zaznacz obszar składowiska, wybierz, by przyjmowało jedynie pożywienie (jest to opcjonalne, ale przydatne, by składzik nie został zdominowany przez inne surowce). Następnie upewnij się, że obszar jest otoczony murami i wstaw w jednej ze ścian regulator temperatur(upewnij się, że niebieska strzałka skierowana jest do pomieszczenia, a czerwona na zewnątrz). Po konstrukcji, naciśnij na urządzenie do chłodzenia i ustaw temperaturę na ok. 0 stopni lub mniej. Od teraz, każde pożywienie które trafi do tego miejsca przestanie się psuć.