Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

RimWorld - poradnik do gry

RimWorld - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady ogólne | Poradnik do gry RimWorld poradnik RimWorld

W pierwszej kolejności zawsze dbaj o potrzeby swoich mieszkańców - Porady ogólne | Poradnik do gry RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
W pierwszej kolejności zawsze dbaj o potrzeby swoich mieszkańców
 1. Jeśli jesteś początkującym graczem Rimworld, wybierz klasyczny scenariusz z trzema kolonistami. Dostosuj ich cechy tak, by wszyscy się wzajemnie uzupełniali. Na początku będziesz posiadał sporą ilość zasobów i będziesz mógł spokojnie rozbudować swoją kolonię.
 2. Wybór narratora SI ma najważniejsze znaczenie w przebiegu rozgrywki. Wybierz Phoebe i tryb wolnej gry, by grać w miarę bezstresowo i uczyć się podstaw i mechanizmów gry.
 3. Gdy wybierasz miejsce na mapie świata, w którym rozbiją się Twoi koloniści, warto wybrać lokacje z bogatą ilością gór - drożenie tuneli i pomieszczeń w górze znacznie ograniczy zużycie metalu.
 4. Bardzo często zapisuj grę - w razie niepowodzeń czy kataklizmu wczytaj stan rozgrywki. Wiele wydarzeń jest generowanych losowo.
 5. Dbaj o każdego kolonistę, ponieważ oznacza on szybszy rozwój kolonii i więcej zadań, które mogą być zrealizowane w ciągu dnia.
 6. Postaw na bogatą uprawę ziemi i zainwestuj w różnorodne plony. Podstawą są ziemniaki, które bardzo szybko rosną i oszczędzą Twoim podopiecznym głodowania.
 7. Spędź dużo czasu przy wyborze swoich kolonistów i cech, z jakimi rozpoczną życie na planecie. Wiele cech bardzo utrudni Ci grę (np.: niezdolność do wykonywania prostych prac), z kolei inne przyspieszą rozwój kolonii.
Gdy już poznasz podstawy z Phoebe, koniecznie spróbuj gry z Kasandrą i Randym, oferują oni zupełnie inne tempo i emocjonalność rozgrywki - Porady ogólne | Poradnik do gry RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
Gdy już poznasz podstawy z Phoebe, koniecznie spróbuj gry z Kasandrą i Randym, oferują oni zupełnie inne tempo i emocjonalność rozgrywki
 1. Gdy już poznasz podstawy gry, warto postawić na wyższy poziom trudności. Rimworld korzysta z unikalnego systemu narratorów, którzy dbają o interesujące historie i przebieg akcji.
 2. Często korzystaj z pauzy i spokojnie planuj swoje kolejne ruchy. W trybie architekta możesz również wybrać opcję planowania i spokojnie nakreślić plany konstrukcyjne swojej kolonii.
 3. Podstawą jest zapewnienie "dachu" nad głową kolonistów i dostępu do jedzenia. Niech początkowo to będzie Twoim priorytetem. Zależnie od poziomu trudności i narratora, będziesz miał początkowo trochę zapasów, które pozwolą Ci przetrwać kolejne dni. Dobrze wykorzystaj ten czas, bo niedługo zaczną mieć miejsce różne wydarzenia losowe.
 4. Gdy wyznaczysz jakiś obszar na składowisko, zadbaj żeby było one otoczone murami i przykryte dachem. Dużo przedmiotów i jedzenie może szybko się zepsuć bez odpowiedniej ochrony.
 5. Gdy polujesz na zwierzęta, czy atakujesz inne postacie, masz do wyboru broń palną lub tę do walki wręcz. Obie są skuteczne, jednak warto postawić na atak z dystansu, ponieważ urazy w Rimworld często bardzo długo się leczą i potrafią pozostawić trwały defekt. Atakując bronią palną, jesteś mniej narażony na kontratak.
 6. Jeśli chodzi o jedzenie - dobrym rozwiązaniem tymczasowym jest zbieranie krzewów z jagodami. Możesz również wysłać myśliwych na polowanie (wybieraj słabsze zwierzęta, żeby nie zabiły kolonistę), ale pamiętaj, że musisz mieć stół rzeźniczy, by pozyskać mięso. Docelowo, zadbaj jednak o bogate plony z jedzeniem i gromadź zapasy na przyszłość - możesz je przekształcić na pastę lub dodać jako składnik do lepszej jakości posiłków.
Ustalenie priorytetów manualnych bardzo Ci pomoże na początku gry - Porady ogólne | Poradnik do gry RimWorld - RimWorld - poradnik do gry
Ustalenie priorytetów manualnych bardzo Ci pomoże na początku gry
 1. W zakładce pracy, wybierz i zaznacz priorytet manualny. Im niższa dana cyfra, tym większy priorytet danej pracy. Koloniści w pierwszej kolejności zabierają się za zadania, które mają większą rangę od innych. Domyślnie, postacie będą jedynie podejmować zadania w których mają smykałkę - na początku warto jednak, by każdy był np.: budowniczym lub górnikiem, by przyspieszyć rozwój kolonii.
 2. Z kolei w zakładce poleceń warto zmienić, by koloniści zamiast ucieczki, walczyli z napastnikiem (ikona skrzyżowanych mieczy).
 3. Jeśli tego wymaga sytuacja, powołaj danego kolonisty do służby. Możesz go oddelegować do ataku na danego napastnika, lub po prostu nakazać mu ruch w bezpiecznym kierunku.
 4. Nie zrażaj się! Rimworld potrafi bywać bardzo trudny, a nawet niesprawiedliwy - jeśli dana kolonia nie poradzi sobie, rozpocznij nową grę. Każda rozgrywka jest unikalna i pozwoli Ci dotrzeć do innych smaczków, których pełno w grze.