Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Fallout Shelter - poradnik do gry

Fallout Shelter - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Mieszkańcy | Podstawy rozgrywki w Fallout Shelter poradnik Fallout Shelter

Mieszkańcy to podstawowa siła napędowa Krypty. To dzięki nim możesz zdobywać surowce, bronić się przed atakami czy znajdować przedmioty na pustkowiu. Każdy mieszkaniec jest cenny dla dobrze zorganizowanej Krypty, każdy też powinien zajmować się zadaniem, które najlepiej pasuje do posiadanych przez niego cech.

Każdy mieszkaniec cechuje się innymi statystykami oraz poziomem doświadczenia, każdemu z osobna możesz przydzielić inną pracę oraz wyposażyć w broń, czy strój.

Statystyki S.P.E.C.I.A.L.

Klikając na profil mieszkańca możesz dokładnie przyjrzeć się jego statystykom, razem z bonusami otrzymany dzięki założonemu strojowi. - Mieszkańcy | Podstawy rozgrywki w Fallout Shelter - Fallout Shelter - poradnik do gry
Klikając na profil mieszkańca możesz dokładnie przyjrzeć się jego statystykom, razem z bonusami otrzymany dzięki założonemu strojowi.

Siedem najważniejszych statystyk opisujących profil mieszkańca to zbiór cech zebranych w systemie o nazwie S.P.E.C.I.A.L. Każda litera odpowiada tutaj za inną umiejętność, a to właśnie umiejętności są kluczowe dla wszystkich mieszkańców. Posiadane cechy są nawet ważniejsze od poziomu doświadczenia, gdyż nie są one rozwijane z levelem postaci, a trenowane w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach. Z racji czasu potrzebnego na wytrenowanie statystyk warto inwestować tylko w te, które przydadzą się danemu mieszkańcowi na jego miejscu pracy. Mieszkańców powinieneś przydzielać na miejsce pracy w oparciu o posiadane przez nich statystyki - przyśpieszy to produkcję, a ich uczyni szczęśliwszymi.

S.P.E.C.I.A.L. to:

- S - siła - odpowiada ona za wykonywanie prac fizycznych, przydatna jest podczas pracy przy generowaniu energii

- P - percepcja - przydaje się przy pracach związanych z pozyskiwaniem wody

- E - wytrzymałość - cecha ważna dla śmiałka zajmującego się eksploracją pustkowi, odpowiada za jego wytrzymałość na obrażenia oraz radiację, przyda się także przy pracy w pomieszczeniu "Nuka Cola Bottler"

- C - charyzma - cecha przyśpieszająca flirt pomiędzy mieszkańcami znajdującymi się w pokoju mieszkalnym, przydaje się także podczas pracy w radiostacji

- I - inteligencja - umiejętność ta będzie mile widziana w pomieszczeniu zajmującym się produkcją Stimpaków lub AntyRadów

- A - zręczność - potrzebna przy pracy w pomieszczeniach produkujących pożywienie

- L - szczęście - przyda się wszędzie: na pustkowiu pozwoli na znajdowanie większej ilośći lepszych przedmiotów, podczas pracy zaowocuje (zwiększy szansę) zdobyciem dodatkowych kapsli podczas zbierania wyprodukowanych surowców

Podniesienie umiejętności na stałe jest możliwe tylko poprzez ukończenie treningu. - Mieszkańcy | Podstawy rozgrywki w Fallout Shelter - Fallout Shelter - poradnik do gry
Podniesienie umiejętności na stałe jest możliwe tylko poprzez ukończenie treningu.

Dowolna statystyka może być permanentnie podniesiona tylko poprzez jej wytrenowanie w przeznaczonym do tego pokoju. Te zostaną odblokowane wraz ze wzrostem populacji. Rozbudowa sal treningowych pozwoli na zwiększenie liczby jednocześnie trenujących mieszkańców, a "upgrade" skróci czas potrzebny na zwiększenie danej umiejętności. Czas ten w prostej mierze zależy od poziomu startowego, tzn. postać trenująca siłę z 1 na 2 poziom zrobi to szybciej, niż z 2 na 3 poziom. Dodatkowo, mieszkańcy ćwiczą nieco szybciej, gdy nie są w pomieszczeniu sami, a z innymi postaciami. Po ukończeniu treningu kliknij na odpowiednią ikonę, aby zwiększyć na stałe trenowaną cechę.

Zdobywanie nowych mieszkańców

Po ukończeniu samouczka nie licz na tłumy pojawiające się przed Kryptą. - Mieszkańcy | Podstawy rozgrywki w Fallout Shelter - Fallout Shelter - poradnik do gry
Po ukończeniu samouczka nie licz na tłumy pojawiające się przed Kryptą.

Po ukończeniu samouczka liczba przybywających przed wejście Krypty mieszkańców drastycznie spadnie. Aby kontynuować rozwój i szybciej zwiększyć swoją populację musisz dobrać w pary wybranych mężczyzn z kobietami i umieścić ich razem w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeżeli nie są oni ze sobą spokrewnieni (zwróć uwagę na wypowiadane przez nich kwestie) ich rozmowa przerodzi się we flirt (szybkość zależy od poziomu charyzmy obu postaci), następnie w taniec, po którym mieszkańcy na krótką chwilę przejdą do sypialni. W ten sposób kobieta zajdzie w ciążę, a po około 4h urodzi dziecko. Dziecko potrzebuje surowców tak samo, jak dorosły mieszkaniec, nie mogąc przy tym pracować. Musisz więc zadbać o odpowiedni zapas wody oraz jedzenia, nim zdecydujesz się na znaczne zwiększenie populacji. Staraj się też odpowiednio dobierać rodziców, z największymi statystykami z zestawu S.P.E.C.I.A.L., gdyż dziecko odziedziczy którąś z cech rodziców. Po kolejnych 3-4 godzinach dziecko przerodzi się w pełnoprawnego mieszkańca Krypty.

Radio pozwala na wezwanie dorosłego mieszkańca, który przybiegnie pod drzwi wejściowe Krypty. - Mieszkańcy | Podstawy rozgrywki w Fallout Shelter - Fallout Shelter - poradnik do gry
Radio pozwala na wezwanie dorosłego mieszkańca, który przybiegnie pod drzwi wejściowe Krypty.

Innym sposobem na zdobywanie nowych mieszkańców jest przyciąganie ich do Krypty poprzez używanie radia. Radio odblokujesz, gdy będziesz posiadał przynajmniej 20 mieszkańców. Ulepszając je zwiększysz szansę na udane wysłanie sygnału. Jeżeli Ci się uda możesz "zebrać" wyprodukowany żeton, a wtedy przed wejściem do Krypty pojawi się potencjalny jej mieszkaniec. W przypadku niepowodzenia licznik zacznie odliczanie od początku.

W radiostacji powinny pracować osoby o wysokim współczynniku charyzmy. Skuteczność sygnału maleje niemalże do zera, gdy w Twojej Krypcie znajduje się sporo kobiet będących w ciąży. Oprócz przywoływania nowych postaci radio pozytywnie wpływa na zadowolenie mieszkańców.

Rzadkie oraz legendarne postacie można wygrać w otwieranych skrzynkach. - Mieszkańcy | Podstawy rozgrywki w Fallout Shelter - Fallout Shelter - poradnik do gry
Rzadkie oraz legendarne postacie można wygrać w otwieranych skrzynkach.

Ostatnim sposobem na zwiększanie populacji jest wygrywanie rzadkich oraz legendarnych postaci w kartach znalezionych w skrzyneczkach z zasobami. Po odkryciu takiej karty odpowiedni mieszkaniec pojawi się przed drzwiami do Krypty, wraz ze swoim ekwipunkiem (broń lub/i strój).

Kobiety w ciąży oraz dzieci

Gromada dzieci pozwoli na szybkie rozwinięcie się populacji Krypty, pamiętaj tylko o odpowiednim zapasie surowców. - Mieszkańcy | Podstawy rozgrywki w Fallout Shelter - Fallout Shelter - poradnik do gry
Gromada dzieci pozwoli na szybkie rozwinięcie się populacji Krypty, pamiętaj tylko o odpowiednim zapasie surowców.

Kobiety będące w ciąży różnią się nieco od innych mieszkańców. Rozpoznasz je przede wszystkim po jednolitym ubiorze, niezależnie od przydzielonego im stroju. Ponadto, kobiety w ciąży mogą normalnie pracować i trenować swoje umiejętności, jednakże zasadniczą różnicą jest ich niemożność do radzenia sobie z katastrofami lub rajdami wrogich łupieżców. W obu przypadkach, w momencie wystąpienia zagrożenia, zaczną one histerycznie biegać po pomieszczeniu i uciekać w stronę najbliższego pokoju mieszkalnego. Z tego też względu możesz odebrać im broń, gdyż i tak nie zrobię one z niej żadnego użytku. Staraj się więc zostawiać w pomieszczeniach z kobietami zdolnych do walki mieszkańców, którzy w razie wystąpienia alarmu przystąpią do gaszenia pożaru bądź walki z karaluchami/najeźdźcami. Kobiety będące w ciąży nie mogą natomiast zginąć.

Dzieci charakteryzują się tym, że nie mogą ani pracować, ani walczyć z katastrofami. Niemożliwe jest im także przydzielenie stroju lub broni. Podobnie jak dorośli dzieci konsumują zapasy wody oraz pożywienia. Klikając na dziecko możesz sprawdzić ile czasu pozostało do momentu przejścia w dorosłość. Gdy pasek zostanie zapełniony dziecko stanie się pełnoprawnym mieszkańcem Krypty. Do tego czasu dziecko nie może zostać zabite.

Uzbrojenie oraz strój

Na niebiesko zaznaczone są statystyki, które zostały zwiększone poprzez noszony strój. Im jest on lepszy, tym bonus będzie bardziej odczuwalny. - Mieszkańcy | Podstawy rozgrywki w Fallout Shelter - Fallout Shelter - poradnik do gry
Na niebiesko zaznaczone są statystyki, które zostały zwiększone poprzez noszony strój. Im jest on lepszy, tym bonus będzie bardziej odczuwalny.

Każdy z mieszkańców może zostać wyposażony w broń oraz strój. Posiadana pukawka przyda się przede wszystkim podczas walki z karaluchami bądź bandytami, a także przy eksploracji pustkowi. Z racji ataków najlepsze bronie powinieneś przekazać mieszkańcom pracującym najbliżej wejścia, gdyż to oni w pierwszej kolejności podejmą walkę z bandytami. Kobiety w ciąży nie zrobią z broni żadnego użytku, w razie niebezpieczeństwa uciekając do pokojów mieszkalnych.

Strój natomiast zwiększa (na czas noszenia) niektóre statystyki. Odpowiednie wykorzystanie strojów pozwala na znaczne zwiększenie wydajności pracowników ubranych w "outfity" zwiększające cechy przydatne w ich miejscu pracy.

Bronie oraz stroje możesz znaleźć na pustkowiach, wygrać w skrzynkach z zapasami bądź otrzymać wraz z wygranymi mieszkańcami.

Legendarni mieszkańcy

W kartach, które otrzymujesz po otworzeniu skrzynki z zasobami ("Lunchbox") możesz znaleźć również rzadkich oraz legendarnych mieszkańców. Charakteryzują się oni większym poziomem doświadczenia od zwykłych postaci, a przede wszystkim - znacznie lepiej rozwiniętymi umiejętnościami (suma posiadanych punktów S.P.E.C.I.A.L. wynosi 40). W rzadkich przypadkach legendarni mieszkańcy mogą się także pojawić przed drzwiami Krypty w momencie, gdy z powodzeniem wyślesz sygnał radiowy. Legendarne postacie mają ze sobą również legendarną broń lub/i strój.

Do odblokowania jest 21 legendarnych mieszkańców, oto ich lista wraz ze statystykami:

Nazwa

S

P

E

C

I

A

L

Abraham Washington

2

8

6

6

8

4

6

Allistair Tempenny

2

9

2

9

7

2

9

Amata

4

6

5

8

4

7

6

Bittercup

5

4

7

9

5

5

5

Butch

5

7

6

9

5

6

2

Colonel Autumn

4

6

5

9

5

5

6

Confessor Cromwell

7

4

7

8

6

3

5

Dr. Li

4

6

6

7

9

4

4

Elder Lyons

4

3

3

9

9

3

9

Eulogy Jones

5

6

5

8

5

4

7

Harkness

8

5

8

5

5

6

3

James

5

8

4

7

9

4

3

Jericho

8

6

8

2

3

7

6

Lucas Simms

5

9

8

5

5

6

2

Moira Brown

4

8

3

8

7

5

5

Mr. Burke

4

7

4

6

9

2

8

Preston Garvey

3

9

8

6

5

6

3

Sarah Lyons

8

6

8

6

5

5

2

Reginald Rothchild

6

5

6

9

4

5

5

Star Paladin Cross

7

8

4

8

4

6

3

Three Dog

4

4

6

9

5

5

7