Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

FIFA 15 - poradnik do gry

FIFA 15 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Drużyna Roku i rozdanie nagród Złotej Piłki w FIFA 15 poradnik FIFA 15

Drużyna Roku i rozdanie nagród Złotej Piłki

Na osobny akapit zasługuje jedno z najważniejszych wydarzeń piłkarskiego świata, czyli wybór gracza oraz drużyny roku. Z tej okazji, jak co roku, EA Sports wypuszcza niebieskie karty z 11 roku, bardzo pożądane i praktycznie niedostępne dla zwykłych zjadaczy chleba. Ich ceny bowiem zaczynają się mniej więcej od miliona, więc posiadając nawet znaczny kapitał nieopłacalne jest budowanie drużyny wokół niebieskiego obrońcy. Zwłaszcza, że niektóre głosy zapalonych fanów FIFY wskazują, że niebiescy, czy też gracze TOTY (Team of the Year) są bezużyteczni. Przykład @KSIOIajidebt: znany youtuber przegrał 7-0, grając zawodnikami 90+ przeciwko zwykłej drużynie. Cały film do obejrzenia pod spodem.

https://www.youtube.com/watch?v=RBxhPgODM1A

Nie jest powiedziane natomiast, że nie da się na TOTY zarobić. Wręcz przeciwnie. Reguły gry są podobne, jak w przypadku "zwykłego" kryzysu, tylko spadek cen jest zwielokrotniony. Rynek po wypuszczeniu TOTY dosłownie się załamuje, ponieważ wszyscy kupują paczki (jedyny sposób na zdobycie niebieskich) i próbują sprzedawać zawodników.

Uściślijmy: kryzys zaczyna się dokładnie 12 stycznia każdego roku. Wtedy właśnie odbywa się ceremonia rozdania Złotych Piłek. Najlepszy moment na sprzedanie zawodników powoli mija wraz z końcem roku. Mówiąc prościej: sprzedajcie wszystko, co posiadacie; zawodników, karty jednorazowego użytku, menedżerów, wszystko!, i to jak najszybciej, ponieważ ceny po kryzysie wzrosną, ale już nie do tego samego poziomu, co przed kryzysem.

Zawodnicy z TOTY będą wypuszczani w paczkach w następującej kolejności, chyba że EA postanowi nas zaskoczyć, co jednak mało prawdopodobne, ponieważ rok w rok jest podobnie:

  • Neuer i Obrońcy: Od 20:00 12 stycznia do 18:00 14 stycznia,
  • Pomocnicy: Od 18:00 14 stycznia do 18:00 16 stycznia,
  • Napastnicy: Od 18:00 16 stycznia do 18:00 17 stycznia.

Jak już pisałem większość tych zawodników jest bezużyteczna, ponieważ i tak wszyscy będą polować na napastników w tym krótkim okienku między 16 a 17 stycznia. Ma to ogromny wpływ na ceny. Ich spadek dzieli się na kilka etapów:

Etap 1: przedkryzysowy

Ceny w ostatnich tygodniach roku oraz w pierwszych tygodniach stycznia zaczynają powoli spadać. Co bardziej ogarnięci gracze wiedzą co się święci 12 stycznia i zaczynają powoli sprzedawać zawodników.

Etap 2: 12 stycznia i 5 obrońców w paczkach

Ceny w czasie wypuszczania obrońców będą spadać i wzrastać, zależnie od nasycenia rynku niebieskimi obrońcami. Im więcej obrońców, tym ceny pozostałych zawodników większe, patrz: handel zawodnikami przy krótkookresowych wahaniach cenowych. Mając szczęście 12 stycznia można ustrzelić okazję i 13 stycznia sprzedać ją z zyskiem.

Etap 3: pomocnicy w paczkach

Zaskoczenie - ceny wzrosną, ponieważ w paczkach będzie tylko 3 pomocników. Nikt nie będzie chciał ich kupić, wszyscy będą czekali na etap 4.

Etap 4: NAPASTNICY!

Od 16 stycznia następuje totalne załamanie rynku, ponieważ w paczkach dostępni będą napastnicy, czyli prawie na pewno niebiescy Christiano Ronaldo oraz Lionel Messi.

Etap 5: cała drużyna TOTY w paczkach

To akurat najmniej pewny etap, ponieważ może się wydarzyć lub nie. Równie dobrze w tym roku EA może postanowić wypuszczać całą drużynę przez cały tydzień, ale przyjdzie nam poczekać do 12 stycznia, by się przekonać.

Etap 6: ceny zaczynają powoli rosnąć

Nie będą tak wysokie jak przed kryzysem, ale należy spodziewać się powolnego wzrostu. Strategia jest prosta: kupić tanio w fazie 1, sprzedać drogo w fazie 6.

Zamiast zakończenia

Mając naprawdę dużo kapitału, możesz zmonopolizować rynek jednego zawodnika, ustalić ceny na odpowiadającym ci poziomie, możesz budować przymierza z przyjaciółmi - duopole i wspólnie ustalać ceny (nie jestem pewien czy to do końca legalne, jak pisałem na wstępie EA banuje konta za "farming", w każdym razie byłem już świadkiem, jak na forach EA użytkownicy umawiali się na wspólne blokowanie wybranego zawodnika), możesz wreszcie kupować paczki i przekonać się dlaczego nie warto. Rządź, dziel, ale zawsze pamiętaj o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, czyli po ludzku, o różnorodności. Mając IF czekającego na wzrost wartości, handluj koszulkami. Blokując ceny na rynku menedżerów, buduj srebrną drużynę do nowego turnieju. I tak dalej. Zawsze będziesz zabezpieczony na wypadek strat.