Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Forest - poradnik do gry

The Forest - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

The Forest: Porady na start The Forest poradnik

Jak przeżyć na początku w The Forest? Co zrobić najpierw? Dowiedz się, jak najlepiej rozpocząć grę w The Forest i przeżyć atak kanibali.

Gra The Forest, z uwagi na swój survivalowo-horrorowy gatunek, różni się od potoku gier serwowanego nam przez twórców. Nie możesz beztrosko biegać po lesie, rzucając się na każdy patrol nieprzyjaciela, gdyż po prostu tego nie przeżyjesz. Mówiąc krótko: gra jest po prostu wymagającą i musisz nauczyć się zasad nią rządzących, jeśli chcesz mieć jakiekolwiek szanse na przetrwanie.

Porady ogólne

 1. Przez pierwsze godziny gry, nie rzucaj się jak wściekły pies na nieprzyjaciół - prócz części ciała do konstrukcji kukieł (Effigy) i zębów (Teeth) nie oferują oni żadnej premii, a jedyne co nastąpi po ich uśmierceniu, to wzmożenie ilości patroli na danym terenie, zaciekawionych zniknięciem swoich sojuszników. Lepiej jest po prostu zejść z pola ich widzenia i przeczekać, aż sobie pójdą.
 2. Poruszając się po terenie wyspy, szczególnie w lesie, musisz mieć oczy dookoła głowy (dosłownie, gdyż wrogowie potrafią siedzieć na drzewach) i uważać, by nie wpaść na jakiś patrol wroga. System ukrywania się działa w grze bardzo dobrze i jeśli jesteś faktycznie ukryty, możesz być pewny, że wróg cię nie zobaczy.
 3. Jeśli nie jesteś pewny, czy teren jest bezpieczny, staraj się poruszać "na kucaka", gdyż mniej wtedy hałasujesz i przechodząc nawet kilka metrów koło patrolu wroga jesteś w stanie czmychnąć bez bycia zauważonym.
 4. Nigdy, przenigdy nie wyruszaj na wędrówkę nocą, chyba że nie masz wyjścia. W nocy w lesie znajduje się dużo więcej patroli wroga, w dodatku, z uwagi na ciemność, ciężko się po nim poruszać bez źródła światła - a idąc z latarką czy zapalniczką jesteś widoczny z bardzo daleka.
 5. Pilnuj potrzeb fizjologicznych bohatera - jeśli brakuje mu energii, nakarm go, gdyż inaczej nie będziesz w stanie walczyć i biegać sprintem. Jeśli jest głodny, także go nakarm, gdyż wygłodzenie skutkuje śmiercią. Nie bagatelizuj także krwi na rękach (która sygnalizowana jest ostrzeżeniem o zakażeniu) czy wychłodzenia (symbolizowanym przez zamarzanie ekranu) - w obu przypadkach zakończy się to chorobą postaci, co z kolei sprawi, iż będzie się szybciej męczyć (ciężej wtedy walczyć czy biegać sprintem).
 6. By spłukać krew z rąk, wykorzystać możesz wodę - wystarczy zanurkować, by się jej pozbyć. Podobnie działa deszcz, który może w kilka sekund zmyć krew.
 7. Jeśli twoja postać zostanie przemoczona (stanie na deszczu) i wyświetli się komunikat, iż ulega wychłodzeniu, szybko znajdź schronienie. Wejdź pod zadaszone miejsce (np. jeden z rodzajów schronienia) i stań przy źródle ognia (np. ognisko). Po krótkiej chwili postać się rozgrzeje.
 8. Wraz z ilością zabitych przez ciebie wrogów, nasilać się będą patrole nieprzyjaciela. Będą liczniejsze i składać będą się z mocniejszych kanibali, a z czasem nawet i mutantów. Z tego też powodu, lepiej w miarę możliwości unikać konfrontacji z wrogiem, by nie doprowadzić do eskalacji.
 9. Jeśli pozbawisz grupę kanibali życia, poćwiartuj ich ciała i pozbieraj ich elementy (głowa, ręce i nogi). Wykorzystać to można do budowy kukieł, które odstraszają wrogów.
 10. W momencie uśmiercenia kanibala, zwróć uwagę, czy nie upuścił on zęba. Jeśli tak, zlokalizuj go i podnieś - wykorzystać można go, na przykład, do ulepszania ekwipunku.
 11. Uważaj, gdzie stawiasz kroki. Często podczas szybkiego przemieszczania się możesz nagle dobiec do urwiska, z którego upadek kosztować będzie cię sporą część paska zdrowia, bądź zakończy się natychmiastową śmiercią.
 12. Staraj się jak najszybciej zdobyć pancerz. Dokonać tego możesz zabijając jaszczurki (Lizard) bądź krokodyle (Crocodile). Po zabiciu tych stworzeń, możesz "oskórować" je, by zdobyć ich skórę (Lizard Skin). Tą możesz nosić, co zapewnia dodatkową ochronę, bądź wykorzystać do stworzenia lepszej jakości pancerza.

Walka

 1. Parafrazując powiedzenie, "gdzie wrogów kupa, tam Herkules dupa", warto zastanowić się, czy jest sens wdawać się w walkę z grupą kanibali. Czasami lepiej po prostu jest dać nogę - pościg można zgubić w lesie, część kanibali może po prostu się zablokować, a gdy to zawiedzie wystarczy zanurkować w wodzie.
 2. Gdy widzisz w okolicy patrol wroga, warto przyczaić się za przeszkodą (jednocześnie kucając), zamiast rzucać się do walki. Część wrogów potrafi przemieszczać się bardzo szybko i mogą po prostu dać nogę, wracając za chwilę z posiłkami.
 3. Nawet, jeśli nie widzisz wroga, wróg może widzieć ciebie. Taka sytuacja często sygnalizowana jest okrzykami przeciwników, bądź zmianą muzyki. Gdy tak się stanie, rozejrzyj się dookoła i spróbuj zlokalizować wrogów - nie daj się zaskoczyć!
 4. Wrogowie są znacznie silniejsi, niż na to wyglądają - kilka ataków regularnych kanibali wystarczy, by posłać twoją postać do piachu. Wraz z postępami w grze zyskasz dostęp do pancerzy, które zwiększają odporność na obrażenia, jednak podczas kilku pierwszych godzin trzeba uważać.
 5. Pamiętaj, by nie skupiać się wyłącznie na atakowaniu. Ciosy większości wrogów możesz bez problemu zablokować przy pomocy najzwyklejszej siekiery, co pozwoli uniknąć otrzymania obrażeń.
 6. Eliminuj wrogów po kolei. Jeśli zaatakuje cię grupa, w skład której wchodzi kilku kanibali i mutant, wybij najpierw kanibali, zostawiając mutanta na koniec - znacząco ułatwisz sobie tym starcie z grupą wrogów.
 7. Jeśli tylko będziesz w stanie, stwórz lepszą broń, niż początkowy topór. Dzięki temu walka stanie się łatwiejsza, a ty będziesz w stanie dostosować ekwipunek do sytuacji - nie każda broń jest równie skuteczna na danego wroga.

Budowa bazy

 1. Odpowiednio wybierz miejsce pod budowę kryjówki. Ustawienie jej w środku lasu da ci dostęp do sporej ilości surowców (kamienie, patyki czy drewno), jednak uniemożliwi wypatrywanie wrogów z odległości. Z kolei ustawienie kryjówki z daleka od lasu utrudni rozbudowę. Trzeba znaleźć złoty środek.
 2. Wykorzystaj ukształtowanie terenu na swoją korzyść. Możesz wybudować bazę na końcu wzniesienia, do którego prowadzi jedna droga - utrudni to ucieczkę w razie, gdyby zaatakowała cię zbyt duża grupa wrogów, jednak pozwala to w prosty sposób się bronić, ustawiając pułapki tylko z jednej strony.
 3. Nie buduj pojemników na surowce na obrzeżach bazy. Dzięki temu unikniesz ich zniszczenia, gdy obóz zaatakuje grupa kanibali, bądź mutant.
 4. Jeśli masz taką możliwość, otocz bazę murem. Kosztować to będzie wiele pracy, gdyż wymaga sporo surowców, jednak wrogowie nie będą w stanie dostać się do bazy bez niszczenia muru. Jeśli nie masz możliwości postawienia muru, wykorzystaj ogrodzenie z patyków (Stick Fence) - nie daje ono takiej ochrony, jednak powstrzyma grupę wrogów na kilka(naście) sekund, dając ci czas na reakcję.
 5. Budując mur, pamiętaj, by miał odpowiednią wysokość. Wrogowie z łatwością przeskoczą pojedyncze ogrodzenie, wystarczy jednak ustawić drugi rząd (budując jeden mur na drugim), by im to uniemożliwić.
 6. Odpowiednio ustawiaj ogniska i inne źródła światła. Warto zabudować je murami ze wszystkich stron, tak, by nie było ich widać z zewnątrz - zmniejszy to szansę namierzenia bazy przez wrogi oddział. Uważaj jednak, by nie ustawić ognia zbyt blisko łóżka - po drzemce postać może stanąć na nim, co zaowocuje podpaleniem i utratą punktów zdrowia.

Zdobywanie surowców

 1. Po rozpoczęciu rozgrywki, przeszukaj wrak samolotu i jego okolicę. Pamiętaj, by zebrać topór z wraku statku, a także wszelkie medykamenty, żywność i wodę, a następnie wykorzystaj wspomniany topór do otwierania walizek rozrzuconych dookoła wraku - wystarczy uderzyć w nie raz toporem.
 2. Na początku rozgrywki warto zainteresować się przede wszystkim kilkoma surowcami. Są to kamienie (Rocks), patyki (Stick) czy drzewa, z których pozyskać możesz bale (Log). Wszystkie surowce znaleźć można tuż obok rozbitego samolotu, w którym rozpoczyna się rozgrywkę - drzewa trzeba przedtem jednak ściąć.
 3. Pamiętaj, iż możesz jednocześnie przenosić tylko dwie bale (Log). Problem ten da się rozwiązać tworząc odpowiednią konstrukcję (Log Sled), którą wykorzystać można także do transportu kamieni (Rock), patyków (Stick) czy zwłok kanibali.
 4. Pamiętaj, iż miejsce w ekwipunku jest ograniczone - możesz przenosić tylko określoną ilość każdego z przedmiotów. By rozwiązać ten problem, skonstruuj pojemniki na materiały - szczegółowe informacje znajdziesz w rozdziale "Wznoszenie konstrukcji".
 5. Zbieraj wszystkie surowce, na które natrafisz. Pamiętaj, iż postać nie ma limitu udźwigu związanego z wagą, lecz z ilością przedmiotów - można przenosić określoną ilość każdego przedmiotu.
 6. Jeśli posiadasz w bazie pojemniki na surowce, regularnie wrzucaj tam przedmioty trzymane w ekwipunku. W ten sposób zrobisz miejsce w plecaku, umożliwiając zbieranie kolejnych surowców podczas wypraw.