Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: Rome II - poradnik do gry

Total War: Rome II - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dyplomacja w Total War Rome II | Polityka poradnik Total War: Rome II

Ostatnia aktualizacja: 9 września 2019

Dyplomacja

Interfejs

Okno dyplomacji (klawisz 9) pozwala nam na nawiązanie stosunków dyplomatycznych z napotkanymi frakcjami. Po wybraniu dowolnego państwa, na mapie świata zobaczymy posiadane przez nie prowincje oraz jego aktualnych sojuszników i wrogów.

Znajdujący się po prawej stronie ekranu panel informacyjny zapewni nam kilka dodatkowych informacji: aktualne stosunki dyplomatyczne z frakcją, jej kulturę, agresywność i niezawodność oraz dokładniejszą listę wrogów i sojuszników - Dyplomacja w Total War Rome II | Polityka - Total War: Rome II - poradnik do gry

Znajdujący się po prawej stronie ekranu panel informacyjny zapewni nam kilka dodatkowych informacji: aktualne stosunki dyplomatyczne z frakcją, jej kulturę, agresywność i niezawodność oraz dokładniejszą listę wrogów i sojuszników. Znajdziemy tutaj również listę towarów, jakie dane państwo może eksportować w ramach traktatu handlowego.

Po wybraniu odpowiedniego przycisku rozpoczniemy pertraktacje - Dyplomacja w Total War Rome II | Polityka - Total War: Rome II - poradnik do gry

Rozmowy dyplomatyczne

Po wybraniu odpowiedniego przycisku rozpoczniemy pertraktacje. Możemy tutaj dodać kolejne propozycje lub żądania i zależnie od równowagi sił i aktualnych stosunków z daną frakcją możemy osiągnąć consensus, otrzymać kontrofertę bądź też nasza propozycja zostanie od razu odrzucona.

Lista dostępnych żądań zawiera - Dyplomacja w Total War Rome II | Polityka - Total War: Rome II - poradnik do gry

Lista dostępnych żądań zawiera:

Żądanie zapłaty/przekazanie podarunku - dary poprawiają stosunki dyplomatyczne między frakcjami oraz czynią naszą ofertę korzystniejszą. Warto od czasu do czasu skorzystać z tej opcji, dzięki czemu docelowa frakcja będzie darzyła nas większym szacunkiem, co ułatwi przyszłe pertraktacje.

Dostęp wojskowy - pozwala naszym wojskom na wkroczenie na teren frakcji bez żadnych reperkusji. Opcja przydatna, gdy chcemy zaatakować odległego przeciwnika.

Pakt o nieagresji - poprawia relacje między frakcjami. Jest to pierwszy krok do zawarcia sojuszy.

Sojusz obronny - zapewnia pomoc ze strony frakcji w przypadku, gdy zostaniemy zaatakowani.

Sojusz wojskowy - pozwala nam na wspólne zaatakowanie innej frakcji. Po zadeklarowaniu wojny, możemy poprosić naszego sojusznika o dołączenie do walki.

Wypowiedzenie wojny - jak sama nazwa wskazuje; rozpoczyna wojnę między frakcjami

Uczyń protektoratem - frakcja, która zostanie protektoratem co turę płaci trybut i związana jest z nami sojuszem obronnym. W przypadku, gdy skarbiec danej frakcji jest pusty, nie otrzymamy od niej pieniędzy. Protektoraty ą dobrym sposobem na zagarnięcie terenu bez konieczności nadzorowania jego rozbudowy.

Konfederacja - dostępna dla plemion barbarzyńskich; możemy połączyć siły z innym plemieniem o wspólnej z nami przeszłości - jej ziemie oraz armie staną się naszą własnością. Zazwyczaj opcja ta jest dostępna jedynie wobec znacznie słabszego od nas plemienia.

Umowa handlowa - rozpoczyna handel z daną frakcją. Zyski zależą bezpośrednio od posiadanych przez nas surowców; w przypadku braku np. marmuru do wzniesienia świątyni V poziomu, umowa handlowa z odpowiednim państwem pozwoli na import brakującego budulca. Aby rozpocząć wymianę z inną frakcją, musi istnieć z nią połączenie drogą lądową lub morską. Ze względu na brak takiej ścieżki, niektóre państwa nie są w stanie nawiązać stosunków handlowych w pierwszych turach gry. Doskonałym przykładem jest tutaj Sparta.

W celu zapewnienia większej skuteczności naszych działań dyplomatycznych powinniśmy bacznie obserwować wszystkie frakcje - Dyplomacja w Total War Rome II | Polityka - Total War: Rome II - poradnik do gry

W celu zapewnienia większej skuteczności naszych działań dyplomatycznych powinniśmy bacznie obserwować wszystkie frakcje. Atakując wrogów jednej grupy, zyskujemy przyjaciół w drugiej. Równie skuteczne są różnego rodzaju pakty czy sojusze. Warto też zwracać uwagę na lojalność naszego sojusznika oraz jego agresję. Sojusz wojskowy z barbarzyńcami bardzo szybko doprowadzi nas do wojny z kolejnymi ugrupowaniami.

Dobierając sojuszników powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich lojalność - Dyplomacja w Total War Rome II | Polityka - Total War: Rome II - poradnik do gry

Wybór sojusznika

Dobierając sojuszników powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich lojalność. Im jest ona wyższa, tym większa szansa, że dana frakcja dotrzyma danego słowa i nie wbije nam noża w plecy. Z tego też powodu odradzam pertraktacje z niepewnymi sąsiadami - możemy być pewni, że zerwą wcześniejsze pakty bądź też zaatakują nas, gdy będziemy się tego najmniej spodziewali. W przypadku lojalnych frakcji możemy regularnie słać im podarki, aby powoli zjednywać ich sobie.

Warto jednak zapamiętać, że niezależnie od stosunków pomiędzy frakcjami, najważniejszy jest ten, kto posiada największy kij. Im potężniejsza jest nasza armia, tym większy wpływ wywrzemy na naszych sąsiadów - możemy w ten sposób nawet nakłonić naszych najzacieklejszych wrogów do podpisania umowy handlowej lub nawet uczynić z nich protektorat. W skrajnych przypadkach to my możemy znaleźć się pod czyjąś opieką - będziemy wtedy regularnie płacić trybut, lecz nasze państwo będzie nadal mogło się rozwijać, aby prędzej czy później powrócić na arenę międzynarodową. W takiej sytuacji znajdują się Ateny, będące od początku rozgrywki pod protektoratem Macedonii.

Protektoraty i konfederacja

Nakłonienie drugiej frakcji do przyłączenia się do naszego imperium nie zawsze będzie łatwe. Nie tylko powinniśmy zadbać o to, aby stosunki dyplomatyczne z docelową nacją stały na wystarczająco wysokim poziomie: dobrze prosperujący sąsiad zazwyczaj nie będzie widział żadnych powodów, aby stać się naszym protegowanym. Najczęściej o ochronę proszą frakcje, które stoją na granicy unicestwienia - posiadają one słabe armie, jeden region i są oblegane przez wojska nieprzyjaciela. Protektoraty nie tylko płacą trybut, lecz pozwalają nam również na werbowanie wojsk na danym obszarze, zwiększając różnorodność dostępnych dla nas oddziałów i ułatwiając odnawianie strat.

Nakłonienie innego plemienia do dołączenia do naszej konfederacji działa na zbliżonej zasadzie, lecz czasami możemy przyspieszyć ten proces. Wypowiedzenie wojny byłemu sojusznikowi, zniszczenie jego armii a następnie rozpoczęcie oblężenia jego miast niejednokrotnie będzie wystarczającym impulsem, aby frakcja zdecydowała się na dołączenie do nas. Pomimo, że podbój jak i wymuszona konfederacja wymaga od nas zniszczenia armii naszego sąsiada, druga opcja daje nam jedną zasadniczą przewagę: dzięki niej nie będziemy musieli borykać się ze wzrostem niezadowolenia w świeżo podbitej prowincji. Pozwoli nam to od razu skorzystać z pełnej mocy produkcyjnej danego regionu a niejednokrotnie otrzymamy również kilku doświadczonych generałów.

Mapa surowców strategicznych

Zarówno podczas handlu jak i podboju konieczne będzie zdobycie odpowiednich surowców strategicznych, które będą konieczne podczas wznoszenia naszych najsilniejszych budowli. Poniższa mapa przedstawia sposób rozlokowania wszystkich materiałów dostępnych w grze.

Legenda - Dyplomacja w Total War Rome II | Polityka - Total War: Rome II - poradnik do gry

Legenda:

  • 1 - szkło
  • 2 - żelazo
  • 3 - ołów
  • 4 - skóry
  • 5 - marmur
  • 6 - oliwa z oliwek
  • 7 - jedwab
  • 8 - drewno
  • 9 - wino