Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Epic Mickey 2: Siła Dwóch Recenzja gry

Recenzja gry 17 listopada 2012, 09:01

autor: Czarny

Recenzja gry Epic Mickey 2 - piękna przygoda nie tylko dla dzieci

Pierwsza część Epic Mickey trafiła tylko na konsolę Nintendo Wii. Na nasze szczęście Epic Mickey 2 uderzyło na wszystkie najważniejsze platformy. Duże i małe dzieci mają wreszcie coś dla siebie.

Recenzja powstała na bazie wersji X360. Dotyczy również wersji PC, PS3, Wii

PLUSY:
  • wciągająca przygoda;
  • zróżnicowana rozgrywka;
  • bajkowa fabuła i świat;
  • wiele dodatkowych atrakcji, sekretów i znajdziek;
  • sympatyczna oprawa.
MINUSY:
  • AI komputerowego towarzysza;
  • nie zawsze wiadomo, co należy zrobić;
  • błędy i pomniejsze potknięcia.

Wydane dwa lata temu Epic Mickey okazało się zaskakująco dużym sukcesem, toteż jego twórcy zdecydowali się na stworzenie sequela. Druga część została zaprojektowana z myślą o kilku platformach, dzięki czemu cieszyć się nią mogą nie tylko posiadacze Wii, ale również PC, PS3, Xboksa 360 oraz WiiU. Nowe przygody Myszki Mickey przedstawiono w znacznie ładniejszej grafice i poprawiono większość błędów poprzedniej odsłony – również pracę kamery, która była największą bolączką tytułu. Jakby tego było mało, dodano tryb kooperacji oraz szereg nowych wyzwań, które mogą zaskoczyć niejednego gracza. Nie ulega wątpliwości, że jest to sequel niemal idealny – wprawdzie nie bez wad, ale bardzo udany.

Disney Channel

Epic Mickey 2 to gra przeznaczona przede wszystkim dla dzieci – brak w niej przemocy, a wszelkie „straszne” czy „brutalne” fragmenty przedstawiono w tak umowny i bajkowy sposób, że nie ma się do czego przyczepić. Już sam główny bohater budzi sympatię, a uniwersum gry, czyli kraina zapomnianych kreskówek Disneya, jest kolorowe i pełne życzliwych postaci. Aby nie było zbyt nudno, bajkowemu światu zagrażają (niezbyt przerażające) potwory, które rozprzestrzeniają przygnębiającą szaroburość. Celem tytułowego gryzonia jest pokolorowanie i odtworzenie zniszczonych miast i pustkowi, czemu służy magiczny pędzel. To właśnie dzięki niemu Mickey może naprawiać zniszczone budynki czy dorysowywać platformy, za pomocą których łatwiej przedostaje się w niedostępne dotychczas rejony. Sztuczka ta ma pewne ograniczenia (malować można jedynie w miejscach przewidzianych przez autorów), ale nie jest to kłopotliwe ani drażniące. Jako podstawowy element mechaniki rozwiązanie to sprawdza się wręcz doskonale – większość zabawy polega na takim rozplanowaniu podróży (i poszczególnych pociągnięć pędzla), by dostać się do następnej lokacji.

Myszka Mickey nie jest jedynym bohaterem tej produkcji – przez cały czas towarzyszy jej królik Oswald, który był jednym z głównych oponentów w pierwszej części. Przyjazny długouch znacznie różni się od swego towarzysza – zamiast pędzla używa pilota (dzięki któremu uruchamia różne urządzenia i przeprogramowuje komputery), posiada też inne ataki i porusza się w nieco odmienny sposób. Współdziałanie obu postaci jest kluczem do zwycięstwa – lokacje zostały zaprojektowane tak, aby obaj herosi musieli współpracować. Warto mieć żywego kompana do zabawy – rozgrywka w co-opie sprawia znacznie większą przyjemność, a podział ekranu na dwie części jest wygodny. W razie braku ludzkich towarzyszy sterowanie Oswaldem przejmuje komputer, który nieraz popełnia elementarne błędy i ma tendencję do utykania w różnych miejscach. Może to być frustrujące dla dziecka, które czasami – acz niezbyt często – będzie przegrywać nie z własnej winy.

Współpraca między bohaterami jest podstawowym elementem gry. - 2012-11-16
Współpraca między bohaterami jest podstawowym elementem gry.

Wszystko w jednym

Myszka Mickey (lub Myszka Miki) to chyba najpopularniejsza postać stworzona przez Disneya. Mało kto wie, że początkowo bohater ten miał mieć na imię Mortimer a jego pierwowzorem był królik Oswald – drugi z bohaterów Epic Mickey 2.

Rozgrywka jest więcej niż zróżnicowana. Znaczną część zabawy spędzamy, kierując bohaterami z perspektywy trzeciej osoby (zza ich pleców), ale nie brakuje też dwuwymiarowych sekwencji nawiązujących do klasycznych platformówek. Poza skakaniem i malowaniem zajmujemy się eksploracją terenu, walkami z bossami, poszukiwaniem znajdziek i ukrytych przejść, występują tu też sekwencje skradankowe i zagadki logiczne. Pod tym względem gra prezentuje się naprawdę wyśmienicie – nie sposób się przy niej nudzić, a wielorakość wyzwań powinna zaspokoić najbardziej wymagających graczy.

Poszczególne elementy rozgrywki zostały pogrupowane w złożony system zadań głównych i pobocznych, które rozpoczynamy podobnie jak w Grand Theft Auto – podchodząc się do odpowiedniej postaci i otrzymując bardziej lub mniej złożone zlecenie. Co ciekawe, niektóre misje można wykonać na kilka sposobów, co ma wpływ nie tylko na otrzymywane nagrody, ale również na fabułę i charakter poszczególnych etapów. Oznacza to, że warto po jakimś czasie wrócić do zabawy i spróbować nowych rozwiązań.

Większość problemów da się rozwiązać za pomocą magicznego pędzla. - 2012-11-16
Większość problemów da się rozwiązać za pomocą magicznego pędzla.
Recenzja dodatku Curse of Osiris do Destiny 2 – klątwa powtarzalności
Recenzja dodatku Curse of Osiris do Destiny 2 – klątwa powtarzalności

Recenzja gry

Klątwa Ozyrysa to przykład, jak nie należy robić dodatków do gier. Wszechobecny recykling, niewykorzystany potencjał i bardzo mało nowości – trudno znaleźć jasne strony pierwszego dodatku do Destiny 2.

Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem
Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem

Recenzja gry

Hello Neighbor to pozycja tak niesamowita, że zmieniła moje podejście do oglądania filmików z rozgrywki na YouTube. Odkryłem, że w przypadku niektórych tytułów lepiej oszczędzić sobie cierpień i zamiast samemu grać – patrzeć, jak męczą się inni.

Recenzja gry Star Wars: Battlefront II – blasterem w stopę
Recenzja gry Star Wars: Battlefront II – blasterem w stopę

Recenzja gry

Star Wars: Battlefront II miał naprawić słabości „jedynki” z dzielącą społeczność przepustką sezonową na czele. Niestety, frajdę ze strzelania psuje miałka kampania dla jednego gracza i żerujący na portfelach graczy system mikropłatności.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
17.11.2012 09:40
Wielki Gracz od 2000 roku
103
El Kwako

Nie żebym nie lubił Myszki Miki, ale wolałbym by nastepna gra była z Kaczorem Donaldem. Jest o wiele sympatyczniejszy(mimo swej pokazywanej czasem złości) i zabawniejszy.

17.11.2012 10:02
odpowiedz
Irek22
83
Grzeczny już byłem

Co to znaczy "bajkowa fabuła"?

17.11.2012 10:04
odpowiedz
damians idol
23
Generał

Mi się zdaję, że chodzi o to iż gra posiada fabułę w której musimy przezwyciężyć zło.

17.11.2012 10:07
odpowiedz
Irek22
83
Grzeczny już byłem

Czyli jak w 99% gier...

17.11.2012 11:19
odpowiedz
Zawa357
40
The Antarsan

Grałem w demo na X360 - skutecznie odstraszył mnie moment, w którym Oswald po prostu sobie stał, zamiast uruchomić maszynę. Czekałem tak jakieś 15 minut, po czym się zirytowałem. Jeśli już chcecie grać, załatwcie sobie kogoś do co-opa.

17.11.2012 15:24
odpowiedz
Mepha
71
Mhroczny Pogromca

Ja na pewno zagram ;]

17.11.2012 18:34
😜
odpowiedz
DogGhost
106
The Way of The Samurai

Do osób niewiedzących co to znaczy "bajkowa fabuła" - spróbujcie to wywnioskować na podst. def. bajki z wikipedii: "Bajka – krótki utwór literacki zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany lub żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność. Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta, przedmioty i zjawiska, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska."

17.11.2012 19:47
odpowiedz
LM1
35
Zagubiony

->Zawa357
Ja miałem ten sam problem grając w demo. Jeden z serwisów wystawł grze 5/10, wytykając "kretynizm" Oswalda który często nie jest w stanie wykonać swoich zadań.

17.11.2012 20:10
odpowiedz
kamilaskamilas
36
Pretorianin

Mam nadzieję, że wyjdzie demo na pc, bo mam ochotę na tą grę.

17.11.2012 20:18
😊
odpowiedz
Stra Moldas
93
Wujek Samo Stra

Ja natomiast jestem strasznie konserwatywny, jeśli chodzi o Mikiego. Uznaję tylko komiksy. Wszelkie filmy animowane czy gry mnie odrzucają, uwielbiam natomiast czytać o nowych przygodach w rysunkach Włochów czy Duńczyków. :) Komiksy górą! :)

18.11.2012 22:24
odpowiedz
żelazna_pięść
99
Hala Madrid!

Grałem w demo i gra nie spodobała mi się. Ma grafikę jak gra na Wii z podbitą rozdzielczością, toporne sterowanie i tragiczne AI kompana.

19.11.2012 20:43
😃
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

O. Świetna jako odskocznia od "codziennych" zawiłości i problemów związanych z wszelkim homonimem (nie dosłownie) wobec sytuacji na rynku.. ;) Powinna się sprawdzić.

20.11.2012 08:43
odpowiedz
Azorsky2
55
Centurion

Chciałem córce na mikołajki kupić. Jaką platformę wybrać pc czy PS 3? Chodzi mi o to czy ktoś sterowanie porónywał?

01.12.2012 10:25
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Taka niepozorna gierka , a wydaje się bardzo sympatyczna , dobrze że wychodzi też na PC

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze