Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 12 maja 2022, 14:45

autor: Aleksandra Wolna

Szkoła rocka. Najlepsze filmowe sceny po napisach

Znacie to uczucie, kiedy po zapaleniu świateł na sali kinowej część widzów wychodzi, część pozostaje na swoich miejscach, a wy nie wiecie, czy wyjść, czy zostać? Na co oni czekają? Zazwyczaj – na scenę po napisach. Dziś porozmawiamy o tych najlepszych.

Szkoła rocka

  1. Gatunek: komedia, muzyczny, familijny
  2. Rok produkcji: 2003
  3. Reżyser: Richard Linklater
  4. Gdzie obejrzeć: Apple TV, Chili, Rakuten

Jacka Blacka chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, tak samo jak Szkoły rocka z jego udziałem. Wciela się on tutaj w gitarzystę, który został wyrzucony z własnego zespołu. Dodatkowo jego długi i wydatki rosną w zastraszającym tempie. By zapanować nad własnymi finansami, decyduje się na podjęcie pracy w prywatnej szkole. Dzięki temu poznaje mnóstwo świetnych dzieciaków, a wśród nich młodego gitarzystę, który rozbudza w nim chęć wygrania miejscowej bitwy zespołów. Cel jest o tyle wart zachodu, że nie tylko spełni marzenia szkolnego zespołu, ale też przy okazji może zaspokoić finansowe potrzeby głównego bohatera.

Szkoła rocka jako film familijny sprawdza się idealnie. Pomimo iż ostatecznie szkolny zespół nie wygrywa bitwy, to właśnie oni dostają od publiczności prośbę o bis, którą ochoczo spełniają. Przesłaniem jest tu przede wszystkim myśl, że to nie wygrana jest najważniejsza, a radość z uczestnictwa. Zresztą sam pomysł na zakończenie, w którym wbrew schematom protagoniści nie wygrywają bitwy, był ideą 13-letniego Kevina, jednego z aktorów, na którą reżyser przystał. Przyznał sam, że zakończenie, w którym kapela wygrywa konkurs i wszystko idzie po ich myśli, nie do końca pasowało do zamysłu, z jakim tworzył ten film. 

Szkolna kapela mimo że nie wygrywa, to wciąż odnosi sukces – widać to właśnie w scenie po napisach, a właściwie w ich trakcie. Po zakończeniu filmu ponownie widzimy Jacka Blacka w otoczeniu dzieciaków. Wspólnie cieszą się tym, co ich połączyło, czyli muzyką. Główny bohater zaś zakłada własną szkołę rocka i zaczyna mu się powodzić tak, jak to sobie wymarzył. Choć osiągnął swój cel inaczej, niż początkowo zamierzał, podczas przygody zyskał przede wszystkim wsparcie dzieciaków, które pozwoliło mu na zrobienie kroku zbliżającego go do osobistego sukcesu. To dość wzruszająca międzypokoleniowa scenka, która zgrabnie wieńczy ten familijny tytuł.

{youtube}6r--cnkpcaQ{/youtube}