futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 31 stycznia 2022, 14:32

5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością

Znamy wiele sposobów pozyskiwania energii, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Naukowcy pracują nad nowymi, które będą nam w przyszłości potrzebne, biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie.

Spis treści

Gorąca magma

Nie tylko Słońce może być źródłem energii. Także nasza planeta dość dobrze się nadaje. I nie mam na myśli siły wiatru lub pływów (o tym później). Wystarczy udać się kilka kilometrów w głąb powierzchni Ziemi, by zauważyć, że temperatura skał rośnie. Twarda powierzchnia, po której stąpamy ma grubość około 50 kilometrów – to litosfera, pod którą znajdują się niezmierzone zasoby roztopionej skały, zwanej magmą.

Może mieć ona temperaturę kilkuset, a nawet tysięcy stopni. To w zupełności wystarczy by wodę zamienić w parę, a ta z kolei napędzi turbiny, które wytworzą elektryczność. Oczywiście nie trzeba kopać tak głęboko, na Ziemi znajdują się miejsca, gdzie magma znajduje się znacznie płycej pod powierzchnią. Projekt wierceń IDDP (Iceland Deep Drilling Project) zajmuje się badaniami nad wykorzystaniem energii geotermalnej w Islandii.

Jeden z wykonanych otworów miał mieć 4 kilometry głębokości, lecz prace zatrzymały się zaledwie na 2,1 kilometra, gdyż napotkano zbiornik magmy. Zazwyczaj w takiej sytuacji odwiert zasypuje się, lecz postanowiono kontynuować i do powstałej studni wpompowano wodę. Na samym dole zmierzono temperaturę niemal 900 stopni. Co prawda nie zdecydowano się podłączyć systemu do sieci elektrycznej ale oszacowano, że z tego jednego odwiertu można by uzyskać do 36 MW mocy elektrycznej.

Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość
Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.

Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...
Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...

Oglądając na ekranie telewizora teleportację, skoki w nadświetlną, podróże w czasie czy sztuczną inteligencję, próbującą zniszczyć ludzkość, łapiemy się czasem za głowę na myśl o niedorzeczności takich pomysłów. A może jest w nich jakiś sens?

Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.