Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

Z robotami spotykamy się coraz częściej. Roboty kuchenne, sprzątające, których celem jest odciążenie człowieka z niektórych obowiązków. To jednak dopiero czubek góry lodowej, który można określić branżą „robotyczną”. W tym zestawieniu postaram się przybliżyć Wam, jak bardzo rozwinęła się ta gałąź technologii oraz jak bardzo zaawansowane potrafią być konstruowane dzisiaj maszyny. Chciałabym także uprzedzić, że niektóre z przywołanych przykładów mogą powodować tzw. efekt „doliny niesamowitości”, który do najprzyjemniejszych odczuć nie należy. Także miejcie to na uwadze.

Żadna z tych konstrukcji sama w sobie nie jest jeszcze gotowa, żeby się zbuntować i przejąć świat. Każda z nich jest jednak pod jakimś względem ciekawa i w jakiś sposób popycha robotykę do przodu. Możemy zgadywać, że przyszłe konstrukcje będą łączyć różne rozwiązania, które testowane są w wymienionych konstrukcjach.

Moxie

Jest to robot, którego głównym zadaniem jest pomoc dzieciom w wieku od 5 do 10 lat. W jaki sposób? Otóż według opisu producenta, Moxie ma umożliwić m.in. naukę zachowań społecznych. Dlatego też, głównym zadaniem robota jest po prostu interakcja z dzieckiem, podczas której uczy się ono jak reagować na zachowanie swojego rozmówcy. Kolejną z funkcji Moxie jest łagodzenie lęku, który mogą odczuwać dzieci podczas interakcji społecznych. W sporym uproszczeniu można zatem stwierdzić, że Moxie ma odgrywać rolę przyjaciela, dla społecznie zdystansowanych dzieci.

Na tym się jednak nie kończy, ponieważ poza rolą kolegi, Moxie może również pomoc dzieciom w nauce czytania ze zrozumieniem oraz wypracowaniem krytycznego myślenia. Poza wieloma funkcjami robota, na plus działa także jego wygląd, bowiem z „twarzy” Moxie przypominać może nieco postaci z kreskówek, czy Eve z Wall-e.

  1. Producent: Embodied, Inc.
  2. Rok wydania: 2020
  3. Cena: 999$ (kupno), 115$/mies. (wypożyczenie)
  4. Strona internetowa: embodied.com
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Nie
51,2%
Tak
48,8%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.