Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Opinie

Opinie 17 października 2021, 14:44

GTA: Trilogy Remaster? Po co mi to, ja chcę GTA 6

Rockstar niedawno obchodził ósme urodziny GTA 5. W tym czasie dostaliśmy wiele, dostaniemy więcej, ale my chcemy GTA 6, a nie staroci wykopanych z cmentarza i pomalowanych na żywe kolory.

Przecieki o remasterze klasycznych odsłon GTA okazały się prawdziwe (znamy nawet listę osiągnięć) i niedługo doczekamy się zbiorczego wydania gier, które zachwycały nas na początku XXI wieku. Mowa o GTA III z 2001, Vice City z 2003 i San Andreas z 2004 roku. Najnowsze plotki sugerują, że będą to wersje lekko upudrowane, może trochę poprawione, ale na pewno nie możemy liczyć na nic w stylu remake’u Resident Evil 2. To wciąż będą te same, bardzo dobre w swoim czasie, dziś jednak drewniane sandboksy.

To świetne gry, ale nie zestarzały się najlepiej. - GTA: Trilogy Remaster? Po co mi to, ja chcę GTA 6 - dokument - 2021-10-15
To świetne gry, ale nie zestarzały się najlepiej.

Wciąż sądzę, że warto poznać te gry, chociażby dla fabuły, ale ich stare wersje do tego też wystarczą. Po co więc to wszystko? Oczywistą odpowiedzią jest – dla pieniędzy. Drugą, mniej oczywistą, może być potrzeba przypomnienia o marce. GTA to wyjątkowo mocna seria i nawet dziś tłumy grają w GTA Online. Nawet ona może jednak ulec zapomnieniu.

Cała poprzednia generacja konsol obyła się bez nowej odsłony GTA. Niedługo bez niej pierwsze urodziny będzie obchodzić kolejna. To długo, cała epoka. Ponad siedem lat bez nowego GTA. Ludzie, którzy w dniu premiery „piątki” grali w GTA, tylko jak rodzice nie patrzyli, dziś są pełnoletni. A GTA 6 jeszcze nawet nie zostało zapowiedziane. Dziewięć lat przerwy jest więc pewne, a dziesięć nikogo nie zdziwi. Dziesięć lat to tyle, ile minęło od Vice City do GTA 5, i to z San Andreas i „czwórką” po drodze…

Naprawdę kusi mnie, żeby napisać – wypchajcie się tymi remasterami, chcę GTA 6. Wiem jednak także, że chęć przebicia GTA 5, i to na nowych konsolach, oznacza konieczność stworzenia gry o potężnym rozmachu. To wymaga czasu. Wiem też, że oddelegowanie parunastu osób do zremasterowania starych gier nie zrobi wielkiej różnicy samemu GTA 6. Wiem o tym. A jednak – wypchajcie się tymi remasterami, chcę GTA 6.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Ten tekst powstał z myślą o naszym newsletterze. Jeśli Ci się spodobał i chcesz otrzymywać kolejne felietony przed wszystkimi, zapisz się do newslettera.

Marcin Strzyżewski

Marcin Strzyżewski

Marcin Strzyżewski

W GRYOnline.pl zaczynał w dziale publicystyki, później był kierownikiem działu technologii, co obejmowało zarówno newsy oraz publicystykę, jak i kanał tvtech. Wcześniej pracował w wielu miejscach, m.in. w redakcji portalu Onet. Z wykształcenia rusycysta. Od lat planuje, żeby wrócić do nurkowania, ale na razie jest zajęty głównie psem, królikiem i kanałem youtube’owym, na którym opowiada o krajach byłego ZSRR.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kiedy Twoim zdaniem wyjdzie GTA VI?

2022
33,6%
W jeszcze dalszej przyszłości.
47,6%
2023
6,9%
2024
11,9%
Zobacz inne ankiety
Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition

Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition

Grand Theft Auto: Vice City

Grand Theft Auto: Vice City

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III

Im więcej remasterów, tym lepiej
Im więcej remasterów, tym lepiej

„Generacja odgrzewanych kotletów” według niektórych trwa w najlepsze i ponoć nie jest to nic dobrego – bo przecież lepiej dostać nową grę. Ja jestem jednak zdania, że dobry remaster nie jest zły, i im więcej ich dostajemy, tym lepiej!

GTA: San Andreas nie potrzebowało remastera. To nadal najlepsze GTA
GTA: San Andreas nie potrzebowało remastera. To nadal najlepsze GTA

Mówcie, co chcecie – dla mnie to San Andreas jest najlepszą odsłoną GTA. Co więcej, po ponownym zagraniu w oryginał i sprawdzeniu odświeżonej wersji, dochodzę do wniosku, że to jedyny tytuł z The Definitive Edition, który nie potrzebował remastera,

GTA 3 kończy dziś 20 lat - to dobry moment, żeby pokazać GTA Trilogy
GTA 3 kończy dziś 20 lat - to dobry moment, żeby pokazać GTA Trilogy

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale dziś mija dokładnie 20 lat od premiery gry Grand Theft Auto III. Nadarza się więc doskonała okazja, żeby Rockstar pokazał wreszcie, jak wygląda zapowiedziany przed chwilą remake lub remaster.