Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 28 września 2021, 15:00

Mobutu Sese Seko – miliarder na koszt państwa. 6 dyktatorów bardziej szalonych niż Anton Castillo

Seria Far Cry znana jest z absurdalnego humoru i charyzmatycznych antagonistów. Osobowości prawdziwych dyktatorów okazują się jednak wyprzedzać fantazje nawet najbardziej kreatywnych scenarzystów gier. Oto sześć najciekawszych przykładów.

Mobutu Sese Seko – miliarder na koszt państwa

Sceny ze znanej komedii Książę w Nowym Jorku – z ociekającym kiczowatym przepychem pałacem w środku afrykańskiego państewka i z dostojnym Jamesem Earlem Jonesem w roli króla Jaffe Joffera odzianego w skórę lwa – nie są do końca filmową fikcją. Tak właśnie wyglądało życie prezydenta Konga (później Zairu) Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu Wa Za Bangi w latach 1965–1997. Jego rządy przyczyniły się do powstania terminu „kleptokracja” oznaczającego dosłownie „władzę złodziei”, czyli ludzi do cna skorumpowanych, wykorzystujących swoją rolę i pozycję do bogacenia się kosztem państwa i jego mieszkańców. Szacuje się, że Mobutu zdefraudował od 5 do nawet 15 miliardów dolarów na własne zachcianki. A na co takiego wydawał pieniądze?

Sese Seko miał wyłączność w państwie na noszenie dodatków ze skóry lamparta. - Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo - dokument - 2021-09-23
Sese Seko miał wyłączność w państwie na noszenie dodatków ze skóry lamparta.

W środku dziewiczego lasu Mobutu zbudował miasto Gbadolite, które oprócz szkół, uniwersytetu, szpitala i całej własnej infrastruktury posiadało siedzibę prezydenta. Znalazły się tam jego trzy luksusowe pałace. Teren ten często określano jako „Wersal w dżungli” ze względu na ogólny przepych i kiczowaty wystrój. Wszędzie dominowały marmury, rzeźby, malowidła i meble w stylu Ludwika XIV, a taśmociągi bez przerwy dostarczały pałacowym gościom szampan i wymyślne potrawy. Z ulokowanych przy basenach głośników roznosiły się dźwięki uwielbianego przez Mobutu chorału gregoriańskiego. Gościem prezydenckich pałaców był m.in. papież Jan Paweł II i wielu innych światowych przywódców.

Afrykański władca kazał zbudować również port lotniczy w odległości zaledwie 6 kilometrów od Gbadolite – ale nie jako punkt komunikacyjny dla mieszkańców, tylko po to, by mieć swój własny pas startowy dla Concorde’a, którego chętnie czarterował od linii Air France na szybkie wypady na zakupy do Paryża lub Nowego Jorku. Z tego powodu sam pas musiał mieć imponującą długość aż 3,5 kilometra. Z kolei dość pozytywnie przyjętym wydatkiem było zorganizowanie w Kongu „walki stulecia” – Rumble in the Jungle – między George’em Foremanem i Muhammadem Alim. Mobutu wyłożył po 5 milionów dolarów dla zawodników. Na potrzeby pojedynku przebudowano i odnowiono stadion oraz zorganizowano trzydniowy festiwal muzyczny Zair 74 z takimi gwiazdami jak James Brown i B.B. King. Impreza sprawiła, że o Zairze mówił cały świat.

Niewiele zostało z przepychu miasta Gbadolite. Na zdjęciu lotnisko. - Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo - dokument - 2021-09-23
Niewiele zostało z przepychu miasta Gbadolite. Na zdjęciu lotnisko.

Koniec zimnej wojny przyczynił się do końca rządów Mobutu. Prezydent uciekł z kraju. Splądrowane pałace w Gbadolite dziś porasta już dżungla, a symbole dawnych bogactw przypominają postapokaliptyczną scenerię.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Far Cry 6

Far Cry 6

Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów
Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów

Dążąc do wyzwolenia Yary jako partyzant w grze Far Cry 6, mamy sporą swobodę w wyborze taktyki walki. A jak wyglądały akcje prawdziwych partyzantów i z jakimi problemami musieli się mierzyć?

Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę
Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę

Macarena gun czy plecakowa wyrzutnia Supremo w Far Cryu 6 to barwne przykłady tworzenia zabójczej broni wręcz „z niczego”. W świecie wojny partyzanckiej taka kreatywność to jednak nic niezwykłego, a historia zna niejeden dziwny wynalazek.

12 postaci z gier, które gracze szczerze znienawidzili
12 postaci z gier, które gracze szczerze znienawidzili

Uwaga – oficjalnie można hejtować! Przynajmniej niektórych wirtualnych bohaterów, bo przyglądamy się, które postacie z gier są tymi najbardziej znienawidzonymi przez graczy.