Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Far Cry 6 Publicystyka

Publicystyka 28 września 2021, 15:00

Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo

Seria Far Cry znana jest z absurdalnego humoru i charyzmatycznych antagonistów. Osobowości prawdziwych dyktatorów okazują się jednak wyprzedzać fantazje nawet najbardziej kreatywnych scenarzystów gier. Oto sześć najciekawszych przykładów.

Spis treści

Saparmurat Nijazow – męcząca parodia dyktatora

Szaleni dyktatorzy nie są tylko symbolem dawnej historii. Prezydent Turkmenistanu Saparmurat Nijazow sprawował swoje rządy całkiem niedawno, między 1990 a 2006 rokiem. Pomimo że wzorował się na stalinowskim kulcie jednostki, na szczęście nie należał do krwawych i bezwzględnych despotów. Jeden z jego pierwszych dekretów zniósł nawet karę śmierci. Był raczej ekscentrycznym dziwakiem z manią wielkości. Czytając dziś o „dokonaniach” Nijazowa, można mieć wrażenie, że to opis jakieś filmowej komedii, bo człowiek nieraz się zdziwi i uśmiechnie z politowaniem. Z punktu widzenia mieszkańców Turkmenistanu musiało to być jednak mało zabawne.

Przyszło im bowiem żyć w kraju, w którym prezydent wydał książkę ze swoimi przemyśleniami o ojczyźnie. Ta stała się nie tylko obowiązkową lekturą w szkołach. Sprawdzian z wiedzy o jej treści czekał w czasie rozmów o pracę na stanowiska państwowe, a także… podczas egzaminu na prawo jazdy. Wszystkie biblioteki poza stolicą zostały zamknięte, bo jedyną książką wartą czytania była właśnie ta. To samo zresztą stało się ze szpitalami i służbą zdrowia w mniejszych miastach – według prezydenta chorzy powinni się leczyć tylko w stolicy. W stołecznym Aszchabadzie nie można było trzymać psów, ze względu na ich zapach.

Złotą statuę władcy umieszczono na obrotowym cokole, aby zawsze była zwrócona w stronę Słońca. - Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo - dokument - 2021-09-23
Złotą statuę władcy umieszczono na obrotowym cokole, aby zawsze była zwrócona w stronę Słońca.

Nijazow chciał bardzo podkreślić niepodległość Turkmenistanu, gdy kraj przestał być sowiecką republiką. Ogłosił nowy alfabet różniący się od cyrylicy, nadał nowe nazwy miesiącom i dniom tygodnia – zwykle na cześć swoją, swojej książki lub bliskich, np. kwiecień oraz słowo „chleb” zostały zastąpione imieniem jego matki. Prezydent zdelegalizował operę jako coś w „niezbyt w turkmeńskim stylu”, zakazał palenia w przestrzeni publicznej oraz noszenia brody i długich włosów przez mężczyzn. Nowym świętem państwowym stał się „dzień melona” w sierpniu.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że podczas rządów Nijazowa dostęp do Internetu w Turkmenistanie był bardzo trudny. Po zdelegalizowaniu każdego dostawcy oprócz jednego – państwowego – zamknięto wszystkie kafejki internetowe. W 2005 roku ze światowej sieci korzystało zaledwie 0,7% mieszkańców kraju.

Część dekretów nie była jednak aż tak jednoznacznie zła. Saparmurat zabronił artystom korzystania z playbacku podczas publicznych występów. Na jego rozkaz zbudowano też ogromne zadaszone lodowisko, by ludzie żyjący w pustynnym klimacie mogli nauczyć się jeździć na łyżwach. Zwieńczeniem wszystkiego była złota, 15-metrowa statua prezydenta w centrum miasta, na specjalnym, obrotowym postumencie, by jego twarz była zawsze zwrócona w stronę Słońca. Nijazow zmarł w 2006 roku na atak serca, a na jego pogrzeb udało się wiele zagranicznych delegacji, łącznie z przedstawicielem Stanów Zjednoczonych. Dwa lata później władze oficjalnie przywróciły dawne nazwy miesięcy i dni tygodnia.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Far Cry 6

Far Cry 6

Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów
Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów

Dążąc do wyzwolenia Yary jako partyzant w grze Far Cry 6, mamy sporą swobodę w wyborze taktyki walki. A jak wyglądały akcje prawdziwych partyzantów i z jakimi problemami musieli się mierzyć?

Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę
Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę

Macarena gun czy plecakowa wyrzutnia Supremo w Far Cryu 6 to barwne przykłady tworzenia zabójczej broni wręcz „z niczego”. W świecie wojny partyzanckiej taka kreatywność to jednak nic niezwykłego, a historia zna niejeden dziwny wynalazek.

12 postaci z gier, które gracze szczerze znienawidzili
12 postaci z gier, które gracze szczerze znienawidzili

Uwaga – oficjalnie można hejtować! Przynajmniej niektórych wirtualnych bohaterów, bo przyglądamy się, które postacie z gier są tymi najbardziej znienawidzonymi przez graczy.