Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Far Cry 6 Publicystyka

Publicystyka 28 września 2021, 15:00

Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo

Seria Far Cry znana jest z absurdalnego humoru i charyzmatycznych antagonistów. Osobowości prawdziwych dyktatorów okazują się jednak wyprzedzać fantazje nawet najbardziej kreatywnych scenarzystów gier. Oto sześć najciekawszych przykładów.

Mówiłem ci już, na czym polega szaleństwo?

Słowa charyzmatycznego Vaasa z Far Crya 3 stały się jednym z najsłynniejszych cytatów w historii gier, choć jego samego nie uważamy chyba za szczególnie szalonego. W ogóle dyktatorzy w tej popularnej serii gier od Ubisoftu wydają się dość mało ekstrawaganccy w porównaniu z pomysłami na niektóre misje czy wątki humorystyczne w Far Cryach. Chyba żaden wyczyn Vaasa Montenegro, Pagana Mina czy Josepha Seeda nie utkwił nam w pamięci jako szczególnie absurdalny. Mają wprawdzie standardowe cechy przypisywane tyranom, jak narcyzm, sadyzm czy przeróżne obsesje, lecz nic z tego nie szokuje.

To oczywiście może się zmienić, bo nie wiemy jeszcze, do czego zdolny będzie Anton Castillo – główny antagonista w grze Far Cry 6 i nieznoszący sprzeciwu „el Presidente” wyspy Yara. Sporo charyzmy zapewnia mu grający go aktor Giancarlo Esposito, który ostatnio wcielił się w inny czarny charakter – Moffa Gideona w serialu The Mandalorian. Castillo z pewnością będzie okrutny i perfidny, ale czy szalony? Czy coś w tej postaci zmrozi nam krew w żyłach? Tutaj twórcy będą musieli naprawdę wykazać się ogromną fantazją.

Czy Anton Castillo będzie bardziej szalony od reszty farcryowych dyktatorów? - Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo - dokument - 2021-09-23
Czy Anton Castillo będzie bardziej szalony od reszty farcryowych dyktatorów?

Akcje w stylu farcryowych misji ze zbieraniem byczych jąder wypadają bowiem nieco blado w porównaniu do tego, czym „wsławili się” prawdziwi dyktatorzy rządzący w różnych krajach na świecie. Czytając niektóre informacje, aż trudno uwierzyć, że chodzi tu o ludzi dysponujących ogromnym bogactwem i władzą, a nie o pacjentów zakładu psychiatrycznego. Lekarze podkreślają, że u wielu despotów można dostrzec objawy zaburzeń osobowości, urojeń paranoidalnych, narcyzmu czy sadyzmu, co w połączeniu z panicznym strachem o utratę władzy i poczuciem własnej wielkości prowadzi do najdziwniejszych, najbardziej absurdalnych rozkazów lub zwyczajów. Oto sześciu dyktatorów z historii, których szaleństwa przebijają „złych” bohaterów cyklu Far Cry.

Idi Amin – władca bestii i ryb

Idi Amina, prezydenta Ugandy z lat 1971–1979, znają nie tylko historycy, ale i miłośnicy kina. To właśnie o nim opowiada bowiem świetny film Ostatni król Szkocji, z wybitną rolą Foresta Whitakera jako tytułowego despoty, za którą aktor otrzymał Oscara. Tytuł obrazu nie był przypadkowy, gdyż jedną z obsesji Amina było Imperium Brytyjskie. Władca Ugandy w czasie swoich rządów przeszedł radykalną zmianę poglądów, od prozachodnich do wspierania strony sowieckiej. Gdy Wielka Brytania zerwała stosunki dyplomatyczne z Ugandą w 1977 roku, ogłosił się pogromcą Brytyjczyków, a cały oficjalny tytuł, jaki sobie nadał, brzmiał:

Jego Ekscelencja, dożywotni prezydent, marszałek polowy, doktor Al Hadji Idi Aman „Dada”, VC, DSO, MC, CBE, władca wszystkich bestii na Ziemi i ryb w morzach i zdobywca brytyjskiego imperium w Afryce ogólnie i w Ugandzie w szczególności.

„Król Szkocji” – tym razem nie w lektyce niesionej przez białych. - Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo - dokument - 2021-09-23
„Król Szkocji” – tym razem nie w lektyce niesionej przez białych.

Amin uważał się również za niekoronowanego króla Szkocji i lubił chodzić w kilcie. Kazał się nosić w lektyce wyłącznie przez białych mężczyzn. Królowa Elżbieta II nie była według niego godna przewodzenia Wspólnocie Brytyjskiej i zamiast niej widział siebie na tym miejscu. Obsesja na punkcie Zjednoczonego Królestwa nie była niestety jedynym dziwactwem despoty. Znany był także z łamania praw człowieka, prześladowań mniejszości etnicznych i egzekucji bez sprawiedliwych procesów sądowych. Niepotwierdzone plotki głoszą, że był kanibalem, a w zamrażarce trzymał głowy swoich przeciwników politycznych. Niepotwierdzone, choć on sam ponoć powiedział, że „ludzkie mięso jest zbyt słone jak na jego gust”. Międzynarodowi obserwatorzy oceniają, że pod rządami Amina zginęło od 100 do 500 tysięcy ludzi.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Far Cry 6

Far Cry 6

Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów
Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów

Dążąc do wyzwolenia Yary jako partyzant w grze Far Cry 6, mamy sporą swobodę w wyborze taktyki walki. A jak wyglądały akcje prawdziwych partyzantów i z jakimi problemami musieli się mierzyć?

Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę
Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę

Macarena gun czy plecakowa wyrzutnia Supremo w Far Cryu 6 to barwne przykłady tworzenia zabójczej broni wręcz „z niczego”. W świecie wojny partyzanckiej taka kreatywność to jednak nic niezwykłego, a historia zna niejeden dziwny wynalazek.

12 postaci z gier, które gracze szczerze znienawidzili
12 postaci z gier, które gracze szczerze znienawidzili

Uwaga – oficjalnie można hejtować! Przynajmniej niektórych wirtualnych bohaterów, bo przyglądamy się, które postacie z gier są tymi najbardziej znienawidzonymi przez graczy.