futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 sierpnia 2021, 11:30

Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie? Lista jest imponująca

Chiński program kosmiczny obecnie niewiele ustępuje liderom – USA i Rosji. Jak doszło do tego, że pozornie niezainteresowane kosmosem państwo w pozaziemskiej eksploracji dogoniło czołówkę?

Spis treści

Chiński satelita - Dong Fang Hong 1

Początków współczesnej historii chińskiego podboju kosmosu należy szukać w latach 50-tych XX wieku. Owocem rozpoczętych wtedy prac było wysłanie w kosmos pierwszego satelity. Stało się to 24 kwietnia 1970 roku – 13 lat po rosyjskim Sputniku 1 ważące 173 kilogramy urządzenie o nazwie Dong Fang Hong 1 umieszczono na orbicie sięgającej 2384 km ponad powierzchnię Ziemi (apogeum).

Satelita wykonywał całkiem ambitne zadanie – nadawał radiowo hymn Chińskiej Republiki Ludowej przez dwa miesiące. Chiny były piątym krajem w historii, któremu udało się umieścić podobny obiekt w przestrzeni. Wcześniej w przestrzeni kosmicznej znalazły się satelity Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych, Francji i Japonii.

Długi Marsz 3B podczas startu. - Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie? Lista jest imponująca - dokument - 2021-08-24
Długi Marsz 3B podczas startu.

Rakietą użytą w tym starcie był Długi Marsz 1 (Changzheng-1). To pierwsza z całej serii rakiet kosmicznych Chin. Bazowała ona na konstrukcji międzykontynentalnego pocisku balistycznego DongFeng-4 (wschodni wiatr). Do wojskowej konstrukcji dodano trzeci człon, aby umożliwić ładunkowi osiągnięcie orbity. Całość miała 30 metrów długości i ważyła ponad 80 ton. Siła ciągu jej pierwszego członu przekraczała 1200 kN. Rakiety tego modelu odbyły tylko dwa loty, lub trzy, jeśli liczyć też start zakończony niepowodzeniem w 1969 roku.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak myślisz, kto pierwszy wyśle człowieka na Marsa?

Rosja
4,6%
Chiny
20,3%
USA
12,9%
Firma prywatna
62,2%
Zobacz inne ankiety
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu

Księżyc to nasza brama ku gwiazdom. Może zapewnić wstępne doświadczenie i paliwo do podróży na inne planety. Wystarczy założyć na nim bazę.