futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 sierpnia 2021, 11:30

Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie? Lista jest imponująca

Chiński program kosmiczny obecnie niewiele ustępuje liderom – USA i Rosji. Jak doszło do tego, że pozornie niezainteresowane kosmosem państwo w pozaziemskiej eksploracji dogoniło czołówkę?

Spis treści

Mars - łazik Zhurong

Nie tylko Księżyc pozostaje w obszarze zainteresowań CNSA. Czwarta planeta od Słońca (czyli Mars), także ma swoje miejsce w scenariuszu chińskiej eksploracji kosmosu. Ponad rok temu, 23 lipca z kosmodromu Wenchang wystartowała 879-tonowa rakieta Długi Marsz 5 z ładunkiem przygotowanym do bardzo długiej podróży. Zestaw badawczy złożony z orbitera, lądownika i łazika po siedmiu miesiącach osiągnął orbitę Marsa.

Chiński łazik Zhurong obok lądownika marsjańskiego. - Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie? Lista jest imponująca - dokument - 2021-08-24
Chiński łazik Zhurong obok lądownika marsjańskiego.

Misja ta nosi miano Tianwen-1 (poszukiwanie niebiańskiej prawdy), a łazik, który 22 maja tego roku dotknął kołami powierzchni Marsa – Zhurong. Do jego zadań należy wykonywanie zdjęć, badanie składu gruntu i atmosfery planety. Łazik ma funkcjonować ok. 3 miesięcy. Tianwen-1 to nie jest pierwsza chińska próba eksploracji Marsa. Wcześniej, bo w 2011 roku początek swój miała misja Yinghuo-1. Chiński orbiter został wyniesiony przez rosyjską rakietę na orbitę razem z sondą Fobos-Grunt.

Miały razem kontynuować podróż w kierunku Marsa, jednak awaria rosyjskiego urządzenia spowodowała, że nigdy nie opuściły niskiej Ziemskiej orbity. Dwa miesiące później obie sondy spłonęły w atmosferze.

Zostało jeszcze 68% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak myślisz, kto pierwszy wyśle człowieka na Marsa?

Rosja
4,6%
Chiny
20,3%
USA
12,9%
Firma prywatna
62,2%
Zobacz inne ankiety
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu

Księżyc to nasza brama ku gwiazdom. Może zapewnić wstępne doświadczenie i paliwo do podróży na inne planety. Wystarczy założyć na nim bazę.