futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 sierpnia 2021, 11:30

Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie? Lista jest imponująca

Chiński program kosmiczny obecnie niewiele ustępuje liderom – USA i Rosji. Jak doszło do tego, że pozornie niezainteresowane kosmosem państwo w pozaziemskiej eksploracji dogoniło czołówkę?

Spis treści

Stacja kosmiczna - Tiangong-1

Kolejnym ważnym kamieniem milowym jest posiadanie własnej stacji kosmicznej. Jest ona miejscem, które umożliwia długotrwałe przebywanie astronautów na orbicie i przeprowadzanie zaawansowanych eksperymentów w warunkach mikrograwitacji. Obecnie największym takim obiektem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (MSK, lub ISS). Ważąca ponad 417 ton konstrukcja porusza się nad Ziemią na pułapie ok. 420 km. W projekcie biorą udział USA (NASA), Rosja (Roskosmos), Kanada, członkowie ESA, Japonia i Brazylia. Na tej liście nie ma Chin.

Dlatego „państwo środka” postawiło na własną stację. 11 lat po zaokrętowaniu na MSK pierwszej załogi, 29 września 2011 roku Chiny umieściły na orbicie swoją pierwszą „stację orbitalną” Tiangong-1 (niebiański pałac). Tak został nazwany ten obiekt przez chińskie media. „Stacja” była niewielka, mierzyła zaledwie 10,4 metra długości, ważyła 8,5 tony. Pod względem rozmiarów obiekt niewiele odstawał od statków kosmicznych Shenzhou lub Sojuz-TM. Nawet pierwsza stacja kosmiczna w historii, rosyjski Salut 1 z 1971 roku, była znacznie większa.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak myślisz, kto pierwszy wyśle człowieka na Marsa?

Rosja
4,6%
Chiny
20,3%
USA
12,9%
Firma prywatna
62,2%
Zobacz inne ankiety
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu

Księżyc to nasza brama ku gwiazdom. Może zapewnić wstępne doświadczenie i paliwo do podróży na inne planety. Wystarczy założyć na nim bazę.