Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 11 lipca 2021, 09:08

autor: PŁK

Głupie filmy, które były... niezłe

Dobre kino nie musi poruszać, wzruszać czy pozostawiać z milionem pytań bez odpowiedzi. Czasem wystarczy, że podczas seansu uśmiechniemy się kącikiem ust.

Kolejny film o Boracie (Borat Subsequent Moviefilm)

Co to: patch 2020 do znanego i kultowego tytułu z początku XXI wieku

Rok premiery: 2020

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Pierwszy Borat to był recital podrasowanych do granic możliwości stereotypów, piętnowania amerykańskich bolączek i traum oraz dowcipów, które często przekraczały granice dobrego smaku. Siłą rzeczy Kolejny film o Boracie nie jest refleksyjnym podejściem twórców do poprzedniego dzieła, nie rozlicza się z nim, a okopuje się na swojej pozycji jeszcze mocniej. Czy robi to lepiej? Nie wiem. Z pewnością aktualniej. Ostrze satyry wymierzone jest tu w antyszczepionkowców, feministki czy zwolenników Trumpa, ale żadnej z grup nie dostaje się w sposób szczególny.

Drugi Borat jest produkcją bardziej przemyślaną pod względem kompozycji scenariusza. Większy nacisk położono na fabułę, historia bohaterów zajmuje tu więcej miejsca, nie jest tylko przystawką dla kolejnych skeczów. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza Maria Bakalova, która wciela się w córkę Borata imieniem Tutar. Jej kreacja jest jedną z najjaśniejszych w filmie, jeśli nie najlepszą.

Sama postać komika, którego gra Sacha Baron Cohen, również nie ma w tej części tak dużej roli. Borat schodzi często na dalszy plan, chowa się w cień, a śmiech wywołują poboczni bohaterowie, których podczas swoich wędrówek spotyka wykreowany przez Cohena Kazach.

Nie zgadzam się też z zarzutami, jakoby film ten został przytępiony przez poprawność polityczną. Borat nigdy nie był symetrystą, zawsze uderzał głównie w konserwatywną część Stanów Zjednoczonych, i trudno, by było inaczej, a to z uwagi na konwencję oraz pochodzenie tytułowego bohatera. Wydaje się, że głosy o poprawności podnoszone są z uwagi na kontekst czasów, w jakich przyszło występować komikowi współcześnie. Cohen w tej produkcji nie musiał zrobić nic więcej, niż zebrać wszystkie paradoksy 2020 roku i skleić je w całość. Zrobił to idealnie. Film nie będzie dla nikogo oświeceniem, ale z pewnością dostarczy pretekstów najpierw do wspólnej frajdy, następnie zaś – do dyskusji ze znajomymi.

BORAT ZAKAZANY

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej to film, który w momencie swojej premiery wzbudził ogólnoświatowe poruszenie. Tytuł został zakazany w Rosji i wszystkich państwach arabskich z wyjątkiem Libanu. Mimo tego Borat okazał się kasowym sukcesem, windując Sachę Barona Cohena na sam szczyt komediowej śmietanki. Co ciekawe, władze Kazachstanu nie zakazały emisji filmu. Rozważały jednak podanie twórców do sądu o znieważenie narodu kazachskiego i apelowały o nierozpowszechnianie produkcji na terenie kraju.

10 rzeczy, które uratowały złe filmy przed katastrofą
10 rzeczy, które uratowały złe filmy przed katastrofą

Mało jest filmów, które miałyby same wady. Zawsze znajdzie się choćby jedna zaleta ratująca dzieło od zyskania miana kompletnej katastrofy. Te produkcje mogły być tragiczne, ale dzięki pewnym elementom stały się troszkę mniej złe.

Filmy, które kochaliśmy, ale Internet kazał je znienawidzić
Filmy, które kochaliśmy, ale Internet kazał je znienawidzić

Są takie filmy, które kochałem miłością ślepą. I pewnie uwielbiałbym je nadal, gdyby nie Internet. Kiedy raz youtuberzy i blogerzy pokazali ich wady, nie potrafiłem już spojrzeć na nie tak samo jak wcześniej. Też tak macie?