Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 11 lipca 2021, 09:08

autor: PŁK

Głupie filmy, które były... niezłe

Dobre kino nie musi poruszać, wzruszać czy pozostawiać z milionem pytań bez odpowiedzi. Czasem wystarczy, że podczas seansu uśmiechniemy się kącikiem ust.

John Wick

Co to: Keanu Reeves, proszę państwa, w niemal kultowym już obrazie

Rok premiery: 2014

Gdzie obejrzeć: Player, Cineman, Rakuten, Canal+

John Wick nie udaje. To film, w którym kości trzeszczą, krew tryska po boazerii, a Keanu Reeves – mimo wówczas pięćdziesiątki na karku – uwija się jak w ukropie, łamiąc karki kolejnym osiłkom. Produkcja, za której scenariusz odpowiada znany fanom kina akcji Derek Kolstad (Tajemnicza przesyłka czy Mordercze starcie – obydwa z Dolphem Lundgrenem), nie obiecuje niczego więcej ponad to, czym jest. A jest naprawdę doskonała w swojej klasie.

Pierwsza część uznanej już serii o przygodach emerytowanego zabójcy to debiut reżyserski Chada Stahelskiego i Davida Leitcha, którzy wcześniej odgrywali mało znaczące role w filmach akcji różnej maści. Stahelski był nawet dublerem Reevesa w Matriksie. Zebrane przez lata doświadczenie z planu zaprocentowało i dało naprawdę wybuchowy efekt. Fabuła w Wicku jest jedynie pretekstem. Tutaj cel uświęca środki, a twórcy dążyli do jednego: ukazania jak największej liczby jak najbardziej widowiskowych scen walki.

Następne części to również doskonałe obrazy sensacyjne, ale to właśnie początek przygody Johna Wicka umieszczam w niniejszym zestawieniu, bo dzięki najwyższej jakości realizacji pozwolił on na powrót mocnego kina akcji do masowej świadomości. Trochę tak, jakby Keanu przeniósł nas na barkach z powrotem do lat 80. XX wieku. Jeśli ktoś miał to zrobić, to właśnie on.

10 rzeczy, które uratowały złe filmy przed katastrofą
10 rzeczy, które uratowały złe filmy przed katastrofą

Mało jest filmów, które miałyby same wady. Zawsze znajdzie się choćby jedna zaleta ratująca dzieło od zyskania miana kompletnej katastrofy. Te produkcje mogły być tragiczne, ale dzięki pewnym elementom stały się troszkę mniej złe.

Filmy, które kochaliśmy, ale Internet kazał je znienawidzić
Filmy, które kochaliśmy, ale Internet kazał je znienawidzić

Są takie filmy, które kochałem miłością ślepą. I pewnie uwielbiałbym je nadal, gdyby nie Internet. Kiedy raz youtuberzy i blogerzy pokazali ich wady, nie potrafiłem już spojrzeć na nie tak samo jak wcześniej. Też tak macie?