Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 7 czerwca 2021, 10:00

autor: Ramzes

Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji

Polecane dyski SSD 500 GB M.2 2280 NVMe

Dysk SSD na interfejsie NVMe to dziś standard, tak jak standardową jest pojemność 500 GB. Pomimo tego, że to nadal zbyt mało do magazynowania gier, szybkość samego dysku pozwala nam na wiele. I choć tu już zaczynają pojawiać się urządzenia na PCIe 4.0, trzeba pamiętać o kompatybilności. W skrócie, nie uzyskasz opisywanych transferów dysków NVMe PCIe 4.0 na płycie głównej wspierającej jedynie PCIe 3.0 pomimo tego, że wejście się nie zmienia (fizycznie). Tak czy inaczej, przyjrzymy się polecanym dyskom SSD 500 GB na interfejsie M.2 NVMe.

Samsung 970 EVO Plus 500 GB

Samsung 970 EVO Plus 500 GB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Samsung 970 EVO Plus 500 GB

Jeden z najlepszych dysków SSD, znajdujących się aktualnie na rynku. Nie należy on może do najtańszych urządzeń, ale rekompensuje to osiągami. 3500 MB/s odczytu oraz 3200 MB/s zapisu wraz z TBW na poziomie 300 TB to cechy, które powinny zainteresować wszystkich potencjalnych kupców. Sam dysk operuje na interfejsie PCIe 3.0 x4 NVMe i wyposażony jest w pamięć podręczną DDR4. Dysk świetnie nadaje się więc na główny SSD pod system, programy i gry. Tak jak w przypadku poprzednich propozycji 500 GB, nie starczy miejsca na stworzenie magazynu gier i nawet w przypadku większych pojemności (1 lub 2 TB), nie polecamy go do tych zastosowań – są bardziej opłacalne metody. Dodatkiem jest pięcioletnia gwarancja, choć tak jak u zdecydowanej większości dysków, ograniczona współczynnikiem TBW.

Silicon Power P34A80 500 GB

Silicon Power P34A80 500 GB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Silicon Power P34A80 500 GB

Oczywiście nie mogło zabraknąć Silicon Power P34A80. Omawiany dysk jest po prostu bardzo opłacalny, biorąc pod uwagę możliwości. 3400 MB/s odczytu, 3000 MB/s zapisu oraz 500K IOPS to parametry, które ciężko upakować w dysku kosztującym poniżej 300 zł – a takowym jest właśnie SP. Pamiętajcie jednak, że producent w wersji UD70 zmienił po cichu kości pamięci - z TLC na QLC. Dla końcowego użytkownika nie powinno być to jednak jakąś przeszkodą, biorąc pod uwagę fakt, iż reszta specyfikacji pozostała niezmienna. Dotyczy to również współczynnika trwałości TBW, który dla 500 GB wersji wynosi aż 800 TB.

500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk
500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk

Za mało miejsca na dysku? W obliczu zajmujących coraz więcej miejsca gier (takich jak Call of Duty: Warzone), ten problem dotyka sporej części graczy – niezależnie czy mowa o PC czy też PS4 lub XBO.

Dysk HDD vs SSD
Dysk HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?

Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze
Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox