Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 7 czerwca 2021, 10:00

autor: Ramzes

Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji

Polecane dyski SSD 500 GB SATA

Dyski SSD o pojemności 500 GB można już zacząć wykorzystywać do gier. I choć pakując do nich takie gry jak właśnie Call of Duty Warzone, szybko pozbędziemy się wolnej przestrzeni na dysku, nie jest ona tak ograniczona jak w przypadku wariantów SSD 250 GB. Dyski można też wykorzystać do instalacji systemu i najczęściej używanego oprogramowania. Ogólnie do magazynu gier ich nie polecamy – ze względu na pojemność właśnie, ale 500 GB jest swojego rodzaju kompromisem cenowym.

Samsung 860 EVO 500 GB

Samsung 860 EVO 500 GB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Samsung 860 EVO 500 GB

Dokładnie tak jak przy pojemnościach 250 GB – Samsung 860 EVO 500 GB to świetny dysk SSD na interfejsie SATA, a na dodatek bardzo opłacalny. On również ma wbudowaną pamięć podręczną, dzięki której nie uświadczymy spadków wydajności, porównując do dysków bez tego rozwiązania. Gwarancja na poziomie pięciu lat, ograniczona współczynnikiem TBW 300 TB, jest znakiem rozpoznawczym tego SSD. Same transfery są oczywiście limitowane przestarzałym interfejsem SATA i wynoszą 550 MB/s odczytu oraz 520 MB/s zapisu przy 90K/98K IOPS. 860 EVO nada się zarówno na dysk systemowy, jak i do gier, a biorąc pod uwagę pojemność na poziomie 500 GB, miejsca powinno starczyć każdemu, mniej wymagającemu użytkownikowi.

Crucial MX500 500 GB

Crucial MX500 500 GB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Crucial MX500 500 GB

Cóż… Crucial ponownie wychyla głowę z tłumu i drugi raz trafia na naszą listę polecanych SSD. Dysk jest aktualnie najlepiej wycenionym na rynku i konkuruje cenowo z SSD, które nie mają wbudowanego DRAM cache – co jest wręcz niesłychane. Oczywiście cena po części podyktowana jest niskim współczynnikiem TBW – tylko 180 TB, dlatego też nie ma róży bez kolców. Standardowe transfery dla SSD na interfejsie SATA, na poziomie 550 MB/s odczytu i 530 MB/s zapisu i 90K IOPS nie szokują, tak jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu, ale to wcale nie oznacza, że są zbyt niskie. Dysk nada się więc na system, gry i programy, czy ogólny magazyn danych, a 500 GB pojemności wystarczy większości mniej wymagających użytkowników.

500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk
500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk

Za mało miejsca na dysku? W obliczu zajmujących coraz więcej miejsca gier (takich jak Call of Duty: Warzone), ten problem dotyka sporej części graczy – niezależnie czy mowa o PC czy też PS4 lub XBO.

Dysk HDD vs SSD
Dysk HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?

Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze
Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox