Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Felietony

Felietony 1 listopada 2020, 14:47

autor: Osti

PS5 czy Xbox Series X? Grałem na obu i oto co mam wam do powiedzenia

PS5 czy Xbox Series X? Z nową generacją spędziłem już kilkadziesiąt godzin, więc mogę co nieco powiedzieć na temat nadchodzących konsol Sony i Microsoftu.

Nie lubię jakoś bardzo się przechwalać, ale faktem jest, że jako jedna z nielicznych osób w Polsce spędziłem całkiem sporo czasu zarówno z PS5, jak i Xboksem Series X. Niestety, wielu rzeczy związanych z kolejną generacją konsol nie mogę Wam jeszcze powiedzieć. I Sony, i Microsoft chcą trzymać swoje karty blisko siebie. Dlatego, choć aż skręca mnie w środku, nie napiszę, jak działa system chłodzenia nowego PlayStation ani w jaki next-genowy tytuł (nie licząc Astro’s Playroom) udało mi się zagrać na konsoli Sony, ani też co daje w tej produkcji superszybki dysk SSD.

Chcemy opowiedzieć Wam wiele rzeczy na temat PS5, ale jeszcze nie możemy… - PS5 czy Xbox Series X? Grałem na obu, ale tylko #PCMR - dokument - 2020-10-30
Chcemy opowiedzieć Wam wiele rzeczy na temat PS5, ale jeszcze nie możemy…

Mieliście już szansę przekonać się, jakie wrażenie zrobiły na nas w redakcji Xbox Series X oraz PlayStation 5. Sprzęt Microsoftu jest z nami dłużej, w związku z czym zdążyliśmy lepiej go poznać. Amerykańska korporacja pozwala też udzielać większej ilości informacji na temat swojego sprzętu. Sony jak do tej pory chwali się jedynie nowym padem oraz krótkim fragmentem wspomnianego wcześniej Astro's Playroom.

Gdybym miał podsumować reakcje, jakie obie konsole wywołały w redakcji, to Xbox Series X określimy jako „ojej, jaki on malutki”, a PS5 będzie „o matko, jakie to jest ogromne”. Tak naprawdę różnica wielkości między sprzętem Sony i Microsoftu wcale nie jest kolosalna – wynika ona przede wszystkim z zupełnie innego kształtu obudów. Pierwszego wrażenia nie da się jednak zmienić, więc Japończycy będą musieli przyzwyczaić się do faktu, że to PS5 będzie nosić miano „giganta”.

Nie bez powodu po raz kolejny skupiamy się na wyglądzie nowych konsol. Obie propozycje wzbudzają bardzo skrajne emocje. Choć odniosłem wrażenie, że na pracownikach GRYOnline.pl znacznie lepsze wrażenie zrobił Xbox Series X, to wyniki naszej ankiety sugerują, że (minimalnie, ale jednak) Wam bardziej podoba się PlayStation 5.

Xbox Series X już jest szykowany do recenzji, która ujawni Wam wszystkie sekrety konsoli Microsoftu. - PS5 czy Xbox Series X? Grałem na obu, ale tylko #PCMR - dokument - 2020-10-30
Xbox Series X już jest szykowany do recenzji, która ujawni Wam wszystkie sekrety konsoli Microsoftu.

Znacznie większy dylemat będziemy mieli chyba z kontrolerami. Microsoft po raz kolejny ulepszył coś, co już i tak było praktycznie doskonałe. DualSense natomiast stanowi bardzo udane połączenie rewolucyjnych rozwiązań ze stopniową ewolucją. Obydwa pady leżą w dłoniach absolutnie idealnie. Najmocniejszy punkt Xbox Controllera to moim zdaniem chropowata powierzchnia spodu oraz D-Pad żywcem wzięty z wersji Elite. DualSense z kolei proponuje genialne efekty haptycznego sprzężenia zwrotnego oraz adaptacyjnych spustów – hasełka, które brałem za marketingowy bełkot, w praktyce okazały się autentycznie poszerzać doznania płynące z gry.

Jakie zatem są nowe konsole (bez wdawania się w szczegóły)? Moim zdaniem Sony i Microsoft wykonały świetną robotę i odrobiły lekcje. PS5 oraz Xbox Series X są praktycznie pod każdym względem lepsze od poprzedników. Biorąc pod uwagę ich cenę, będą także całkiem opłacalną inwestycją, bowiem w okolicach 2500 zł po prostu nie uda nam się zmontować komputera o podobnej wydajności.

Muszę jednak stonować oczekiwania – zarówno optymistów, jak i sceptyków. Pozostaję przy tym, co powiedziałem wcześniej: kolejna generacja to jedynie ewolucja, a przeskok między PS4 Pro a PS5 jest niewiele tylko większy niż ten między „zwykłym” PlayStation 4 a jego ulepszoną wersją. Dlatego uspokajam osoby, które za wszelką cenę chcą dorwać nowy sprzęt w dniu premiery – nie ma się czym aż tak ekscytować, można trochę z zakupem poczekać. Jeśli jednak oczekujesz, że Sony albo Microsoft zaliczą wpadkę, a kolejne konsole będą blamażem – nie możesz bardziej się mylić. Przed nami co najmniej kilka lat fajnego „granka” i nie mogę już się tego doczekać.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Jeśli spodobał Ci się ten tekst i chcesz otrzymywać kolejne felietony przed wszystkimi, zapisz się do naszego newslettera.

Michał Osti Ostiak

PS5 w redakcji GRYOnline.pl, nowa generacja w komplecie
PS5 w redakcji GRYOnline.pl, nowa generacja w komplecie

Do redakcji GRYOnline.pl przybył dzisiaj kurier z długo wyczekiwaną przesyłką. W końcu możemy położyć ręce na PS5 i podzielić się z Wami naszymi odczuciami.

Xbox Series X w redakcji GRYOnline.pl, my już gramy
Xbox Series X w redakcji GRYOnline.pl, my już gramy

Do naszej redakcji, po licznych perypetiach dotarł w końcu Xbox Series X. Jak działa nowa generacja konsoli Microsoftu? Przekonamy się wkrótce.