Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 31 sierpnia 2020, 10:56

autor: NeR1o

Gdzie bezpiecznie zapłacisz za gry i sprzęt BLIKIEM

Szybkie płatności przez Internet nie są już niczym nadzwyczajnym. Błyskawicznie płacimy nie tylko za towary, ale również usługi. Wśród najpopularniejszych sposobów płatności bez wątpienia znajduje się BLIK. Ale czy zapłacimy nim wszędzie?

Wiele kwestii wpływa na popularność nowych rozwiązań. Jednak nie da się ukryć, że jedną z nich jest zwykła wygoda. Chcemy różne czynności wykonywać szybciej, sprawniej i łatwiej. Chcemy, żeby było nam po prostu wygodniej. Nie trzeba szukać daleko. Dzisiaj wystarczy zaledwie kilka minut, aby kupić grę, zapłacić za nią i pobrać ją na komputer czy konsolę. A to wszystko bez ruszania się z kanapy, tylko ze smartfonem w ręku. Jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia.

Jedną z kluczowych ról w omawianym wyżej przykładzie odgrywają płatności internetowe. Za dokonane zakupy możemy płacić na różne sposoby, ale który z nich jest najlepszy? Musimy przecież brać pod uwagę nie tylko wygodę. W sieci warto pielęgnować dobre nawyki i płacić przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego właśnie postanowiłem przyjrzeć się niezwykle popularnemu systemowi BLIK.

BLIK zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów to bardzo bezpieczna metoda płatności, która jest przy tym wygodna. - Gdzie bezpiecznie zapłacisz za gry i sprzęt BLIKIEM - dokument - 2020-08-31
BLIK zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów to bardzo bezpieczna metoda płatności, która jest przy tym wygodna.

BLIK został wprowadzony w Polsce w 2015 roku przez spółkę o nazwie Polski Standard Płatności. Jego założenia są niezwykle proste. Pozwala, przy użyciu aplikacji mobilnej, dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wpłacać i wpłacać gotówkę w bankomatach i wpłatomatach, przeprowadzać natychmiastowe przelewy między numerami telefonów klientów różnych banków, a nawet generować czeki. Założenie było proste – stworzyć jak najprostszy, najszybszy i ogólnie dostępny system płatności mobilnych.

Jak można korzystać z BLIKA? Przede wszystkim konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej jednego z banków, który dołączył do systemu. Aktualnie na liście znajdują się wszystkie najpopularniejsze banki w Polsce, w tym: Alior Bank, Bank Millenium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Noble Bank, Grupa BPS oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Co ważne, samo korzystanie z BLIKA jest bezpłatne. Za dokonywanie płatności za pomocą tego systemu nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Za zakupy w Internecie zapłacimy dokładnie tyle, ile wynosi kwota za wybrane przez nas przedmioty. Jedyną różnice stanowią wypłaty z bankomatów. Tutaj w większości przypadków obowiązują takie same zasady, jak w przypadku wypłat z karty. Dla przykładu wypłaty z bankomatu za pomocą BLIKA są darmowe w ING, ale tylko w punktach należących do tego banku oraz Planet Cash. Dlatego przez wypłatą lepiej zapoznać się z tabelą opłat naszego banku.

Dzięki płatnością mobilnym możemy robić zakupy bez podnoszenia się z kanapy. - Gdzie bezpiecznie zapłacisz za gry i sprzęt BLIKIEM - dokument - 2020-08-31
Dzięki płatnością mobilnym możemy robić zakupy bez podnoszenia się z kanapy.

BLIK rośnie w siłę

BLIK z roku na rok radzi sobie coraz lepiej. W ciągu 5 lat od powstania za jego pomocą prawie 9 mln klientów przeprowadziło 353 mln transakcji o łącznej wartości ponad 47 mld złotych. W pierwszym roku płatności było „zaledwie” 2 mln, aby w kolejnym liczba ta wzrosła do niecałych 9 mln, a w 2019 roku już do 218 mln. To pokazuje jak dynamicznie rozwija się ten sposób płatności. Czyżby dobre nawyki były w modzie?

Wiele wskazuje na to, że 2020 będzie jeszcze lepszy dla BLIK. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że aktualny rok jest dość… specyficzny. Światowa pandemia na kilka tygodni niemal zamknęła nas we własnych domach. Do minimum ograniczaliśmy wyjścia na zewnątrz, nie wspominając o restauracjach, klubach, kinach czy koncertach. Taka sytuacja sprzyja zakupom internetowym, gdzie BLIK jest bardzo popularnym sposobem płatności. Nawet zamawiając jedzenie za pośrednictwem Pyszne.pl, Glovo (wcześniej PizzaPortal) czy bezpośrednio na stronach poszczególnych lokali, możemy wybrać BLIKA. Ale gdzie jeszcze zapłacimy w ten sposób za gry i sprzęt? Dowiecie się na kolejnej stronie.

Polacy pokochali płatności BLIK, o czym świadczy lawinowy wzrost liczby transakcji tą metodą. - Gdzie bezpiecznie zapłacisz za gry i sprzęt BLIKIEM - dokument - 2020-08-31
Polacy pokochali płatności BLIK, o czym świadczy lawinowy wzrost liczby transakcji tą metodą.

Jak działa BLIK

Płatność BLIKIEM opiera się na sześciocyfrowych kodach. Wystarczy uruchomić aplikację swojego banku, a następnie wybrać opcję płatności BLIK. Naszym oczom ukaże się kod, który musimy przepisać w odpowiednim miejscu na stronie sklepu internetowego, podać w bankomacie czy też sklepie stacjonarnym. Po chwili aplikacja banku poprosi nas o potwierdzenie transakcji. I to tyle. Co kluczowe, każdy kod jest ważny tylko przez 2 minuty.

Z czasem w systemie wprowadzono usprawnienia, które dodatkowo ułatwiają płatności. Możemy na przykład zapamiętać swoją przeglądarkę internetową. Co to daje? Nie trzeba już więcej generować kodów ani ich przepisywać. Na naszym telefonie od razu pojawi się komunikat z prośbą o zaakceptowanie transakcji. Zawsze wtedy podawana jest kwota i odbiorca płatności, więc mamy pewność, że nie zostaliśmy w żaden sposób oszukani. Dzięki temu nadal możemy mówić o dobrych nawykach związanych z bezpieczeństwem.

Jeśli nie mamy jej przy sobie, ani nie znamy na pamięć danych karty płatniczej, raczej w internecie zakupów nie zrobimy. BLIK jest tu prawdziwym zbawieniem. - Gdzie bezpiecznie zapłacisz za gry i sprzęt BLIKIEM - dokument - 2020-08-31
Jeśli nie mamy jej przy sobie, ani nie znamy na pamięć danych karty płatniczej, raczej w internecie zakupów nie zrobimy. BLIK jest tu prawdziwym zbawieniem.

Czy zakupy w internecie są bezpieczne?

Prawdopodobnie nie ma systemu, który byłby w 100-procentach skuteczny i niemożliwy do złamania przez oszustów i złodziei. Jest jednak kilka rzeczy, które zdecydowanie przemawiają na korzyść BLIK-a. To między innymi:

Zalety BLIK

  1. Każdy kod jest unikatowy (za każdym razem inny), a do tego ważny tylko przez 2 minuty, co znacząco utrudnia kradzież.
  2. Pozyskanie czyjegoś kodu BLIK niewiele nam daje, ponieważ konieczne jest jeszcze zaakceptowanie transakcji w aplikacji mobilnej.
  3. Przy korzystaniu z BLIKA nie podajemy żadnych kluczowych danych, jak chociażby imię i nazwisko, numer karty czy też kod CVV.
  4. BLIK pozwala na ustawienie limitów dziennych płatności za pomocą tego mechanizmu.
Należy pamiętać, że żadna metoda nie jest w 100% bezpieczna. - Gdzie bezpiecznie zapłacisz za gry i sprzęt BLIKIEM - dokument - 2020-08-31
Należy pamiętać, że żadna metoda nie jest w 100% bezpieczna.
TWOIM ZDANIEM

Jak często płacisz BLIKIEM?

Kilka razy w miesiącu
32,3%
Zawsze, jeśli to możliwe
30,8%
Wcale
25%
Raz w miesiącu albo rzadziej
7,7%
Prawie codziennie
4,2%
Zobacz inne ankiety
BLIK - co to jest i jak działa?
BLIK - co to jest i jak działa?

Stosunkowo nowa forma płatności zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dlatego spróbujemy powiedzieć czym jest BLIK, jak zrobić przelew BLIK, czy jest darmowy i kiedy pieniądze dochodzą od razu do odbiorcy.