Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 27 czerwca 2020, 09:30

autor: N.S.

Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Midnight Rider

  1. Co to miało być? Film na podstawie autobiografii słynnego muzyka Gregga Allmana
  2. Kto to kręcił? Randall Miller
  3. Kiedy miało się ukazać: 2014/2015

Filmy biograficzne cieszą się dużą popularnością. Dobrze zrealizowane przyciągają do kin tysiące widzów i gwarantują spory zysk. Kiedy na tapet weźmie się popularnego muzyka, wykorzysta się solidny materiał źródłowy oraz zdobędzie dofinansowanie, ma się ogromne szanse na powodzenie. Dokładnie tak było w przypadku Randalla Millera, który w 2014 roku postanowił zekranizować autobiografię słynnego muzyka Gregga Allmana, pt. My Cross to Bear. Wydawało się, że projekt ten jest wręcz skazany na sukces. Tymczasem skazani zostali reżyser i część jego ekipy – za nieumyślne spowodowanie śmierci.

20 lutego 2014 roku, pierwszego dnia zdjęć, na planie doszło do tragedii. Miller podobno zawsze był nieco na bakier z zasadami bezpieczeństwa. Tym razem podjął decyzję o nakręceniu ujęcia na moście kolejowym pomimo tego, że nie uzyskał na to pozwolenia. Co więcej, nie zachował żadnych szczególnych środków ostrożności. Nie sprawdził rozkładu jazdy [sic!] ani nie ustawił nawet żadnej osoby na czatach. Niestety, do nieodpowiedzialności twórcy dołączył straszliwy pech. Przez tory przejechał pociąg, w wyniku czego zginęła młodsza asystentka operatora kamery Sarah Jones, a kilkanaścioro innych członków ekipy zostało rannych. Zdarzenie wstrząsnęło Ameryką.

Produkcja filmu została oczywiście natychmiast wstrzymana. Prowadzono również dochodzenie w tej sprawie. Co ciekawe, reżyser rozważał kontynuowanie prac już w tydzień po wypadku. Jego plany pokrzyżowało śledztwo. Sam Allman również kategorycznie sprzeciwił się dalszej produkcji. Mimo to podobno w kwietniu 2014 Miller zapowiadał, że chciałby już w czerwcu 2014 kontynuować kręcenie filmu. W wyniku dochodzenia udowodniono mu jednak winę, dlatego przyznał się do wtargnięcia na teren mostu, nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz nieumyślnego spowodowania śmierci. Został skazany na 10 lat pozbawienia wolności, ale został warunkowo zwolniony z więzienia już po roku.

Inni członkowie ekipy filmowej również usłyszeli zarzuty i otrzymali wyroki w zawieszeniu oraz dodatkowe kary. Rodzice zmarłej również pozwali reżysera. Zapoczątkowali także ruch mający na celu zwiększenie świadomości odnośnie do konieczności zachowywania bezpiecznych warunków pracy na planach filmowych. Sam reżyser niedawno złamał jeden z zakazów obowiązujących go w związku ze zwolnieniem z aresztu – zajął się produkcją innego filmu. Został oczywiście powstrzymany i spotka się z konsekwencjami.

Zgon na planie jest wyjątkowo tragicznym zdarzeniem. Śmieć przekreśliła jednak już wiele projektów. Jednym z nich był np. animowany The Waterman Movie z 2010 roku – pełnometrażowa wersja popularnej, internetowej kreskówki. Jednym z aktorów dubbingowych został słynny amerykański komik Leslie Nielsen. Jak się wkrótce okazało, była to jego ostatnia rola, dlatego wiele osób szczególnie żałuje, że film nigdy nie powstał. Chociaż teoretycznie twórcom udało się nagrać wszystkie dialogi z udziałem aktora, jego śmierć oraz późniejsze kłopoty z finansowaniem doprowadziły do zawieszenia prac.

Można jednak wymienić wiele przykładów związanych ze śmiercią aktora w trakcie kręcenia filmu, w których mimo wszystko doprowadzono projekt do końca. Z tej trudnej sytuacji niektórym udało się wybrnąć z pomocą dublerów (np. w przypadku Parnassusa z Heathem Ledgerem) czy techniki komputerowej (np. Szybcy i Wściekli 7 z Paulem Walkerem).

TWOIM ZDANIEM

Czy Lucas nakręciłby lepszą trzecią Trylogię niż ludzie Disneya?

Całkiem możliwe, że tak, przynajmniej miał wizję.
76,8%
Ej, filmy Disneya nie były takie złe.
14,3%
Nie wiem. To, że zapoznał się z krytyką prequeli nie oznacza, że umiałby ją zastosować.
8,8%
Zobacz inne ankiety
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać

Mimo słusznych, zachodzących w kinie zmian, mocne, męskie filmy nigdzie sobie nie poszły. Dlatego prezentujemy dziś dziewięć obrazów, które warto zobaczyć na Netflixie.

Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie
Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie

Zbrodnia, kara, pościg. Seriale kryminalne rozwinęły w ostatnich latach skrzydła. Tak się składa, że w 2020 roku Netflix dysponuje sporą gamą opowieści o przestępcach i detektywa. Prezentujemy te najlepsze.