Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 27 czerwca 2020, 09:30

autor: N.S.

Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Night Skies

  1. Co to miało być? Sequel Bliskich spotkań trzeciego stopnia, czyli jednego z najsłynniejszych filmów o kosmitach
  2. Kto to kręcił? Steven Spielberg
  3. Kiedy miało się ukazać: Pod koniec lat 70. XX wieku

Stevena Spielberga chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest bez wątpienia jednym z najsłynniejszych reżyserów, scenarzystów i producentów filmowych w Ameryce. Jego karierę zapoczątkował thriller Szczęki z 1975 roku, który odniósł ogromny sukces. Kolejnym dobrze przyjętym filmem były Bliskie spotkania trzeciego stopnia z 1977 roku, poruszające niezwykle modny wtedy temat kontaktu z obcą cywilizacją. Do tego intrygował tajemniczym, niepokojącym klimatem. Dzisiaj uznaje się go za klasykę SF, ale jest to obraz dość specyficzny i zdaniem wielu krytyków mało udany. Mimo wszystko spodobał się widzom, dlatego wytwórnia filmowa zwróciła się do reżysera z propozycją nakręcenia sequela. Spielberg nie był do tego przekonany, ale wolał sam zająć się produkcją – w przeciwnym razie Columbia najprawdopodobniej zrealizowałaby film bez niego. Podobnie było w przypadku Szczęk – Universal Pictures nakręciło drugą część bez współpracy z autorem.

Inspiracją dla Night Skies (pod roboczym tytułem Watch the Skies) była historia rodziny z Kentucky, która zeznawała, że padła ofiarą prześladowań kosmitów. Produkcja ruszyła tuż po zakończeniu zdjęć do Poszukiwaczy zaginionej arki, czyli pierwszego filmu z kultowej serii o Indianie Jonesie. Efektami specjalnymi zajął się ceniony charakteryzator Rick Baker. Stworzył niezwykle wyraziste koncepty kosmitów, które zostały później wykorzystane w innym filmie Spielberga, a mianowicie słynnym E.T. Największy prototyp kosztował 70 tysięcy dolarów!

Na planie Poszukiwaczy… Spielberg mimo wszystko zaczął mieć wątpliwości co do planowanego filmu o kosmitach. Przekazał do wglądu szkic scenariusza Melissie Mathison – amerykańskiej scenarzystce, w tamtych czasach spotykającej się z Harrisonem Fordem (odtwórcą roli Indiany Jonesa). Po zapoznaniu się ze skryptem wyznała, że szczególnie poruszył ją motyw więzi jednego z kosmitów z autystycznym dzieckiem głównych bohaterów.

Wtedy właśnie Spielberg postanowił porzucić prace nad Night Skies i przyjął zupełnie inną strategię. Jego wieloletni przyjaciel Sid Sheinberg (prezes i dyrektor generalny MCA Inc. i Universal Studios) postanowił mu pomóc, odkupując prawa oraz część stworzonego materiału od Columbia Pictures za kwotę miliona dolarów. Baker wdał się w kłótnię z reżyserem, dlatego jego projekt przejął i przetworzył Carlo Rambaldi, pracujący wcześniej nad modelami kosmitów z Bliskiego spotkania trzeciego stopnia. W ten oto sposób w 1982 roku powstał E.T. – kultowy film o przyjaźni chłopca z zagubionym przybyszem z obcej planety. Część materiału została także wykorzystana w równie słynnym Duchu z tego samego roku.

TWOIM ZDANIEM

Czy Lucas nakręciłby lepszą trzecią Trylogię niż ludzie Disneya?

Całkiem możliwe, że tak, przynajmniej miał wizję.
76,8%
Ej, filmy Disneya nie były takie złe.
14,3%
Nie wiem. To, że zapoznał się z krytyką prequeli nie oznacza, że umiałby ją zastosować.
8,8%
Zobacz inne ankiety
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać

Mimo słusznych, zachodzących w kinie zmian, mocne, męskie filmy nigdzie sobie nie poszły. Dlatego prezentujemy dziś dziewięć obrazów, które warto zobaczyć na Netflixie.

Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie
Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie

Zbrodnia, kara, pościg. Seriale kryminalne rozwinęły w ostatnich latach skrzydła. Tak się składa, że w 2020 roku Netflix dysponuje sporą gamą opowieści o przestępcach i detektywa. Prezentujemy te najlepsze.