Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 27 czerwca 2020, 09:30

autor: N.S.

Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Halo

  1. Co to miało być? Adaptacja kultowej serii futurystycznych gier akcji o konflikcie ludzi z obcymi
  2. Kto to kręcił? Neill Blomkamp
  3. Kiedy miało się ukazać: 2007/2008

Halo: Combat Evolved z 2001 roku było grą, która została wdana na Xboxie, czyli pierwszej konsoli Microsoft. Ta pierwszoosobowa strzelanka z wciągającą fabułą, niesamowitym klimatem i wyrazistym głównym bohaterem została świetnie przyjęta przez graczy. W tamtych czasach była wręcz rewolucyjna. Do dziś jest uznawana za jedną z najważniejszych gier w swoim gatunku, a cała seria ma rzeszę wiernych fanów. W związku z tym Microsoft wpadł na pomysł nakręcenia pełnoprawnego filmu na jej podstawie.

Pisaniem scenariusza zajął się Alex Garland (28 dni później, Ex Machina, Anihilacja). Firma pierwotnie chciała samodzielnie zająć się realizacją filmu, lecz finalnie sprzedała prawa studiom Fox i Universal. Producentem został sam Peter Jackson (trylogia Władca Pierścieni), a reżyserem – Guillermo del Toro. Artystyczna wizja Jacksona podobno bardzo kolidowała z planami studia Universal, przez co del Toro zgodnie ze swoim zwyczajem zniechęcił się i zrezygnował. W tej sytuacji Jackson zwrócił się do młodego reżysera Neilla Blomkampa. Wtedy nie był on jeszcze zbyt znany, ale doskonale znał uniwersum gry i wykazywał niewątpliwy talent. Z niezwykłym zaangażowaniem zajął się projektem, wprowadzając własne zmiany do scenariusza. Niestety, jego wizja była podobno zbyt mroczna i w odczuciu studia Universal za mało hollywoodzka. Jednak to nie spięcia były przyczyną upadku całego projektu. Planowany budżet urósł do zawrotnej sumy 135 milionów dolarów, co przyczyniło się do sporów na tle finansowym między Fox, Universal i Microsoft.

Niepowodzenie to nie zaszkodziło karierze Blomkampa, a wręcz nadało jej rozpędu. Pod skrzydłem Jacksona w 2009 roku nakręcił Dystrykt 9, w którym dał życie wielu swoim niewykorzystanym pomysłom. Jego kolejne filmy, czyli Elizjum (2013) i Chappie (2015) również były całkiem udane. Po latach sam reżyser stwierdził, że wręcz cieszy się z takiego obrotu spraw. Uznał, że dzięki temu mógł poświęcić się swoim własnym, autorskim wizjom, zamiast tracić czas na odtwórcze ekranizowanie „czyichś” pomysłów. Mimo wszystko wielu fanów serii jest niepocieszonych – Halo mogło być jednym z najlepszych filmów na podstawie gier!

Neill Blomkamp ma na swoim koncie jeszcze jeden słynny niezrealizowany film. Kilka lat pracował nad piątą częścią serii o Obcym, która miała być bezpośrednią kontynuacją części Obcy – decydujące stracie. Gdy producentem został Ridley Scott, nie zaakceptował on propozycji Blomkampa i odsunął go od projektu. Reżyser nie żywi urazy, ponieważ uznał tę decyzję za „zrozumiałą”. Obcy: Przymierze z 2017 roku jest jednak najgorzej ocenianym filmem z serii. Ciekawe, czy pierwotny zamysł był lepszy.

O AUTORCE

Historia kina to zbiór niesamowitych opowieści, anegdot czy nawet legend. Szczególnie ciekawe są kulisy produkcji. Kinematografia to przecież nie tylko filmy, ale przede wszystkim perypetie znanych aktorów i reżyserów. Chociaż każdego roku w kinach możemy wybierać z setek nowych filmów, branża ta nadal z wielu różnych względów budzi w widzach silne emocje. Niezrealizowane projekty są jednymi z najatrakcyjniejszych tajemnic. To, czego nie ma, zawsze wydaje się lepsze, ciekawsze. Wiele osób uwielbia zastanawiać się, co by było, gdyby… Ale czy dywagowanie o nieistniejących realizacjach ma w ogóle głębszy sens? Jak najbardziej! Czasami sam fakt, że jakiegoś filmu nie nakręcono, prowadzi do stworzenia innych filmów. Dzięki temu można lepiej zrozumieć ich genezę. Tak czy inaczej – to niezwykle intrygujące zagadnienie!

N.S.

TWOIM ZDANIEM

Czy Lucas nakręciłby lepszą trzecią Trylogię niż ludzie Disneya?

Całkiem możliwe, że tak, przynajmniej miał wizję.
76,8%
Ej, filmy Disneya nie były takie złe.
14,3%
Nie wiem. To, że zapoznał się z krytyką prequeli nie oznacza, że umiałby ją zastosować.
8,8%
Zobacz inne ankiety
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać

Mimo słusznych, zachodzących w kinie zmian, mocne, męskie filmy nigdzie sobie nie poszły. Dlatego prezentujemy dziś dziewięć obrazów, które warto zobaczyć na Netflixie.

Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie
Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie

Zbrodnia, kara, pościg. Seriale kryminalne rozwinęły w ostatnich latach skrzydła. Tak się składa, że w 2020 roku Netflix dysponuje sporą gamą opowieści o przestępcach i detektywa. Prezentujemy te najlepsze.