futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 25 maja 2020, 13:07

autor: Arkadiusz Dziermański

Router do Internetu LTE. Jaki router kupić

Coraz więcej posiadanych przez nas urządzeń jest „smart” i próbuje skorzystać z naszej domowej sieci Wi-Fi. Duża ilość połączonych z Internetem akcesoriów sprawia, że wybór dobrego routera jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek przedtem.

Router do Internetu LTE

Współczesne smartfony idealnie nadają się jako mobilne routery. - Kupujemy router – na co zwracać uwagę? - dokument - 2020-05-25
Współczesne smartfony idealnie nadają się jako mobilne routery.

Wiele osób z różnych powodów zamiast z Internetu kablowego korzysta z Internetu mobilnego wykorzystującego sieć komórkową. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale i tutaj router odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli chodzi o Wi-Fi – zasada jest taka jak na poprzedniej stronie. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na to, jaką kategorię sieci LTE obsługuje router oraz czy wykorzystuje agregację pasm.

W pierwszym przypadku sprawa jest prosta – im wyższa kategoria LTE, tym wyższa prędkość przesyłania danych. Obecnie niezbędnym minimum jest obsługa kategorii 6, która oferuje pobieranie na poziomie 300 Mb/s i wysyłanie na poziomie 50 Mb/s. Najbardziej optymalna jest kategoria co najmniej 9 – pobieranie do 450 Mb/s, wysyłanie do 50 Mb/s. I nie są to wartości nie do osiągnięcia. Mój rekord w normalnych, codziennych warunkach, to 298 Mb/s.

O co chodzi z agregacją pasm? Internet w sieci komórkowej jest nadawany na różnych częstotliwościach, tzw. pasmach. Najprościej porównać to do zwykłej drogi. Na przykład chcemy obejrzeć film na Netflixie. Długi film, w wysokiej jakości. To spora ilość danych, które w przypadku słabszego routera z obsługą jednego pasma są do nas dostarczane jedną drogą, jednym ciężkim, obładowanym samochodem. W dodatku sąsiedzi też oglądają filmy korzystając z tego samego pasma LTE. Na drodze robi się tłok, a transport naszego filmu trwa długo. Obsługując kilka pasm, nasz film pędzi do nas kilkoma dużo szerszymi drogami, zapakowany na mniejsze, szybsze samochody, co znacznie skraca czas pobierania danych. Właśnie na takiej zasadzie działa agregacja pasm. Obecnie polscy operatorzy sieci komórkowej na swoich nadajnikach pozwalają na agregację maksymalnie czterech pasm.

Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Dziermański