Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 17 sierpnia 2020, 15:47

autor: Ramzes

Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze

Twój stary GeForce nie daje sobie rady z Minecraft RTX albo kolejnymi częściami Call of Duty i uważasz, że czas na zmianę? Kupiłeś nową kartę graficzną do gier i nie wiesz, jak zamontować ją w komputerze? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Posiadasz aktualnie starszy model i myślisz o zakupie nowej karty graficznej, która pozwoli na ogrywanie współczesnych, wymagających tytułów, bez potrzeby wymiany całego komputera, ale nie wiesz do końca jak przebiega montaż? Ten krótki poradnik odpowie na wszystkie twoje pytania i pozwoli Ci przeprowadzić operację wymiany karty graficznej bez ingerencji najbliższego serwisu komputerowego.

Najważniejsze decyzje podejmujemy w momencie zakupu – musimy mieć pewność, że nowa karta zmieści się w obudowie. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Najważniejsze decyzje podejmujemy w momencie zakupu – musimy mieć pewność, że nowa karta zmieści się w obudowie.

Poniższy poradnik wyczerpuje wszystkie zagadnienia, na które musisz znać odpowiedź. Dowiesz się, czy dana karta graficzna będzie pasowała do Twojego komputera, czy zasilacz uciągnie nowe GPU, czy wejdzie ona do obudowy i jakie oprogramowanie powinieneś zainstalować.

Karta graficzna w laptopie

Wymiana karty graficznej przebiega w większości przypadków całkowicie bezproblemowo. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są laptopy, bo budowa ich jednostek znacząco różni się od tego, co widać na rynku komputerów stacjonarnych. Największym mankamentem w tym przypadku jest brak standardów wielkości, zarówno w przypadku drukowanej płytki PCB, na której umieszczono rdzeń, jak i samego chłodzenia karty graficznej. Przy laptopach trzeba więc nie tylko wykonać pomiary poboru prądu, ale zmierzyć, czy nowa karta graficzna w ogóle wejdzie do twojej maszyny i czy chłodzenie będzie pokrywać najważniejsze jej części (rdzeń, pamięć, sekcja zasilania). Ze względu na brak standaryzacji w laptopach, całkowicie pominę aspekt komputerów przenośnych.

Nasze porady przydadzą się zarówno osobom budującym potężny gamingowy (podświetlany!) komputer z wieloma wentylatorami, jak i posiadaczom skromnych zestawów w formacie mini. - Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze - dokument - 2020-08-17
Nasze porady przydadzą się zarówno osobom budującym potężny gamingowy (podświetlany!) komputer z wieloma wentylatorami, jak i posiadaczom skromnych zestawów w formacie mini.