Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 25 marca 2020, 13:24

autor: Laty

Dezynfekcja telefonu - jak robić to dobrze

Niewiele osób regularnie czyści swoje urządzenia mobilne. Postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, jak w łatwy i szybki sposób pozbyć się bakterii ze smartfona.

Czyszczenie smartfona - krok po kroku

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem i bezpośrednio po zakończeniu czyszczenia umyć ręce! Na początku zdejmij z urządzenia obudowę lub pokrowiec oraz odłącz wszelkie źródła zasilania, słuchawki itp.

Czas na małe szorowanko! - Dezynfekcja telefonu - jak robić to dobrze - dokument - 2020-03-25
Czas na małe szorowanko!

Wytrzyj obudowę telefonu ściereczką z mikrofibry. Nie zabije ona zarazków, ale przynajmniej część z nich usunie ze smartfona. Mikrofibra ma 10 razy większą powierzchnię od normalnego włókna, a to stwarza znacznie lepsze możliwości absorpcji.

Następnie sięgnij po czystą ściereczkę i nasącz ją wcześniej przygotowanym roztworem. Może być to woda ze zwykłym mydłem do mycia rąk lub alkoholem. Nigdy nie spryskuj urządzenia bezpośrednio, nie należy też nadmiernie moczyć ściereczki. Delikatnie przetrzyj całą powierzchnię telefonu (zarówno przód, jak i tył). Pamiętaj, aby unikać portów, którym wilgoć może zaszkodzić najbardziej.

Jeśli nie mamy specjalnej nawilżanej chusteczki do czyszczenia elektroniki, możemy użyć zwykłej ściereczki. Nie przesadzajmy jednak z namaczaniem. - Dezynfekcja telefonu - jak robić to dobrze - dokument - 2020-03-25
Jeśli nie mamy specjalnej nawilżanej chusteczki do czyszczenia elektroniki, możemy użyć zwykłej ściereczki. Nie przesadzajmy jednak z namaczaniem.

Trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzeń wokół obiektywu lub przycisków, możesz wyczyścić za pomocą suchego bawełnianego wacika. Po pozbyciu się zanieczyszczeń ponownie przetrzyj te okolice wilgotną ściereczką.

Po wykonaniu wszystkich czynności odłóż swoje urządzenie i poczekaj, aż wyschnie. Najwięcej bakterii wyeliminujemy, gdy pozwolimy naszym sprzętom osuszyć się bez naszej ingerencji. Czas, jaki powinieneś, odczekać powinien wynosić co najmniej 5-10 minut.

Waciki przydadzą się do czyszczenia zakamarków. - Dezynfekcja telefonu - jak robić to dobrze - dokument - 2020-03-25
Waciki przydadzą się do czyszczenia zakamarków.

Na koniec wyczyść obudowę lub pokrowiec, w którym urządzenie jest przechowywane. Nie ma sensu wkładać czystego sprzętu do brudnego etui. Możesz je całkowicie zanurzyć w misce z mydłem i przetrzeć je za pomocą szmatki (nie zapominaj o wnętrzu, tam też często docierają bakterie). Po zakończonym czyszczeniu podobnie jak w przypadku urządzeń odłóż obudowę i poczekaj aż wyschnie.

Jeśli nie macie ochoty codziennie czyścić swoich urządzeń w zaprezentowany przez nas sposób, to możecie zainwestować w sterylizator UV. Bardzo dobrze poradzi on sobie z zarazkami znajdującymi się na małych przedmiotach takich jak smartfony, klucze, karty kredytowe i biżuteria. Światło UV zwalcza wirusy i bakterie, ale eksperci zgadzają się, że ręczna dezynfekcja jest skuteczniejszą opcją.

Etui czy inny pokrowiec możemy spokojnie „wykąpać”, nie powinien się od tego uszkodzić. - Dezynfekcja telefonu - jak robić to dobrze - dokument - 2020-03-25
Etui czy inny pokrowiec możemy spokojnie „wykąpać”, nie powinien się od tego uszkodzić.

Oliwer Laty Stanisławski

Mały telefon – jaki smartfon do 5 cali warto kupić?
Mały telefon – jaki smartfon do 5 cali warto kupić?

Znalezienie telefonu z ekranem do 5 cali nie jest zadaniem łatwym. Im chętniej producenci usuwali ramki wokół wyświetlaczy, tym bardziej powiększali same ekrany. Dlatego wybraliśmy kilka małych telefonów z ekranami do 5 cali, które warto kupić.