Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 29 października 2021, 10:03

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Najlepszy smartfon do 1000 zł | Ranking TOP 10 na 2021

Żeby cieszyć się szybkim i robiącym dobre zdjęcia smartfonem nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych. Już telefony ze średniej półki spełnią oczekiwania większości użytkowników. Którymi z nich warto zainteresować się w pierwszej kolejności?

Jeszcze jakiś czas temu, wybierając nowy telefon, mogliśmy usłyszeć, że kilkuletni flagowiec będzie lepszy niż świeży model ze średniej półki. W wielu przypadkach zasada ta z powodzeniem sprawdza się również dzisiaj, ale coraz częściej okazuje się, że nowe modele do 1000 złotych oferują podobną, a nawet taką samą wydajność, ilość GB pamięci. Ponadto, na ich pokładzie bardzo często znajdziemy aktualniejsze oprogramowanie w postaci systemu Android 11. Oto kilka modeli, które naszym zdaniem warto kupić.

Telefony w cenie do 1000 złotych cieszą się ogromną popularnością. - Najlepszy smartfon do 1000 zł | Ranking TOP 10 na 2021 - dokument - 2021-10-29
Telefony w cenie do 1000 złotych cieszą się ogromną popularnością.

Na wydanie kilku tysięcy złotych na topowy model smartfona, który będzie mógł poszczycić się tym określeniem jedynie do premiery kolejnego telefonu z serii, może sobie pozwolić wciąż niewielu z nas. Nawet ci, którzy dysponują odpowiednim budżetem na flagowca, bardzo często pochodzą do swoich zakupów rozsądnie i ostatecznie decydują się na znacznie tańszy telefon. Dla części użytkowników to stosunek jakości do ceny jest najważniejszy. Ten w przypadku najmocniejszych modeli znanych marek, które dopiero co zadebiutowały na rynku, jest najczęściej mało korzystny dla konsumenta. Podatek od nowości to nie fikcja. Tak samo, jak płacenie za logo.

Z drugiej strony kupienie jak najtańszej „komórki” może okazać się nie najlepszym pomysłem. Smartfony takie nierzadko mają ogromny problem z zapewnieniem komfortu podczas tak podstawowych czynności, jak przeglądanie Internetu, wykonywanie połączeń głosowych i oglądanie zdjęć. Zacinanie, wyłączanie się aplikacji i powolne działanie, to zmora każdego użytkownika taniego telefonu. Niedogodności te są obecne w sporej części najtańszych modeli i to nawet pomimo faktu, że ich specyfikacja „na papierze” wygląda całkiem przyzwoicie. Problemom tym można zapobiec, dokładając do telefonu trochę grosza. Naszym zdaniem smartfony do 1000 zł to dość dobra opcja. Oferują zwykle wystarczającą ilość pamięci RAM – nie mniej niż 4 GB RAM, a coraz częściej jest to już 6, a nawet 8 GB RAM, a także sporo miejsca na dane – powoli w zapomnienie odchodzi 64 GB, producenci coraz częściej oddają nam do dyspozycji 128 GB.

AKTUALIZACJA

Dodałem 5 nowych telefonów. Od czasu ostatniej aktualizacji zmieniła się więc połowa stawki. Do zestawienia wszedł POCO X3 Pro, realme 8, POCO M3 Pro 5G, Redmi Note 10s i Samsung Galaxy A22. Dwa pierwsze modele to odpowiednio ulepszona wersja podstawowego wariantu, która zdążyła stanieć i naturalny następca poprzednika. Pozostałe urządzenia pojawiły się by zastąpić telefony, które zniknęły ze sprzedaży. Każda z nowości ma do zaoferowania coś wyjątkowego. POCO M3 Pro 5G, jak sama nazwa wskazuje, działa z siecią nowej generacji. Redmi Note 10s oferuje znakomity wyświetlacz, a Samsung Galaxy A22 sprawdza się w mobilnej fotografii.

Na półce cenowej do 1000 zł nowości w stosunku do poprzedników mają najczęściej więcej wbudowanej pamięci na pliki oraz więcej GB RAM. Wydajniejsze procesory są rzeczą naturalną, zakup telefonu wyposażonego w stosunkowo nowe podzespoły MediaTek, Helio czy Snapdragon powinien zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Wszystkie telefony zostały wyposażone w obiektyw makro (prawie zawsze fatalnej jakości). Bardziej cieszy coraz chętniej instalowana kamera szerokokątna. Tradycyjnie już wzrosła średnia wielkość przekątnej ekranu, akumulatora i szybkości ładowania. Widać także pewien regres. Szklane plecki i metalowa ramka to coraz większa rzadkość. Standardem jest czytnik linii papilarnych i zaczyna nim być NFC do płatności zbliżeniowych. Najlepsze zostawiłem na koniec. Cztery z dziesięciu telefonów może pochwalić się wyświetlaczem OLED!

Jaki smartfon do 1000 zł kupić w 2021 roku?

W ostatnich miesiącach w kategorii „telefon do 1000 zł” doszło do wielu przetasowań. Obecnie za tą kwotę da się zakupić bardzo dobre urządzenie, które spełni wszystkie oczekiwania typowego użytkownika. Ponadto wydajność wielu smartfonów pozwoli cieszyć się szybką pracą również po dłuższym czasie. Oto 10 topowych telefonów do 1000 złotych w 2021 roku:

  1. POCO X3 Pro
  2. Redmi Note 9 Pro
  3. vivo Y70
  4. realme 8
  5. Motorola Moto G9 Plus
  6. POCO M3 Pro 5Gi
  7. Redmi Note 10s
  8. Motorola Moto G30
  9. Samsung Galaxy A22
  10. Huawei P40 Lite

CZEGO MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ PO SMARTFONACH, KTÓRYCH CENA ZBLIŻA SIĘ DO 1000 ZŁOTYCH?

Każdy model jest nieco inny, ale nie ma większego problemu z wymienieniem kilku cech charakterystycznych. Za około 1000 złotych da się kupić telefon, który będzie miał na swoim pokładzie jedną z nowszych wersji systemu operacyjnego, zapewni odpowiednią wydajność w podstawowych aplikacjach i coraz częściej wymagających grach, będzie miał duży wyświetlacz IPS bądź OLED o wysokiej rozdzielczości i odświeżaniu, pozwoli na robienie dobrych zdjęć przy korzystnym oświetleniu, umożliwi nagrywanie wideo w 4K, pozwoli na zabezpieczenie dostępu za pomocą odcisku palca i umożliwi zapłacenie zbliżeniowo za swoje zakupy. Akumulator o pojemności 4500 mAh czy 5000 mAh zapewni długi czas pracy – nawet 2-3 dni na jednym ładowaniu. Bolączką modeli, o których mówimy „średnie”, przestaje być mała ilość wbudowanej pamięci wewnętrznej. Za kwotę do 1000 złotych nie dostaniemy jednak wszystkiego. Nadal rzadkością jest 8 GB pamięci RAM, głośniki stereo czy odświeżanie ekranu 120 Hz.

Możliwości fotograficzne obok wielkości wyświetlacza, szybkości działania i pojemności baterii stanowią ważny czynnik przy wyborze telefonu. - Najlepszy smartfon do 1000 zł | Ranking TOP 10 na 2021 - dokument - 2021-10-29
Możliwości fotograficzne obok wielkości wyświetlacza, szybkości działania i pojemności baterii stanowią ważny czynnik przy wyborze telefonu.

W jakich aspektach „średniak” będzie odstawał od flagowców?

W niektórych przypadkach będzie to jakość wykonania i nie mamy tu na myśli braku dopasowania poszczególnych elementów bryły telefonu, tylko materiały użyte do jego produkcji. Oprócz tego przy ograniczonym budżecie należy liczyć się z tym, że otrzymamy wyświetlacz IPS, chociaż coraz częściej można liczyć na OLED-a. Tylko niektóre średniaki poradzą sobie z zachowaniem wysokiej jakości fotografii przy ograniczonym oświetleniu (jakość zdjęć w tym przedziale cenowym zwykle pozostawia sporo do życzenia, obojętnie, czy aparat ma 2 Mpix czy 48 Mpix) i umożliwią płynną rozgrywkę w najbardziej wymagających, trójwymiarowych grach mobilnych na maksymalnych detalach. W przypadku komórek z półki cenowej do 1 tys. złotych producenci zapewniają często krótkie wsparcie dla urządzenia np. w postaci aktualizacji systemu i zabezpieczeń lub rezygnują z niego całkowicie.

Planując zestawienie najlepszych telefonów do 1000 złotych, nie chcieliśmy skupić się jedynie na modelach, których cena kręci się w pobliżu wyznaczonej granicy. W rankingu znalazło się również miejsce dla tańszych modeli, których cena mieści się w 750-850 złotych. Jednocześnie staraliśmy się, aby odpowiadały one na różnorakie potrzeby użytkowników.

TWOIM ZDANIEM

Co jest dla Ciebie najważniejsze, kiedy wybierasz smartfona?

Procesor i ilość pamięci RAM
42,9%
Pojemność baterii
24,8%
Jakość aparatu
16,6%
Rozmiar i jakość wyświetlacza
8,1%
System operacyjny
3,4%
Wygląd
2,2%
Ilość pamięci na dane
2%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze telefony do 400 zł, jakie możesz kupić w 2022 roku
Najlepsze telefony do 400 zł, jakie możesz kupić w 2022 roku

W zeszłym roku przygotowaliśmy listę dobrych, tanich telefonów do 350 złotych. Dziś aktualizujemy ją, co w dzisiejszych realiach oznacza także zmianę budżetu na 400 złotych.

Wybraliśmy 10 najlepszych telefonów, które warto kupić na początku 2022 roku
Wybraliśmy 10 najlepszych telefonów, które warto kupić na początku 2022 roku

Huawei, Apple, Samsung, a może Xiaomi? Wybraliśmy 10 najlepszych telefonów, które warto kupić na początku 2022 roku.

Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić?
Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić?

Znalezienie telefonu z ekranem do 5 cali nie jest zadaniem łatwym. Im chętniej producenci usuwali ramki wokół wyświetlaczy, tym bardziej powiększali same ekrany. Dlatego wybraliśmy kilka małych telefonów z ekranami do 5 cali, które warto kupić.