Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 9 września 2020, 11:13

autor: rassi

Smartfony z najlepszą baterią 2020 | Top 10

Teoretycznie producenci smartfonów z roku na rok stosują baterie o coraz większej pojemności. Jednak czy surowe liczby przekładają się na faktyczny czas działania? Oto 10 smartfonów, które osiągają najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii.

Rynek smartfonów w ostatnich latach stał się dosłownie przesycony najróżniejszymi modelami pod szyldem zarówno znanych, jak i tych mniej rozpoznawalnych marek. Zdecydowanie się na najwłaściwszą opcję wymaga przebrnięcia przez dziesiątki recenzji i opisów. Później musimy przeszukać kilka półek cenowych, w zależności od tego, na ile cenimy sobie nowy telefon i co jest w nim najważniejsze. Czy jest to prędkość działania? A może najlepszy aparat?

Reklamy często kuszą nas takimi cechami w pierwszej kolejności, pomijając częściowo lub zupełnie kwestię tego, jak długo dany smartfon pozwoli korzystać z „rewolucyjnych” funkcji, dopóki nie będziemy musieli sięgnąć po ładowarkę. A zatem: który telefon najdłużej trzyma na baterii?

10 telefonów z najlepszą baterią

Dosłownie „przeryłem” dla Was Internet w poszukiwaniu smartfonów, oferujących najwydajniejsze akumulatory. W celu zapewnienia, że miejsce danego telefonu na liście jest uzasadnione, posiłkowałem się danymi z branżowych portali wykonujących własne testy – stosowne uwagi recenzentów zostały zatem wymienione przy okazji każdej pozycji w niniejszym zestawieniu.

  1. Motorola Moto G8 Power
  2. Motorola One Macro
  3. Samsung Galaxy A21s
  4. Motorola Moto G 5G Plus
  5. Xiaomi Mi Note 10
  6. Samsung Galaxy A90 5G
  7. Samsung Galaxy S10 Lite
  8. Samsung Galaxy A70
  9. Motorola Moto G7 Power
  10. OnePlus 8

Jeśli Twój telefon nie znalazł się na liście, warto zastanowić się, co zrobić, aby jego bateria starczała na dłużej. Odpowiedzi podsunie film naszego kanału YouTube GRYOnline Technologie;

W stosunku do nie-tak-starej wersji rankingu z końcówki 2019 roku ostał się tylko jeden model. Mowa o Motoroli Moto G7 Power. Telefon ostatnio wygrał, ale w odświeżonym zestawieniu nie zdołał już utrzymać najwyższego stopnia podium. Nadal pozostaje jednak na bardzo wysokim miejscu. Część smartfonów została zastąpiona przez swoich naturalnych następców. Przykładem jest OnePlus 8, który wygryzł „siódemkę”. Na liście ponownie zabrakło przedstawiciela iPhone’ów. Gdyby lista obejmowała 11 urządzeń, na ostatnim miejscu znalazłby się iPhone 11 Pro Max. Było więc blisko. Może następnym razem się uda.

Smartfon z nieskończenie pojemną baterią raczej za szybko nie zobaczymy – te wymienione poniżej są jednak najbliższe ideałowi. - Smartfony z najlepszą baterią 2020 | Top 10 - dokument - 2020-09-15
Smartfon z nieskończenie pojemną baterią raczej za szybko nie zobaczymy – te wymienione poniżej są jednak najbliższe ideałowi.

Najlepsze moim zdaniem zestawienie interesujących nas informacji zostało przygotowane przez portal ExpertReviews, który to posłużył się warunkami „laboratoryjnymi”, aby uzyskać najsprawiedliwsze wyniki. W każdym z testowanych smartfonów został włączony tryb samolotowy przy jednoczesnym wyłączeniu funkcji oszczędzania baterii oraz automatycznej regulacji jasności ekranu, która została ustawiona na ok. 170 cd/m2 (cd/m2 – kandela na metr kwadratowy, innymi słowy jednostka jasności obiektywnej danej powierzchni). W takim stanie wyjściowym na telefonach uruchomiono zapętlony ten sam film poprzez program MX Player - posłużył on nie tylko za odtwarzacz, ale też rzetelny miernik całkowitego czasu działania, aż do wyczerpania baterii. Oczywiście czas działania na jednym ładowaniu będzie inny podczas codziennego używania danego smartfona pod obciążeniem różnorakich funkcji i aplikacji.

Wyniki uzyskane przez ExpertReviews posłużyły mi jako baza do stworzenia zestawienia. Nie oznacza to, że brałem wszystko, jak leci. Odrzucone zostały telefony, których z różnych powodów nie można kupić w Polsce. Warto tutaj wspomnieć o sytuacji Asusa ZenFone 6. Jest to stosunkowo nowy model, ale w polskich sklepach funkcjonuje już jako produkt archiwalny. W momencie pisania tego materiału nie można go dorwać także na Allegro. Wniosek? Śpieszmy się kochać Asusy, tak szybko się wyprzedają. Inną obserwację da się podsumować tak: „topowo nie znaczy różnorodnie”. W rankingu znalazły się aż 4 smartfony Samsunga i 4 Motorole.

Smartfon z baterią 5000 mAh szybko pada – dlaczego?

Samo sprawdzenie pojemności baterii pożądanego modelu pod kątem największej możliwej wartości mAh nie oznacza, że jego czas pracy będzie współmierny do tej liczby. Należy także wziąć pod uwagę inne czynniki, np. wielkość ekranu i jego rozdzielczość. Znaczenie ma również optymalizacja zużycia akumulatora. Nie raz i nie dwa okazało się, że telefony z dużą baterią wyczerpują się znacznie szybciej niż smartfony wyposażone w ogniwo o mniejszej pojemności. Powodem takiego zjawiska mogą być błędy w oprogramowaniu, które da się załatać, instalując aktualizację. Bywa, że trzeba na nią długo czekać lub nie pojawia się ona w ogóle. Przykładem urządzenia, przy którym nie można czuć się pewnie, jest Realme X50 Pro z obsługą 5G. W wersji fabrycznej model ten potrafi rozładować się z poziomu 30% do zera w kilkanaście minut. Innym powodem szybkiego wyczerpywania się teoretycznie dużej baterii jest fakt, że podana w specyfikacji pojemność akumulatora nie ma swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Krótko mówiąc, część producentów oszukuje użytkowników, umieszczając w swoich produktach mniejsze ogniwo niż to deklarowane.

Dla jakich telefonów konieczność częstego ładowania baterii nie jest tematem? - Smartfony z najlepszą baterią 2020 | Top 10 - dokument - 2020-09-15
Dla jakich telefonów konieczność częstego ładowania baterii nie jest tematem?

Jeśli już wybierzecie telefon dla siebie, warto, aby akumulator zachował swoją pojemność przez jak najdłuższy czas. W takim przypadku konieczne będzie przestrzeganie kilku prostych zasad dbania o baterię w telefonie.

Telefony z mocną baterią od… producenta baterii?

Warto się pochylić również nad kwestią głośnych swego czasu smartfonów firmy Energizer, które zostały zapowiedziane na początku 2019 roku. Wtedy też pierwszy raz został zaprezentowany prototyp telefonu Energizer Power Max P18K Pop. Ta przydługawa nazwa miała podkreślać olbrzymią baterię, w jaką miał zostać wyposażony model – dokładnie 18000 mAh. Jest to liczba, która w założeniach miała urzeczywistniać marzenia o smartfonie będącym w stanie wytrzymać długie tygodnie na jednym ładowaniu. Jednak nie trzeba być geniuszem, żeby wpaść na to, że tak pokaźnej wielkości ogniwo zrodzi co najmniej kilka problemów.

I tak też pierwsi użytkownicy narzekali na wielkość i, co gorsza, masę telefonu, który po kilku minutach trzymania w dłoni wywoływał bóle nadgarstka. Na domiar złego, mimo całkiem mocnych podzespołów, smartfon działał powolnie, a otwarcie kilku aplikacji na raz kończyło się zazwyczaj zawieszeniem systemu.

Jednak Energizer postanowił pójść za ciosem i na fali ogólnego zainteresowania tematem założył kampanię crowdfundingową, której celem była kwota 1,2 miliona dolarów na wystartowanie z produkcją smartfonów z wielką baterią. Zachętą miały być ustawione progi kwotowe, po przekroczeniu których wspierający mieli otrzymać egzemplarz telefonu na własność.

Stety-niestety po miesiącu producent zdecydował się na przerwanie zbiórki, gromadząc zaledwie 1% wymaganej sumy, co przypieczętowało jakiekolwiek szanse na ukazanie się smartfonu na rynku w najbliższej przyszłości.

Eksperyment ze smartfonem od producenta baterii można chyba uznać za nieudany – ale koncepcja była dość ciekawa. - Smartfony z najlepszą baterią 2020 | Top 10 - dokument - 2020-09-15
Eksperyment ze smartfonem od producenta baterii można chyba uznać za nieudany – ale koncepcja była dość ciekawa.
Przesiadka na iOS - jaki iPhone kupić?
Przesiadka na iOS - jaki iPhone kupić?

Latka lecą, a kolejne generacje smartfonów marki Apple cieszą się niezmiennie wysoką popularnością. Oferta firmy z Cupertino jest w tym momencie bogatsza niż kiedykolwiek wcześniej i dlatego dziś sprawdzamy, którego iPhone’a warto kupić.

Najlepsze smartfony 2020 roku | TOP 10
Najlepsze smartfony 2020 roku | TOP 10

Co ciekawego w 2020 roku przygotowały dla nas firmy Huawei, Apple, Samsung czy Xiaomi? Wybór flagowca jeszcze nigdy nie był tak trudny. Dlatego wybraliśmy naszym zdaniem 10 najlepszych modeli, które zadebiutowały w ostatnich miesiącach.

Smartfon do 1200 złotych? 10 telefonów, które warto kupić w 2020 roku
Smartfon do 1200 złotych? 10 telefonów, które warto kupić w 2020 roku

Smartfony ze średniej półki cenowej cieszą się coraz większą popularnością (m.in. dzięki Xiaomi) – postanowiliśmy więc przejrzeć co w Polsce oferują najwięksi producenci i sprawdzić, jakie modele telefonów do 1200 zł warto wybrać.