Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 14 października 2019, 09:18

autor: Aquma

Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5

Przetestowaliśmy kilka darmowych programów VPN, sprawdzając funkcjonalność, zestaw funkcji oraz prędkość łącza po aktywowaniu. Która ze znanych aplikacji poradziła sobie najlepiej? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

Wielu użytkowników internetu żyje w przekonaniu, że w sieci są całkowicie anonimowi i nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań, by zadbać o swoją prywatność. W praktyce to jeden z największych mitów dotyczących wirtualnej przestrzeni. Każdy internauta posiada określony adres IP, a większość podejmowanych przez nas działań zostawia cyfrowe ślady, dzięki którym można nas odnaleźć - po przysłowiowej nitce do kłębka.

Jak działają darmowe programy VPN? - Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5 - dokument - 2019-10-14
Jak działają darmowe programy VPN?

Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego sposobu, by zadbać o swoją prywatność i anonimowość w Internecie. Jedną z najpopularniejszych metod, które można wykorzystać do tego celu, jest wykorzystanie tzw. VPN (ang. Virtual Private Network), który pozwala przekierować połączenie internetowe przez serwer znajdujący się w innym miejscu. Niestety, wybranie właściwej usługi nie jest łatwe. Większość z nich jest płatna - darmowe warianty najczęściej są objęte dużymi ograniczeniami (np. limitami transferów lub wykluczeniem konkretnych serwisów, takich jak choćby Netflix). Na porządku dziennym są też problemy z bezpieczeństwem (więcej o tym w ramce poniżej).

VPN, a bezpieczeństwo

Po pierwsze: wybierając usługę VPN warto poświęcić chwilę na przeczytanie polityki prywatności świadczącej ją firmy. Kryjące się tam informacje mogą mieć znaczący wpływ na naszą prywatność i bezpieczeństwo poufnych danych - zdarzają się np. zapisy, które stwierdzają, że koncern może zapisywać dane użytkownika i udostępniać je innym podmiotom (często zdarza się to w przypadku usług oferowanych przez chińskie firmy).

Po drugie: poniższe pięć propozycji to tylko niewielki ułamek obszernego katalogu tego typu usług, ale - i naprawdę warto wziąć sobie to do serca - w tym przypadku nie należy stawiać na firmy mało znane i niesprawdzone. Część VPN-ów męczy swoich użytkowników spamem lub reklamami, a także zachowuje tzw. logi, czyli dzienniki naszej aktywności w sieci. Zdarzają się nawet klienty, które przy okazji instalują na komputerze szkodliwe oprogramowanie (np. tzw. rootkity, umożliwiające hakerom łatwy dostęp do peceta).

Pomimo wszystkich problemów opisanych powyżej, istnieje kilka wartych uwagi, darmowych VPN-ów - pięć naszym zdaniem najlepszych, znajdziecie na kolejnych stronach. Dobierając je kierowaliśmy się kilkoma kryteriami - by znaleźć się na liście, VPN musiał być całkowicie darmowy (bez ograniczeń czasowych) dobrze oceniany przez użytkowników i nie posiadać oczywistych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych. Dopuściliśmy natomiast możliwość występowania limitów transferu - są one wyszczególnione w opisie każdej z poleconych usług. Dodatkowo sprawdziliśmy też prędkość poszczególnych ofert, korzystając z automatycznych ustawień - pozwoliliśmy klientowi wybrać serwer, który powinien sprawować się najlepiej. Test został wykonany na stronie Speedtest.pl, na światłowodowym łączu o prędkości 300 Mb/s. Normalne wskazania prezentują się następująco:

Prędkość testowanego łącza bez VPN.
Prędkość testowanego łącza bez VPN.

A gdzie NordVPN?

NordVPN jest uznawany za jeden najlepszych VPN-ów na świecie, ale nie mógł znaleźć się na tej liście, ponieważ nie jest darmowy. Firma oferuje co prawda 30-dniowy trial, który pozwala sprawdzić pełny potencjał usługi, ale nie jest to wyjście dla osób szukających bardziej trwałego rozwiązania. Jeśli jednak potrzebujecie tego typu zabezpieczenia tylko na jeden miesiąc, bez wahania postawcie na NordVPN.

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2019 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2019 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Najlepsze VPN - 7 programów pomocnych w ochronie prywatności
Najlepsze VPN - 7 programów pomocnych w ochronie prywatności

Co to jest VPN i który jest najlepszy? Jak dzięki VPN zmienić IP i zwiększyć bezpieczeństwo w sieci? Staramy się odpowiedzieć na te pytania i pomóc ochronić prywatne dane.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.10.2019 11:19
Ojboli
88
Pretorianin

Kiedyś spróbowałem darmowy trial i tylko się zirytowałem xd bo musiałem ciągle potwierdzać tożsamość przez to,że zmieniałem adres ip.Kiedy ma się kilka adresów e-mail i korzysta się z różnych serwisów i.t.d. to się robi męczące.Lepiej mieć komputer na którym zainstalujemy vpn i będziemy korzystać z niego cały czas.

14.10.2019 17:20
odpowiedz
bolek2018
19
Konsul

Czy ktoś próbował Ultrasurf ?
Bez limitu ale to chyba raczej jako VPN słabo się sprawdza tym bardziej że przechowują logi na serwerze.

15.10.2019 08:13
👍
odpowiedz
Grzegorz180193
1
Junior

Z darmowych VPN lepiej nie korzystać, wyjątek stanowi ProtonVPN. Zazwyczaj tego typu darmowe usługi są darmowe bo płacisz za nie swoimi danymi.

Warto kierować się przy wyborze recenzjami, jurysdykcją i tą stroną:
thatoneprivacysite.

Jeśli chodzi o postawienie swojego VPN u siebie to jest to do zrobienia, ale firmy takie jak NordVPN, ProtonVPN i inne wysokiej klasy wprowadzają bardzo szybko nowe zabezpieczenia i łatki, które raczej samemu nie zrobisz jeśli się nie znasz i nie śledzisz tematu.

Osobiście korzystam już trzeci rok z NordVPN i nie mam z nim najmniejszego problemu. Brak logów, P2P, serwery dedykowane, ukryte, podwójny VPN itd. na bardzo wysokim poziomie. Jeśli jakiś serwer zostaje zablokowany to na jego miejsce wyrastają dwa nowe.

post wyedytowany przez Grzegorz180193 2019-10-15 08:18:25
15.10.2019 08:35
kubuses
odpowiedz
kubuses
4
Pretorianin

Ja tam korzystałem z VPN wbudowanego w operę - działał jak powinien, serial, lub film na YT który miał ograniczenia dostępu ze względu na kraj pochodzenia, po odpaleniu VPN nie sprawiał żadnych problemów

15.10.2019 10:38
odpowiedz
Azaanis
33
Centurion

Poużywam ProtonVPN skoro jest darmowe, zgaduję że lepiej mieć niż nie mieć, a opinie w internecie są bardzo pozytywne.
Nie zauważyłem też żadnych spadków prędkości łącząc się z polskim czy słoweńskim serwerem, nie mam jeszcze światłowodu.

post wyedytowany przez Azaanis 2019-10-15 10:42:47
17.10.2019 12:03
odpowiedz
hemik9
77
Pretorianin

Nie chodzi mi o jakąkolwiek krytykę, ale do czego poza SWATingiem, omijaniem blokad regionalnych i P2P może być potrzebny VPN?

Chodzi mi o to, by się czegoś dowiedzieć, ponieważ nie widzę jakiegoś większego zagrożenia w tym, że serwer gry-online.pl widzi mój IP, dopóki nie używam gróźb karalnych na forum.

P.S. zapomniałem przydaje się w przypadku nadgorliwego admina, miałem takiego w czasie studiów, w akademiku potrafiło zablokować MAC adres karty za wyszukanie "kur.a" w Google.

P.S.2 oczywiście mam na myśli polskie (europejskie) realia.

post wyedytowany przez hemik9 2019-10-17 12:08:19
24.10.2019 01:08
odpowiedz
Annoyer13
19
Legionista

ja korzystałem dotąd z dwóch VPNów, z norda i protona, oba mogę polecić

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze