Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 14 października 2019, 09:18

autor: Aquma

Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5

Przetestowaliśmy kilka darmowych programów VPN, sprawdzając funkcjonalność, zestaw funkcji oraz prędkość łącza po aktywowaniu. Która ze znanych aplikacji poradziła sobie najlepiej? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

Wielu użytkowników internetu żyje w przekonaniu, że w sieci są całkowicie anonimowi i nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań, by zadbać o swoją prywatność. W praktyce to jeden z największych mitów dotyczących wirtualnej przestrzeni. Każdy internauta posiada określony adres IP, a większość podejmowanych przez nas działań zostawia cyfrowe ślady, dzięki którym można nas odnaleźć - po przysłowiowej nitce do kłębka.

Jak działają darmowe programy VPN? - Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5 - dokument - 2019-10-14
Jak działają darmowe programy VPN?

Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego sposobu, by zadbać o swoją prywatność i anonimowość w Internecie. Jedną z najpopularniejszych metod, które można wykorzystać do tego celu, jest wykorzystanie tzw. VPN (ang. Virtual Private Network), który pozwala przekierować połączenie internetowe przez serwer znajdujący się w innym miejscu. Niestety, wybranie właściwej usługi nie jest łatwe. Większość z nich jest płatna - darmowe warianty najczęściej są objęte dużymi ograniczeniami (np. limitami transferów lub wykluczeniem konkretnych serwisów, takich jak choćby Netflix). Na porządku dziennym są też problemy z bezpieczeństwem (więcej o tym w ramce poniżej).

VPN, a bezpieczeństwo

Po pierwsze: wybierając usługę VPN warto poświęcić chwilę na przeczytanie polityki prywatności świadczącej ją firmy. Kryjące się tam informacje mogą mieć znaczący wpływ na naszą prywatność i bezpieczeństwo poufnych danych - zdarzają się np. zapisy, które stwierdzają, że koncern może zapisywać dane użytkownika i udostępniać je innym podmiotom (często zdarza się to w przypadku usług oferowanych przez chińskie firmy).

Po drugie: poniższe pięć propozycji to tylko niewielki ułamek obszernego katalogu tego typu usług, ale - i naprawdę warto wziąć sobie to do serca - w tym przypadku nie należy stawiać na firmy mało znane i niesprawdzone. Część VPN-ów męczy swoich użytkowników spamem lub reklamami, a także zachowuje tzw. logi, czyli dzienniki naszej aktywności w sieci. Zdarzają się nawet klienty, które przy okazji instalują na komputerze szkodliwe oprogramowanie (np. tzw. rootkity, umożliwiające hakerom łatwy dostęp do peceta).

Pomimo wszystkich problemów opisanych powyżej, istnieje kilka wartych uwagi, darmowych VPN-ów - pięć naszym zdaniem najlepszych, znajdziecie na kolejnych stronach. Dobierając je kierowaliśmy się kilkoma kryteriami - by znaleźć się na liście, VPN musiał być całkowicie darmowy (bez ograniczeń czasowych) dobrze oceniany przez użytkowników i nie posiadać oczywistych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych. Dopuściliśmy natomiast możliwość występowania limitów transferu - są one wyszczególnione w opisie każdej z poleconych usług. Dodatkowo sprawdziliśmy też prędkość poszczególnych ofert, korzystając z automatycznych ustawień - pozwoliliśmy klientowi wybrać serwer, który powinien sprawować się najlepiej. Test został wykonany na stronie Speedtest.pl, na światłowodowym łączu o prędkości 300 Mb/s. Normalne wskazania prezentują się następująco:

Prędkość testowanego łącza bez VPN.
Prędkość testowanego łącza bez VPN.

A gdzie NordVPN?

NordVPN jest uznawany za jeden najlepszych VPN-ów na świecie, ale nie mógł znaleźć się na tej liście, ponieważ nie jest darmowy. Firma oferuje co prawda 30-dniowy trial, który pozwala sprawdzić pełny potencjał usługi, ale nie jest to wyjście dla osób szukających bardziej trwałego rozwiązania. Jeśli jednak potrzebujecie tego typu zabezpieczenia tylko na jeden miesiąc, bez wahania postawcie na NordVPN.

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Najlepsze VPN - 7 programów pomocnych w ochronie prywatności
Najlepsze VPN - 7 programów pomocnych w ochronie prywatności

Co to jest VPN i który jest najlepszy? Jak dzięki VPN zmienić IP i zwiększyć bezpieczeństwo w sieci? Staramy się odpowiedzieć na te pytania i pomóc ochronić prywatne dane.

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?