Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 9 września 2019, 08:30

autor: Daniel Laskowski

Jak zamienić zwykły telewizor w Smart TV?

Wielu użytkowników zarzeka się, że funkcje smart są im w telewizorach zupełnie niepotrzebne, to możliwość odpalenia YouTube czy Netflixa w salonie bywa przydatna. Podpowiadamy, jak to zrobić ze starymi TV np. dzięki przystawce z Google Android.

Najlepsze przystawki Android Smart TV do telewizora

Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno przystawki z Androidem, warto sprawdzić jej parametry. Możliwość wyświetlania obrazu w 4K niekoniecznie nas interesuje, bowiem większość telewizorów z taką rozdzielczością posiada już funkcje smart. Zamiast tego przydatna będzie łączność Wi-Fi. Idealnie byłoby, gdyby urządzenie posiadało obsługę sieci 2,4 oraz 5 GHz – no chyba że nie przeszkadza nam kolejny kabel w salonie. Warto rozważyć model wyposażony w moduł Bluetooth, do łączności z pilotem, klawiaturą czy nawet gamepadem. Mile widzianym dodatkiem będzie także port USB, do którego będziemy mogli podłączyć na przykład dysk zewnętrzny z multimediami.

Jedno małe urządzenie, jeden kabelek, wygodny pilot – tyle wystarczy, aby jednym przyciskiem odpalać Netfliksa nawet na starej plazmie. - Jak zamienić zwykły telewizor w Smart TV? - dokument - 2019-09-03
Jedno małe urządzenie, jeden kabelek, wygodny pilot – tyle wystarczy, aby jednym przyciskiem odpalać Netfliksa nawet na starej plazmie.

Wybierając odpowiedni sprzęt mamy pewność, że posłuży nam przez długi czas i nie będziemy narzekali na brak przydatnych dla nas funkcji. Pośród wielu produktów wybraliśmy kilka najbardziej interesujących, które oferują dobrą jakość w przystępnej cenie. Różnią się przede wszystkim specyfikacją techniczną, a co za tym idzie - kwotą, jaką należy wydać na poszczególne urządzenia.

Xiaomi Mi Box S

Poszukiwania idealnej przystawki z Androidem warto rozpocząć od Xiaomi Mi Box S, który wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Cortex-A53 oraz grafikę ARM Mali 450. Takie połączenie zapewni bezproblemowe odtwarzanie multimediów nawet w rozdzielczości 4K. Model posiada także 2 GB pamięci RAM DDR3 oraz 8 GB pamięci wewnętrznej. Mamy także Wi-Fi 802.11ac i USB 2.0. Warto również wspomnieć, że to urządzenie wspiera takie technologie jak DTS, Dolby Digital Plus czy HDR. Xiaomi Mi Box S możemy kupić jako samo urządzenie z pilotem, jak i w zestawie z klawiaturą.

Xiaomi Mi Box S to jeden z najwygodniejszych sposobów na zamianę starego telewizora w wersję „smart”. - Jak zamienić zwykły telewizor w Smart TV? - dokument - 2019-09-03
Xiaomi Mi Box S to jeden z najwygodniejszych sposobów na zamianę starego telewizora w wersję „smart”.

Jest to tak naprawdę odświeżone wcielenie bardzo udanego Xiaomi Mi Box z 2016 roku, które dodaje nowy pilot z mikrofonem i system Android TV w wersji 8.1. Malutkie urządzenie wygląda dość elegancko, zresztą bardzo łatwo można je ukryć gdzieś na półce z telewizorem. Przyjemny i funkcjonalny jest również pilot, dający możliwości Asystenta Google. Niesamowitą wygodę zapewnia przycisk uruchamiający Netfliksa. Do dyspozycji mamy także klawisz Android TV Live oraz możliwość wyświetlenia na ekranie wszystkich zainstalowanych na urządzeniu aplikacji.

Mi Box S został wyposażony w rewelacyjną funkcję Chromecast, pozwalającą przesyłać do urządzenia obraz i muzykę bezpośrednio z telefonu z Androidem lub przeglądarki Chrome.

Google Chromecast Ultra

Choć wszyscy wiemy, że „Xiaomi lepsze”, to w kwestii urządzeń z systemem Android zawsze należy jeszcze rozważyć sprzęt bezpośrednio od Google – na przykład Chromecast Ultra. Jest to niewielkie urządzenie, które podłączamy do telewizora za pomocą portu HDMI. Obsługa tego modelu sprowadza się do wykorzystania naszego smartfona lub komputera w roli pilota. Instalacja aplikacji bezpośrednio, za pomocą Chromecasta nie jest możliwa. Największymi atutami tej przystawki są: absolutna wygoda, totalna intuicyjność oraz łatwe strumieniowanie obrazu z naszego komputera lub smartfona na ekran telewizora.

Chromecast Ultra jest jednym z najlepszych sposobów na korzystanie z usług Google na telewizorze. - Jak zamienić zwykły telewizor w Smart TV? - dokument - 2019-09-03
Chromecast Ultra jest jednym z najlepszych sposobów na korzystanie z usług Google na telewizorze.

Dzięki temu nawet nasz stary telewizor będzie posiadał dostęp np. do YouTube, i to w 4K. Oczywiście domyślam się, że większość modeli z taką rozdzielczością posiada już funkcje smart, jednak dzięki świetnej integracji z usługami Google, nawet posiadacze nowszych modeli powinny przemyśleć ten zakup. Dla niektórych zaporowa może wydawać się jedynie cena, bowiem Google Chromecast Ultra to wydatek rzędu 320 zł.

Google Chromecast 3

Jeśli chcielibyście wydać trochę mniej pieniędzy na dodatkowe funkcje waszego telewizora warto rozważyć zakup Google Chromecasta 3. Jest to model, który wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Co ważne, działa zarówno w sieci Wi-Fi 2,4 jak i 5 GHz. Warto rozważyć korzystanie z tej drugiej, która jest znacznie mniej obciążona. Urządzenie łączy się z telewizorem za pomocą HDMI. Dzięki niemu za niewielką cenę uruchomimy na przykład Netflixa, YouTube, HBO GO i inne aplikacje dostępne w urządzeniach wyposażonych w funkcję Smart TV.

Apple TV to rozwiązanie sensowne jedynie dla posiadaczy komputerów i smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka, a do tego dość kosztowne – dlatego pomijamy je w tym zestawieniu... - Jak zamienić zwykły telewizor w Smart TV? - dokument - 2019-09-03
Apple TV to rozwiązanie sensowne jedynie dla posiadaczy komputerów i smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka, a do tego dość kosztowne – dlatego pomijamy je w tym zestawieniu...

Ferguson FBOX ATV

Kolejnym modelem, który warto brać pod uwagę podczas zakupu jest Ferguson FBOX ATV. Jest to urządzenie, które również wyposażone jest w procesor Cortex A53. Różnicą w porównaniu do modelu od Xiaomi jest przede wszystkim nowsza pamięć RAM, w tym przypadku mówimy o kościach DDR4. Na tylnej części obudowy znajdziemy dwa USB, z czego jedno w wersji 3.0. Oprócz tego znajdziemy także slot na kartę pamięci typu microSD. Co ciekawe, model ten pracuje na systemie Android TV, jednak dodatkowo producent zdecydował się na instalację Linux Debian. Co to oznacza? Zaawansowani użytkownicy będą mogli na nim uruchomić na przykład serwer FTP do wymiany plików.

Ferguson FBOX ATV kosztuje około 285 zł, zatem nieco więcej niż propozycja Xiaomi, ale ze względu na funkcjonalność, nieco bardziej zaawansowani użytkownicy powinni się nim zainteresować.

Ferguson FBOX ATV to ciekawa alternatywa oferująca oprócz Android TV także system Linux. - Jak zamienić zwykły telewizor w Smart TV? - dokument - 2019-09-03
Ferguson FBOX ATV to ciekawa alternatywa oferująca oprócz Android TV także system Linux.

Nvidia Shield TV

Urządzenie proponowane przez Nvidię jest najdroższą opcją w naszym zestawieniu – jej koszt porównywalny jest bowiem z „normalną” konsolą. Na pierwszy rzut oka Shield TV funkcjonalnością przypomina nieco Xiaomi Mi Box S, ale umożliwia także korzystanie z usługi GeForce NOW, która zmienia sprzęt w zestaw do grania nawet w najbardziej wymagające tytuły.

W pudełku wraz z głównym urządzeniem znajdziemy pilota i bardzo wygodny kontroler. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami grania na padzie, swobodnie możemy podłączyć do Shield TV klawiaturę i mysz (także bezprzewodowe). System Android TV wykrywa peryferia od razu po podłączeniu ich do wejścia USB znajdującego się z tyłu konsolki.

Więcej na temat tej opcji dowiecie się z naszego artykułu - Po co nam Google Stadia? W Polsce działa streaming GeForce NOW.

Nvidia Shield trochę kosztuje, ale dzięki usłudze GeForce NOW pozwala grać w tytuły rodem z PC. - Jak zamienić zwykły telewizor w Smart TV? - dokument - 2019-09-03
Nvidia Shield trochę kosztuje, ale dzięki usłudze GeForce NOW pozwala grać w tytuły rodem z PC.

Obraz z telefonu na TV

Jeśli chcemy wyświetlać obraz z telefonu na starszym telewizorze, a nie uśmiecha nam się wydawać 300 zł np. na Chromecast Ultra, możemy rozważyć zakup specjalnego „dongla”. Mi wpadł w oko XCSOURCE MiraScreen, który pozwala na strumieniowanie obrazu z naszego telefonu, tabletu lub komputera na ekran TV. Oczywiście wszystko to dzieje się bezprzewodowo, za pomocą sieci Wi-Fi. Działanie jest bardzo proste. Podłączamy urządzenie za pomocą kabla HDMI do telewizora, następnie wykonujemy prostą konfigurację (praktycznie w trzech krokach) i już po chwili możemy cieszyć się nowymi funkcjami. Warto dodać, że urządzenie wyświetla obraz w Full HD w 30 klatkach na sekundę. Największym plusem takiego rozwiązania jest jego cena, bowiem powinniśmy zamknąć się w kwocie 50 zł.

Warto, nie warto?

Czy warto więc inwestować w takie dodatki? Oczywiście tak, o ile w niedalekiej przyszłości nie mamy w planach zakupu nowego telewizora. Przystawki oferują dostęp do aplikacji znajdujących się w Sklepie Play. Dlatego też jeśli telewizor, który posiadacie, nadal oferuje dobrą jakość obrazu, a jednak brakuje Wam dostępu do np. YouTube czy innych serwisów wideo, warto rozważyć kupno jednego z takich urządzeń.

Daniel Laskowski