Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 6 marca 2023, 13:10

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

INEA FIBER - światłowód. Jaką ofertę na internet wybrać?

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

INEA FIBER - światłowód

Inea ma w swoim ręku bardzo silne karty. Operator może pochwalić się łączami symetrycznymi, czyli takimi, których prędkość pobierania jest równa prędkości wysyłania.

Podstawowa oferta internetu stacjonarnego FIBER od Inei

Operator ma w swojej ofercie 3 różne opcje prędkości internetu opartego na światłowodach:

 

FIBER 300 Mb

FIBER 600 Mb

FIBER 1 Gb

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1 Gb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 300 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1 Gb/s

Cena

135,00 zł/mies.

160,00 zł/mies.

600,00 zł/mies.

Jednorazowy koszt aktywacji

300 zł

300 zł

300 zł

Na pierwszy rzut oka oferta operatora wydaje się wyjątkowo droga. Należy jednak mieć na uwadze, że mamy tu do czynienia z internetem symetrycznym. Ponadto powyższy cennik nie jest eksponowany na stronie internetowej operatora. Dostęp do niego można uzyskać, dopiero wgłębiając się w szczegółowe dokumenty. Sprawia to, że należy traktować go jedynie jako ciekawostkę, którą przedstawiamy z dziennikarskiego obowiązku.

Wygląda na to, że z oferty Inea zniknęła opcja 10 Gb/s.

Światłowód Inea – „SUPER INTERNET v 3.0”

Warunki promowanej na stronie www oferty (umowa 24 miesiące) są już znacznie korzystniejsze. Wygląda to tak:

 

FIBER 300 Mb

FIBER 600 Mb

FIBER 1 Gb

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1 Gb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 300 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1 Gb/s

Cena

80,90 zł/mies.

90,90 zł/mies.

100,90 zł/mies.

Jednorazowy koszt aktywacji

0 zł

0 zł

0 zł

Chociaż aktywacja jest darmowa, za wydanie sprzętu należy już zapłacić. Jednorazowa opłata to 50 złotych. Oferta przewiduje możliwość korzystania z pakietu bezpieczeństwa INEA SAFE. Pakiet trzech licencji SAFE i 2 licencji ID Protection w pierwszym miesiącu kosztuje zaledwie 1 grosz. Z dodatkowej usługi można zrezygnować już po tygodniu od zawarcia umowy.

Powyższy cennik obowiązuje również na terenie inwestycji światłowodowych, które dopiero są w trakcie realizacji. Chodzi tu przede wszystkim o projekty w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Inne promocje

Osoby zainteresowane skrajnymi opcjami prędkości mają świetną okazję do zakupu usługi dostępu do internetu do 300 Mb/s lub do 1 Gb/s w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

„Wybierz światłowód v 2.0” – umowa na 24 miesiące

Inea przygotowała ofertę promocyjną na internet o jeden z najniższych i najwyższej prędkości. Operator nie podał dokładnego czasu zakończenia promocji „Wybierz światłowód v 2.0”. Usługi w niższych cenach można zamawiać do odwołania.

Abonament doczekał się sporej obniżki:

 

FIBER 300 Mb

FIBER 1 Gb

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 1 Gb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 300 Mb/s

do 1 Gb/s

Cena

60,90 zł/mies.

80,90 zł/mies.

Jednorazowy koszt aktywacji

0 zł

0 zł

W ramach usługi każdy zamawiający otrzyma 2 licencje na pakiet bezpieczeństwa. Ich koszt w pierwszym miesiącu to zaledwie 1 grosz. Użytkowanie podstawowego modemu Wi-Fi jest wliczone w cenę abonamentu.

Darmowe miesiące w ofercie

Oferta dostępu do światłowodowego internetu promowana na stronie internetowej operatora jest aktualnie objęta promocją, a dokładnie rzecz ujmując dwie z trzech opcji prędkości: 600 Mb/s i 1 Gb/s. Ta wolniejsza kosztuje 0 zł przez 1 miesiąc. Za taryfę gigabitową nie zapłaci się nic przez 2 miesiące trwania umowy.

Łącząc internet i obowiązkową telefonią (więcej o tym poniżej) z usługą Wi-Fi Premium można otrzymać nawet 4 miesiące bez opłat. Po okresie promocyjnym dodatkowa opłata za urządzenie wzmacniające sygnał Wi-Fi w domu wyniesie 9,90 zł/mies.

Telefon domowy bez limitu za 1 zł

W cenie abonamentu za dostęp do internetu wliczona jest nielimitowana usługa telefonii. Zwiększa ona końcową opłatę o zaledwie 1 zł/mies. Po kontakcie z BOK dowiedzieliśmy się, że nie można zamówić internetu bez telefonu domowego.

Dodatkowe opłaty

W przypadku podstawowej oferty dostępu do internetu światłowodowego należy liczyć się z dodatkowymi opłatami w przypadku:

  1. użytkowania modemu Wi-Fi – 10 zł/mies.
  2. zmiennego adresu IP publicznego – 10 zł/mies.

Osoby chętne do skorzystania z oferty ukazanej na stronie i Wybierz światłowód v 2.0 muszą doliczyć jednorazową opłatę w wysokości 50 zł za wydanie sprzętu niezbędnego do uzyskania dostępu do internetu. Znacznie dotkliwsza wydaje się jednak stała, miesięczna dopłata w wysokości 15 zł za utrzymanie łącza przy świadczeniu usługi w budynku mieszkalnym jednorodzinnym (Wybierz światłowód v 2.0). Jest ona jeszcze większa w przypadku oferty podstawowej i wynosi 24,50 zł/mies.

Największe wady i zalety oferty FIBER od Inei

PLUSY:

  1. symetryczne łącza; ogromna prędkość od klienta (upload), której na próżno szukać u konkurencji
  2. darmowe miesiące

MINUSY:

  1. dodatkowa, wysoka dopłata za utrzymanie łącza dla osób mieszkających w domkach jednorodzinnych („Wybierz światłowód v 2.0”)
Jak światłowód zmienił moje życie?
Jak światłowód zmienił moje życie?

Superszybki internet światłowodowy dociera do coraz większej liczby domów i mieszkań. Co można zrobić z prędkościami rzędu kilkuset Mb/s?

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok
Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.