Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 11 stycznia 2021, 10:20

autor: rassi

Internet światłowód - porównanie ofert | Styczeń 2021

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Król uploadu – Internet światłowodowy o największej prędkości wysyłania

INEA jako jedyna wśród operatorów, których można uznać za ogólnopolskich, oferuje symetryczne łącza światłowodowe. Ich najważniejszą cechą jest taka sama prędkość pobierania i wysyłania danych. W praktyce oznacza to, że jeśli w opcji FIBER 100 MB download wynosi 100 Mb/s to upload również jest tak samo szybki. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku szybszych opcji: FIBER 300 Mb, FIBER 600 Mb, FIBER 1 Gb, a także FIBER 10 Gb. Sprawia to, że operator wręcz zmiótł konkurencję pod względem superszybkiego uploadu. Pobieranie i wysyłanie na poziomie 10 Gb/s… Nawet ciężko to sobie wyobrazić.

Czas sprawdzić, kto jest najszybszy. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Czas sprawdzić, kto jest najszybszy.

Wysoka prędkość uploadu przyda się streamerom i osobom, które wrzucają dziesiątki gigabajtów danych w chmurę. Niestety, muszą się oni liczyć z płaceniem znacznie wyższego abonamentu. Cena łącza symetrycznego 300 Mb/s od INEA zaczyna się od 135 zł/mies. Prędkość 600 Mb/s to już wydatek rzędu co najmniej 160 zł/mies. Kolejne, jeszcze szybsze usługi w ramach oferty podstawowej uszczuplą portfel abonenta nawet o kilkaset zł/mies.

Od czego są jednak promocje. W ramach jednej z nich symetryczne łącze 1 Gb/s można mieć już od 69,90 zł/mies., a najszybszy Internet w Polsce – 10 Gb/s w jedną i drugą stronę – od 99,90 zł/mies.

Udostępnienie przez firmę Inea łącza symetrycznego 10 Gb/s w Poznaniu nie umknęło nawet politykom. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Udostępnienie przez firmę Inea łącza symetrycznego 10 Gb/s w Poznaniu nie umknęło nawet politykom.

Inne opcje z przyzwoitą prędkością uploadu

Król, a w zasadzie królowa uploadu jest tylko jedna. Na górze jest INEA, a potem długo, długo nikt i dopiero kolejny operator. Kto konkretnie?

Na drugim miejscu należy postawić ofertę Orange. Prędkość wysyłania w opcji Orange Światłowód do 1 Gb/s wynosi 300 Mb/s. Cena? 79,98 zł/mies. i to tylko pod warunkiem, że klient nie mieszka w domu jednorodzinnym.

Pozostali operatorzy nie przekraczają granicy 100 Mb/s.

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.

Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020
Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020

Internet mobilny dociera do większej liczby domów niż światłowód. Dotyczy to nie tylko mniejszych miejscowości, ale także miast. Domowy Internet LTE może być więc dobrą alternatywą, a czasem jedyną opcją. Który operator oferuje najlepsze warunki?