Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 6 marca 2023, 13:10

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Król uploadu – internet światłowodowy o największej prędkości wysyłania. Jaką ofertę na internet wybrać?

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

Król uploadu – internet światłowodowy o największej prędkości wysyłania

Od wielu miesięcy, żeby nie napisać lat, w tej kategorii zwycięzca się nie zmieniał. To już jednak przeszłość! W listopadowej (2022) aktualizacji na pierwsze miejsce wśród operatorów oferujących łącze o najwyższej prędkości wysyłania danych wskoczyła Vectra ze swoją ofertą internetu 8300/8300 Mb/s. Jest to najszybsza opcja, odkąd Inea zrezygnowała z taryfy 10 Gb/s, i jedyna symetryczna w Vectrze. Operator liczy sobie za tak szybkie łącze aż 294,99 zł/mies.

Inea jako jedyna wśród operatorów, których można uznać za ogólnopolskich, oferuje wyłącznie symetryczne łącza światłowodowe. Ich najważniejszą cechą jest taka sama prędkość pobierania i wysyłania danych. W praktyce oznacza to, że jeśli w opcji FIBER 300 MB download wynosi 300 Mb/s to upload również jest tak samo szybki. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku szybszych opcji: FIBER 600 Mb i FIBER 1 Gb.

Czas sprawdzić, kto jest najszybszy. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Czas sprawdzić, kto jest najszybszy.

Wysoka prędkość uploadu przyda się streamerom i osobom, które wrzucają dziesiątki gigabajtów danych w chmurę. Niestety, muszą się oni liczyć z płaceniem znacznie wyższego abonamentu. Cena łącza symetrycznego 300 Mb/s od Inei zaczyna się od 135 zł/mies. Prędkość 600 Mb/s to już wydatek rzędu co najmniej 160 zł/mies. Kolejne, jeszcze szybsze usługi w ramach oferty podstawowej uszczuplą portfel abonenta nawet o kilkaset zł/mies. Od czego są jednak promocje. W ramach jednej z nich symetryczne łącze 1 Gb/s można mieć już od 80,90 zł/mies.

Udostępnienie przez firmę Inea łącza symetrycznego 10 Gb/s w Poznaniu nie umknęło nawet politykom. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Udostępnienie przez firmę Inea łącza symetrycznego 10 Gb/s w Poznaniu nie umknęło nawet politykom.

Inne opcje z przyzwoitą prędkością uploadu

Król, a w zasadzie królowa uploadu jest tylko jedna. Na górze jest Vectra, potem Inea, długo, długo nikt i dopiero kolejny operator. Kto konkretnie?

Na trzecim miejscu należy postawić ex aequo oferty Orange, Netii i T-Mobile. Prędkość wysyłania we wszystkich przypadkach wynosi 300 Mb/s. Cena? Łącze 1000/300 Mb/s kosztuje u pomarańczowych 79,99 zł/mies., u Netii 70 zł/mies., a 900/300 Mb/s w T-Mobile 90 zł/mies. I to tylko pod warunkiem, że klient nie mieszka w domu jednorodzinnym.

Pozostali operatorzy nie przekraczają granicy 100 Mb/s.

Jak światłowód zmienił moje życie?
Jak światłowód zmienił moje życie?

Superszybki internet światłowodowy dociera do coraz większej liczby domów i mieszkań. Co można zrobić z prędkościami rzędu kilkuset Mb/s?

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok
Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.