Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 lipca 2019, 15:32

autor: Michał Wysocki

Polskie sądy kontra gracze – 11 spraw, w których chodziło o gry

Prawo nie nadąża za zmieniającym się światem. To powszechnie znany fakt. Trudno jednak zrozumieć, dlaczego gałąź rozrywki, istniejąca od kilkudziesięciu lat wciąż nie została należycie uregulowana przez prawodawców.

Na froncie zmagań z nowymi elementami współczesności znajdują się przede wszystkim sądy, które czasem muszą dokonywać fantastycznych ewolucji intelektualnych, by dopasować stare normy prawne do nowych warunków. Dlatego zazwyczaj od już istniejących, precedensowych niekiedy orzeczeń zaczynane są prace nad zmianą prawa i wprowadzeniem do niego zupełnie nowych instytucji.

Z tych też względów przyjrzymy się dzisiaj najciekawszym rozstrzygnięciom dotyczącym gier, które pojawiły się w ostatnim czasie w polskim orzecznictwie. Nie jest to lista ani kompletna, ani specjalnie doniosła – nie są to sprawy, które zrewolucjonizowałyby polskie prawodawstwo. Zobaczycie jednak, jakimi ciekawymi tematami muszą zajmować się polskie sądy.

Gry komputerowe podczas wykonywania pracy

W sprawie prowadzonej przed warszawskim sądem toczył się spór z powództwa pracownika, który kwestionował zasadność wręczonego mu wypowiedzenia o pracę. Pracodawca zwolnił powoda, wskazując, że ten podczas pracy wielokrotnie wychodził na papierosa oraz układał pasjansa na służbowym komputerze. Czynności te znacznie przekraczały ustawową przerwę w pracy w wysokości 15 minut dziennie. Pracownik tłumaczył się, że włączał pasjansa, ponieważ potrzebował do wykonywania czynności służbowych zielonego tła, a dodatkowo gra komputerowa pozwalała mu oderwać się od monotonni sprawdzanych dokumentów. Dzięki temu miał on rzekomo popełniać mniej błędów przy ich weryfikacji. Sąd nie zostawił na pracowniku suchej nitki i uznał, że granie w gry komputerowe w trakcie wykonywania pracy (a nie jedynie podczas przerwy) uzasadnia utratę zaufania do takiego pracownika, a tym samym jego zwolnienie.

  1. Wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie z dnia 25 lipca 2016 r., sygn. VI P 13/16

Granie w gry a częściowa niezdolność do pracy

W jednej ze spraw ZUS odmówił przyznania młodej dziewczynie prawa do renty socjalnej, stwierdzając, że nie jest ona całkowicie niezdolna do pracy. W ocenie lekarzy główna zainteresowana była upośledzona umysłowo w stopniu lekkim. Nie poruszała się samodzielnie po mieście (trzeba było zaprowadzać ją do szkoły i odprowadzać do domu), nie znała się na zegarku, pieniądzach, nie umiała dobrze liczyć ani odróżniać prawej strony od lewej. Mimo to ZUS stwierdził, że jednym z argumentów przemawiających za uznaniem jej za częściowo zdolną do pracy jest fakt, iż lubi ona grać w gry komputerowe. Ujmując rzecz bardzo delikatnie, sąd nie zgodził się z takim stanowiskiem i przyznał dziewczynie prawo do renty.

  1. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. III AUa 1342/16
ACTA 2 - artykuł 11 i 13 - co dalej z Internetem? Pytamy prawnika
ACTA 2 - artykuł 11 i 13 - co dalej z Internetem? Pytamy prawnika

Kontrowersyjna „ACTA 2", czyli dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym – została przyjęta przez Parlament Europejski. Przeciwko niej od wielu miesięcy protestowały liczne podmioty, m.in. Google, Wikipedia czy YouTube.

Czy gry kupione na Steam, GOG lub PSN naprawdę są twoje? Możesz się zdziwić
Czy gry kupione na Steam, GOG lub PSN naprawdę są twoje? Możesz się zdziwić

Większość z nas ochoczo kolekcjonuje cyfrowe wydania gier, ale mało kto czyta regulaminy i wie, co posiadamy, a co jedynie wynajmujemy od sklepów. Przeczytaliśmy je za Was i nie mamy dobrych wiadomości.

Komentarze Czytelników (26)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
04.07.2019 16:20
12dura
😉
8
odpowiedz
12dura
43
Honk Honk

Widocznie niektóre gry wymagają mniej zaangażowania umysłowego niż kopanie rowów

04.07.2019 16:17
Cziczaki
Cziczaki
131
Renifer

Jak umiesz grać w gry a nie znasz się na zegarku, nie rozumiem dlaczego nie mogłaby kopać rowów.

04.07.2019 16:20
12dura
😉
8
odpowiedz
12dura
43
Honk Honk

Widocznie niektóre gry wymagają mniej zaangażowania umysłowego niż kopanie rowów

04.07.2019 17:24
A.l.e.X
😒
odpowiedz
8 odpowiedzi
A.l.e.X
124
Alekde

nie ważne o co chodzi ale jeśli ktoś kłuci się o wysokość alimentów na swoje dziecko to jest %%$##$^%@ jakich mało

04.07.2019 18:00
5
siera97
14
Generał

Niby tak, chociaż widziałem na internecie przypadki madek które by chciały całą pensję swojego ex a najlepiej jeszcze żeby jego rodzina coś dołożyła.

04.07.2019 18:02
6
grabeck666
24
Centurion

Dokładnie, każdy takie "mądrości" prawić może jak szczegółów sprawy nie zna...

04.07.2019 20:08
2
Mck93
11
Legionista

Niby czemu? Po to jest sąd, żeby rozstrzygać kwestie sporne i można argumentować na rzecz swojego stanowiska i interesu. Gdyby pełnomocnik dziecka/żony wnosił o zasądzenie po 2.000 zł na dziecko, a Ty byś zarabiał 3.500 zł, to byś się na to grzecznie godził?

Co innego uchylać się od płacenia alimentów, gdy ma się możliwości ich płacenia, a co innego zadbać o pewną równowagę.

post wyedytowany przez Mck93 2019-07-04 20:09:39
04.07.2019 21:11
damianyk
80
Konsul

Znam takich co przepisują majątek i błagają szefa o zatrudnienie na czarno, żeby tylko oficjalnie nie mieć nic i nie płacić własnemu dziecku. Patologia.

04.07.2019 21:12
Metaverse
6
Centurion

Gdyby sad doliczyl jednak te wydatki na "gry komputerowe oraz rozbudowę sprzętu do gier" to nawet 3.5 tys by nie wystarczylo.

05.07.2019 08:50
2
Sarseth
22
Konsul

Bredzisz alex..
jedna strona się kłóci (pisze śię przez ó zamknięte swoją drogą) by były większe, druga by mniejsze. Dziecko też nie święta krowa i nie potrzebuje milionów miesięcznie, ale też nie dorosłe i potrzebuje pieniędzy by mieć co jeść by się rozwijać itp.. chyba że mówimy o rozwydrzonych dzieciakach co muszą mieć iphony czy samsungi najnowsze, czy RTXy, to już można te alimenty znaczy zmniejszyć. Ale jak dziecku nie starcza na podręczniki, czy wyjechanie na wycieczkę szkolną, to jednak coś jest grubo za mało.
Konfilkt zawsze będzie, musi być, bo by szło skrajnie w jedną stronę..

post wyedytowany przez Sarseth 2019-07-05 08:52:20
06.07.2019 22:47
A.l.e.X
A.l.e.X
124
Alekde

nie wiem czemu napisało mi kłócić się przez U szczególnie że jest autoporawka błędów w samym add post, ale mniejsza z tym ;) nie wiem jak inni ale ja żyje tylko i wyłącznie dla swoich dzieci, bez nich mów świat byłby dla mnie nieistotny więc jak myślę że ktoś potrafi się kłócić o alimenty na własne dziecko.... Jeśli tak się stało w życiu że rodzice się rozeszli i dziecko/dzieci wychowuje jeden rodzic czyli ponosi wszystkie trudy związane z wychowaniem to drugi rodzic powinien maksymalnie wspierać ich finansowo. Nie wiem co ma też znaczenie kto ma jakie potrzeby, raczej chodzi o możliwości danego rodzica zawsze i wszędzie byłbym gotowy oddać tak dużo aby mi starczało tylko na skromną egzystencje. Poza tym cały majątek który już zgromadziłem po co on komu jak nie dla nich ? Wszystko co chciałem już od dawna mam.

08.07.2019 16:30
UkuBxxl
29
Legionista

a propos twojego ostatniego postu pod tym to niestety musze ci powiedziec ze mozesz sie okazac kiedys frajerem. Rozumiem ze na dzieci trzeba dawac tak zeby mogly zyc godnie, ale dajac nie masz zadnej gwarancji ze te pieniadze zostana przeznaczone na dzieci. W mojej najblizszej rodzinie nikt sie raczej nie klocil o kase ani spadki i wszyscy mamy raczej luzne podejscie do tego. Slyszalem jednak wiele historii w ktorych baby po rozwodzie chcialy wydoic kolesia jak najbardziej sie da. Niewiele jest rzeczy gorszych od kobiet ktore nastawiaja dzieci przeciwko ojcu, albo kombinuja jak tylko jak najwiecej kasy wyciagnac z niego w ramach jakiejs prywatnej zemsty. Niepojete jak ludzie ktorzy mogli sie kiedys kochac moga sie znizyc do takiego poziomu. No chyba ze to wszystko byl tylko teatrzyk

04.07.2019 20:29
Sir Xan
😉
2
odpowiedz
Sir Xan
95
Legend

Ciekawy artykuł.

Oby więcej takich artykułów jak ten na GryOnline, a mniej newsy typu "może będzie Half-Life 3" albo "może RDR2 będzie na PC jutro, choć to tylko plotki".

04.07.2019 21:08
odpowiedz
5 odpowiedzi
damianyk
80
Konsul

Że się ludziom chce za 65 zł po sądach włóczyć, to już naprawdę skrajne janusze biznesu muszą być. Ciekawe kto pokrył koszty postępowania, pewnie skarb państwa.

05.07.2019 10:16
7
Persecuted
87
Senator

W tym wypadku trudno przyznać powodowi rację, ale nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że przy małych kwotach należy odpuścić, bo na takiej postawie żerują wszelkiej maści oszuści (są nawet tacy, którzy z tego powodu "specjalizują się" w naciąganiu na niewielkie kwoty).

Na szczęście ludzie coraz częściej są świadomi swoich praw i przychodzą po pomoc. Co prawda nigdy nie skończyło się to w sądzie, ale zdarzało mi się wysyłać wezwania do zapłaty w przypadku kwot poniżej 100 zł. Ktoś, kto szanuje swoje pieniądze nie jest Januszem. Jest nim natomiast ten, kto dorabia się cudzym kosztem w nieuczciwy sposób...

05.07.2019 10:20
1
Michurpg
1
Junior

Dodałbym jeszcze, że nie zawsze chodzi tutaj o pieniądze. Nawet jeśli wiadro warte było 10 zł, na jakiej podstawie ktoś miałby niszczyć moją własność? Przyzwolenie na małe wykroczenia oznacza eskalację dużych przestępstw.

post wyedytowany przez Michurpg 2019-07-05 10:20:12
05.07.2019 18:57
paul oren's
67
Generał

Nawet jakby rząd pokrył to co z tego,to ich psi obowiązek maja tryliony zł w banku centralnym i miliony dotacji euro,wiec co to dla nich jest sami się chwalą,że polska to najbardziej rozwinięty gospodarczo kraj świata-powinny być najwyższe zarobki na świecie,wysokie renty,emerytury,zasiłki dla bezrobotnych-a oni nawet żałują ubezpieczenia zdrowotnego i każą sie w urzedzie rejestrować i przyjmowac śmieciowe oferty pracy,znieczulica jest w kraju.

05.07.2019 20:32
DanuelX
DanuelX
82
Kopalny

Problemem nie jest domaganie się sprawiedliwości i kara tego kto zawinił. Problemem jest to, że takimi sprawami nie powinien zajmować się sąd. One powinny być załatwione między dwoma chłopami.
Problemem jest Polskie pieniactwo. Sąd na pierwszej sprawie powinien mieć opcje powiedzenia wprost - spoko będą rozprawy ale pokrywacie koszty z własnej kieszeni wy ******.

05.07.2019 00:30
metro_stalker
odpowiedz
metro_stalker
7
Legionista

Wczoraj wywaliło mi buga w Minecrafcie... sejwy poszły w pis du! Jutro idę do sądu, niech mi ciul asy z Mojang AB zwracają kasę za prąd (168 godzin), zużycie kompa, wytarty fotel i straty moralne!

05.07.2019 00:55
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
140
Senator

Z tym Metinem 2 to nieźle dołuje mojego dzielnicowego, bowiem wyznał że przez takich cwaniaczków nie wiedzą zbytnio jak do tego podejść bo z jednej strony skradzione przedmioty nie istnieją w prawdziwym życiu ale zostały kupione za prawdziwe pieniądze i stąd muszą to przyjąć tą sprawę.

05.07.2019 00:58
odpowiedz
1 odpowiedź
kriskow11
2
Konsul

To czyli rozumiem czysto teoretycznie że jak ktoś ukradnie mi kosę w cs go która na Allegro stoi po 600 zł to nie jest kradzież bo kosa tak jakby nie istnieje ,

05.07.2019 08:10
Michurpg
1
Junior

Nie jest to kradzież, ale to wciąż przestępstwo - tzw. oszustwo komputerowe (art. 287 § 1 Kodeksu karnego).

05.07.2019 06:32
odpowiedz
Michael_5066_PL
1
Junior

Żądanie zwrotu pieniędzy za używaną grę w takiej kwocie która pokryje koszty zakupu nowej koleś to taki chyba typowy cwaniaczek naprawdę trzeba być chyba kretynem żeby myśleć że jak ktoś sprzedaje grę z używanymi kodami to że są one niewykorzystane ten sędzia to po wejściu na salę powinien powiedzieć i poklepywać się w głowę : " Panie tu się *ebnij, tu się *ebnij"

05.07.2019 12:11
odpowiedz
Metaverse
6
Centurion

Z artykulu wynika ze nasze sady ogarniaja temat. Wazne ze nie dochodzi do takich absurdalnych zakazow jak w Arabii Saudyjskiej https://www.gram.pl/news/2018/07/17/wiedzmin-3-i-gta-v-zakazane-w-arabii-saudyjskiej-przez-samobojstwa-dzieci.shtml

06.07.2019 07:10
n0rbji
odpowiedz
n0rbji
65
Siedzący Byk

ZUS to największe zło. Okradają nas, pracujemy na ich pałace i dalekie wycieczki, ale jak trzeba dać komuś należne mu pieniądze z renty to nagle szukają byle przyczyny żeby tylko nie dać

09.07.2019 00:30
odpowiedz
leizfak
5
Legionista

he he artykuł sponsorowany

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze