Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 maja 2019, 14:46

autor: Michał Wysocki

Steam – wszystko, co musisz wiedzieć o regulaminie platformy

Kto czyta regulaminy wszystkich usług, z którzy korzysta? Mało kto. Dlatego przyjrzeliśmy się regulaminowi Steama i tłumaczymy co i jak.

Konia z rzędem temu, kto przed rejestracją przeczytał od deski do deski regulaminy Steama, GOG.com lub Origina. Ogromne bloki prawniczego tekstu skutecznie odstraszają graczy, czemu zresztą trudno się dziwić.

O ile jednak Origin i GOG.com posiadają polskie wersje regulaminu (czy też – mówiąc precyzyjniej – umowy użytkownika), Steam do dzisiaj nie zapewnił tłumaczenia w naszym rodzimym języku. Produkt Valve nie ma nawet krótkiego wyciągu najważniejszych informacji, jaki znajduje się chociażby na platformie spółki CD Projekt.

Z tych powodów prezentujemy poniżej zestawienie kluczowych informacji występujących w umowie użytkownika Steama – po polsku i, mamy nadzieję, zrozumiałym językiem. Część angielskich zapisów można tłumaczyć na kilka sposobów, dlatego ten artykuł traktujcie raczej jako zbiór podpowiedzi, a nie sztywnych reguł.

Czym jest umowa użytkownika Steama?

Zanim przejdziemy do analizy samej umowy, należy wyjaśnić, czym ona właściwie jest. Umowa użytkownika czasami określana jest jako regulamin – nazewnictwo nie ma znaczenia z punktu widzenia mocy prawnej zapisów. Reguluje ona całokształt stosunków pomiędzy dostawcą jakiejś usługi a jej użytkownikiem. Najczęściej zaczyna obowiązywać od momentu jej akceptacji i rejestracji. Dlatego właśnie zaznaczenie pola „Zapoznałem się z regulaminem i akceptuję jego postanowienia” jest niezbędne, by rejestracja dobiegła końca.

Dlaczego Valve nadało swojemu sklepowi nazwę „Steam”, czyli „para”? Trudno powiedzieć, może Gabe Newell lubi parowozy? - 2019-05-23
Dlaczego Valve nadało swojemu sklepowi nazwę „Steam”, czyli „para”? Trudno powiedzieć, może Gabe Newell lubi parowozy?

Choć inna w formie, z prawnego punktu widzenia umowa użytkownika nie różni się bardzo od umowy sprzedaży samochodu lub wzięcia kredytu w banku. We wszystkich tych przypadkach dokument wskazuje prawa i obowiązki stron, które muszą być przestrzegane. Za złamanie tych postanowień grożą sankcje wskazane w umowie oraz odpowiedzialność odszkodowawcza, którą regulują krajowe przepisy dotyczące zobowiązań. Dlatego tak ważne jest, by przed rejestracją (a w ostateczności nawet po) zapoznać się z jej treścią. To z niej wynika bowiem, co właściwie kupujemy na Steamie, jakie mamy możliwości reklamacji oraz co Valve ma prawo zrobić z naszym kontem.

GDY CZĘŚĆ REGULAMINU OKAŻE SIĘ NIEZGODNA Z PRAWEM

Regulamin Steama posiada tzw. klauzulę salwatoryjną, zgodnie z którą, jeśli dowolne z postanowień umowy okaże się nieważne lub niewykonalne, strony będą egzekwować je do maksymalnie dopuszczalnego poziomu, a reszta umowy pozostanie w mocy. Przykładowo, jeżeli prawo jakiegoś kraju umożliwia korzystanie z takich usług jak Steam dopiero po skończeniu 15 lat, zapis o ukończeniu lat 13 nie jest w ogóle nieważny, a jedynie zostaje zmodyfikowany zgodnie z prawem tego hipotetycznego państwa.

Subskrypcje i konto użytkownika Steama

Jak wynika z pierwszego rozdziału umowy (dalej będę używać tego określenia zamiennie z regulaminem), Steam jest usługą sieciową, a wszystkie czynności prawne z nim związane wykonuje spółka Valve z siedzibą w Bellevue, w stanie Waszyngton. Użytkownikiem może zostać wyłącznie osoba, która zarejestrowała się na Steamie, zaakceptowała warunki umowy i skończyła 13 lat.

Czapki i kapelusze do Team Fortress 2 zostały wrzucone do kategorii „zawartość i usługi”. - 2019-05-23
Czapki i kapelusze do Team Fortress 2 zostały wrzucone do kategorii „zawartość i usługi”.

Steam udostępnia subskrypcję na określone usługi, programy, gry i inne treści. Każdy program lub inne dane, wliczając w to wirtualne przedmioty czy zawartość poszczególnych gier i dodatki do nich, zostały zdefiniowane jako „zawartość i usługi”, do których dostęp umożliwia właśnie subskrypcja. Oprócz omawianej umowy użytkownika obowiązują także regulaminy poszczególnych produktów, zasady dotyczące postępowania w sieci, zasady zwrotów i polityka prywatności. Wreszcie wiążące dla użytkownika są wszystkie dodatkowe reguły, które zostaną opublikowane na stronie www.steampowered.com.

Po ukończeniu rejestracji powstaje konto użytkownika. Umowa zakazuje ujawniania albo współdzielenia hasła oraz samego konta, chyba że Valve zdecydowało inaczej. Całą odpowiedzialność za ujawnienie hasła, nawet przez przypadek, ponosi użytkownik. Dopóki przejęcie naszego konta przez kogoś innego nie wynika z niedbalstwa lub winy Valve, spółka nie odpowiada za ewentualne szkody. Każdy użytkownik ma obowiązek niezwłocznego zgłoszenia sytuacji, w której podejrzewa naruszenie prywatności konta.

Umowa jednoznacznie zakazuje sprzedawania konta, udostępniania go za opłatą albo innego przenoszenia jego własności lub poszczególnych elementów, chyba że taką możliwość przewidziano w samej umowie (spoiler: nie przewidziano) lub zgodę na to wyraziło Valve.

UKRADLI MI KONTO NA STEAMIE – CO ROBIĆ?

Procedura odzyskiwania konta na Steamie została opisana na stronie pomocy technicznej portalu. Steam sugeruje przeskanowanie dysku programem antywirusowym, zmianę hasła do skrzynki mailowej, do której przypisane jest nasze konto, a następnie skorzystanie z procedury zmiany hasła. W niektórych przypadkach wymagany jest kontakt bezpośrednio z działem pomocy. W takim wypadku musimy udowodnić, że konto należy do nas – poprzez podanie danych o metodach płatności, których używaliśmy do dokonywania zakupów w sklepie.

TWOIM ZDANIEM

Czytasz regulaminy, zanim je zaakceptujesz?

Nie
56,4%
Zdarza mi się, jeśli to ważne
40,6%
Tak
3,1%
Zobacz inne ankiety
Czy Steam jest monopolistą na rynku PC?
Czy Steam jest monopolistą na rynku PC?

W ostatnich tygodniach nie milkną dyskusje o rywalizacji Steama z Epic Games Store, a na głowę tego ostatniego lecą gromy za dążenie do stworzenia monopolu. Pytanie brzmi: czy sklep Valve na pewno jest lepszy?

Czy gry kupione na Steam, GOG lub PSN naprawdę są twoje? Możesz się zdziwić
Czy gry kupione na Steam, GOG lub PSN naprawdę są twoje? Możesz się zdziwić

Większość z nas ochoczo kolekcjonuje cyfrowe wydania gier, ale mało kto czyta regulaminy i wie, co posiadamy, a co jedynie wynajmujemy od sklepów. Przeczytaliśmy je za Was i nie mamy dobrych wiadomości.

Komentarze Czytelników (25)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.05.2019 14:53
geohound
67
Konsul

Yup, mi nie przyznali zwrotu Final Fantasy XIII-3 Lightning Returns, bo przekroczyłem czas o 2 minuty. Tylko jak miałem ocenić gameplay i jakość gry, skoro przez 1h45 były cutscenki? Zanim odpaliłem regularną misję i zobaczyłem jakie to ścierwo, było po ptokach.

Ponad 90zł psu pod ogon.

post wyedytowany przez geohound 2019-05-23 14:53:49
23.05.2019 15:26
ajax34
odpowiedz
ajax34
52
Porucznik

Mogą mnie zbanować, ukraść konto, mogą zrobić co chcą. I tak większość z gier które mam to darmochy albo maks za 20 złotych. Nie mam zamiaru inwestować w wirtualny byt. Niezależnie jaki by ten regulamin nie był.

23.05.2019 15:29
dzl
odpowiedz
3 odpowiedzi
dzl
39
Wiedźmiak Benedylbert

@geohound
Do dwóch godzin zwroty są dostępne z automatu, jeśli masz problemy z grą to możesz skontaktować się z supportem gdzie zwroty rozpatrzone są indywidualnie nawet po przekroczeniu regulaminowego czasu.

23.05.2019 19:15
Bezio1292
Bezio1292
22
Chorąży

Mi raz Steam zwrócił pieniądze bez żadnych problemów nawet po 3 godzinach grania.

24.05.2019 11:06
geohound
67
Konsul

No toteż właśnie napisałem, że przekroczyłem czas i miałem na liczniku 2h2min. Napisałem piękną notkę z uzasadnieniem, opisem tego, że cały czas szły cutscenki i dziękuję - przekroczyłeś, to papa.

27.05.2019 13:59
MAXeeR98
13
Chorąży

Bezio ja sie kiedys na tym przejechalem. Kiedys team zwracal hajs do 3 godzin grania. :p pozniej to zmienili a szkoda

23.05.2019 16:27
Marder
odpowiedz
4 odpowiedzi
Marder
191
Generał

Z kasą to jest chore. Doładować konto to i owszem ale jak człowiek chciałby sobie przelać nadwyżkę kasy na prywatne konto to nie można. Trzeba kisić kasę i czekać aż trafi się jakaś gra. Kiedyś jak nie było w PLN to z samych różnic walutowych zawsze jakaś resztka pieniędzy pozostawała. Żeby jeszcze te gry były moje... Platforma padnie albo sam konto usunę i dupa blada...

23.05.2019 17:55
lee32147
9
Chorąży

W darmowych grach można nafarmić pełno itemów i sprzedać je na rynku Steama za sporo pieniędzy (wystarczy spojrzeć na ceny skinów broni do CS:GO albo Z1 Battle Royale - dawniej H1Z1). Ustaw siebie bota na gry f2p ze skinami i nie musisz pracować.

23.05.2019 18:31
ajax34
ajax34
52
Porucznik

Nafarmić, itemów, skinów.

post wyedytowany przez Admina 2019-05-23 19:39:03
24.05.2019 07:52
Marder
Marder
191
Generał

Jasne, taaaaka kasiora panie Ferdku...

27.05.2019 13:56
😃
MAXeeR98
13
Chorąży

Więcej na prąd pójdzie niż z dropu itemków dostaniecie geniusze biznesu :D

23.05.2019 17:44
odpowiedz
stach122
56
Konsul

To teraz poproszę analize regulaminu epica, co to ma być.

23.05.2019 17:58
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
juz_sam_nie_wiem
94
Pretorianin

Dlaczego Valve nazwało swój sklep Steam (para)? Może dlatego, że Valve to zawór?:D

24.05.2019 09:07
Hioziv
31
Konsul

Ty tak na serio?

24.05.2019 15:57
Marcinkrk87
Marcinkrk87
11
Pretorianin

GRYOnline.plRedakcja

Do zaworu pasowałaby także woda, gaz, ropa naftowa;-)

31.05.2019 09:39
TheLastJedi
52
Pretorianin

Raczej że steam to para a z niej są chmury, a gry trzymane są w chmurze. Czyli gry są parą tworzącą chmurę grową :)

23.05.2019 18:08
komputer99
2
odpowiedz
komputer99
29
Chorąży

legendy głoszą że ktoś kiedyś przeczytał jakiś regulamin

23.05.2019 18:34
MałyOgr
odpowiedz
1 odpowiedź
MałyOgr
14
Pepega

Możecie ujawnić ile epic wam zapłacił? jestem ciekawy.

31.05.2019 10:12
.:Jj:.
.:Jj:.
116
    Ennio Morricone    

Równy milion złotych polskich. Jesteś usatysfakcjonowany?

24.05.2019 11:32
TSG-PromaG-XRT
odpowiedz
3 odpowiedzi
TSG-PromaG-XRT
34
LordTorrentorOneUltimate

Kiedyś widziałem debila na allegro co wystawił skórke noża do CS:GO za 2400zł Okazja!!! Śmiałem się do rozpuku....Co za bezmózgi...Aż mnie korciło żeby wiadomości do sprzedawcy spytać czy nie ma czasem dwóch bo potrzebuje tylko dwie lol

post wyedytowany przez TSG-PromaG-XRT 2019-05-24 11:34:13
27.05.2019 13:55
2
MAXeeR98
13
Chorąży

xD jeśli serio chciałeś tak napisać do gościa co wystawił jakiś nóż na allegro to tylko pokazuje jakim bezmózgiem i prostakiem jesteś. Dla jednego kamyk może być warty 3 kafle a dla innego to może być nic nie wartościowy śmieć. Punkt widzenia zależy od kątu patrzenia i dla bardzo wielu ludzi wirtualne skórki w cs mają realną wartość jako przedmioty kolekcjonerskie. Ja sam nigdy nie wymieniałem się przedmiotami w cs go ale w tf2 więc podobna liga. To że nie lubisz czegoś nie znaczy że nie powinieneś tego uznawać tym bardziej że świat sie zmienia a wirtualne przedmioty w grach o dużej wartości to teraz norma lol musze to tłumaczyć.

28.05.2019 23:40
topyrz
topyrz
67
pogodnik duchnik

A jeżeli w końcu sprzedał ten nóż, jak wtedy można ocenić Twoją ocenę jego postępowania?

31.05.2019 09:57
SpecShadow
😉
SpecShadow
68
Silence of the LAMs

A jeżeli w końcu sprzedał ten nóż, jak wtedy można ocenić Twoją ocenę jego postępowania?
najprawdopodobniej schodzi to na dalszy plan a pierwszeństwo ma wtedy małostkowa zazdrość bo ktoś śmiał być bardziej zaradny niż on i na tym zarobić

post wyedytowany przez SpecShadow 2019-05-31 09:58:11
27.05.2019 13:57
odpowiedz
MAXeeR98
13
Chorąży

Wątpie żeby steam upadł i wyłączył serwery w przeciągu dekady. A później bede stary i prawdopodobnie będe miał to w dupie wiec no ja sie nic nie martwie.

31.05.2019 18:59
Herr Pietrus
😍
odpowiedz
Herr Pietrus
175
Ubecka Wdowa

Rozumiem, że w kolejnej części cyklu Epic Games Store?
No dobrze, nie będę złośliwy, niech będzie Uplay, potem Origin... zgodnie z popularnością :D

Czekam niecierpliwie na kolejne felietony!

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2019-05-31 19:03:17
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze